איזה הוא המקצוע הדיכאוני מכולם

לשכת עורכי הדין של ניו יורק מקיימת שיעורי מדיטציה בחינם לחבריה בתקווה שאולי אלה יכניסו קצת שמחה לחייהם

חיים הנדוורקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טקס סיום לימודי משפטים.
טקס סיום לימודי משפטים. צילום: דן קינן
חיים הנדוורקר

רוברט צ'נדר (Robert Chender) הוא עורך דין המתמחה ביעוץ לקרנות גידור בחברת עורכי הדין הניו יורקית סוורד אנד קיסל. במקביל הוא משמש גם מורה למדיטציה. ארבעה ימים בשבוע הוא עוסק בעריכת דין ושלושה ימים הוא מלמד מדיטציה. לשכת עורכי הדין של ניו יורק ביקשה ממנו לקיים אחת לחודש שיעורי מדיטציה המיועדים לעורכי הדין. שיעורי המדיטציה הללו נעשים כחלק מההשתלמויות שמקיימת לשכת עורכי הדין והמשתתפים בשיעורים יכולים לקבל עליהם "קרדיט".

ביום חמישי אחד בערב התכנסו כ-30 עורכי דין בבית לשכת עורכי הדין ברחוב 44 במנהטן לא הרחק מהרווארד קלאב, האזור שבו נמצאים כמה מהמועדונים היותר אליטיסטיים של החברה האמריקאית. השיעור נשא את הכותרת: "שמחת חיים לעורכי דין". השיעור כלל יסודות במיינדפולנס, אחת המדיטציות היותר פופולאריות היום בארצות הברית וכן אינטליגנציה רגשית. המטרה היא לשפר את החיים המקצועיים וגם להפוך את הנוכחים למאושרים יותר בחייהם האישיים.

יש סיבה טובה מאuד ללשכת עורכי הדין של ניו יורק לקיים שיעורי מדיטציה. מחקרים הראו כי עריכת דין הוא מקצוע שבו יש שיעור גבוה ביותר של חוסר שביעות רצון בקרב העוסקים בו. אם לא די בכך, מחקר של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בארצות הברית העלה כי לעורכי הדין יש נטייה גדולה יותר מבעלי מקצועות אחרים ללקות בדיכאון. הסיכוי שלהם ללקות בדיכאון גדול פי 3.6 מאשר הממוצע באוכלוסייה הכללית (אגב, במקום השני נמצאים המורים ובמקום השלישי המזכירות).

לכאורה, זה לא צריך היה להיות כך. אם שמחת החיים היתה קשורה לרמת הכנסה הרי שעורכי הדין נמצאים במצב לגמרי לא רע. על פי פרופ' מרטין סליגמן מאוניברסיטת פנסילבניה ש"המציא" את תחום "הפסיכולוגיה החיובית", אם בודקים את שכרם של עורכי הדין, בעיקר בפירמות הגדולות, מגלים כי הם נמצאים בצמרת מבחינת הכנסה בהשוואה לבעלי מקצועות אחרים. ובכל זאת, רמת חוסר שביעות הרצון שלהם גבוהה ביותר. למעלה ממחצית עורכי הדין העובדים במקצוע מגדירים את עצמם כמי שאינם שבעי רצון מעבודתם. עורכי דין סובלים יותר מאחרים מאלכוהוליזם והם משתמשים בסמים בהרבה מעל לממוצע בקרב אלה שאינם עורכי דין. גם שיעור הגירושים בקרב עורכי דין, בעיקר נשים, גבוה מאשר אצל בעלי מקצועות אחרים.

על פי אתר האינטרנט של לשכת עורכי הדין האמריקאית אין דרך לדעת מדוע שיעורי חוסר שביעות הרצון, הדיכאון ואף אחוזי ההתאבדות, גבוהים בקרב עורכי דין בארצות הברית. אולי עומס העבודה, אולי ימי העבודה הארוכים, אולי התחרות הקשה והמתחים הכרוכים בעבודה ואולי כל הסיבות הללו יחדיו. כך או כך, סניפים של לשכת עורכי הדין האמריקאית מציעים כיום טיפול נפשי לעורכי דין הזקוקים לכך. הם גם מבקשים מעמיתים לעבודה הנתקלים בעורך דין הסובל מדיכאון לסייע לעמיתם כדי שיקבל טיפול.

ההחלטה לקיים שיעורי מדיטציה נובעת מכך שמחקרים שהתפרסמו כאן העלו שיש במדיטציה תועלת בכל מה שקשור לבריאות נפשית ופיסית. רופאים ופסיכולוגים ממליצים למטופליהם לעשות מדיטציה. מהבחינה הזאת, ההחלטה של לשכת עורכי הדין של ניו יורק לקיים שיעורי מדיטציה הולמת את הרוח הכללית כאן. ושיהיה ברור, המדיטציה התופסת כאן היא מדיטציה חילונית ללא סממנים דתיים.

רוברט צ׳נדר בפעולה
רוברט צ׳נדר בפעולהצילום: חיים הנדוורקר

צ'נדר (62), יהודי, גילה את הבודהיזם עוד כשהיה בן 17. "הבנתי שהבודהיסטים יודעים משהו שאני לא יודע". הוא למד בודהיזם בקולג' וואסר. מאוחר יותר הלך ללמוד משפטים באוניברסיטת ניו יורק. כיום הוא מלמד בשלושה מרכזים לבודהיזם בארצות הברית והוא מרצה בערים שונות ברחבי העולם. וכך, במקביל לעבודתו של צ'נדר כעורך דין הוא משמש מורה למדיטציית המיינדפולנס זה למעלה מ-30 שנה. בנוסף לשיעורים בלשכת עורכי הדין, הוא מקיים שיעורי מדיטציה גם בפירמה שלו ובמשרדי עורכי דין אחרים. הוא משמש גם מורה בתוכנית הנקראת  Search Inside Yourself, שנוצרה על ידי קבוצה של עובדים בגוגל ב-2007, המשלבת מיינדפולנס ואינטליגנציה רגשית. התוכנית נהפכה למאוד פופולארית בחברה. לפני כשלוש שנים החליטה גוגל להוציא את התוכנית אל מחוץ לחברה כדי לאפשר לרבים, אלה שאינם עובדים בגוגל, להשתתף בה.

את שיעורי המדיטציה של צ'נדר התחילו לקיים בלשכת עורכי הדין עוד בשנת 2009. "נכון", הוא אומר. "שיעור של פעם בחודש זה לא מספיק אבל זו בהחלט התחלה".

-מה לדעתך הסיבות לחוסר שביעות רצון בקרב עורכי הדין?

צ'נדר: "הסיבות, לדעתי, נובעות אולי משתי תכונות שהן דווקא מועילות מאוד במקצוע עריכת הדין ושיש אותן לרבים מהעוסקים במקצוע: פסימיזם ופרפקציוניזם. אם אתה עורך דין ואתה בעל שתי התכונות האלה, זה בהחלט יועיל לביצועים המקצועיים שלך. אם אתה שואף לשלמות אז ככל הנראה תעשה עבודה טובה יותר. ואם אתה פסימיסט, זה יכול לסייע לך למצוא את הבעיות והמכשולים בתיק כזה או אחר. הבעיה היא שהיתרונות של הפסימיזם והשאיפה לשלמות בעבודה, המועילים למקצוע עריכת הדין, יכולים להוות גם בעיה בחיים האישיים של עורך הדין ולפגוע בו. הפסימיזם והפרפקציוניזם הם מרשם די בטוח לדיכאון".

צ'נדר מוסיף כי הוא מאמין שאפשר להיות עורך דין טוב, להיות יסודי בעבודה ואף דקדקן בפרטים בלי להיכנס למלכודת פסיכולוגית. "אפשר להיות יסודיים וזהירים בלי להיות פסימיסטים ואובססיביים. הרבה פעמים אנחנו לא מודעים למתחים שאנחנו יוצרים לעצמנו ולכך שאנחנו מאוד שיפוטיים בנוגע למה שקורה סביבנו".

צ'נדר ביקר בישראל שלוש פעמים וקיים בארץ מספר שיעורים במיינדפולנס. "אני רוצה לחזור לישראל", הוא אמר לי בפגישה הראשונה שלנו. "אני מחכה להזדמנות הבאה". ההזדמנות מסתבר באה מהר ממה שחשב. בפגישה השלישית שהיתה לי עם צ'נדר הוא אמר לי שקיבל הזמנה ללמד ביחד עם מורה אחרת, לורה דלזנה, את התוכנית שנוצרה בגוגל  Search Inside Yourself בתל אביב בחודש מאי. זו תהיה הפעם הראשונה, לדבריו, שהתוכנית הזאת תתקיים בישראל.

חיים הנדוורקר | |חיים בניו יורק

סיפורים על המתרחש בניו יורק לפני ומאחורי הקלעים, המיועדים לישראלים החיים בה או רוצים לפעול בה. על השחקנים המרכזיים בסצנה הישראלית העסקית, סיפורי הצלחה וכישלון, המגמות בהייטק, בנדל"ן, באמנות ובחיי הלילה והשעשועים. איפה כדאי לאכול, לבלות, להתלבש ומה והיכן לקנות. וכן, גם עצות מבעל ניסיון.

אני חיים הנדוורקר, כתב TheMarker והארץ בניו יורק. מכסה את הסצנה העסקית הישראלית בתפוח הגדול מזה שנים רבות. לפני כן, הייתי כתב הארץ בפריז. בישראל שימשתי בשורה של תפקידים, ובכלל זה כתב לענייני תל אביב, כתב משטרה וכתב למוסף השבועי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ