"הצמד" של HBO: כל מה שלא הראו לצופים ב"אשה יפה"

במסיבת עיתונאים משותפת של דיוויד סיימון וג'ורג' פלקנוס עם כוכבי הסדרה, סיפרו היוצרים על עולם הזנות והפורנו של שנות ה-70 בארצות הברית, הסצינות האלימות, נקודת המבט הנשית והעיר שהשתנתה לחלוטין

חיים הנדוורקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מגי ג'ילנהול מתוך "הצמד"
מגי ג'ילנהול מתוך "הצמד"
חיים הנדוורקר

כשדיוויד סיימון וג'ורג' פלקנוס (יוצרי "הסמויה") ביקשו ליצור סדרה חדשה שתעסוק בעולם הזנות והפורנוגרפיה בניו יורק בשנות ה-70 עמדו בפניהם כמה בעיות, העיקרית בהן - העיר ששינתה את פניה. במסיבת עיתונאים שהתקיימה במרחק בלוקים אחדים מטיימס סקוור, מקום ההתרחשות של הסדרה המדוברת של HBO "הצמד", סיפרו השניים כי "חנויות הסקס והאלימות מסביב לטיימס סקוור נעלמו, העולם שהיה לא קיים יותר".

ואכן, מיליוני האנשים שמציפים היום את אזור טיימס סקוור, יתקשו להבין את מה שהתרחש שם בשנות ה-70 וה-80, ועל שנים קודרות אלו מנסה "הצמד" לשפוך אור. כיצד התמודדו היוצרים עם התפאורה שהשתנתה ב-45 השנים שחלפו? הם יצרו את טיימס סקוור של שנות ה-70 מחדש, פשוט בצפון הארלם.

נראה שרשת HBO מפעילה מאמץ רב כדי לקדם את הסדרה, ייתכן שכניסתן של הענקיות אמזון ונטפליקס לשוק הקולנוע והטלוויזיה והתחרות שנוצרה בעקבות כך היא גורם מרכזי. אך מי שצפה בפרק או שניים של "הצמד", המשודרת בישראל בצמוד לזמן השידור בארצות הברית (בהוט, יס ובסלקום טי.וי), יזהה התקדמות של העלילה בקצב אטי למדי, שאפיין גם את "הסמויה", שמקשה על הצופה להכנס לגמרי לאווירה שהיוצרים ביקשו ליצור. בארצות הברית הסדרה הפכה אהודה בקרב קהל נישתי, זאת למרות העיסוק המרובה בעירום, מין ואלימות. בינתיים יש מי שצופה שבעונה השנייה הסדרה תתפוס יותר תאוצה, בדומה לפופולריות של "הסמויה".

למסיבת העיתונאים שנערכה במטה HBO בניו יורק, הגיעו פלקנוס וסיימון מלווים בכוכבי הסדרה ג'יימס פרנקו (שמשחק שני אחים תאומים), מגי ג'ילנהול (בתפקיד אשה בזנות בשם קנדי) ואחרים. היוצרים הסבירו כיצד הקשר שלהם לפורנוגרפיה בשנים בהן מתרחשת הסדרה הסתכם בהצצה בגיליונות פלייבוי, וכשפנו לעבוד על הסדרה החדשה שוחחו עם סרסורים ונשים בזנות כדי לגלות עד כמה השתנתה תעשייה זו מאז ועד היום, "פעם זה היה בכל מיני מקומות קודרים שלא בטוח שהיית רוצה להסתובב בהם", הסבירו, "היום צורכים פורנוגרפיה דרך האינטרנט בנוחות של הבית. עולם שונה לחלוטין".

"הסדרה", אומרים פלקנוס וסיימון, "מנסה להבין ולהעביר מה עבר על הנשים שעבדו בזנות ובפורנוגרפיה ומה הן חושבות ומרגישות". במה שנשמע כווידוי גם הצהירו, "כאשר התחלנו לעשות טלוויזיה לא בדיוק התעניינו מה הנשים חושבות. היום אנחנו יכולים להבין טוב יותר את עולמן של הנשים וגם להיות פתוחים אליהן יותר".

ג'יימס פרנקו בתפקיד כפול
ג'יימס פרנקו בתפקיד כפול בסדרה. "דיוויד סיפר לי את הרעיון מאחורי 'הצמד' ונדלקתי"צילום: HBO / AP

ב"צמד" יש סצינות עירום רבות, עירום בוטה אפילו. כשפלקנוס וסיימון נשאלים מהו הגבול בין עירום אמנותי לבין פורנוגרפיה, הם משיבים: "קשה מאד לתת תשובה לשאלה הזאת". ולבסוף משיבים, "זה תלוי במה שהמצלמה מצלמת, במה שאתה מראה, כמה זמן אתה מתמקד באובייקט, כמה זמן אתה מצלם את השוט. רק כאשר רואים את הסצינה אפשר להגיד אם זו פורנוגרפיה או לא. וזה כמובן גם עניין מאד סובייקטיבי. אתה יכול להתווכח אתי אם שוט כזה או אחר הוא פורנוגרפיה או לא. אין גם הגדרה מושלמת לתועבה. מה שתועבה בעיניך היא לא תועבה בעיני".

מי שצופה בסדרה ודאי שאל את עצמו אם כמות העירום המוצג באמת הכרחית. שפלקנוס וסיימון נשאלים על כך, הם משתמשים בהנגדה לסרט "אשה יפה" כמנטרה שעתידה לחזור על עצמה כמה פעמים במהלך מסיבת העיתונאים. "אם אתה מנקה את העירום אז מה שיוצא לך זה הסרט 'אשה יפה'. המצלמה צריכה להיות מאוד בוטה. וההחלטה כאן צריכה להיות כל 'שוט' לגופו".

פרנקו, שביים בעצמו שני פרקים מהעונה הראשונה, סיפר על הנסיבות בהן קיבל את התפקיד הכפול בסדרה: "כשהופעתי בברודוויי פגשתי את דיוויד (סיימון), אמרתי לו שאני אוהב את 'הסמויה' ושאלתי אם יש משהו מעניין נוסף על הפרק, הוא סיפר את הרעיון מאחורי 'הצמד' ונדלקתי". השחקן שיתף את העיתונאים בסיפורים מהכנות שעשה לקראת התפקיד וביקורים שלו על סט הצילומים של סרטי פורנו. הוא תיאר כיצד היחסים בין השחקנים והיוצרים השתנה ברגעים בהם המצלמה צילמה ובהפסקות, בהן היחס היה ידידותי לגמרי.

מגי ג'ילנהול מתוך הסדרה
מגי ג'ילנהול מתוך הסדרה. "ידעתי שאם לא נראה את האלימות כפי שהתרחשה במציאות - היינו נשארים בסופו של דבר עם עוד סרט כמו 'אשה יפה'"צילום: Paul Schiraldi / HBO

"יחד עם זאת", אמר פרנקו, "הבעיה לדעתי היא שבמצב הנוכחי קל מאד לנצל בתעשייה הזאת אנשים ומיוחד נשים. זו תעשייה לא מוסדרת. תעשיית הפורנו היום גדולה מאי פעם והיא מגלגלת מיליארדי דולרים. הדבר העצוב בתעשיית הפורנו זה משחק הכוח של החזקים מול החלשים. מבחינה זו, למרות השנויים הטכנולוגיים, הפורנו של היום דומה למה שהיה פעם".

בעקבות דברים אלה, ג'ילנהול הוסיפה: "אנחנו עוסקים בתופעה של המיזוגניות בחברה שלנו בשנות ה-70. אבל זה לא השתנה בהרבה. אנחנו הרי נמצאים בתקופה שיש לנו נשיא מיזוגן".

כדי להתכונן לתפקיד אשה בזנות, ג'ילנהול סיפרה שצפתה בסרטים פורנוגרפיים ואף נפגשה עם כוכבת פורנו ותיקה, אנני ספרינקל, כדי להבין טוב יותר את העולם אליו היא אמורה להכנס. לא, העירום בסדרה לא הפריע לה, וגם לא ריבויים של אקטים מיניים. "כאשר עוסקים בנושא של זנות ופורנוגרפיה", אמרה, "אי אפשר לוותר על זה".

ג'וליה רוברט ב"אשה יפה" מ-1990
ג'וליה רוברט ב"אשה יפה" מ-1990. מנטרה שחזרה על עצמה

אילו קטעים היא זוכרת במיוחד? דווקא סצנה שבוימה על ידי מישל מקלרן, במאית, שהיוצרים רצו לחתוך. סצינה בה אשה מגיעה לאורגזמה נראה להם מפורשת מדי, כנראה, וג'ילנהול ביקשה להחזיר אותה. לטענתה, "זה מבטא הכי טוב את הסיפור, וזה מה שעושה את הסיפור לנשי ופמיניסטי יותר".

ג'ילנהול הסבירה על הקשיים שחוותה על סט הצילומים: "יש בסדרה סצינות ברוטליות שקנדי היא חלק בלתי נפרד מהן. היתה סצינה שהדמות הוכתה קשות, וצילמנו במשך לילה שלם. זה היה קשה אבל חווייתי מאוד". והוסיפה, "ידעתי שאם לא נראה את האלימות כפי שהתרחשה במציאות - היינו נשארים בסופו של דבר עם עוד סרט כמו 'אשה יפה'".

חיים הנדוורקר | |חיים בניו יורק

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ