לא שיניתי דעתי, דונלד טראמפ ייבחר שוב

הכלכלה במצב מצוין, חקירות מולר הסתיימו בקול ענות חלושה והיעדרו של מועמד בולט וכריזמטי מהצד הדמוקרטי - מאפשרים לנשיא לחייך. בנסיבות האלה הוא יישאר בבית הלבן גם אחרי 2020

חיים הנדוורקר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טראמפ בחגיגות יום העצמאות. נראה ממלכתי מתמיד
טראמפ בחגיגות יום העצמאות. נראה ממלכתי מתמידקרדיט: Carolyn Kaster/אי־פי
חיים הנדוורקר

ב-4 ביולי, יום העצמאות ה-243 של ארה"ב, התקיים בוושינגטון מפגן צבאי שכלל חיילים, טנקים ומטוסים. זהו אולי מראה מקובל בכיכר האדומה במוסקבה, אך בוושינגטון הוא לא ממש שכיח. מי שניצח על החגיגה היה הנשיא, דונלד טראמפ, שניצל את המפגן כדי להזניק את קמפיין הבחירות שלו. בעוד יריביו מהצד הדמוקרטי מתחבטים מי יתמודד מולו (ואין שם כרגע מועמד באמת מלהיב), נשיא ארה"ב נראה ממלכתי מתמיד.

לפני כשנה פרסמתי מאמר ובו הערכתי כי טראמפ עשוי להיבחר לקדנציה שנייה. הרבה השתנה בארה"ב בשנה הזאת אבל מפתיע גם עד כמה לא השתנה. ולכן, כעת, כשגלגלי מערכת הבחירות של 2020 כבר נעים קדימה, אני רוצה להעריך שוב: דונלד טראמפ יהיה גם הנשיא הבא וימשיך לארבע שנים נוספות. 

הקלף המנצח של טראמפ ורשת הביטחון הגדולה שלו לקראת מערכת הבחירות, היא העובדה שהכלכלה האמריקאית נמצאת במצב מצוין. מי שחשב שמדיניותו תגרום למיתון - התבדה. ברבעון השני של 2019 צמח המשק האמריקאי ב-2.1%. אמנם פחות מ-3.1% של הרבעון הראשון, אך עדיין נתון סביר בהחלט. חרף הנבואות השחורות, מדד דאו ג׳ונס שבר באחרונה שיא והגיע ל-27 אלף נקודות (עלייה של 17% מתחילת השנה) ומדד S&P חצה את 3,000 הנקודות (עלייה של כ-20% מתחילת השנה). הורדת הריבית מבטיחה כי השווקים ימשיכו לעלות ולעזאזל הדיבורים על דפלציה. חשוב מכך - האבטלה בארה"ב עומדת על 3.5% בלבד, שיעור נמוך במיוחד שכל מדינה היתה שמחה להתגאות בו. שכר העבודה לשעה גדל בכשלושה אחוזים ביחס לאשתקד.

"טראמפ היה ועודנו הפה שמעז לומר את הדברים שהבוחרים שלו חושבים"
"טראמפ היה ועודנו הפה שמעז לומר את הדברים שהבוחרים שלו חושבים"צילום: Andrew Harnik/אי־פי

אז נכון, טראמפ מואשם חדשות לבקרים כי בתקופתו העשירים חוגגים והחלשים מוחלשים עוד יותר. קיצוצי המסים הביאו רווחה גדולה לבעלי ההון ולא לאלה שמתקשים לסיים את החודש, אבל התחושה הכללית בארה"ב היא שהכלכלה טובה. חוץ מזה, אנחנו כבר למודי ניסיון ויודעים שהחלשים לא בהכרח בוחרים בעבור מי שדואג לכיס ולאינטרסים הכלכליים שלהם. טראמפ בהקשר זה יכול להרגיש בטוח.

האתגר הגדול ביותר שעמד בפניו של טראמפ בשנה האחרונה היה החקירה שניהל בעניינו התובע המיוחד רוברט מולר. הסיפור הזה היה יכול להוביל להדחתו. אלא שהחקירה לא העלתה די ראיות לכך שהנשיא היה חלק מקנוניה להטיית בחירות 2016 מצד רוסיה וגם לא ששיבש הליכי משפט. ההתכתשויות בקונגרס בעניין זה התנהלו בעוצמה אבל ללא תכלית וההופעה של מולר בפניו היתה חיוורת. הסיכויים לפתיחת הליכי הדחה נגד טראמפ אפסיים.

טראמפ מושך אליו הרבה אש אך זה לא מפריע לו. להיפך, הוא אפילו הוא די נהנה מזה. רק באחרונה הוא השפיל את אלייז'ה קמינגס, חבר בית הנבחרים השחור מבולטימור, כשאמר כי מוטב שיטפל "בעיר המטונפת והנגועה בחולדות שלו". הוא גם לעג לארבע חברות קונגרס דמוקרטיות אחרות והציע להן לחזור לארץ מוצאן (לא משנה שמרביתן נולדו בארה"ב). הקונגרס גינה אותו אבל מי בכלל זוכר את זה. הכלבים נובחים והשיירה עוברת.

זאת ועוד, כל פוליטיקאי אחר היה עף או יורד לקרשים על הרבה פחות מהאשמות מכפי שמועלות נגד טראמפ. ולמרות זאת, לפי סקר שפרסם באחרונה מכון "גאלופ", רמת שביעות הרצון מעבודתו היא 41%, ירידה של 5% ביחס לסקר הקודם. אמנם, באופן כללי, מדובר ברמת שביעות רצון נמוכה ביחס לנשיאים קודמים בשלב זה של הכהונה, אך ביחס להיקף הביקורת - זו עדיין רמת שביעות רצון נאה. אולי חשוב מכך, בקרב הבייס הרפובליקאי, שיעור התמיכה בטראמפ גבוה מאד ועומד על כ-90%.

ג'ו ביידן. אפור ועייף
ג'ו ביידן. אפור ועייףצילום: AFP

טראמפ היה ועודנו הפה שמעז לומר את הדברים שהבוחרים שלו חושבים, אבל לא תמיד מסוגלים להוציא מפיהם. טראמפ סופג ביקורת על מדיניות ההגירה שלו, הכוללת כליאה של מבוגרים וילדים בתנאים בלתי אנושיים. והוא, כמו שרק הוא יודע, הודף זאת ועונה כי גם במעצר מצבם של המהגרים לארה"ב טוב מאשר בארצותיהם. טוענים כלפיו כי מדיניות החוץ שלו ערערה את יציבות נאט"ו, את קשריה של ארה"ב עם בעלות ברית אחרות, וכי רוסיה רק מתחזקת. שמדיניותיו כלפי צפון קוריאה לא מובילה בשלב זה לשום מקום ומלחמת הסחר עם סין הכניסה את היחסים עם בייג'ין לסחרור שקשה לצפות את אחריתו. לא על זה יקום או יפול. יש שמלגלגים על הציוצים הבלתי פוסקים של טראמפ, אבל הם נמשכים ללא הרף ומשמשים אותו כדי לחבוט בכל מי שלא מסכים אתו. אולי שכחתם, אבל הטענות נגדו על מעורבות בהטרדות מיניות - התאדו. נכון שכמה ממקורביו מצאו את עצמם בבית הסוהר, אבל טראמפ עצמו הוא כמעט טפלון.

ירי דמוקרטי בנגמ"ש

אצל הדמוקרטים המצב אינו מרומם בלשון המעטה. המועמד המרכזי והמוביל, ג'ו ביידן, אפור ועייף בהופעותיו; ברני סנדרס, כוכב הבחירות המוקדמות של 2016, איבד הרבה מהתנופה. נכון שישנם כמה מועמדים שעושים גלים כמו קרי בוקר, קמאלה האריס, אליזבת וורן ופיט בוטיג'ג', אך האמת היא שההתכתשויות בקרב הדמוקרטים, הגם שהן נוגעות בעניינים רציניים ומשמעותיים, נראות כשוליות, חסרות תכלית ומפספסות את העיקר - איך לסלק את טראמפ.

במקום להתמודד עם הנשיא, הדמוקרטים עסוקים בלירות בתוך הנגמ״ש. יש צדק דבריו של ביידן כשהוא אומר ליריביו "בואו נעזוב את העבר ונתמקד בעתיד - סילוק טראמפ". מצד שני, אפשר להבין את יריביו. עבודתם היא להבטיח את ניצחונם שלהם, לא שלו. כך או כך, בוויכוח הזה אין מועמד מלהיב שבאמת מתבלט. ביידן בן 78 ואם ייבחר יהיה לנשיא האמריקאי המבוגר אי פעם. אחרי כישלונה של הילרי קלינטון, ספק אם האריס ו-וורן הפרוגרסיביות באמת מסוגלות להיבחר ברמה הלאומית. ארה"ב אינה ניו יורק ולוס אנג'לס. ספק רב אם הציבור האמריקאי בשל לנשיאה גם ב-2020. בוטיג'ג' הוא הומו מוצהר וגם בעניין זה אני כלל לא בטוח שזה דבר שהציבור הרחב מוכן לקבל.

אובמה באזור המפורז שבין שתי הקוריאות ב-2012. גם אם לא הבריק, קורץ מהחומר שממנו עשויים נשיאים
אובמה באזור המפורז שבין שתי הקוריאות ב-2012. גם אם לא הבריק, קורץ מהחומר שממנו עשויים נשיאיםצילום: Susan Walsh/אי־פי

הציבור האמריקאי אמנם בחר בברק אובמה על אף היותו שחור וחרף הניסיונות הבלתי פוסקים להדביק לו "תווית של מוסלמי". אך בין אובמה לבין 20 המועמדים הדמוקרטים בעת הנוכחית - ישנם הבדלים עצומים: אובמה כריזמטי בצורה בלתי רגילה, נואם בחסד עליון, שהעניק בראשית דרכו השראה להמונים ואיחד את השורות. הוא קורץ באמת מהחומר שממנו עשויים נשיאים גם אם בפועל לא היה אחד המבריקים שבהם. 

הציבור האמריקאי נחלק באופן גס לשני מחנות דומים בגודלם פחות או יותר. שיעור המתנדנדים עומד בממוצע על 10%. ולכן, כמו כמעט בכל אחת ממערכות הבחירות האחרונות, הם אלה שיכריעו את הכף ובדגש - מתנדנדים שחיים במדינות המתנדנדות. מועמד דמוקרטי מהמיינסטרים עשוי לדבר אל לבם של הרפובליקאים המעטים שאינם מרוצים מטראמפ. מועמד פרוגרסיבי יותיר אותם עם הנשיא המכהן. עם מועמדים משני האגפים, טראמפ יכול להתמודד תוך שהוא מדגיש אספקטים שונים לרעתם. אך מעל לכך - בנסיבות האלה, וכל עוד לדמוקרטים אין מועמד בולט ומלהיב, טראמפ להערכתי לא צריך להזדרז לשכור שירותי הובלות. הוא יישאר בבית הלבן.

חיים הנדוורקר | |חיים בניו יורק

סיפורים על המתרחש בניו יורק לפני ומאחורי הקלעים, המיועדים לישראלים החיים בה או רוצים לפעול בה. על השחקנים המרכזיים בסצנה הישראלית העסקית, סיפורי הצלחה וכישלון, המגמות בהייטק, בנדל"ן, באמנות ובחיי הלילה והשעשועים. איפה כדאי לאכול, לבלות, להתלבש ומה והיכן לקנות. וכן, גם עצות מבעל ניסיון.

אני חיים הנדוורקר, כתב TheMarker והארץ בניו יורק. מכסה את הסצנה העסקית הישראלית בתפוח הגדול מזה שנים רבות. לפני כן, הייתי כתב הארץ בפריז. בישראל שימשתי בשורה של תפקידים, ובכלל זה כתב לענייני תל אביב, כתב משטרה וכתב למוסף השבועי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ