הזווית הישראלית של ״האירי״

ג׳ימי הופה, שסיפור חייו כמנהיג ארגון נהגי המשאיות בארה"ב, עומד במרכזו של הסרט ״האירי״, ביקר בישראל ב-1956 ונפגש עם דוד בן גוריון וגולדה מאיר. בנו ג׳יימס גייס תרומות להנצחת רבין, ולנכד יש בן יהודי

חיים הנדוורקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מימין ג׳ימי הופה, במרכז-גולדה מאיר ומשמאל בתו ברברה, לימים שופטת
מימין ג׳ימי הופה, במרכז-גולדה מאיר ומשמאל בתו ברברה, לימים שופטת קרדיט: IBT
חיים הנדוורקר

האמריקאים אובססיביים סביב סיפורו של ג׳ימי הופה, העומד במרכז סרטו החדש של מרטין סקורסזה - ״האירי״. הסרט שהופק על ידי נטפליקס בהשקעה של 200 מיליון דולר נחשב לאחד הטובים ביותר של השנה ויש המעריכים כי גם יזכה באוסקר. כדי להבין את חשיבותו של הופה, מי שהנהיג את ארגון נהגי המשאיות בארה"ב ומגולם על ידי אל פצ׳ינו, כדאי לצטט משפט שנאמר על אודותיו בהפרזה מסוימת בסרט: בשנים 1955-1965 הופה היה מפורסם כמו אלביס, בשנים 1965-1975 הוא היה מפורסם כמו הביטלס.

הופה נבחר להנהגת הטימסטרס, ארגון נהגי המשאיות ב-1957 וכיהן בתפקיד עד 1971. בתקופתו היה הארגון לחזק ביותר מבין האגודים המקצועיים בארה"ב ובשיאו היו לו 2.3 מיליון חברים. הופה היה קשור לפשע המאורגן ובמשך השנים התפתחה עוינות בינו לבין משפחת קנדי, ובמיוחד רוברט קנדי, שהיה התובע הכללי ושם את הופה על הכוונת. בסופו של דבר נידון הופה ל-13 שנות מאסר ונשלח לכלא ב-1974 על מעשי הונאה, שוחד ושיבוש הליכי משפט. אחרי ארבע שנים בלבד קיבל חנינה מהנשיא ריצ׳ארד ניקסון בתנאי שלא ימשיך לכהן כיו"ר הטימסטרס.

ב-1975 נעלם הופה וגופתו מעולם לא נמצאה. חלק מהאובססיה סביבו נובעת מכך שאיש לא יודע בוודאות מה עלה בגורלו, אם כי קיים קונצנזוס שחוסל על רקע יריבויות במאפיה. ספרים התפרסמו בעניין, כתבות תחקיר ניסו למצוא זוויות בלתי שגרתיות שישפכו אור על התעלומה, סרט בשם ״הופה״ בכיכובם של ג'ק ניקולסון ודני דה-ויטו יצא לאקרנים - אך החוט לא נמצא. ה-FBI ניהל במשך שנים את החקירה הזו אך ללא הצלחה.

״האירי״, המוקרן עתה בבתי הקולנוע ובנטפליקס, מבוסס על הספר ״שמעתי שאתה צובע בתים״, המביא את עדותו של איש המאפיה פרנק שירן ובה תיאור מפורט, כביכול, של האירועים שהובילו לרציחתו של הופה. העובדה שגופתו של הופה נעלמה מוסיפה כמובן דרמה לסיפור, סקורסזה בחר בגרסה לפיה הגופה נשרפה והיתה לאפר. על כל פנים, המעורבים בפרשה כנראה כבר הלכו לעולמם ולקחו עימם את הסוד.

הופה לא היה יהודי, אך קשריו עם ישראל ואהדתו אליה הם סיפור צדדי שליווה את חייו. הטימסטרס, בשכנוע פעילים יהודים, תמכו בישראל ובמלחמתה לעצמאות עוד לפני שהופה נבחר להנהגה. יש הגורסים כי אנשי הטימסטרס היהודים - וגם לא יהודים - השתתפו בפעילות חשאית למען ישראל, כמו רכישת נשק והעברתו. אין הוכחות לכך.

ג׳ימי הופה ובתו ברברה מגיעים לישראל ב-1956
ג׳ימי הופה ובתו ברברה מגיעים לישראל ב-1956צילום: IBT

מה שאפשר לומר בוודאות הוא שב-1955 קיים הארגון אירוע התרמה בדטרויט למען ישראל. האירוע נתמך בידי הופה והשתתף בו גם אבא אבן. בסך הכל גויסו באותו ערב כ-300 אלף דולר - כ-2.5 מיליון דולר במושגים של ימינו. כעבור שנה, ב-1956, נסע הופה לישראל, מלווה על ידי בתו ברברה שלימים היתה לשופטת, ותרם כסף להקמתו של בית יתומים ובית לנוער במצוקה בבית הכרם בירושלים. הופה השתתף בטקס הנחת אבן הפינה וכחלק מהביקור נפגש עם דוד בן גוריון וגולדה מאיר.

הופה לא הצליח לחזור לראשות הטימסטרס אחרי ששוחרר מבית הסוהר. מי שעשה זאת הוא בנו, ג'יימס, שנבחר לתפקיד ב-1998 ומחזיק בו עד עצם היום הזה. מהרבה בחינות זהו ניצחונו הגדול של הופה. גם אם הוא לא הצליח לחזור למעוז כוחו, הרי שבנו עשה זאת. גם הופה הבן נדבק ב"חיידק הישראלי" והיה אורח הכבוד באירוע ההתרמה שהתקיים לפני עשור בוושינגטון למען מרכז רבין, ובו גויסו 2.2 מיליון דולר שסייעו מאוד להשלמת הבנייה. הופה הבן אף הגיע לביקור בישראל עם בני משפחתו, ביקר במרכז, ונפגש אז עם שמעון פרס, אהוד ברק ובנימין נתניהו.

"בעניין ישראל, אני ממשיך בדרכו של אבי. הוא קיבל השראה מכמה פעילים יהודים בולטים באיגודים, כמו אייזיק ליטבק. הוא התרשם מאוד מהנחישות ומהדבקות שלהם במטרה. הם תמכו מאוד בהקמת ישראל ובמלחמתה לעצמאות. אלה היו הימים שבהם התהוותה התנועה לזכויות האדם, והאיגודים נאבקו לשרוד בסביבה קפיטליסטית עוינת. , סיפר ג'יימס בראיון שקיימתי עמו לפני כעשור.

הטימסטרס של היום אינו ארגון המסובך בפלילים, אם כי רבים יעדיפו שלא להסתבך עמו בגלל המוניטין. משרדו של הופה הבן נמצא בוושינגטון הבירה מול גבעת הקפיטול. מאד סמלי. הארגון, בו חברים כ-1.4 מיליון חברים, הוא בראש ובראשונה איגוד מתוחכם ביותר, שתקציבו השנתי מסתכם ב-160 מיליון דולר והוא שולט בכ-100 מיליארד דולר המושקעים בקרנות פנסיה. במקום להפעיל אגרופים, הארגון מנצל את הכוח הפיננסי שלו כדי להשפיע על פוליטיקאים ועל תאגידים.

צילום רשמי של משרד הבטחון. אהוד ברק וג׳יימס הופה נשיא הטימסטרס( בנו של ג׳ימי הופה)
צילום רשמי של משרד הבטחון. אהוד ברק וג׳יימס הופה נשיא הטימסטרס (בנו של ג׳ימי הופה)

כיום, ובדומה לאיגודים מקצועיים אחרים בארה"ב, הטימסטרס עסוק בניסיון לשמר את כוחו. הופה הוא פוליטיקאי משופשף ושולט בעוצמה פוליטית ופיננסית ממדרגה ראשונה. "אבא לא היה הרבה בבית", סיפר לי, "אבל על אף שלא ראינו אותו הרבה, כשהוא היה בבית - היה כיף. הוא היה אבא מסור מאוד. אני זוכר את השעות שבילינו יחד בדיג ובציד״. את הטענה כי אביו הכניס את המאפיה לדרגים הגבוהים ביותר של איגוד נהגי המשאיות, הוא דוחה: "כשאבי נכנס לאיגוד למאפייה כבר היתה השפעה במקומות מסוימים. הוא היה צריך לחיות עימה".

פניו של הופה הבן התכרכמו במהלך הראיון עמו כשדיבר על היעלמות אביו. "קוויתי שככל שהשנים יחלפו פרטים חדשים יצוצו", הוא הודה, "קיוויתי שמישהו שהיה לו מידע על אבי יגיד את הדברים על ערש דווי. אבל זה לא קרה. ניסיתי לחקור ולמצוא חומר באופן עצמאי, אך ללא הצלחה. אנשים באו אלינו עם סיפורים והעברנו אותם ל-FBI, אך ללא תוצאות. נלחמנו בעניין הזה כמו מטורפים. הגענו לערכאות משפטיות ולבסוף הצלחנו לקבל חלק מהחומר. הרשויות טוענות שהחקירה נמשכת ושהן לא רוצות לחשוף כיווני חקירה לעבריינים. כל העניין נראה לי חשוד מאוד״.

גם הדור השלישי של בני משפחת הופה מחובר לישראל. הנכד דיוויד הופה, עורך דין במשרד הוושינגטוני הגדול "רובינס, גלר, רודמן אנד דוד", מתמחה בתביעות ייצוגיות בתחום הפיננסי ונוהג לבקר בישראל פעם-פעמיים בשנה. בני המשפחה אינם יהודים, אבל בנו של דיוויד דווקא כן. ״אשתי הראשונה היא יהודייה ובני בן התשע הוא מטבע הדברים יהודי", הוא אומר, "אז, כן, לג׳ימי הופה יש נין יהודי".

ראית את ״האירי״?

"לא ראיתי את הסרט. יום אחד אראה אותו. זה לא יקרה בבית קולנוע. זה גם סרט ארוך מאוד. סבי נרצח כשהייתי בן 4 וברור שהזיכרון שלי בעניין מוגבל מאוד. עד היום נכתבו 25 ספרים על סבי. זהו סרט שני בנושא. רפרפתי בספר שעליו מתבסס הסרט ואני יכול להגיד לך שהיו שם הרבה תיאורים לא נכונים ולא מדויקים. מדי פעם יוצא משהו חדש והאמת היא שאין הרבה מה לחדש, אז חוזרים על אותו סיפור או ממציאים דברים. הבעיה היא שזה הפך לבידור, לאגדה אורבנית. קשה לי להתרגש מכך שיוצא ספר או סרט חדש, כשאני יודע שהסיכוי שבאמת יהיה בהם מידע עובדתי חדש הוא קטן מאד. מבחינת המשפחה היינו רוצים להגיע לסיום הפרשה. סרט מהסוג הזה לא עוזר לנו".

חיים הנדוורקר | |חיים בניו יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ