ואולי ביום כיפור הזה תכבו גם את הנייד?

אנחנו מתייחסים לשינויים טכנולוגיים כמוחלטים, אך האם הבידוד החברתי שיוצרים המכשירים הניידים בהדרגה הוא בלתי נמנע? לקראת יום ההרהורים השנתי של רבים מאיתנו - נסו לחשוב מיהו המפעיל ומיהו המופעל, והאם מערכות היחסים המתווכות שלנו אכן שוות את זה

יגאל באום
יגאל באום
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קבוצת אנשים ביחד אבל לחוד
קרדיט: מוראד סזר / רויטרס
יגאל באום
יגאל באום

אחרי ראש השנה ומעט לפני יום כיפור, כדאי לעשות חשבון נפש ולחשוב על התהליכים שאנחנו עוברים שמתחזקים משנה לשנה. אחד השינויים אליהם אנחנו פחות מתייחסים הוא השינוי הטכנולוגי - תהליך כל כך מוחלט ובלתי נמנע שנדמה ואנחנו נשאבים לתוכו. לא רחוק היום בו נתייחס לטכנולוגיה כמובילה אותנו בעקבותיה, ולא ההפך.

ההיבט המטריד ביותר בשינוי זה הוא הבידוד החברתי; בראשית דרכה, התקשורת הניידת התיימרה לחבר בין אנשים. היא אכן עשתה זאת, אבל מלכתחילה תוכנן מכשיר הסמארטפון לשמש כמחשב יותר מכל דבר אחר. היזכרו בפעם האחרונה שנכנסתם לכיתת מחשבים במוסד לימודי כלשהו או לספרייה, התמונה הנגלית היא של קבוצת אנשים גדולה שכל אחד מהחברים בה יושב מול מסך מחשב ונראה מנותק מהסובבים אותו. עכשיו היזכרו בפעם האחרונה שהייתם בתחנת רכבת, התמונה מעט שונה, אך התוצאה זהה: אוסף אנשים בתנוחות ובמצבים שונים שקועים כל אחד במסך המכשיר הנייד. במובן הזה היכולת להתנייד עם "המחשב" רק שיכללה את הדינמיקה מחדר המחשבים, אך המהות נותרה.

סטודנטים משתמשים בעמדות מחשב בספרייה
סטודנטים משתמשים בעמדות מחשב בספרייה. המכשירים הניידים כיום הם יותר מחשבים מכל דבר אחרצילום: אייל טואג

כך קיבלנו לכאורה מכשיר מדהים המגביר את התקשורת בינינו, אלא שהקשר שנוצר הוא קשר מתווך, ובשל כך נעשה קודם כל בין אדם למחשב שלו, גם אם היה אמור להיות בין שני אנשים. האינטימיות הגדולה ביותר היא בין האדם למכשיר ולא בין אדם לאדם אחר. כתוצאה מכך הקשרים שלנו הופכים דומים יותר זה לזה, שכן הם מתבססים על היכולות והאפשרויות שמעניק לנו המכשיר, ואלה רחוקות מהאפשרויות הזמינות לנו לתקשר במציאות. במקרים רבים כיום נדמה שבני אדם מעדיפים את את מערכות היחסים המתווכות, במיוחד ככל שהמעורבות הרגשית גדלה.

בשיחה שנעשית דרך מסך הסמארטפון, בהודעות טקסט בדרך כלל, נעדרים ניואנסים של קול, שפת גוף, מחוות וכו'. אמנם נמנעת מאיתנו תחושת אי נעימות שעשויה להתעורר ממפגש אישי, אך האם איננו מאבדים דבר מה כתוצאה מהתיווך? תקשורת "סטרילית" כזו בין אנשים היא נוחה רגשית, כי היא מרככת אי נעימויות למיניהן, אבל היא גם עלולה לפגוע בעצם הרעיון של מפגש אישי ממשי. שוב, הטכנולוגיה נותנת לנו האשליה שהיא מרככת עבורנו את המציאותי, ומקלה עלינו. אך האם מערכות יחסים בין בני אדם הן אמורות להיות כאלה?

סרטון ספוקן וורד של גארי טורק מ-2014. מעל 60 מיליון צפיות

בגלל שאפליקציות ומכשירים משרטטים את גבולות עולמינו החברתי, כולנו צריכים ליישר קו עם ההתפתחות הטכנולוגית. כך בני אדם שונים לחלוטין מתחילים להפוך לבעלי התנהגות דומה. עולמו של כל אדם מתקיים במבודד מהמתרחש במציאות - בו הוא חווה חוויות פרטיות ונותן פרשנות ייחודית לעולם.

אלא שתופעת הבידוד החברתי שאנו חווים אותה משרתת מאוד את המודל הקפיטליסטי שאנו חיים כבר שנים ארוכות לפיו. תפיסת חיים קפיטליסטית איננה מסתיימת רק בסגידה לצרכנות ולאלוהי הצמיחה, מדובר בתפיסה חברתית בעלת השפעות מרחיקות לכת על המרקם החברתי בכללותו. הופעת הסמארטפון ככלי מאיץ בידוד לא ניתנת לניתוק מתפיסת עולם קפיטליסטי שמקדשת את הפרט והאינדבדואליזם עד כדי קיצוניות ולעתים תוך כדי פרימת המארג החברתי.

יתכן שבעת שהסמארטפון פותח ממציאיו לא לקחו בחשבון את הבידוד החברתי שעשוי ליצור המכשיר, אך הם בוודאי רצו ליצור אינטרקציה בלתי פוסקת בין האדם למכשיר. אם תסתכלו סביבכם, לא משנה היכן ולא משנה באיזו סיטואציה חברתית אתם נמצאים, תוכלו לראות כמה אנשים עסוקים בבדיקה בלתי פוסקת במסכי הניידים שלהם.

לקראת יום כיפור, מועד חשבון הנפש השנתי של רבים מאיתנו – כדאי שנרחיב את מבטינו לעבר היבטים בחיינו שלעתים נראים מובנים מאליהם. האם המכשירים המתוחכמים משרתים אותנו? או שאולי אנחנו הם המשרתים? אין כל דבר רע בטכנולוגיה ובהתפתחות טכנולוגית, אך האם אנחנו מודעים למציאות שיצרנו לעצמנו ושלמים איתה?

בני נוער בערב יום כיפור, תל אביב 2011
בני נוער בערב יום כיפור, תל אביב 2011. מה תעשו 24 שעות בלי?צילום: דניאל בר און

בסוף השבוע הקרוב יושבת המכשיר הנייד אצל רבים מאיתנו. גם אם אתם חילונים, נסו לעמוד באתגר של 24 שעות בלעדיו. האם תרוצו להדליק אותו מיד לאחר צאת הצום? האם תשרדו מבלי לדעת מה חברים ומכרים עושים בכל רגע נתון? מה יניבו 24 שעות של מתן חוות דעת, תגובות וצילומים עצמיים? כיצד תתמודדו לבד מול כל השקט הזה?

יגאל באום

יגאל באום | |מחוץ לרשת

מומחה לשיווק, מעצב תקשורת חזותית, בוגר בצלאל, חוקר תקשורת ומחלוצי האינטרנט הראשונים בישראל, לומד לתואר שני בתקשורת מחקרית, מורה ומרצה בתחום.

חוקר את הרשת יותר מ-20 שנה ומלווה את התפתחותה: ההתפתחות הטכנולוגית מהירה עד כדי כך שהיא מציבה את האנושות בפני אתגרים מורכבים מאי פעם, אלא שבני האדם נוהגים להתייחס לטכנולוגיה כפי שדג מתייחס למים.

הבלוג יציג נקודת מבט ביקורתית לאור המצב הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ