יגאל באום
יגאל באום
נציגי החברות פייסבוק, גוגל וטוויטר בדיון שהתקיים בוושינגטון
נציגי החברות פייסבוק, גוגל וטוויטר בדיון נוסף שהתקיים בוושינגטון בראשית החודשקרדיט: ג'קלין מרטין / אי-פי
יגאל באום
יגאל באום

לפני כמה ימים פורסם מאמר בניו יורק טיימס על כך שהסינים שאוסרים על כניסת פייסבוק וגוגל לארצם משתמשים ברשתות החברתיות מחוץ לסין להפיץ תעמולה סינית ברחבי העולם. אין ספק שהנושאים הללו מעניינים מאוד את האמריקאים שלא לומר מטרידים את מנוחתם, אלא שכמו תמיד הסיפור הוא לא בהכרח מה שאנחנו קוראים בכותרות, אלא מסתתר בתוך הדברים עצמם.

יותר ויותר ידיעות שפורסמו בכלי תקשורת אמריקאים מציגות חשש ממידע כוזב לכאורה, או חמור מכך – תעמולה של ממש המופצת ברשתות החברתיות ובמיוחד בפייסבוק על ידי הרוסים ולאחרונה כנראה שגם על ידי הסינים. עד כדי כך האמריקאים לוקחים ברצינות את נושא הכניסה של תכנים "זרים" לפלטפורמות החברתיות שלהם עד שהנושא הגיע לדיונים בסנאט ונציגי ענקיות האינטרנט הוזמנו לדיונים בנושא הזה.

אלא שנשאלת השאלה מה בדיוק מטריד את האמריקאים ועל איזה חוק עברו בדיוק הרוסים או הסינים? אם ניקח את המידע על המודעות של ה"האקרים הרוסים" שהופצו ברחבי פייסבוק, מדובר על כך שהרוסים רכשו שטחי פרסום ברשת החברתית ופרסמו דרכם מידע שניתן לפרש אותו בעקיפין כתמיכה בטראמפ, ובכך הם לכאורה התערבו והשפיעו על דעת הקהל האמריקאית.

בחודש שעבר זומנו נציגי החברות גוגל, פייסבוק וטוויטר לשימוע בפני ועדה מיוחדת של הסנאט האמריקאי לדון בנושא של התערבות האקרים רוסים והשפעה על מערכת הבחירות האחרונה במדינה.

פוסטים שהועלו על ידי האקרים רוסים ששיבשו לכאורה תהליך פוליטי בארצות הברית
פוסטים שהועלו על ידי האקרים רוסים והוצגו בדיון הוועדה. השפיעו על עמדת האזרח האמריקאי התמיםצילום: מנואל בלקה קנטה / אי-פי

מדובר כאן במחלוקת בין שני כוחות משמעותיים: מצד אחד חברות הענק האמריקאיות הקפיטליסטיות ומין העבר השני נציגי הפוליטיקה והממשל. נציגי הממשל הדגימו בשימוע את חוסר האונים של גופים ממשלתיים ורגולטורים להבין את חוקי המשחק הגלובליים החדשים שמתפתחים ממש לנגד עיניהם. הטענה המרכזית של חברי הוועדה הייתה כי בוטים, טרולים והאקרים רוסים חברו יחדיו כדי לארגן מעין כוח דיגיטלי רב מערכתי על מספר פלטפורמות שמטרתו הטיית תוצאות הבחירות (זאת על ידי פרסום של סטטוסים, טוויטים, תמונות, מודעות וסרטונים). חשוב להבין שחברי הוועדה לא יכולים להורות על הפסקת פעילות כזאת, או על חסימת חשבונות חשודים על ידי החברות, ולכן מטרת השימוע היתה קבלת הסברים והבהרות מהחברות עצמן.

עורכי הדין ונציגי החברות מדברים הרי בשפה תאגידית, והאינטרסים שלהם שונים לגמרי מהאינטרסים שאותם מייצגים חברי הוועדה. כך למשל, נציג פייסבוק ציין שחשבונות רבים שהיו מעורבים בהפצת תעמולה אכן נסגרו או הושבתו על ידי פייסבוק, אבל לא בגין הפצת מידע שקרי או מוטה (כשלעצמם אינם עבירות), אלא בגלל שחשבונות אלה היו מזוייפים (נוהלו על ידי שמות פיקטיביים או בוטים דיגיטליים) ומכאן עברו על חוקי הרשת החברתית. מבחינת פייסבוק זהו הפשע האמיתי, שכן אותנטיות המשתמש היא הערך החשוב ביותר.

עיקר הטענות של חברי הוועדה כלפי החברות היו שאלה אינן עושות די כדי להערים קשיים בפני הכוחות הזרים שמנסים להשתמש בהן ולהשפיע על אזרחים אמריקאים תמימים. נראה שאותם חברי ועדה מתקשים להשלים עם המצב בו גם כוחות חיצוניים לארצות הברית יכולים לנצל מערכות אמריקאיות תאגידיות לגמרי. קשה עוד יותר היה לשמוע מהנציגים של אותם תאגידים כי הסכם המשתמש הוא ה"תנ"ך" שמנחה אותם, ולא נאמנות למדינה. מבחינתם מערכת היחסים שלהם עם המשתמשים נשענת על העלאת תוכן אותנטי שאינו יפגע באחרים. מכאן, העלאה של תוכן פוליטי כזה או אחר, צידוד בצד אחד ולא בצד אחר צודק או אכזר ככל שיהיה – איננו הצדקה חלילה לחסום משתמש.

לתאגידים אלה יש חוקים מעט שונים למפרסמים עסקיים: כאשר מפרסם רוצה לפרסם חומר פרסומי/שיווקי עליו לציית לחוקי הפלטפורמה בה הוא מפרסם. חוקים אלה אינם מורכבים מאוד, אך נושא האותנטיות של עסק חשובה מאוד לתאגידים ואולם אכיפה של החוקים הללו איננה פשוטה כלל. בעיקר לא ברור עד כמה התאגידים ישימו את מלוא כובד משקלם על מנת לפתור סוגיות כאלה במיוחד כאשר הם מתוגמלים על מודעות פרסומת.

השיטה הקפיטליסטית האמריקאית יצרה את החברות הגלובליות האדירות הללו והחברות הללו מרשתות את העולם כולו ויוצרות מרחב אינטרנטי אדיר מימדים שבתוכו נוצרים חוקים חדשים של התנהגות ושל מערכות יחסים בין אנשים לבין עצמם ובין מדינות. אלא שאף מדינה או ממשלה לא יכולה להכתיב לחברות כיצד לפעול ולכן אנחנו רואים סביבנו תגובות שונות להשתלטות הזאת, כל מדינה או מעצמה מגיבה באופן שונה, לפחות לפי הפרסומים השונים.

הרוסים מנסים להיכנס אל תוך המערכות הממוחשבות ולהשפיע עליהן מבפנים; הסינים אוסרים כלל על התאגידים הללו לפעול בשטחם וגם עסוקים ביצירת תעמולה עבור מקומות אחרים בעולם כמו אפריקה שפחות מעניינים את תאגידי התקשורת בשל כוח קניה נמוך; והאירופאים מטילים קנסות על החברות ומנסים לשנות את ההשתלטות על ידי שינויים חוקתיים במדינותיהם.

האמריקאים מוצאים את עצמם בעמדה משונה – יתכן שחברי הוועדה ציפו לקבל שיתוף פעולה מיידי או לפחות הצהרה ברורה וחד משמעית מצד נציגי החברות כי מעתה הם יהיו פטריוטים נאמנים ויקיימו מלחמת חורמה נגד המתקפות של הרוסים על הרוח האמריקאית. אלא שלתאגידים מטרות אחרות לגמרי – בעיקר השתלטות על שווקים נוספים וכסף. השלטון האמריקאי עומד נבוך מול עולם שהוא בעצמו יצר ועכשיו איננו יכול להשתלט עליו.

זאת הסיבה שהמפגש בין חברי הוועדה לתאגידים מעניין כל כך, והוא אולי מדגים את קצה גבולות הכוח של השלטון האמריקאי, כדי להילחם במצב שנוצר צריכים האמריקאים לפרק את עצם התשתית עליה מונח הרעיון הקפיטליסטי שהם בעצמם יצרו אותו – לא בטוח שהם בכלל יכולים לעשות את זה.

יגאל באום

יגאל באום | |מחוץ לרשת

מומחה לשיווק, מעצב תקשורת חזותית, בוגר בצלאל, חוקר תקשורת ומחלוצי האינטרנט הראשונים בישראל, לומד לתואר שני בתקשורת מחקרית, מורה ומרצה בתחום.

חוקר את הרשת יותר מ-20 שנה ומלווה את התפתחותה: ההתפתחות הטכנולוגית מהירה עד כדי כך שהיא מציבה את האנושות בפני אתגרים מורכבים מאי פעם, אלא שבני האדם נוהגים להתייחס לטכנולוגיה כפי שדג מתייחס למים.

הבלוג יציג נקודת מבט ביקורתית לאור המצב הזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ