מה יקרה כשהאלגוריתמים יידעו על נטייתכם המינית לפני שאתם תדעו עליה?

נכון לעכשיו פייסבוק מחליט עבורכם מי החברים ה"אמיתיים" שלכם. אבל מה יקרה כשגם הנתונים הפיזיים שלכם יהיו חשופים בפני תאגידי הרשת?

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חגיגות יום החברות של פייסבוק
פילטרים חגיגיים לרגל יום החברות של פייסבוק. האלגוריתם יגדיר את הקשרקרדיט: פייסבוק
יגאל באום
יגאל באום

באחד הימים האחרונים בעת שנכנסתי לפייסבוק במחשב, הופיע בפיד שלי אלבום חביב שפייסבוק טרחו והכינו רק עבורי, בעבר הייתי רגיל לקבל מפייסבוק "אלבומים" שמסכמים את מערכות היחסים שלי עם "חבר" כזה או אחר בפייסבוק, אלבומי יום הולדת, אלבומי סיכום השנה וכו'. אלא שהאלבום הפעם היה שונה – הוא הכיל מצגת של נתונים סטטיסטיים שפרסה בפניי את מערכות היחסים שלי עם ה"חברים" שלי בפייסבוק – יתירה מכך, המצגת הראתה לי מי הם הבולטים ביותר מביניהם בקטגוריות שונות, כמו למשל: מי החבר שאני מתויג איתו במרב התמונות, מי החבר שעשה הכי הרבה לייקים לדברים שהעליתי, מי החבר שאני עשיתי לו הכי הרבה לייקים, מי החבר שלא שכח אף אחד מימי ההולדת שלי ועוד ועוד ציונים ודירוגים שאמורים להראות לי מבחינה סטטיסטית מי הם "באמת" החברים שלי בעולם הזה.

האלבום התמים הזה לכאורה מדגים לנו לאן הכיוון הכללי של מערכות היחסים שלנו המתווכות על ידי פלטפורמות אינטרנטיות מתקדם. הרעיון של דירוג סטטיסטי של עצם הישות שלנו ומערכות היחסים שלנו נראה לנו אולי כרגע קוריוז, פריט טריוויה לא מזיק, או בדיחה קטנה וחמודה של פייסבוק, אך תופעה זו רחוקה מלהיות קוריוז חולף – הרעיון של דירוג סטטיסטי של נתונים מתחיל לזלוג אט אט אל כל תחומי החיים שלנו לרבות מערכות היחסים שלנו.

מה בעצם המשמעות של דירוג מערכות היחסים שלנו בשנה החולפת? מדוע פייסבוק מציגה בפנינו מדרג של ה"חברים" הטובים ביותר בעבורינו? שימו לב שה"חברים" הטובים ביותר שלנו (בעיני פייסבוק) הם אלה שהדגימו את מרב האינטראקציה האינטרנטית איתנו. לאחר בדיקה של הנתונים, כמובן שגיליתי כי אין קשר בין התוצאות לחברויות האמיתיות שלי, אלא שמבחינת פייסבוק אינטראקציה אינטרנטית משמעותה שאני קיבלתי "תמורה" שיש לה שווי, האינטראקציה האינטרנטית היא היא השווי ופייסבוק מדווחת לי עליו כמו שמדווחים על מנייה שעלתה בבורסה.

המשמעות היא למעשה דינמיקה של העברת מערכות היחסים לבעלות ערכים מתמטיים של כדאיות – ובהמשך העברת כל האינטראקציות לבעלות "ערך" ו"שווי", כל אחד אמור להתנהל כמיני תאגיד וליישם על עצמו פרקטיקות של עסק. עשית לי לייק? אתה חבר, תייגת אותי? אתה חבר – אתה בעל ערך עבורי וכנראה שווה לי "להשקיע" בך.

הפייננשיאל טיימס פירסם מאמר על הכנס האחרון בדאבוס שבו התארח גם ההוגה והסופר הישראלי יובל נוח הררי, שכתב בין היתר את הספר "קיצור תולדות האנושות". בפורום בכנס התייחס הררי לתופעה המתפתחת של חברות טכנולוגיה רפואיות המתחילות לפנות לכיוונים של ניטור ואיסוף ידע על גוף האדם, מדובר על אפליקציות האוספות מידע באופן שוטף בדרכים שונות.

רובנו מכירים את האפליקציות המשמשות מתעמלים וספורטאים המעבירות נתונים על קצב לב, שריפת קלוריות וכו', אולם מדובר על פיתוחים חדשים אשר יאפשרו הרבה יותר מכך, הררי מדבר על חיבור של שני עולמות: עולם ה-Infotech ועולם ה-Biotech שיתאחדו ליצירת סנסורים ביומטריים שיאספו נתונים גדלים והולכים על פעילויות של הגוף – כמו למשל הסנסורים שכבר קיימים כיום של העברת מידע של טביעות אצבע.

הררי טוען שהעתיד צופן בחובו אפשרויות של ניטור ואגירת נתונים נרחבת של תפקודי הגוף של האוכלוסייה, לטענתו הטכנולוגיה עדין בחיתוליה ואולם בעוד כשני עשורים האפשרות הזאת תהיה ישימה לגמרי. נשאלת השאלה מה המשמעות של כל זה? כוחן של חברות הטכנולוגיה הולך וגדל, ידע כזה על גוף האדם בידי מחשבי העל של חברות אלה יעניק להן מידע שהתוצאות שלו עדין לא ברורות, מצב זה בהחלט מטריד ולדעת הררי מציב אותנו בפני שאלה מה בכלל משמעותה של הדמוקרטיה במצב העניינים הזה – עד כדי כך. הררי טוען שהמחשבים הללו יכירו את הגוף שלנו ואולי אפילו אותנו הרבה יותר טוב מאיך שאנחנו מכירים את עצמינו. נשאלת השאלה: מי יהיה הבעלים של כל המידע הזה? את מי הוא ישרת?

נחזור לסיפור על פייסבוק והאלבום החמוד שהם הכינו לי, היום פייסבוק מתיימרים לקבוע עבורי מי הם החברים שלי: מבחינת האלגוריתם של פייסבוק, אם מישהו עשה הרבה פעמים לייקים על מה שכתבתי או על תמונות שהעליתי אין ספק שזהו מדד מספק לחברות, זה לגמרי ברור – כי זהו המדד היחיד שפייסבוק יכולים למדוד, אבל שערו בנפשיכם שפייסבוק היו יודעים גם מה קצב פעימות הלב שלי שעה שאני רואה אנשים כאלה ואחרים בפייסבוק, או מה מידת ההזעה שלי, או מיליון ואחד נתונים אחרים על מצבי הגופני – הייתי יכול לקבל דוחות אינסופיים על מי אני, מה אני, מי הם החברים שלי? ומה בכלל כדאי שאני ארגיש או אחשוב?

אינפוגרפיקה של פייסבוק
צילום: פייסבוק

אם פייסבוק, או רשתות חברתיות אחרות, או מחשבים ואלגוריתמים ידעו מי אני כל כך טוב הרי שאני למעשה יוכל להתנהל לחלוטין על ידי בינות מלאכותיות ומחשבי על, אלגוריתמים אלה יכירו אותי כל כך טוב שהם למעשה יקבלו החלטות עבורי, אבל גם אם הם לא יקבלו החלטות עבורי, הרי שהמידע עלי או על כולנו יהיה הרבה הרבה יותר מהעדפות הגלישה שלנו ומסל המוצרים שלנו בעלי אקספרס או באמאזון, מידע ביולוגי עלינו יציב אותנו במקום אחר לחלוטין מהמקום שאנחנו נמצאים בו היום ויהפוך אותנו לישות דיגיטלית ניתנת לניטור, ניהול ולמעקב.

הררי מספר שכשהיה בן 21 שהבין שהוא הומו לאחר שנים של הכחשה. מה יקרה, הוא שאל בכנס, אם האלגוריתמים של תאגידי הרשת הענקיים היו יודעים שאני בעל נטיות הומוסקסואליות לפני שאני הייתי בכלל מודע לזה ולא הייתי יכול כלל להסתיר זאת מהם? כיוון שהם היו מכירים אותי יותר טוב ממני?

המרחק בין הגוף הפיזי והאנאלוגי שלנו לבין המרחב הדיגיטלי הולך ומצטמצם – כרגע רוב הזמן, המידע שלנו על עצמינו הוא ברשותינו (לפחות נתונים הבילוגיים), אף אחד לא מבטיח שאכן כך ימשיך המצב להיות.

יגאל באום

יגאל באום | |מחוץ לרשת

מומחה לשיווק, מעצב תקשורת חזותית, בוגר בצלאל, חוקר תקשורת ומחלוצי האינטרנט הראשונים בישראל, לומד לתואר שני בתקשורת מחקרית, מורה ומרצה בתחום.

חוקר את הרשת יותר מ-20 שנה ומלווה את התפתחותה: ההתפתחות הטכנולוגית מהירה עד כדי כך שהיא מציבה את האנושות בפני אתגרים מורכבים מאי פעם, אלא שבני האדם נוהגים להתייחס לטכנולוגיה כפי שדג מתייחס למים.

הבלוג יציג נקודת מבט ביקורתית לאור המצב הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ