WeWork מבקשת לסמן את עתיד מערכת החינוך

wegrow הוא בית ספר יזמי פרטי המשמש את שוכרי שטחי העבודה ואת עובדי החברה. זהו מיזם נוסף בתהליך גדול יותר השואף להפוך את כל מרכיבי החיים שלנו למוצרים סחירים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ילדים ב-wegrow
wegrow. שכר לימוד של 36-42 אלף דולר בשנהקרדיט: wegrow
יגאל באום
יגאל באום

העולם הטכנולוגי החדש מייצר עוד ועוד תחליפים ואלטרנטיבות לחיי היום יום. תהליכים אלה משנים לאט לאט אך בהתמדה את סדרי החיים המוכרים שלנו ומחליפים אותם בחדשים. רוב הפיתוחים קשורים בדרך כזאת או אחרת למכשיר הנייד שלנו, שהוא מבחינת התאגידים בעצם אנחנו, ולכן ההמצאות החזקות ביותר הן אלה שחודרות אל תוך התנהגויות שכבר נטועות היטב בחיינו, כמו למשל: הדרך שבה אנחנו מתייחסים לתחבורה (Uber, Waze), יציאה לנופש (Airb&b) ולקניות (Amazon) וכו'.

אלא שיש גם סוג אחר של פיתוחים טכנולוגיים חדשים שהקשר שלהם איתנו, כבני אדם, משמעותי יותר וקשור לא רק לאספקטים טכניים אלא גם לערכים עמוקים כמו חינוך או עבודה. למשל WeWork, המשכירה שטחי עבודה במשרדים ובחללים פתוחים לעצמאיים המעוניינים לעבוד אך לא רוצים לעשות זאת מהבית או ממשרד באזור תעשייה מרוחק. הרעיון נולד מתפישת האדם כיזם עסקי, תפישה ניאו-ליברלית המבוססת היטב בעיקר בארה"ב ומשווקת באופן מסיבי לשאר העולם.

הקונספט של WeWork פשוט מאוד: אימוץ הרעיון של חברת הייטק והכלתו על חלל עבודה מעוצב, הייטקי ואופנתי המשווק לסובייקטים בודדים, כלומר ליזמים שהיום עובדים מהלפטופ או מהבית כדי שיבואו לעבודה בבוקר, ישהו בחלל אחד עם אחרים, אולם במובן הפרקטי של העבודה - אין להם דבר עם אלה שמסביבם. קשרים שבכל זאת יתפתחו אמורים להיות כמובן קשרים עסקיים ומערכות היחסים יהיו עסקיות חוזיות.

השיטה של WeWork תופסת תאוצה בעולם מכיוון שהעולם (לפחות המערבי כרגע) הופך למקום שבו הפרט הוא יזם והקשרים שלו עם אחרים הופכים למערכות יחסים חוזיות עסקיות. זה אולי נשמע לנו קצת דמיוני, אבל פיתוח חדש של WeWork, הפועל כרגע רק בסניף שלה בניו יורק, מדגים באופן ברור לאן נושבת הרוח: מדובר במיזם חדש שנקרא wegrow והוא למעשה בית ספר יזמי פרטי שהחברה הקימה בתוך הסניף ושאמור לשמש את העובדים בסניף (שוכרי שטחי העבודה ועובדי החברה).

סרטון תדמית של wegrow

בבית הספר, המכנה עצמו "בית הספר ליזמות מודעת", הילדים אינם תלמידים כי אם members (חברי מועדון/מנויים). שיטת ההוראה היא בהשראת מונטסורי שמטרתה לתת לילד להתפתח לפי הבחירה שלו, נטיותיו והעדפותיו. הילדים לומדים לנגן, עושים יוגה ומדיטציה, יוצרים באמנות, אבל גם לומדים "מקצועות רגילים" כמו מתמטיקה. בחווה החקלאית הם מגדלים ירקות ואז - כראוי למוסד חינוכי קפיטליסטי - מתנסים ביזמות ונדרשים לשווק ולמכור את הירקות שגידלו בדוכנים בחלל של WeWork לשאר העובדים.

בית הספר מכריז כי הוא עומד בסטנדרטים הארציים ואף רשום כבית ספר לכל דבר במדינת ניו יורק. שכר הלימוד במוסד הזה נע בין 36-42 אלף דולר לשנה, אך לפי הפרסומים כ-60% מהתלמידים זוכים למלגה (לא הוסברו התנאים). בכתבת CNN לא הסתירה רבקה ניומן, מבעלי WeWork, כי מטרת המיזם היא יצירת קהילה וכי יזמות היא דבר שמצית את הדמיון לכל בני האדם. לדבריה, החברה מגייסת מיליונים על מנת להתפרש לכל העולם וליישם את חזון היזמות שלה בכל מקום.

אז האם הדוגמה של WEGROW היא הכיוון שאליו צועד בית הספר העתידי? מערכת פרטית שמטרתה הכשרת יזמים והפיכת יותר ויותר ילדים לסובייקטים עסקיים? כדאי להאזין למה שניומן אומרת ועל החזון שלה למושג קהילה בעיניה: "עלינו להפיל את המחסומים המפרידים בין עבודה, משחק, בית ספר, מבחינתי זה הכל חלק מאותו הדבר". זה כמובן נשמע נפלא, אלא שמדובר בעסק, מערכת קהילתית שלמה של אנשים שאולי מפילים את המחסומים ביניהם אבל גם יצטרכו לשלם בשביל זה לא מעט. כל אחד מהאנשים האלה ימשיך להתקיים כשוכר עצמאי מול החברה, אלא שעכשיו הוא גם יוכל להפוך את הילד שלו (כמובן בתשלום) ליזם עתידי. הפרויקט נמצא נמצא בשלבי פיילוט, אך הרושם המתקבל הוא שההצלחה של WeWork בהשכרת חללים עסקיים והשינוי שיצרה בתפישת העבודה, עשויים להצליח גם כאן.

רבקה ניומן על wegrow

אין זו הפעם הראשונה שנעשה ניסיון ליצור בית ספר פרטי יזמי. חברה בשם The Alt School שהוקמה על ידי יוצא גוגל ועסקה בתחילה במכירת תוכנה לבתי ספר, הקימה רשת של מוסדות טכנולוגיים שמטרתה להכשיר נוער יזמי עם אוריינטציה טכנולוגית. לאחר שהוקמו מספר סניפים בקליפורניה ובניו יורק נראה היה שהמיזם מדשדש, חלק מהסניפים נסגרו והחברה חזרה לפעילותה הקודמת וכנראה הרווחית יותר.

כך או כך, זהו כנראה חזון החינוך שאליו אנחנו צועדים: מנגנונים פרטיים בתשלום שיחוברו בצורה כזאת או אחרת למקומות העבודה שלנו. זה אמנם נשמע לנו כחזון לעצמאיים בלבד (או בשם המושך יותר "יזמים"), אלא שהרעיון של למכור לנו חזרה את עצמנו כ"קהילה" הוא חלק מתהליך הרבה יותר גדול של הפיכת כל מרכיבי החיים שלנו למוצרים סחירים. מקום עבודה, חינוך, בית הספר - לכולם אפשר לבנות תוכנית עסקית. המוצר הארוז של WeWork הוא חלק מהחזון של החברה הטכנולוגית החדשה הנבנית מולנו ומשלבת אלגוריתמים, כסף ובני אדם.

יגאל באום

יגאל באום | |מחוץ לרשת

מומחה לשיווק, מעצב תקשורת חזותית, בוגר בצלאל, חוקר תקשורת ומחלוצי האינטרנט הראשונים בישראל, לומד לתואר שני בתקשורת מחקרית, מורה ומרצה בתחום.

חוקר את הרשת יותר מ-20 שנה ומלווה את התפתחותה: ההתפתחות הטכנולוגית מהירה עד כדי כך שהיא מציבה את האנושות בפני אתגרים מורכבים מאי פעם, אלא שבני האדם נוהגים להתייחס לטכנולוגיה כפי שדג מתייחס למים.

הבלוג יציג נקודת מבט ביקורתית לאור המצב הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ