כשמדובר בפורנו, האם המרחב הדיגיטלי מייצר לנוער אפס ברירה?

אלה שהם כיום הורים צמחו אט אט אל תוך העולם האינטרנטי. ילדיהם, לעומת זאת, גדלים לעולם שבו המרחב הווירטואלי כבר קיים ולפיכך עליהם לסגל לעצמם התנהגויות וחוקים לתמרון בעולם הזה

יגאל באום
יגאל באום
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
"המסך איתנו בכל מקום ואיננו ממוקם רק על המזנון בסלון או בחדר הטלוויזיה"
"המסך איתנו בכל מקום ואיננו ממוקם רק על המזנון בסלון או בחדר הטלוויזיה"צילום: ללא קרדיט
יגאל באום
יגאל באום

כאשר אנחנו משוחחים על יחסים בין גברים לנשים ועל פורנו בעידן הדיגיטלי, עלינו להסתכל על התמונה בכללותה. פורנו באינטרנט איננו נפרד ממערכת היחסים החדשה יחסית של המין האנושי עם עולם הסמארטפונים והרשתות החברתיות. הוא נוכח בתוך החיים ממש ולא כאלמנט חיצוני שניתן לצרוך באופן שקול (כמו טלוויזיה למשל). לכן, פורנו וצריכה של פורנו בידי גברים ונשים ובידי מתבגרים, צריכה להיות מנותחת במבט רחב הבוחן כיצד משפיע מוצר הזמין 24/7 על החיים שלנו. 

בראיון ל"מוסף הארץ" החודש הסבירה העובדת הסוציאלית והיועצת המינית לנוער סיוון לוטן עד כמה מורכבים חייהם של בני הנוער, אלה שנמצאים בחוד החנית של ההתמודדות עם החיים החברתיים החדשים ברשת, במיוחד בכל הקשור למיניות, אינטימיות ולעולם הפורנוגרפי. אחד הנושאים שעולים במאמר הוא טשטוש הגבולות אצל בני הנוער בין מציאות אובייקטיבית-פיזית למציאות הדיגיטלית-מתווכת. זהו נושא שלמבוגרים קשה פעמים רבות להבינו מכיוון שמדובר מערכות יחסים שאינן מתקיימות במרחב הפיזי. האם העולמות הווירטואליים הם בעצם מקבילה לעולמות הפיזיים? האם ניתן לבחון עולמות אלה בכלים דומים?

בראיון עולה שאלה נוספת: האם נותר לנו, ההורים, מה ללמד את הילדים? הם הרי יודעים יותר ממה שאנחנו יודעים... זו שאלה מאתגרת שאולי אף מחזירה אותנו במידה מסוימת לספרו המפורסם של ניל פוסטמן "אובדן הילדות" בעקבות ההשפעה הדרמטית של הטלוויזיה בסוף שנות השבעים ותחילת השמונים. הוא שואל אם העובדה שילדים יודעים כיום יותר ואוחזים בכלים טכנולוגיים חדשים ממקמת אותם אחרת בסולם ההיררכי החברתי.

כתבת "כאן" על פורנו אצל בני נוער

כפי שמציינת לוטן, בעבר, כאשר צפינו בטלוויזיה ואפילו כשעשינו זאת שעות בכל יום - בסופו של דבר יצאנו מהבית החוצה, אל "העולם האמיתי". העולם הזה היה מאוד נוכח עבורנו ועבור החושים שלנו. אלא שכיום המציאות נחוות באופן שונה כיוון שהמסך נמצא איתנו בכל מקום ואיננו ממוקם רק על המזנון בסלון או בחדר הטלוויזיה. יתרה מכך, הטלוויזיה תפקדה כמכשיר פאסיבי שבו אנחנו משמשים כקולטים סבילים. המכשיר הנייד לעומת זאת שואב אותנו לאינטראקציה איתו ועם משתמשים אחרים. בגיל ההתבגרות הוא יוצר אף אינטראקציות חברתיות חדשות שאולי טרם ירדנו לעומקן. פורנו, יחסים אינטימיים, רומנטיקה, חברות - כל אלה צריכים להיבחן באור חדש, וכפי שנאמר בראיון מומלץ שנחדול מלשפוט את בני הנוער על האופן שבו הם מתקשרים כי ייתכן שהם בכלל קורבן של ההתפתחויות הטכנולוגיות הללו.

פורנוגרפיה נמצאת באינטרנט מראשיתו ופרק זמן ארוך הרבה יותר בתרבות הפופולארית/צרכנית/קפיטליסטית. בני נוער כנראה תמיד הסתקרנו מפורנוגרפיה ומין הסתם בדרך כלל גם מצאו אותה. מה שהפך את הפורנו לנוכח קבוע בחייהם של אנשים רבים הם הנגישות ובזמינות הגדולה שקיימת היום.

סיון לוטן
סיון לוטן. מומלץ שנחדול מלשפוט את בני הנוער על האופן שבו הם מתקשריםצילום: אליהו הרשקוביץ

כדי להבין את היקף צריכת הפורנו שווה לחזור לכמה מנתונים שפרסם בסוף 2018 האתר pornhub, אחד מאתרי הפורנו הגדולים בעולם: 33.5 מיליארד נכנסו לאתר בשנה, 962 חיפושים נעשו בכל בשנייה, בכל דקה נצפו 207,405 סרטונים, מדי דקה נוספו 528 סרטונים חדשים. מבין עשר המדינות שמהן מגיעים מירב הגולשים ל-pornhub, רק שתיים אינן מדינות מערביות - הודו והפיליפינים. נראה שלצריכת הפורנו יש קשר הדוק לרמת המפותחות הטכנולוגית. ארה"ב ניצבת בראש, לפחות מנתוני האתר, ובפער משמעותי. עוד בעשירייה הראשונה: בריטניה, יפן, קנדה, צרפת, גרמניה, איטליה ואוסטרליה.

אלה שהם כיום הורים לבני נוער צמחו אט אט אל תוך העולם האינטרנטי ועברו בהדרגה מהמחשב השולחני לטלפון פליפר ומשם למכשיר נוקיה פשוט ולסמארטפון. לעומת זאת, בני הנוער גדלים לעולם שבו הסמארטפון והרשתות החברתיות כבר קיימים ולפיכך עליהם לסגל לעצמם התנהגויות, קודים וחוקים לתמרון בעולם הזה. הפורנו איננו נתון לבחירה של בני הנוער, הוא נמצא ברשת וזמין להם בכל העת. הסיכוי שהם לא ייכנסו לאתרים אלה בגיל שבו ההורמונים שוצפים ממילא - שואף לאפס. הם מתפתחים בתוך עולם שבו הם יכולים לבחור בעצמם מה לראות, מתי לראות ואיך לראות. אם בעבר הטלוויזיה שימשה כמנגנון הפצת הידע האולטימטיבי לנוער, הרי שכיום לנערים ולנערות יש טלוויזיה פרטית שיודעת בדיוק מה הם אוהבים וגם עוזרת להם להגיע לשם מהר יותר וביעילות רבה יותר. פורנו במובן הזה איננו חריג.

יגאל באום

יגאל באום | |מחוץ לרשת

מומחה לשיווק, מעצב תקשורת חזותית, בוגר בצלאל, חוקר תקשורת ומחלוצי האינטרנט הראשונים בישראל, לומד לתואר שני בתקשורת מחקרית, מורה ומרצה בתחום.

חוקר את הרשת יותר מ-20 שנה ומלווה את התפתחותה: ההתפתחות הטכנולוגית מהירה עד כדי כך שהיא מציבה את האנושות בפני אתגרים מורכבים מאי פעם, אלא שבני האדם נוהגים להתייחס לטכנולוגיה כפי שדג מתייחס למים.

הבלוג יציג נקודת מבט ביקורתית לאור המצב הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ