בעקבות תמונת האינסטגרם המושלמת

תהליך ההפצה האינסופי של הרשתות החברתיות והעובדה שככל שהאינטראקציה שלנו עולה - כך הפוסט יזכה ליותר פופולריות, מחדדת את השאלה מה קורה כשייצוג המציאות הוא המציאות עצמה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מצטלמים במאגר ליד נובוסיבירסק
מצטלמים במאגר ליד נובוסיבירסק. המים הם מים?קרדיט: אינסטגרם
יגאל באום
יגאל באום

מה קורה כשייצוג המציאות הופך לחשוב הרבה יותר מהמציאות עצמה? שאלה זו כנראה תלווה אותנו עוד זמן רב אל תוך העתיד המאוד לא ברור של האנושות בעידן הדיגיטלי. לעתים נדמה כי הייצוג הוא הוא המציאות וזאת בגלל אחיזתו החזקה בהכרה שלנו. יחד עם זאת, בעידן הרשתות החברתיות, בו כל סובייקט שמצויד בסמארטפון יכול לקחת חלק בהבניית המציאות, לא כל אחד נכנס לפנתיאון המציאות האוניברסלי בגלל איזו פיסת מציאות שהוא עצמו הנציח.

לשם כך התגייסו הרשתות החברתיות וסיפקו לנו מערכות מתוחכמות של אלגוריתמים – שהם אלה שיודעים ומחליטים עבורנו מה אנחנו אוהבים. לפי ההיגיון של הרשתות החברתיות, ככל שאנחנו יוצרים מעורבות עם פריט מידע ברשת החברתית – כך הוא מקבל דירוג גבוה יותר ומתקדם לדרגת הטרנד התורן של הרשתות. ברגע שהאינטראקציה שלנו עם פוסטים עולה, כך הם יזכו ליותר פופולאריות. במקביל, האלגוריתמים לומדים ומתאימים לכל אחד מאיתנו את מה שנכון לו, בתהליך איטי ומתמשך מערכת היחסים שלנו לא תתקיים עם בני אדם אחרים על גבי הרשת החברתית, אלא עם אלגוריתמים שמקיימים מערכות יחסים עם בני אדם אחרים.

מטרת הרשתות החברתיות היא אחת: הפצת פריטי מידע במעגלים מתרחבים והולכים וקביעת "תג מחיר" כלכלי לכל פריט. אם בעולם הישן, האנלוגי או המודפס, אורך חיים של מוצר חדשותי היה קצר מאוד, הרי שבעידן הדיגיטלי הוא לעולם אינו חדל מלהתקיים אלא חוזר ומופץ במעגלים אינסופיים. במלים אחרות, בשונה מהעיתון של היום שיהיה טוב מחר רק לעטיפת דגים, בדיגיטל, הסירקולצייה של המידע אינה מסתיימת לעולם. ומכיוון שלכולם יש גישה למערכות הפצת מידע עצומות, כל אחד מחפש את התמונה המעניינת, היפה והמושכת ביותר.

אינסטוש מהמאגר בנובוסיבירסק

הנה דוגמה: ידיעה שהתפרסמה בעיתון "וושינגטון פוסט" וסיפרה על מאגר מים מלאכותי, מעין אגם קטן, הנמצא ליד תחנת כוח המספקת חשמל לעיר הרוסית נובוסיבירסק. המאגר משמש למעשה לפינוי מלחים ותחמוצות מתכתיות אבל הצבע שלו הוא טורקיז מרהיב. אנשים שמתגוררים באזור צילמו את המאגר היפה והעלו אותו לאינסטגרם, ואכן, מהר מאוד צברו התמונות פופולריות עצומה, הרבה מעבר לגבולות סיביר. בעקבות כך, החלו אנשים להצטלם בסירות, בגלגלי ים ובבגדי ים על גדות המאגר. אפילו צילומי חתן-כלה נערכו במקום. הנהלת התחנה מיהרה לפרסם אזהרות ברשתות החברתיות מפני כניסה למים ומסרה כי הם מזוהמים ובהחלט לא מומלץ לבוא במגע עמם בגלל החשש מתגובות אלרגיות. 

האם העובדה שהמים רעילים משנה משהו? האם עכשיו שאנחנו יודעים שהטורקיז המרהיב של המים כלל איננו טבעי משנה את נקודת המבט שלנו? בעבור אותם אלה שצילמו את התמונות מין הסתם אין לדבר משמעות, מטרתם היא לייצר את התמונה שתקבל את מספר ההתייחסויות הגבוה ביותר. מרגע שנחשפנו לכך שהטורקיז המקסים הזה כלל איננו קשור לטבע, מה בעצם קורה לתפיסת המציאות שלנו? האם הדבר בכלל משנה? כנראה שלא, כיוון שהתמונות אכן תפסו פופולאריות רבה, אך התופעה המעניינת היא הרצון ליצור בכל מחיר את התמונה המושלמת, המעניינת והמושכת ביותר ובכך למקם אותה גבוה במדד ההצלחה. יתכן שאם הנהלת תחנת הכוח לא היתה מפרסמת אזהרות ברשתות החברתיות היינו כולנו בטוחים שבסיביר מסתתרים אגמי מים בגוון טורקיז מרהיב. אלא שמלאכותיות הזאת, של 'כאילו טבע' מתחברת יפה אל ה'כאילו מציאות' שאנחנו נמצאים בתוכה.

הפוסט שהעלתה מועצת לייק אלסינור

במירוץ אחר התמונה המושלמת דומה שאנשים יעשו הכל. לייק אלסינור, עיירה קטנה בקליפורניה הנמצאת שעה כנסיעה מלוס אנג'לס, נפלה בחודש מארס קורבן לנחילי אדם (66 אלף איש בסוף שבוע אחד) שבאו לצפות בפריחת שדות הפרגים המרהיבה וגם לצלם. בשל השטפון האנושי נאלצה העיירה לסגור את כבישי הגישה ולפרסם הבהרות ברשת. זו דוגמה נוספת לתוצרי הלוואי של הדינמיקה ברשתות החברתיות. אנו נמדדים לפי כמות האינטראקציה שאנו מצליחים לייצר. לכולנו מוצד מונה שפועל לפי שני עקרונות: אני נמדד משמע אני קיים, אני פופולרי משמע לקיום שלי יש גם משמעות.

יגאל באום

יגאל באום | |מחוץ לרשת

מומחה לשיווק, מעצב תקשורת חזותית, בוגר בצלאל, חוקר תקשורת ומחלוצי האינטרנט הראשונים בישראל, לומד לתואר שני בתקשורת מחקרית, מורה ומרצה בתחום.

חוקר את הרשת יותר מ-20 שנה ומלווה את התפתחותה: ההתפתחות הטכנולוגית מהירה עד כדי כך שהיא מציבה את האנושות בפני אתגרים מורכבים מאי פעם, אלא שבני האדם נוהגים להתייחס לטכנולוגיה כפי שדג מתייחס למים.

הבלוג יציג נקודת מבט ביקורתית לאור המצב הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ