השר בנט, מה תגיד ליהודים הליברלים בהלוויה בפיטסבורג?

שר החינוך יוצא לנחם את משפחות הרוגי הטבח בבית הכנסת אך שייך לעולם ערכים הפוך משלהם. היד רועדת כשכותבים זאת, אך במובנים רבים עולמו קרוב יותר לזה של הרוצח מזה של הנרצחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נפתלי בנט

מכובדי שר החינוך והתפוצות,

שמעתי את דבריך טרם צאתך לארה״ב בעקבות הרצח הנורא בבית הכנסת בפיטסבורג. דיברת על "האירוע האנטישמי החמור בתולדות ארה״ב", "מדינת ישראל מתייצבת מאחורי הקהילה היהודית האמריקאית" ו-"כל ישראל ערבים זה לזה". יש לי בקשה אליך: כשאתה הולך להלוויה, אל תסתפק שוב בקלישאות הרגילות. קח את הזמן והסתכל עליהם. אלה הם יהודים ליברלים. הם נרצחו משום שהם יהודים ליברלים.

הרוצח, רוברט באוורס, כתב שעתיים לפני הרצח ברשת החברתית: "HIAS (ארגון יהודי-אמריקאי שמסייע לפליטים) אוהב להביא פולשים שהורגים את אנשינו... שילכו להזדיין נקודות המבט שלכם, אני נכנס". עוד לפני כן, כתב: "שלום לכם HIAS. אתם אוהבים להביא פולשים זרים לגור בינינו? אנחנו מעריכים את רשימת החברים שסיפקתם לנו" (וכאן באה רשימה של מארחי פליטים מהקהילה).

חברי הקהילה היהודית בפיטסבורג, אתמולצילום: Gene J. Puskar/אי־פי

אי אפשר להתחבא מאחורי הסיסמה "אנטישמיות היא אנטישמיות". כמו כל תופעה אנושית אחרת, גם אנטישמיות אינה מחוץ לכל הקשר, היא אינה תמיד אותו הדבר בתירוצים שונים. כאן מדובר באנטישמיות מסוג מסוים מאוד: גזענות לבנה, אלט רייט, שונאת זרים, מעריצת נשק, שראתה בטראמפ מושיע (וכמו כל מושיע, לא מילא את הציפיות ממנו) וביהודים קוסמופוליטים שמאלנים - גייס חמישי.

הרוצח, רוברט באוורס, חוזר ברשת על הסיסמה הטראמפית Make America Great Again ועל הרטוריקה המוכרת שלו ביחס לזרים שחודרים לארה"ב בזכות הליברלים. אלא שבאוורס זיהה את הליברלים עם היהודים. זה לא חדש. היהודים תמיד נחשבו על ידי לאומנים כקוסמופוליטים ולא מספיק פטריוטים. מה שחדש זה החיבור עם הגזענות הלבנה החדשה שמעריצה את טראמפ. בשנה שעברה, כאשר הנשיא סירב לגנות את המפגינים הניאו-נאצים שדרסו מפגינה למוות בשרלוטסוויל, והאשים קיצוניים משני הצדדים (מוכר?) הקהילות היהודיות נחרדו אף יותר מאחרים, שכן הן הבינו היטב את הקשר בין עליית העליונות הלבנה לאנטישמיות.

ואתה? למי אתה קרוב יותר? תמכת בכל פה באלאור אזריה; המקבילה הקרובה ביותר לאלט רייט ולעליונות לבנה בפוליטיקה הישראלית נמצאת בסיעתך בדמותו של בצלאל סמוטריץ'; אתה קרוב לכהניסטים מוצהרים דוגמת אורית סטרוק מחברון, שבנה הורשע בחטיפה והתעללות בנער פלסטיני ובתגובה האשימה את בית המשפט "שבחר להאמין לערבים"; וממפלגתך יצאו הקמפיינים הגזעניים ביותר בבחירות לרשויות המקומיות. בחיפה, למשל, הציע מועמד "הבית היהודי" לעשות רשימה של סוחרים יהודיים, כלומר לעודד החרמת ערבים.

היורה בפיטסבורג רוברט באוורסצילום: AFP

ומה תגיד ליהודים הליברלים בנושא הפליטים שאליו הם כה מחויבים? העניין שבגללו הרוצח באוורס כה תיעב אותם? מה תגיד לקהילה התומכת ב-HIAS, ארגון יהודי המסייע לפליטי חרב, יהודים ולא יהודים, כבר למעלה ממאה שנה, כאשר אתה עצמך הסתת נגד עמותות שמסייעות לפליטים ("הקרן החדשה לישראל מובילה לפשע בתל אביב"); כאשר איילת שקד, שרת המשפטים ומספר 2 שלך, מקדמת בימים אלה ממש פסקת התגברות לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, על מנת שלא יחול על "מסתננים"? על פסקה זו כתב היועץ המשפטי לממשלה כי "שלילת כל מגבלה על הפגיעה בזכויות האדם ביחס לקבוצה מסוימת, כפי שמוצע עתה, היא בעלת משמעויות מרחיקות לכת למשפט החוקתי ולמשטר הדמוקרטי בישראל״

העניין אינו העמדה שלכם בסוגיה זו או אחרת. גם לא ההערצה הגלויה שלכם לטראמפ, בו היהודים הליברלים רואים סכנה אמיתית לשלומם. העניין אפילו אינו העובדה שאתם מפלים את היהודים הלא אורתודוקסים בכל דרך אפשרית. העניין האמיתי הוא שאתם שייכים לעולם ערכים אחר, הפוך למעשה. אם יורדים לשורשי הדברים, אתם, היד רועדת כשכותבים זאת, קרובים במובנים רבים יותר לעולמו של הרוצח מלזה של הנרצחים. אז מה תגיד להם שם בבית כנסת "עץ החיים" מול 11 ארונות? מה תגיד לקהילה שאת הדברים הקדושים ביותר לה, אתה וסיעתך רומסים בכל דרך, יום אחר יום? אולי מוטב שפשוט תרכין את ראשך בדממה.

ישי רוזן צבי

ישי רוזן-צבי | אזרח מודאג

נולדתי בתל אביב ב-1971. בחור ישיבה לשעבר (וגם עוד כמה לשעברים) ומרצה לתלמוד בהווה. מלמד בחוג לפילוסופיה יהודית באוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון שלום הרטמן. אב לארבעה וסב לאחת. חי עם בת זוגו ברמת אביב.

הבלוג "אזרח מודאג" מבקש לספק מחשבה ביקורתית על המקום והזמן שלנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ