האיש שידע שצריך לברוח מעזה לפני כולם

סיפור על מאהבת, אוסף ארכיאולוגי ושוד של פטריארך. ואיך כל זה קשור להתנתקות שלא היתה מרצועת עזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל איתן (רפול) באוגוסט, 1977

המשבר ההומניטרי המחריף והתרעות ראשי מערכת הביטחון מפני התפוצצות של הר הגעש העזתי, מלמדים אותנו את הלקח הישן, לפיו הפוליטיקאים יעשו את הדברים הנחוצים רק אחרי שימצו את כל הדרכים האחרות. וכך, ההתנגדות הנוכחית של הדרג הפוליטי לקריאות גורמי הביטחון להקל את המצור על הרצועה, לפני שיהיה מאוחר מדי, דומה בעיוורונה לתפישות מרכזיות בנוגע לעתיד הרצועה שרווחו מיום כיבושה, ביוני 1967.

במשך 30 השנים הראשונות לכיבוש השטחים שרר בקרב מקבלי ההחלטות קונצנזוס, שבכל תרחיש אפשרי עזה בכלל צריכה להישאר בידי ישראל ואיש ממלאי התפקידים הבכירים בממשל לא העז להציע לדרג המדיני לוותר עליה. למעט יוצא מהכלל אחד - תא"ל (מיל.) יצחק שגב. שגב מונה למושל עזה ב-1979. תוך חצי שנה הגיע למסקנה שהמשך השליטה על עזה יביא לקטסטרופה והגיש לדרג המדיני מסמך מבשר רעות, שכותרתו "עזה בשנת 2000", ובו המליץ על התנתקות מיידית מהרצועה. עד מהרה גילה שגב, שהקדים את זמנו, וכי דור שלם יחלוף בטרם תבשיל התודעה, ששום דבר טוב לא יצמח מהמשך השליטה על היורה הרותחת הזאת.

שגב מספר כי משהגיע לממשל בעזה כינס את קציני המטה שלו וביקש שיכינו עבורו מסמך שיסכם את ההתפתחויות הצפויות בשנים שיבואו. "אחרי חצי שנה הקמ"טים חוזרים אלי עם התחזיות, הדמוגרפיות והאחרות, וחשכו עיני", מספר שגב ל"פרות קדושות". עזר וייצמן (שר הביטחון), ומשה דיין (שר החוץ), שיבחו את התכנית שקיבלו משגב, אבל שבועיים לאחר מכן שניהם התפטרו בשל תוכנית האוטונומיה, שעליה הפקיד בגין את יוסף בורג במטרה למסמסה. עד אז הרמטכ"ל רפאל איתן, הודר מלהתעסק בענייני השטחים בהוראת וייצמן.  

שגב: "עזר ידע שהתפיסה של רפול הייתה כמו של כהנא - כל שטח צריך לספח". לאחר התפטרותו של וייצמן החזיק בגין את תיק הביטחון, אך רפול, שראה עתה את עצמו כשר הביטחון בפועל, הורה לשגב לגנוז מיד את תכניתו ולהשמיד את כל עותקיה. "אמרתי לו: 'רפול, זה לא התחום שלך. אני פניתי לדרג המדיני. אתה רמטכ"ל', ואילו הוא ענה: 'שגב, אם אתה לא תציית לי אני אחנוק אותך!'. ככה במילים האלה".

באחד הדיונים בפיקוד דרום, מספר שגב כי הציג בפני הרמטכ"ל את פעולות הממשל הצבאי מול האוכלוסיה האזרחית ברצועה. "אחרי חמש דקות הוא הורה לי: 'שב!' וליד כל הפורום אמר: 'תפסיקו לבלבל לי במוח על שיקום פליטים, ועל סיוע וסעד וכל זה. כל הערבים בעזה, ברמאללה ובסכנין, אותו דבר, ואת כולם צריך להרוג'. באתו ערב הוא צלצל לדן שומרון (אלוף פיקוד הדרום) ואמר לו: 'תגרש את שגב עוד היום'. דן שומרון אומר לו: 'אני לא מסלק אותו, אני תומך בעמדותיו'. אחר כך היו בין דן שומרון ובינו עימותים, שאתה לא יכול להאמין, ובין היתר שם לו רפאל איתן חוליית האזנה על הגג של הפיקוד...".

עזר וייצמן ומשה דיין בקמפ דיוויד ב-1979. שיבחו את התכנית שקיבלו משגבצילום: משה מילנר / לע"מ

שגב אומר כי הוא לא מערער על גדולתו הצבאית של רפול: "הייתי איתו במלחמות ובפעולות התגמול – אני אומר לך שהוא אחד מגדולי הלוחמים. אבל הוא גם מהשקרנים הכי גדולים שהיו במדינה, ואחד מגדולי מעלילי העלילות". ואכן, בעטיה של אותה תכנית "בוגדנית" ליציאה מהרצועה, ובשל מעמדו המיתולוגי אצל בגין, הרשה לעצמו הרמטכ"ל לטפול על מושל עזה האשמות מומצאות במטרה לסלקו מהצבא.

באחד הימים הוזמן שגב ללשכת ראש הממשלה בטענה שאינו ממלא את פקודות הרמטכ"ל: "בגין אומר לי: 'תא"ל שגב, נכבדי, הרמטכ"ל, גדול לוחמי ישראל, שמימי בר כוכבא לא היה לנו כמותו, הודיעני שאתה לא מבצע את פקודותיו. אם זה אכן יסתבר כנכון אני אצטרך להדיח אותך'. "אמרתי לו: 'הרמטכ"ל נתן לי פקודות בלתי חוקיות, בלתי מוסריות, ולא בתחום אחריותו ואכן לא ביצעתי אותן...'".

אחת מהפקודות המדוברות נגעה לתקרית זריקת רימון על ג'יפ שנסע במחנה הפליטים ג'בליה. איתן העביר לשגב הוראה להרוס מיד 13 בתים בסביבת התקרית. שגב: "אמרתי שעד שאני לא לומד את הנושא הזה אני לא הורס אף בית. תפקידי היה להגן על האוכלוסייה; כל היתר היו זאבים טורפים שהיו צריכים להרוס ולהרוג. אני היחיד שקיבלתי משכורת להגן על האוכלוסייה. כשעשיתי חקירה התברר שאיש מילואים שרצה לקנות ג'יפ חדש, זרק את הרימון על הג'יפ שלו. ג'יפ ריק".

ואז הגיע בגין לעניין התכנית ואמר לו: "תא"ל שגב נכבדי, חבל עזה הוא חבל מחבלי ארץ ישראל. בשום אופן לא נחזיר אותו. לצערי אני לא יכול לספח אותו בימי חיי אך בעתיד הוא יסופח גם יסופח. הייתה לך זכות לכתוב את זה פעם אחת, אבל יותר אל תעלה את זה על דל שפתותיך!". עבור שגב זה היה ברור. הדרג המדיני קבע שיותר לא מדברים על פתרון בעיית עזה. ואכן, ב-20 השנים הקרובות לא דיברו על כך יותר.

אבל בכך לא נגמרה מסכת ההתנכלויות. הרמטכ"ל איתן המשיך לחפש דרכים יצירתיות לבלום את הקצין הבעייתי, שהעז לחשוב אחרת. "הוא שלח אלי לממשל חוליות מצ"ח לבדוק את ההתנהלות של קרן המפקד. אחר כך – חשד למאהבת, אחר כך – אוסף ארכיאולוגי, הוא שלח אלי קציני מצ"ח הביתה... אני לא הייתי היחיד שהוא העליל עלי עלילות. הוא העליל על דן שומרון שהוא הומו, על מתן (וילנאי), על אהוד ברק, על מי שאתה רוצה. רפול ראה בנו (פקודיו בצנחנים), שהוא האדמו"ר ואנחנו החסידים. ואם מישהו ניסה ללכת לדרך עצמאית הוא קצץ אותו".

מנחם בגין והרמטכ"ל רפאל איתן (רפול) ב-1980צילום: חנניה הרמן / לע"מ

אבל השיא היה עוד לפניו. יום אחד הוזעק שגב ללשכת ראש הממשלה לאחר שאיתן טען כי הוא שדד את הפטריארך הארמני. "כמובן שחקרו, אני בכלל לא פגשתי את הפטריארך הארמני... זה היה סוג מהעלילות של רפול...". כשסיים את תפקידו הדיח רפול את שגב מצה"ל בטענה שהוא משפיע לרעה על קציני צה"ל, ושלח אותו ללימודים בחו"ל. לפני כן, לקח אותו לטקס ביזוי בפני אריק שרון, אז כבר שר הביטחון, ואמר לו: "שגב, הבוגד, שגדל אצלנו בצנחנים, מחזיר את עזה!".

למרבה האירוניה, היה זה אריק שרון, שהיה קרוב לרפול בהשקפתו ביחס לרצועה וביחס לערבים בכלל - שיותר מ-20 שנה אחרי שתכניתו של שגב נגנזה, הביא לפינויה במסגרת תכנית ההתנתקות. ההמלצות של המושל שגב בתכנית "עזה 2000", התממשו מאוחר מדי, באופן חלקי וחד-צדדי ב-2005, אך בעיות היסוד הכרוכות בקשר הגורדי בין ישראל לחבל הארץ הנפיץ הזה לא טופלו עד היום. השליטה הישירה על הרצועה התחלפה בסגר מתהדק, שנכנס לעשור השני שלו, בלי להביא לתוצאות המקוות וקולם של המתריעים מקטסטרופה לא נחשב, כאילו דבר לא נלמד. אין להתפלא, אם כך, כי גם אחרי שישראל עזבה לכאורה את הרצועה, עזה מסרבת לעזוב את ישראל.

יזהר באר

יזהר באר | פרות קדושות – מיתוסים ישראליים

הייתי עיתונאי, בכל העיר ובהארץ,  אח"כ ניהלתי את הארגונים בצלם וקשב. עכשיו באמצעות הפודקאסט/בלוג פרות קדושות - מיתוסים ישראליים, אני עוסק בזרמי המעמקים של התודעה הישראלית ובסיפורים שהיא מספרת לעצמה. בניסיון לפענח את האמת החמקמקה אני משתדל לאמץ את עצתו של ריימון ארון לפרשנים למיניהם: לא לגנות, לא להלעיג כי אם להבין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ