"בסוף יגאל עמיר ישוחרר, בעוד 20 שנה אולי גם ידליק משואה"

שלמה הר-נוי הוזעק לפקד על היחידה לאבטחת אישים שקרסה ב-4 בנובמבר 1995. בראיון הוא מספר על הכישלון המחפיר, ההיבריס, תיאוריות הקונספירציה, ואיפה עובר הגבול בין מאבטח למאובטח

יזהר באר
יזהר באר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה הר-נוי. "שב"כ נכשל בכיתה א', לא באוניברסיטה"
יזהר באר
יזהר באר

מסוף שנות השבעים אבטח שלמה הר-נוי שמונה ראשי ממשלה ונחשף לסודותיהם הכמוסים ביותר. ב-1982 הוא רץ בז'קט ובתחתונים להציל את מנחם בגין שנפל במקלחת. רחבעם זאבי נרצח במשמרת שלו לאחר שסירב להיות מאובטח. לצד שמעון פרס הוא חטף עגבניות, ביצים סרוחות וגם כוסית ויסקי אחת. כשיצחק רבין נרצח הוא היה בשליחות בחו"ל, ממנה נקרא לחזור בדחיפות כדי לעמוד בראש היחידה לאבטחת אישים ברגע השפל הגדול ביותר שלה. האתגר הגדול שלו היה לשקמה.

הר-נוי, בן 64, מצוי עדיין בעסקי האבטחה ולאחרונה שימש כיועץ המקצועי של יוצרי הסרט "ימים נוראים", העוקב אחר האירועים שקדמו לרצח רבין מנקודת מבטו של הרוצח יגאל עמיר. על הסט של הבמאי ירון זילברמן התבררו לו מחדלים שלא הכיר בעבודת שב"כ לפני ובמהלך אותו ערב נורא ב-4 בנובמבר 1995.

נפגשתי עם הר-נוי לקראת יום השנה ה-24 לרצח לשיחה על גבולות המקצוע, על הצלחתן המסחררת של תיאוריות הקונספירציה ועל העובדה המדהימה שיש גם אנשי שב"כ שמאמינים להן. שוחחנו על חטא ההיבריס של היחידה עליה פיקד, על כישלונה באבחון תהליכי העומק שמתרחשים בחברה הישראלית, ועל עתידו של יגאל עמיר.

קטע מהראיון עם שלמה הר נוי

0:00
-- : --

ראיתי את הסרט. סצנת הסיום שלו מטלטלת ומזעזעת נוכח הבנאליות של האסון שקרה לנו. פשוט בא לתלוש את השערות מהפשטות ומהקלות. למדת מהעבודה על הסרט משהו נוסף על המחדל?

"כן. תוך כדי העבודה על הסצינה איתרתי דברים נוספים. התברר לי למשל שאת כל הסינון ברחבה עשה אדם שבכלל לא היה איש אבטחה".

זה שדאג למה שנקרא "סטריליזציה"?

"כן".

הוא היה שוטר?

"לא".

סדרן?

"אפילו לא סדרן. סתם בן אדם..."

מטעם מי?

"מטעם עצמו".

מה זאת אומרת?

יצחק רבין. שיתף פעולה עם מאבטחיוצילום: ירון קמינסקי

"אחד כזה שהגיע ותפס עמדה".

אתה רוצה להגיד שאף אחד מאנשי האבטחה של שב"כ והמשטרה לא דאג לסטריליזציה במרחב ההליכה של רבין אחרי הירידה מהבמה?

"אף אחד לא דאג לסינון של ממש. היחידה לאבטחת אישים התאמנה רבות והיתה בקיאה מאוד בהיערכות בתחום התפר שבין שני מצבי אבטחה. ודווקא שם היא כשלה. היא כשלה בכיתה א', לא באוניברסיטה. היא כשלה ב'שלום כיתה א''. לכן ההתנקשות הזאת מחפירה מבחינה מקצועית".

מהמבט הכי לא מקצועי שלי, נדמה שהיה חסר שם 'הג׳ינג׳י עם המפתחות'. מספיק שאחד המאבטחים היה נוהג ביתר תושייה וכל הרצח יכול היה להימנע

"יש פה אלמנט מרכזי שנקרא 'אשמת ה-ש.ג', למרות שהוא אף פעם לא עלה בוועדות החקירה למיניהם. הכוונה להימצאותו של מאבטח במשך 40 דקות ארבעה מטרים מיגאל עמיר. אותו מאבטח היה אמור גם לאתר את עמיר וגם לטפל בו, מראש. עמיר טען בחקירתו אצלנו 'אם רק היה מסתכל עלי הייתי הולך מהמקום'. הוא לא עשה את הדבר הכי בסיסי באבטחת אישים. במקביל, עמיר יצר לעצמו כיסוי לא רע, כאילו הוא אחד מכוחות האבטחה. אנשי היס"מ שעמדו לידו חשבו שהוא סמוי, אחד מהם".

ייתכן שהנהלים של שב"כ היו נכונים אבל הביצוע היה כושל?

"התפישה שהיתה נהוגה ערב הרצח היתה מספקת בשביל למנוע את הרצח. הביצוע כשל".

מה היו סיבות העומק שאפשרו את המחדל הנורא הזה?

"למרות שזאת היתה יחידה טובה ומוכשרת היא היתה יחידה שחצנית. חטא ההיבריס היכה בנו. השילוב בין הגיל הצעיר של המאבטחים, האופי הצברי המחורבן שלנו והעובדה שאתה לוקח חבר'ה צעירים ומושיב אותם ברכב של ראש הממשלה והם חושבים..."

שהם כבר ראש הממשלה

"הם נותנים הוראות לראש הממשלה ומרגישים מורמים מעם. אבק כוכבים דבק בהם... בנוסף, ראשי היחידה והמילייה שסביבם סבלו מחוסר הבנה או חוסר אינטליגנציה מספקת להבין מה קורה ולבצע הערכת מצב על בסיס התהליכים במדינת ישראל. להבין שהימין הקיצוני המיליטנטי - זה שפועל באמצעים חשאים ועם נשק - הפך בשנתיים שקדמו לרצח ליריב המרכזי שלהם.

באופן אירוני, בראשות שב"כ אז עמד כרמי גילון, שהיה המומחה לטרור יהודי ולאידאולוגיה קיצונית ימנית, והוא התריע קודם הרצח. איך זה לא חילחל?

"פה אני מאשים את מטה שב"כ, שנוסף לכל התייחס ליחידה כאל 'יחידת ליווי'".

יהודה נהרי הלוי ב"ימים נוראים"צילום: תולי חן / סרטי יונייטד קינג

ילדי חוץ כאלה?

"'נערי ליווי', לבושים יפה, בחליפות, שקרובים אל ראש הממשלה, אבל ללא התייחסות מקצועית או בקרה רצינית. זאת היתה יחידה קטנה מאוד. אינני יכול להגיד מה המספר היום, אבל ערב הרצח יחידת האבטחה מנתה 69 מאבטחים".

שהתפקיד שלהם היה לגונן על ראש הממשלה ועל סמלי השלטון?

"על כל הממשלה, כשראש הממשלה הוא האישיות המרכזית". 

היית מעורב ונגיש לתחקירים השונים שנעשו בעקבות הרצח. האם יש ממש, אפילו בדל של ממש, בנוגע לאיזושהי תיאורית קונספירציה?

"אין שום בדל ושמץ של בדל לשום קונספירציה. הרצח שהוצג בוועדות החקירה וגם בסרט זה הסיפור. זאת הכלה, אין משהו אחר, אבל בסקר האחרון בקרב הציונות הדתית 75% מקרב בני הנוער והצעירים שם, כלומר, שלושה מתוך ארבעה, מאמינים בתיאוריות קונספירציה".  

מה פשר קסמן של התיאוריות האלה?

"זו תפישה של בערות. אנשים אוהבים להגיד 'אני יודע מה שאחרים לא יודעים'. 'אני יודע דברים שהשלטון מסתיר ממני'. 'אני נגד השלטון'".

אפשר להגיד שבעימות בינך, שאומר "אמת דיברתי", לבין הוגי תיאוריות קונספירציה - תמיד יהיה להם יתרון עליך. הם לא צריכים להוכיח דבר, רק לטעת את הספק.

"בדיוק".

נתקלת באנשי אבטחה שהביעו אמונה בתיאוריות הקונספירציה סביב רצח רבין?

"כשהתחלתי לעסוק בזה הלכתי לראש השב"כ דאז, אבי דיכטר, שאמר לי: 'אם תעשה סקר בתוך שב"כ, יתברר לך שיש כאלה שמאמינים בתיאוריית הקונספירציה. הם היו צריכים להתמודד עם השאלה כיצד יחידה כל-כך טובה כשלה".

איך אתה מסביר את הפנומן הזה?

הר-נוי (עם השפם) מאבטח את רבין ב-1992צילום: אלבום פרטי

"היו גם אנשי אבטחה שהואשמו באחריות לאי-סיכול הרצח והתחילו להאמין בתיאוריית שמטרתן להצדיק את הכישלון באלמנטים שכאילו לא היו בשליטתם".

מדהים בעיני הצורך האנושי לפתח קונספירציה כדי לענות על מצוקות נפשיות, רגשיות ופוליטיות

"ואידיאולוגיות. אולי זאת בדיחה, אבל בעוד 20 שנה יגאל עמיר ידליק משואה בכנסת".

אתה באמת חושב את זה?

"אני חושב שלאט לאט, כשהזמן חולף, תיאוריות הקשר מתפתחות והמדינה נעשית יותר ימנית, בסוף יגאל עמיר יזכה ללגיטימציה. זה הפחד שלי. כשאני מסתכל על המגמות בישראל, אני חושב שבסוף הוא ישוחרר".

הכי אינטימי שאפשר

כשהר-נוי נכנס לתפקידו הוא מצא יחידה מפורקת שכל דרג הפיקוד שלה קרס. במהלך בניית היחידה מחדש הוא פיתח תפישה שתיתן מענה ל-36 סוגי איום על ראש הממשלה. "איום זה על כל הסקאלה", הוא אומר, "משפיכת ויסקי כמו שקרה לי עם פרס ועד ירי טיל על מטוס ראש הממשלה או רצח".

מי עשה את זה?

"בבחירות 1981. או כשזורקים עליך עגבניות, גם ב-81'... ביצים סרוחות, גם ב-81'".

גם על פרס?

"גם על פרס".

עד לאן מגיעה רמת האינטימיות של מאבטח ראש הממשלה עם המאובטח שלו?

"זו רמת אינטימיות מאוד גבוהה, ואתה חייב ליצור איזשהו מסך שיפריד בין האינטימיות, החברות והנאמנות לבין העובדה שבסוף אתה צריך גם להגיד לו מה לעשות. אתה מתעסק עם אישים בכירים ולא טיפשים. הם מתוחכמים ויש להם מטרות שונות משלך. ולפעמים הם יכולים לבוא בבקשות ובדרישות שאסור לך להסכים להן".

כמו מה?

"למשל שתצדיק אי-הליכה שלו לאיזה מקום מסיבות אבטחה. שתיתן שירותים כאלה ואחרים".

עם יצחק שמיר בביקור באפריקהצילום: לע"מ

"תגיד לזה ככה ולאשתי ככה"?

"או שתעשה כל מיני דברים שהם מעבר לתפקידך. אסור לחצות את הגבול כי בסופו של דבר, למרות היחסים האינטימיים, אתה לא חבר שלו". 

מה אתה אומר לראש ממשלה שבא אליך עם בקשה לא נאותה?

"השאלה כמובן היא אם היא 'לא נאותה חוקית'. אם היא רק 'לא נאותה' ואתה יכול לבצע אותה מבלי שזה יפגע בצרכי הביטחון, מחפש את הדרך לגלגל את זה לעוזרים שלו. אבל מאחר שאתה אחראי גם על הפעילות החשאית שלו, לפעמים רק אתה נמצא ואז אתה אחראי על הכל".

אם למשל בביקור בחו"ל הוא אומר לך "אני הולך עכשיו למאהבת שלי". אתה מחויב ללוות אותו?

"אתה מחויב לעשות הכל, 24 שעות ביממה, בכל מצב ומבלי לחשוף את הפעילות הדיסקרטית".

אין לך say במקרה הזה? המאהבת עלולה להיות מתנקש פוטנציאלי, לא?

"הוא לא יילך אליה לבד".

מה זאת אומרת, אתה הרי לא תיכנס איתו לחדר?

"אתה תנקוט בכל אמצעי האבטחה הנדרשים על מנת לאבטח את שלומו".

כולל להיכנס לחדר לבדוק את...

"לא תיכנס לחדר, אבל תבדוק מי הגברת".

זוהי תמצית מתוך הפרק המלא "הבנאליות של רצח רבין: מבט מבפנים על יחידת האבטחה שכשלה", שמופיע בפודקאסט/בלוג "פרות קדושות - מיתוסים ישראליים".

יזהר באר

יזהר באר | פרות קדושות – מיתוסים ישראליים

הייתי עיתונאי, בכל העיר ובהארץ,  אח"כ ניהלתי את הארגונים בצלם וקשב. עכשיו באמצעות הפודקאסט/בלוג פרות קדושות - מיתוסים ישראליים, אני עוסק בזרמי המעמקים של התודעה הישראלית ובסיפורים שהיא מספרת לעצמה. בניסיון לפענח את האמת החמקמקה אני משתדל לאמץ את עצתו של ריימון ארון לפרשנים למיניהם: לא לגנות, לא להלעיג כי אם להבין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ