שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
איתמר זהר
בריאן וילסון
בריאן וילסוןצילום: אי־פי
איתמר זהר

חמישים השנים שעברו מאז יציאתו של "Pet Sounds", אלבומה ה-11 של "הביץ' בויז", לא שרטו את שיריו וצליליו. שום אבק לא נטפל אליו.

כמו אלבום פלאי אחר מאותו עשור, "Forever Changes", אלבומה ה-3 של "Love", שיצא שנה אחריו, אפשר להקשיב לו שוב ושוב, מהתחלה עד הסוף, מהסוף עד ההתחלה, ושיריו – כולם – יישמעו עדיין חדשים, מפעימים, מושלמים, על זמניים.

בריאן וילסון, הדמות המרכזית ב"ביץ' בויז" שגם הפיק את "Pet Sounds", מרחף בקולו בין השירים, לצד אינספור כלי נגינה היוצרים ערבוביה מאורגנת, ברדק מסודר. הרמוניה שלא תיאמן.

את השיר "God Only Knows" כתב בריאן וילסון עם טוני אשר. הסולן הפעם הוא קרל וילסון, האח הצעיר. שאר חברי הלהקה מוסיפים ברקע את קולותיהם היפהפיים. ויש קרן יער. עולה ויורדת, כמו החיים.

השיר יצא רק כבי-סייד, לסינגל "Wouldn’t It Be nice", ולכן לא הגיע למקום גבוה בטבלת המכירות בארצות הברית. גם תחנות הרדיו באותו עשור לא עשו עמו חסד. רבות מהן סירבו לשדר אותו, בגלל האזכור של המלה "אלוהים".

עם זאת כעת, אחרי חמישה עשורים, ברור כי הכישלון המסחרי וההתעלמות הרדיופונית לא החלישו את מעמדו. להיפך, זהו השיר הבולט ביותר באלבום ואחד הטובים ביותר של הלהקה, אם לא הטוב ביותר.

זהו תרגום שלי לשיר (תודה לא' על הייעוץ):

אולי לא אוהב אותך כל חיינו 

אבל כל עוד יאירו כוכבים עלינו

לא תצטרכי להטיל ספק בזה

אדאג שתהיי בטוחה בזה

רק אלוהים יודע מה אעשה בלעדייך

אם אי פעם תעזבי אותי

החיים ימשיכו, אבל לי

לא תהיה סיבה לחיות

בעולם שאין בו אהבות

רק אלוהים יודע מה אעשה בלעדייך

איתמר זהר |חדר ניתוח

נולדתי בקיבוץ המעפיל ב-1971. עובד בעיתון "הארץ" מאז 1995. ספר פרוזה שלי, "ימים של חורף", ראה אור בהוצאת כנרת ב-2002. כותב שירה, מצלם באינסטגרם, שוחה כל בוקר ואוהב מאוד מוזיקה, קולנוע וספרות.

לפוסטים ישנים יותר:
http://blogs.haaretz.co.il/itamarzohar

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ