מסע יוצא דופן ברכבת אמריקאית בעקבות קלאסיקות מוזיקליות

בילי בראג וג'ון הנרי נסעו בין לוס אנג'לס לשיקגו כדי להקליט גרסאות מחודשות לשירים על רכבות

איתמר זהר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בילי בראג
בילי בראגצילום: Mark Zaleski/אי־פי
איתמר זהר

הזמר בילי בראג נולד באסקס שבאנגליה וכתב שירים רבים על מולדתו. גם כאשר מחה על עוולות המתקיימות בה ולחם למען זכויות העובדים, הוא עשה זאת מתוך אהבה למדינה.

עם זאת המוזיקה האמריקאית מושכת אותו לא פחות מזו הבריטית. כך למשל בשנת 1998 יצא האלבום Mermaid Avenue שבו שירים של וודי גאתרי שביצעו בראג ולהקת "וילקו".

במארס השנה יצא בראג עם הזמר האמריקאי ג'ון הנרי למסע יוצא דופן ברכבות אמריקאיות בעקבות קלאסיקות מוזיקליות. במשך ארבעה ימים, לאורך כמעט 5,000 ק"מ, הם נסעו כדי להקליט בתחנות רכבת שירים שנכתבו נסיעה לאורך המסילה.

לפני שבועות אחדים יצא האלבום “Shine A Light: Field Recordings From The Great American Railroad” ובו השירים שהקליטו בין לוס אנג'לס לשיקגו.

בקליפים שהוציאו אפשר לראות אותם עומדים זה מול זה, כשרק מיקרופונים חוצצים ביניהם. לכל אחד מהם גיטרה ובין המיתרים הם מנסים לשחזר ימים רחוקים, בשחור לבן.

כמו כמעט כל מדינה אחרת, גם ארצות הברית השתנתה מאוד בעשורים שעברו מאז אותם שירים נכתבו. עיירות ננטשו, שדות לבשו אספלט, הנוף האנושי התחלף ומסילות רכבת רבות נותרו שוממות, או החלו לשמש רק לצורך העברת סחורות, לא בני אדם.

בראג והנרי מבקשים להיות נהגי הקטר שעוצרים בכל תחנה כדי להזכיר את המקום שהיה לרכבות במוזיקה האמריקאית בפרט ובתרבות האמריקאית בכלל.

בין השירים היפים שהם מחדשים נמנים "Gentle on My Mind" שביצע לראשונה גלן קמפבל ו"Early Morning Rain" של גורדון לייטפוט (נכון, הוא קנדי, אבל עדיין צפון אמריקאי) לצד שירי פולק עתיקים יותר כמו "Midnight Special" ו"Rock Island Line".

"הופתעתי לגלות שיש בארצות הברית כל כך הרבה שירים על רכבות", אמר בראג בראיון למגזין המקוון "סלון". ב"מדינה שלי יש הרבה שירים על הפלגות כי אנחנו גרים באי. כשאנשים היו רוצים לברוח מרשויות החוק או להתאושש מאהבה נכזבת הם היו מצטרפים לחיל הים או משהו כזה. נראה שבאמריקה אנשים השתמשו ברכבות כדי להתמודד עם כך".

איתמר זהר | |חדר ניתוח

נולדתי בקיבוץ המעפיל ב-1971. עובד בעיתון "הארץ" מאז 1995. ספר פרוזה שלי, "ימים של חורף", ראה אור בהוצאת כנרת ב-2002. כותב שירה, מצלם באינסטגרם, שוחה כל בוקר ואוהב מאוד מוזיקה, קולנוע וספרות.

לפוסטים ישנים יותר:
http://blogs.haaretz.co.il/itamarzohar

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ