שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
איתמר זהר
חנן יובל בשנות ה-70
חנן יובל בשנות ה-70קרדיט: משה מילנר / לע"מ
איתמר זהר

השיר "אתם זוכרים את השירים" הוא אחד המפורסמים שהלחין ושר חנן יובל. הוא הלחין אותו, למלותיו של יהונתן גפן, בראשית שנות ה-70. מאז הוא פותח עמו את הופעותיו. גפן לא שלח את השיר ליובל. זה גילה אותו באקראי, כשפתח את העיתון. "הגעתי לחופשה ונסעתי לבית של ההורים של אשתי. שם קראתי את השיר במוסף סוף שבוע של 'מעריב", הוא משחזר בשיחה עמו. "פשוט באופן אוטומטי גזרתי ושמתי בכיס.

"ביום ראשון טסתי לסעיד, מחנה מצרי מהצד של התעלה. ושם הייתי איזה יומיים שלושה יחד עם צוות הווי בידור שכלל את טוביה צפיר, עזרא דגן, טליה שפירא ויוסי סוויה. על איזו גבעה ישבתי והלחנתי את השיר. טוביה ניסה לנתב אותי לאן ללכת עם המוזיקה. זה בעצם שיר שנולד על אדמת מצרים".

הוא התחיל לשיר אותו בהופעות, בעיקר מול חיילים. "הפעם ראשונה שבה חשפתי אותו בהופעה פומבית היתה במפגש אמנים, תוכנית טלוויזיה שצולמה על משחתת באילת". לדבריו, השיר לא הצליח בהתחלה. "גם על המשחתת, הצוות של רשות השידור לא רצה לתת לי לשיר אותו. נראה שיש שירים שלוקח להם זמן לחלחל".

יובל לא ויתר עליו. מיד אחרי המלחמה, בשנת 1974, אחרי חצי שנה במילואים, הוציא את אלבומו הראשון וקרא לו... "אתם זוכרים את השירים". השיר כמובן נכלל בו, לצד עוד שני שירים של גפן, "אני רואה אותנו כבר זקנים" ו"משחקי מזל". בהמשך הקליט יובל עוד שירים של גפן, בהם "היונה הלבנה כבר זקנה" ו"שיר אהבה פוליטי".

המסננת של השנים היא המסננת הכי טובה, אומר יובל. "אתה שר אותו לאנשים וישר הם נזרקים לכל מיני תחושות. זה שיר כאילו נוסטלגי עד שהוא מגיע למשפט המחץ 'לשיר, לחיות ולא למות'".

איתמר זהר |חדר ניתוח

נולדתי בקיבוץ המעפיל ב-1971. עובד בעיתון "הארץ" מאז 1995. ספר פרוזה שלי, "ימים של חורף", ראה אור בהוצאת כנרת ב-2002. כותב שירה, מצלם באינסטגרם, שוחה כל בוקר ואוהב מאוד מוזיקה, קולנוע וספרות.

לפוסטים ישנים יותר:
http://blogs.haaretz.co.il/itamarzohar

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ