למה דווקא מוזיקאי יהודי כתב את שיר המולד המצליח ביותר אי פעם‎

החודש לפני 75 שנה יצא השיר White Christmas שכתב אירווינג ברלין ונהפך לסינגל הנמכר ביותר בכל הזמנים

איתמר זהר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סנטה קלאוס בפינלנד. חג מולד לבן
סנטה קלאוס בפינלנד. חג מולד לבןקרדיט: פבל צ'ופינסקי / רויטרס
איתמר זהר

הוא נולד כישראל ברלין, למשפחה יהודית ברוסיה בסוף המאה ה-19. שנים לאחר מכן התפרסם אירווינג ברלין כאחד מגדולי המוזיקאים בארצות הברית של המאה ה-20. כ-1,500 שירים כתב - מלים ומוזיקה - למחזות זמר, סרטים ועוד. אחד השירים הבולטים שבהם, White Christmas, נהפך לסינגל הנמכר ביותר בכל הזמנים. והוא בכלל מתייחס לחג נוצרי, המציין את הולדת ישו.

את השיר, שבימים אלה צוינו 75 שנה לצאתו, הקליט לראשונה השחקן והזמר בינג קרוסבי. הוא גם ביצע אותו בסרט Holiday Inn שיצא ב-1942 וזיכה את ברלין באוסקר.

חייו של ברלין, שנמשכו 101 שנה, לא היו קלים. הוריו, שהיגרו לארצות הברית בהיותו צעיר, התגוררו בעוני בשכונה ניו יורקית. אשתו הראשונה מתה חצי שנה לאחר שנישא לה. בנו הבכור, שנולד מנישואיו השניים, נקרא על שמו אבל לא האריך ימים כמוהו. הוא מת שבועות ספורים אחרי שנולד, בערב חג המולד.

כתיבת השירים היתה בשבילו דרך להתפרנס, אבל גם להביע את געגועיו, לקרוביו שמתו בטרם עת, לחגים שנהפכו לתזכורת לכאב וליגון. בסרט Holiday Inn, שבו כיכב "חג מולד לבן", שר אותו קרוסבי בעודו בקליפורניה שטופת השמש. הוא גילם ניו יורקי החולם על חג מולד לבן ומושלג, כשבאוזניו מצלצלים פעמונים. בכל ברכה שהוא כותב לכבוד החג גוברים החלומות והגעגועים. "הלוואי שימיכם יהיו שמחים ובהירים", הוא שר, מתאר את הכתוב בברכה שהכין, "הלוואי שכל חגי המולד שלכם יהיו לבנים".

White Christmas משמש מאז בשביל נוצרים רבים ברחבי העולם חלק בלתי נפרד מהחג, לצד הארוחה, הברכות והמתנות. אינספור גרסאות הוקלטו לשיר מאז 1942. "הדריפטרס", פרנק סינטרה ובט מידלר (כן, גם היא יהודייה) היו בין אלה ששרו אותו. קרוסבי שר אותו גם בסרט Blue Skies שיצא ב-1946 וחזר אליו גם, אחרי עשור, בעוד סרט מוזיקלי שיצא ב-1954 ואף קיבל את שמו.

עם זאת העיתונאי וחוקר המוזיקה, ג'ודי רוזן, שכתב בין השאר ספר על גלגוליו של השיר, אומר שהוא נוצר במקרה. בשיחה עם אנשי המגזין בילבורד אמר שבתחילה ברלין בכלל תיכנן ליצור פארודיה על בלדות רוסיות מהמאה ה-19. "רק אחרי שכתב את הפזמון הוא הבין שגילה זהב. הבלדה ה'סאטירית' שלו נשמעה לו כבלדה סנטימנטלית והוא החליט להשאיר אותה ככזאת". 

איתמר זהר | |חדר ניתוח

נולדתי בקיבוץ המעפיל ב-1971. עובד בעיתון "הארץ" מאז 1995. ספר פרוזה שלי, "ימים של חורף", ראה אור בהוצאת כנרת ב-2002. כותב שירה, מצלם באינסטגרם, שוחה כל בוקר ואוהב מאוד מוזיקה, קולנוע וספרות.

לפוסטים ישנים יותר:
https://www.haaretz.co.il/blogs/itamarzohar

תגובות