הכוכב ההוליוודי שאמו ידעה שהוא הומו כבר כשהיה בן 12

סרט תיעודי חדש על השחקן מונטגומרי קליפט נועד להשיב לתודעה את אחד מכוכבי הענק של הקולנוע האמריקאי שהקדימו את זמנם ולא זכו להכרה הראויה בחייהם וגם אחרי מותם

איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מונטגומרי קליפטקרדיט: lorenzo714100
איתמר זהר

מונטגומרי קליפט היה כוכב קולנוע ענק בהוליווד בין סוף שנות הארבעים לתחילת שנות השישים. הוא היה מועמד ארבע פעמים לאוסקר על "החיפוש" (1948), "מקום תחת השמש" (1951), "מעתה ועד עולם" (1953) ו"משפטי נירנברג" (1961) - ולא זכה. אי אפשר לומר שנשכח, אבל הוא בהחלט לא קיבל את ההכרה שהיה ראוי לה, בחייו וגם אחרי מותו.

סרט תיעודי חדש בשם "החיים הסודיים של מונטגומרי קליפט" ("Making Montgomery Clift"), יוקרן ביום שני בפסטיבל הקולנוע הגאה בסינמטק תל אביב. בני הזוג הילרי דמון ורוברט אנדרסון קליפט ביימו אותו. האחרון לא הכיר אותו. הוא נולד שמונה שנים אחרי מותו של השחקן ב-1966, אבל כאחיינו היתה לו גישה חופשית לסודות שהסתיר. לפחות לחלקם.

עוד לפני ג'יימס דין, היה קליפט הגבר הצעיר יפה התואר שהיפנט את המסך הגדול כבר בסרטו הראשון, המערבון "נהר אדום". אי אפשר היה להסיר את המבט ממנו, לתהות מה מתחבא מאחורי הרכות של פניו והעיניים האבודות. אף שהקרין לא אחת פגיעות ושבריריות, ואולי דווקא בגלל התכונות האלה - אנטי תזה למצ'ואיזם האמריקאי - הנוכחות של קליפט השתלטה על המסך. נדמה היה שהמצלמה מתמקדת רק בו, מסוקרנת לא פחות מהצופים להבין מה הוא חושב, מה הוא מרגיש.

הוליווד היתה מאז ומעולם שמרנית ובאותן שנים השמרנות הזאת הכבידה עוד יותר. הדבר היה נכון במיוחד לשחקנים שביקשו להחביא את נטייתם המינית, מחשש שהדבר יפגע בקריירה שלהם ויגרום להם לחפש מקצוע אחר. קליפט, שהחל לשחק בברודוויי כבר בנעוריו, היה גלוי ופתוח בנוגע להומוסקסואליות שלו. "כשהוא היה בן 12 או 13 ידעתי שהוא גיי", אמרה אמו בהקלטה המושמעת בסרט החדש. השחקן ג'ק לארסון נזכר כי כבר בפגישה הראשונה ביניהם נישק אותו קליפט על פיו. "הוא לא חשש ממה שיגידו", אמר. 

אלא שבניגוד להרבה סרטים הוליוודיים, לחייו של קליפט לא היה סוף טוב. בריאותו הידרדרה אחרי תאונת דרכים קשה שבעקבותיה נדרשו פניו לניתוחים פלסטיים. הוא אמנם שב לשחק, אבל הסמים והאלכוהול הכניעו אותו. הוא מת, בן 45 בלבד, ב-1966. באותה שנה יצא גם הסרט האחרון בהשתתפותו: המותחן "The Defector".

נדמה כי יוצרי הסרט החדש לא בחרו לשווא את הפועל make לשמו. זהו משחק מלים, הן כרמיזה על הגברים והנשים ששכבו עם קליפט, והן כניסיון ליצור לו מחווה, להשיב אותו לתודעה הציבורית גם בשביל אלה שלא הכירו אותו.

איתמר זהר |חדר ניתוח

נולדתי בקיבוץ המעפיל ב-1971. עובד בעיתון "הארץ" מאז 1995. ספר פרוזה שלי, "ימים של חורף", ראה אור בהוצאת כנרת ב-2002. כותב שירה, מצלם באינסטגרם, שוחה כל בוקר ואוהב מאוד מוזיקה, קולנוע וספרות.

לפוסטים ישנים יותר:
http://blogs.haaretz.co.il/itamarzohar

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ