איתמר זהר
להקת Shocking Blue ב-1970. התפרקה אחרי ארבע שנים
להקת Shocking Blue ב-1970. התפרקה אחרי ארבע שניםקרדיט: Joost Evers / Anefo
איתמר זהר

כשהלהקה ההולנדית Shocking Blue (בארץ קראו לה "כחול מזעזע") הוציאה באוקטובר 1969 את השיר Venus היא הדהימה את העולם. בהחלט שוקינג.

פופ הולנדי לא היה אז דבר מובן מאליו, גם כשהלהקות והזמרים שרו אותו באנגלית ולא בשפת המקור. אחר כך, כשהוא צבר תאוצה והתבסס, כינו את התופעה הזאת "הפלישה ההולנדית", על משקל "הפלישה הבריטית" למוזיקה האמריקאית. משנות השבעים זכור למשל השיר Memories של להקת Earth and Fire. 

Venus יצר שילוב מוצלח בין פופ בריטי לאמריקאי שדיגדג את הפסיכדליה ולא באמת נכרך אחר צווארה. גיטרה פותחת בסערה, אבל לא נסערת. אפשר להיכנס מיד לרקוד, אפשר להישאר בצד ולהקשיב. שלוש דקות בדיוק. האלה ונוס שימשה השראה, כמובן, עם הרבה תמימות ברוח התקופה. "אני הוונוס שלך, אני האש שלך, אני התשוקה שלך". לכך גם הצטרפה צעקה. לא כמו אלה של ג'יימס בראון, אבל מזכיר קצת, בקטן, כמעט בשקט. 

Shocking Blue מכרה הרבה מאוד עותקים מאלבומיה - שמונה במספר - בין השנים 1967-1974. אחרי פירוקה היו כמה איחודים. הם לא האריכו ימים. ואז, ב-1986, שנתיים אחרי האיחוד האחרון בהחלט, הגיע החידוש. להקת הבנות הבריטית "בננהרמה" הקליטה אותו כחלק מאלבומה השלישי, True Confessions. גם הוא היה להיט ענק בארה"ב. משום מה בבריטניה הוא הצליח מעט פחות. 

שלישיית המפיקים סטוק-אייטקן-ווטרמן הפיקה את הגרסה המחודשת. זילזלו בהם על הקיטש, אבל היה להם מגע זהב. הם ידעו בין השאר לבחור שירים ישנים ולהפוך אותם לעדכניים עם מכונת תופים וקליפים צבעוניים. כך עשו גם ל-The Loco-Motion שביצעה במקור ליטל אווה ב-1962 וחידשה קיילי מינוג ב-1988.

שלשום (ראשון) התקיים בלונדון פסטיבל Radio 2 Live in Hyde Park 2019. אנשי תחנת BBC 2 יזמו אותו. גם בננהרמה היתה שם. הקהל קיבל אותן בהתלהבות, כאילו לא עברו 33 שנים מאז יצא השיר. בשביל אנשים שהיו נערים באותה תקופה שבה החידוש הזה הגיע לרדיו זו הרבה יותר מפיסת נוסטלגיה.

איתמר זהר | |חדר ניתוח

נולדתי בקיבוץ המעפיל ב-1971. עובד בעיתון "הארץ" מאז 1995. ספר פרוזה שלי, "ימים של חורף", ראה אור בהוצאת כנרת ב-2002. כותב שירה, מצלם באינסטגרם, שוחה כל בוקר ואוהב מאוד מוזיקה, קולנוע וספרות.

לפוסטים ישנים יותר:
http://blogs.haaretz.co.il/itamarzohar

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ