איתמר זהר
נשים בטוקיו
נשים בטוקיוקרדיט: ISSEI KATO/רויטרס
איתמר זהר

כבר בהיותה ילדה הרגישה שהיא חריגה. זה לא השתפר אחר כך. להיפך. עם השנים היא חשה יותר ויותר זרה, גם בקרב מקורביה וגם בין אלה שמעולם לא ידעה את שמם.

קייקו פורקורה היא הגיבורה של "בשולי הנוחות", ספרה המעולה של הסופרת היפנית סייקה מורטה, שיצא לפני שבועות אחדים בהוצאת כתר (מיפנית: עינת קופר). פורקורה מספרת על עצמה, אשה העובדת במשך שנים רבות בחנות נוחות, רואה ואינה נראית, חיה בצמצום, חסרת תחביבים או דבר מה להיאחז בו, פרט לסידור מוצרים על מדפים והעברתם אחר כך בקופה.

עבודתה של פורקורה שגרתית, חוזרת על עצמה, אבל האופן שבו היא מתארת את הדברים - משעשע וכלל לא משעמם. כל הפרטים, קטנים כגדולים, מוצגים בהם, בלי תיאורים מתייפיפים, בין משמרת אחת לזו הבאה בתור. היא כביכול תקועה במקום, בשוליים, בשולי הנוחות שהיא בשבילה יותר ממשחק מלים, אבל מרוצה מהשגרה הרובוטית שכמעט כפתה על עצמה. אין לה ציפיות מעצמה, רק האנשים שסבורים שהיא שונה ומוזרה.

עטיפת הספר
עטיפת הספרצילום: כתר ספרים

מורטה התבססה בספר, שזכה בפרס אקוטגאווה היפני הוותיק, על חוויותיה שלה. גם היא עבדה בחנות נוחות, ראתה איך המנהלים במקום מתחלפים בזה אחר זה, איך העובדים לצדה באים והולכים בלי שוב בזמן שהיא נשארת באותו מקום. הגיבורה שלה נשברת בסופו של דבר. היא מחליטה לנסות להיות כמו כולם. כמו כולן. יש לה בן זוג, אף שעל כנות האהבה ביניהם אפשר וצריך להתווכח. היא עוזבת אחרי כמעט 20 שנה את החנות רק כדי לגלות שהיא לא באמת יכולה לפרוש ממנה וללכת למקום אחר.

הלחץ החברתי הוא שמשפיע על פורקורה, הוא חזק ממנה. לא מעט קוראים ישראלים יזדהו עם התחושות שלה בעניין. אף על פי שמעולם לא נכנעה לממסד ולאופן שבו "צריך לחיות ולהתנהג", היא כן רוצה להיות חלק ממנו, גם כשברור לה שזה לא באמת יכול לקרות. הביקורת על החברה נמתחת באופן חד ובו בזמן מרומז - לא כולם מוכרחים להתחתן ו/או למצוא עבודה מסודרת. לא כולם מסוגלים לעשות זאת, גם אם הם רוצים מאוד. 

איתמר זהר | |חדר ניתוח

נולדתי בקיבוץ המעפיל ב-1971. עובד בעיתון "הארץ" מאז 1995. ספר פרוזה שלי, "ימים של חורף", ראה אור בהוצאת כנרת ב-2002. כותב שירה, מצלם באינסטגרם, שוחה כל בוקר ואוהב מאוד מוזיקה, קולנוע וספרות.

לפוסטים ישנים יותר:
http://blogs.haaretz.co.il/itamarzohar

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ