אמינם סימפל את השיר שלו, והוא לא היחיד

השיר My Name Is של אמינם זכה בגראמי והפך את הראפר לכוכב גדול ברחבי העולם. את התודה הוא חייב לזמר והמשורר הבריטי לאבי סיפר

איתמר זהר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמינם
אמינםקרדיט: REUTERS
איתמר זהר

הראפר האמריקאי אמינם הוציא בסוף השבוע את Music to Be Murdered By. זהו אלבומו ה-11 וכמו קודמו, Kamikaze, מ-2018 - גם הוא יצא בהפתעה וללא כל הודעה מוקדמת.

אמינם הוא כבר מזמן לא ראפר משפיע כפי שהיה בראשית דרכו, ואלבומיו אינם נמכרים במיליוני עותקים כל אחד, זה לא אומר שהוא לא מצליח ואינו מעורר עניין. סביר להניח שגם אלבומו החדש יגיע לראש טבלת המכירות בארה"ב. אלבומו השני, The Slim Shady LP, מ-1999, הוא שהפך אותו למפורסם ברחבי העולם וגם זיכה אותו בגראמי לאלבום הראפ הטוב ביותר. השיר My Name Is זכה בפרס להופעת הראפ הטובה ביותר. 

יש ב-My Name Is סמפול משמעותי משיר אחר שיצא בכלל ב-1975. זהו ...I  Got The של הזמר והמשורר הבריטי לאבי סיפר (Labi Siffre, נראה כי בכל מדינה מאייתים את שמו אחרת), שנולד בשם קלאודיוס אפולבי סיפר בלונדון ב-1945. ב-1971 הוא הוציא את It Must Be Love שהתפרסם כעבור עשר שנים בביצוע של להקת מדנס.

לשיר It Must Be Love היה פוטנציאל להפוך ללהיט בפני עצמו גם ללא החידוש הנהדר של מדנס. לעומת זאת, ...I Got The היה מלכתחילה הרבה פחות נגיש וגם ארוך בהרבה - 6:35 דקות. הקצב שלו - Fאנקי סול מלטף - נשמע זר לקהל הבריטי שרובו לא ממש התעניין אז במוזיקה שחורה. ד"ר דרה, שהפיק את The Slim Shady LP מצא בשיר הזה של סיפר את הקסם שמעטים התקשו לזהות אז. הוא בחר בפינצטה את המקצב שמתחיל כעבור קצת יותר משתי דקות והחליט לסמפל אותו.

אכן הברקה, אך נותרה רק בעיה אחת. סיפר לא הסכים בקלות למהלך היצירתי הזה. הוא תיעב את ההומופוביה של אמינם באותן שנים, שהשתחלה אז כמעט לכל אחד משיריו. סיפר, הומו אקטיביסט שלא הסתיר את נטייתו המינית, היה תנאי: הוא ביקש שאמינם ישנה את השורה "המורה שלי בחטיבת הביניים רצה לשכב אתי. היתה רק בעיה אחת - הוא גבר" (באנגלית זה נשמע יותר מוצלח...). אמינם נעתר. לא היתה לו ברירה. השורה החדשה היתה "המורה שלי לאנגלית רצה להכשיל אותי. תודה רבה, בסמסטר הבא אהיה בן 35" (באנגלית זה שוב נשמע יותר מוצלח...).

עוד לפני אמינם, סימפל את השיר ראפר מצליח ומפורסם אחר. ג'יי.זי עשה זאת ב-1997 בשיר Streets Is Watching. מיגל לקח את המקצב ל-Kaleidoscope Dream, שיר הנושא של אלבומו מ-2012, ואילו כדורסלן העבר שאקיל אוניל שב-1994 הוציא עם מתוד מן וריזה את השיר No Hooks שהוקלט בהשראתו של ...I Got The.

איתמר זהר | |חדר ניתוח

נולדתי בקיבוץ המעפיל ב-1971. עובד בעיתון "הארץ" מאז 1995. ספר פרוזה שלי, "ימים של חורף", ראה אור בהוצאת כנרת ב-2002. כותב שירה, מצלם באינסטגרם, שוחה כל בוקר ואוהב מאוד מוזיקה, קולנוע וספרות.

לפוסטים ישנים יותר:
http://blogs.haaretz.co.il/itamarzohar

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ