התגובה של ג'וני מיטשל לשיר של ניל יאנג

אחרי ששמעה את Sugar Mountain, החליטה הזמרת לעודד את בן ארצה אותו בשיר משלה - The Circle Game. לאחרונה הוא חזר בפסקול הנהדר של "היו זמנים בהוליווד" ובביצוע אחר

איתמר זהר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'וני מיטשל ב-1968
ג'וני מיטשל ב-1968קרדיט: Getty Images
איתמר זהר

השיר The Circle Game קפץ לאחרונה לביקור בפסקול הנהדר של הסרט המצוין "היו זמנים בהוליווד". על הביצוע מופקדת הזמרת באפי סנט מארי, שנולדה בקנדה ב-1941 והקליטה ראשונה את השיר שכתבה ג'וני מיטשל, בת ארצה.

הגרסה הקופצנית של סנט מארי מופיעה באלבומה Fire & Fleet & Candlelight שיצא ב-1967. רק כשלוש שנים אחר כך הקליטה אותו גם מיטשל, בגרסה מהורהרת, אטית ושקטה שהופיעה באלבום Ladies of the Canyon.

הגרסה המקורית של באפי סנט מארי מ-1967

היא לא שרה לבד. קולות, של נשים וגברים כאחד, מלווים אותה, כמו מהדהדים את מחשבותיה במשך עונות השנה החולפות ומתגלגלות. עוד לפני מיטשל הקליט את השיר גם זמר הפולק האמריקאי טום ראש. הוא מופיע באלבום שיצא ב-1968 ונקרא... The Circle Game. זה לא השיר היחיד של מיטשל באותו אלבום.

הגרסה של טום ראש מ-1968

ב-1970, כשיצא השיר בביצועה של מיטשל, היא הסבירה בזמן הופעה בלונדון את הסיבה שבגללה כתבה אותו. לדבריה, היא שמעה את השיר Sugar Mountain של ניל יאנג (שגם הוא קנדי). יאנג כתב אותו בהיותו בן 19. הוא יצא ב-1968, אבל מיטשל שמעה אותו עוד בזמן שנכתב, ב-1965. הוא מתאר בו את הנעורים האבודים, מגיל 16 עד גיל 20, מקונן על תחושת ההחמצה שלהם, מה שרצה להספיק ולא השיג. כמה זקן הוא הרגיש אז.

הגרסה של ג'וני מיטשל מ-1970

מיטשל, שהיתה מיודדת עם יאנג באותן שנים, סיפרה בהופעה כי ביקשה לעודד אותו. The Circle Game נכתב כדי לתת ליאנג תקווה, להראות לו שהעתיד אינו עגום כל-כך כפי שהוא סבור. הם היו צעירים כל-כך אז, החיים היו פרושים לפניהם. הם כתבו, בלי לדעת, שירים רבים שעזרו למאזינים, לאו דווקא בני גילם, להיאחז בחיים ולהאמין שלא הכל נורא כפי שהוא נראה מבעד לחלון.

השיר של ניל יאנג מ-1968

"קרוסלה של זמן, המסתובבת ללא הפסקה", כך תיארה מיטשל את האופן שבו חולפות עונות השנה. בביצוע של סנט מארי הקרוסלה הזאת נעה במהירות מסחררת ממש. בביצועים של ראש ושל מיטשל היא נעה לאט יותר. זה לא באמת משנה. בכל הגרסאות הזמן הוא דבר שאי אפשר לתפוס, לעצור, להקפיא.

איתמר זהר | |חדר ניתוח

נולדתי בקיבוץ המעפיל ב-1971. עובד בעיתון "הארץ" מאז 1995. ספר פרוזה שלי, "ימים של חורף", ראה אור בהוצאת כנרת ב-2002. כותב שירה, מצלם באינסטגרם, שוחה כל בוקר ואוהב מאוד מוזיקה, קולנוע וספרות.

לפוסטים ישנים יותר:
https://www.haaretz.co.il/blogs/itamarzohar

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ