בלוגים

האמת צועדת הלאה / הבלוג של ג'ון בראון

השופט סולברג, איפה "הגינוי מקיר לקיר" על רצח עאישה אראבי?

השופט העליון פסק לפני יותר משלוש שנים השוני בין הטרור היהודי לערבי הוא ביחס הסביבה אליו. רצח הפלסטינית ומעצר חמשת הקטינים היהודים במעשה מציג באור אבסורדי את פסיקתו

בנובמבר 2015 הצדיק השופט העליון נעם סולברג את הענישה הסלקטיבית בהריסת בתי מחבלים רק כאשר אינם יהודים, כשכתב באחת מפסיקותיו: "במגזר היהודי אין צורך באותה הרתעה סביבתית שהיא תכליתה של הריסת הבתים. הציבור היהודי, ככלל, מוּרתע ועומד ואינו מוּסת. אמנם יש מעשים של תקיפה מצד יהודים כלפי ערבים... אך השוני עולה על הדמיון בכמה וכמה היבטים, ובעיקר לצורך ענייננו - ביחס הסביבה: גינוי תקיף והחלטי מקיר לקיר במגזר היהודי, מה שאין כן בצד שכנגד".

פסיקתו של סולברג צוטטה גם כשנדחה הרס בית המחבל היהודי (המתגורר בגדה המערבית) ששרף למוות את הנער מוחמד אבו-חדיר. החלוקה שביצע סולברג נובעת בעיקר מגזענותו. הרי אין היגיון בהתייחסות לכל בני האדם שאמהותיהם מוגדרות כיהודיות כמקשה אחת, בדיוק כפי שאין היגיון להתייחס לכל הפלסטינים כמקשה אחת. מאפיין בולט בהרבה הוא, למשל, היותם של כמעט כל המחבלים גברים מאמינים. למה לא להפעיל קריטריון זה לצורך הרתעה?

הפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד מעצר החשודים בטרור היהודי
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

דרעי לבג"ץ: לא אשלול אזרחותו של חשוד בפשעים נגד האנושות בארגנטינה

שר הפנים הודה בתשובתו לעתירה הדורשת את הסגרתו של תאודורו אניבל גאוטו, כי האחרון אכן מסר פרטים כוזבים בעת עלייתו ארצה אך הדגיש כי אין בחשדות נגדו כדי לגרום לשלילת אזרחות

שר הפנים אריה דרעי הודיע באחרונה לבג"ץ כי לא ישלול את אזרחותו הישראלית של תאודורו אניבל גאוטו, המואשם בארגנטינה במעורבות בפשעים נגד האנושות בתקופת "המלחמה המלוכלכת". גאוטו היגר לישראל ב-2003 בחסות הצהרות כוזבות והתאזרח. בדצמבר 2017 הורו שופטי העליון לשר הפנים להחליט אם לשלול את אזרחותו ולאפשר הליך הסגרה לנוכח ההאשמות התלויות ועומדות נגדו בארגנטינה ולנוכח העובדה שנכנס לישראל באופן בלתי חוקי.

ב-2015 נחשף כי גאוטו חי בחיפה מזה שנים תחת השם "יוסף כרמל". מאז, מנהלת ארגנטינה מאבק משפטי נגד ישראל, המסרבת לפעול בנדון, וזאת חרף צו מעצר בינלאומי שהוציא האינטרפול. גאוטו טוען מצדו כי מעורבותו בפשעים שבוצעו במחנה הריכוז לה קאצ'ה מינורית וטכנית. 

תאודורו אניבל גאוטו / יוסף כרמל מתוך כתבתו של גיא פלג מ-2016
מאקו
להמשך הפוסט

היועמ"ש: התיק נגד מח"ט בנימין לשעבר שהרג פלסטיני בניגוד לנהלים - לא ייפתח

אביחי מנדלבליט דחה את הערר שהגישה "האגודה לזכויות האזרח" על אף שהוא מודה כי גרסתו של אל"מ ישראל שומר לאירוע לא נכונה, שהוא לא היה במצב של סכנת חיים וירה בניגוד לפקודות

ב-3 ביולי 2015 נסע מח"ט בנימין, אל"מ ישראל שומר, לכיוון מחסום קלנדיה. מוחמד אל-כסבה, פלסטיני בן 17, זרק לעבר רכבו אבן גדולה וברח מהמקום. שומר יצא מהרכב, ירה שני כדורים בגבו של הנער הנמלט, והותיר אותו פצוע ומדמם על הכביש מבלי להושיט לו עזרה. אל-כסבה מת מפצעיו. תיק המשטרה הצבאית החוקרת נסגר ללא הגשת כתב אישום ושומר קודם לתפקיד בכיר בפיקוד דרום.

אתמול (שני) דחה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ערר שהגישה "האגודה לזכויות האזרח" נגד סגירת התיק, לאחר שזה נבחן במשך שנה ותשעה חודשים. למרות שמנדלבליט עמד על כך כי שומר לא אמר אמת בחקירתו, לא היה במצב של סכנת חיים וירה בניגוד לפקודות, הרי שנראה כי מבחינתו עיכוב זניח בקבלת דרגת תא"ל ויציאה לשנת לימודים על חשבון הציבור - הם עונש מספיק, כזה שאף משדר מסר לטענתו. החלטת מנדלבליט מקוממת אם כי לא מפתיעה, לאור העובדה שחיילי צה"ל כמעט שלא עומדים לדין על הרג פלסטינים. יוצא דופן הוא המקרה של אלאור אזריה, אז התיעוד המצולם לא השאיר מקום לשיקול דעת. 

ישראל שומר
ראובן קסטרו / וואל
להמשך הפוסט

צה"ל החמיר תנאי כליאתו של סרבן מצפון מכיוון שסירב לפזר הפגנה למענו

הלל גרמי זומן למשרדו של רכז המודיעין וזה איים עליו כי אם לא יתקשר אל המפגינים - יועבר לפלוגה שבה תנאי הכליאה קשים יותר. צה"ל: גרמי הועבר כדי לשמור על ביטחונו

מקרה שהתרחש לפני כשבועיים במתקן הכליאה 396 (כלא 6) מעלה את האפשרות כי בצה"ל נוהגים לאיים ולהעניש סרבני מצפון, על לא עוול בכפם, בניסיון למנוע הפגנות והתגודדויות למענם מחוץ למתקני הכליאה.

ב-27 באוקטובר התקיימה הפגנה מחוץ לכלא 6 בדרישה לשחרור סרבני מצפון הכלואים בו. כבר בתחילת ההפגנה, שלא חרגה באופיה מהפגנות קודמות, נקרא אחד מסרבני המצפון, הלל גרמי, למשרדו של רכז המודיעין המתקן וספג איום: פעל להפסקת ההפגנה או שתועבר לפלוגה אחרת בה תנאי המאסר קשים יותר.

הפגנה למען סרבני מצפון מחוץ לכלא 6
להמשך הפוסט

המשרד לנושאים אסטרטגיים במוקד התחקיר המצונזר של "אל-ג'זירה"

הפרק הראשון של התחקיר הוקרן באופן מחתרתי בבית לחם ביום שישי האחרון ובו הוחדר מתחזה אל הלובי הפרו-ישראלי בוושינגטון. הוא נוגע לפעילות סיכול ואיסוף מידע שמבוצעות נגד פעילי ארגונים פרו-פלסטיניים ו-BDS בסיוע ישראל

בסוף השבוע התקיימה בבית לחם הקרנה מיוחדת על קירות חומת ההפרדה. רק מספר מצומצם של משתתפים הגיעו אל סמוך ל-"Walled Off Hotel" כדי לצפות בפרק הראשון של תחקיר רשת "אל-ג'זירה" על הלובי הפרו-ישראלי בוושינגטון. התחקיר, הכולל ארבעה פרקים בני 50 דקות כל אחד, מתעד את עבודתו של מתחזה שהוחדר אל ארגוני הלובי בסוף 2016. הוא לא שודר בסופו של דבר בהוראת שלטונות קטאר ככל הנראה בלחץ השדולה הפרו-ישראלית.  

לידי "הארץ" הגיעו כל פרקי התחקיר. הראשון שבהם עוסק כולו ב"פעולות חשאיות" המבוצעות על ידי ארגוני הלובי בשיתוף עם המשרד לנושאים אסטרטגיים. מדובר בין היתר בפעילות נגד ארגונים פרו-פלסטינים בארה"ב, איסוף מידע על פעילות ארגונים אלה בקמפוסים, כנסיות, ארגוני עובדים ואמצעים לסיכולה. בתחקיר מספרת מנכ"לית המשרד, סימה ואקנין-גיל, על מערך איסוף המידע ומודה שהמשרד לנושאים אסטרטגיים הוא למעשה מנגנון תיאום בין ארגוני הימין היהודי בארה"ב. עוד היא מספרת על שיתוף הפעולה עם ארגון בשם FDD, אשר הוביל קמפיין נרחב בארה"ב נגד הסכם הגרעין עם איראן. 

גרפיטי בבית לחם הקורא להחרים מוצרי התנחלויות
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

העברת שגרירות גואטמלה לירושלים ספוגה בהרבה מאוד נשק מן העבר

מסמכים חדשים שרואים אור כעת מגלים כיצד ניסתה ישראל עוד בשנות השמונים למנף את העסקות הביטחוניות שלה עם משטר הגנרלים במדינה המרכז אמריקאית כדי לזכות בהישגים פוליטיים. הדבר נעשה תוך ידיעה שהנשק משמש להרג המונים

עד לאחרונה, רב היה הנסתר על הגלוי מצדה של ישראל בכל הקשור לשיתוף הפעולה שלה עם גואטמלה בימי "המלחמה המלוכלכת" בראשית שנות השמונים. חרף דיווחים נרחבים על מעורבות ישראלית בפשעים שביצע משטר הגנרלים במדינה המרכז-אמריקאית, עד היום קשה היה לגבותם במסמכים רשמיים כלשהם. והנה, כעת, מאשרים מסמכים רשמיים של ממשלת ישראל שהגיעו לידינו, שישראל אכן חימשה את צבא גואטמלה בידיעה מלאה כי הנשק משמש להרג שיטתי של אזרחים. בנוסף, חושפים המסמכים גם שמות של חברות ואנשים שעסקו בסחר בנשק עם גואטמלה באותם שנים.

המסמכים מספקים הצצה מרתקת למערך השיקולים שהנחה את ממשלות ישראל בשיתוף פעולה עם משטרי הגנרלים במרכז ודרום אמריקה בכלל וגואטמלה בפרט. בתמורה לנשק, אימונים ומידע שנמסר לגואטמלה, הפעיל עליה משרד החוץ לחץ שיגרום להכרתה במשטר הצבאי בגדה המערבית, להעברת שגרירותה לירושלים ולתמיכתה (או לכל הפחות הימנעותה) בהצבעות באו"ם בעניין ישראל. הפעלת מנופי הלחץ על גואטמלה נעוצה בעובדה שמשטרי הגנרלים היו מצורעים וסבלו מאמברגו נשק. האם תהליך דומה התרחש שוב רק באחרונה, כשגואטמלה הלכה בעקבות שכנתה הונדורס והעבירה את השגרירות שלה לירושלים?

נשים ילידיות בגואטמלה בטקס קבוצה מחדש ל-172 קורבנות לא מזוהים שהתגלו השנה
Rodrigo Abd/אי־פי
להמשך הפוסט

ביהמ"ש: ישראל סחרה בנשק עם סרי לנקה בעת מלחמת האזרחים, המידע יישאר חסוי

עתירה שהוגשה במסגרת חוק חופש המידע לחשוף את מסמכי משרד הביטחון והחוץ בנוגע לשיתוף הפעולה בין המדינות בשנים 2002-2011 - נדחתה. עם זאת, נימוקי השופט מאשרים כי ישראל אכן חימשה את הממשלה בקולומבו

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה השבוע עתירה לחשוף את מסמכי משרדי הביטחון והחוץ בנוגע לשיתוף הפעולה הצבאי בין ישראל לסרי לנקה בשנים 2002-2011, בעת שבמדינה התחוללה מלחמת אזרחים עקובה מדם. השופט שאול שוחט קבע בפסק דין תקדימי כי הפרת הסכם הסודיות שנחתם עם סרי לנקה (על אף שזו הפרה אותו) יגרום לפגיעה בביטחון המדינה ופגיעה זו גוברת על זכות הציבור לדעת.

לאורך שלושת העשורים האחרונים של המאה הקודמת ועד 2009 התחוללה בסרי לנקה מלחמת אזרחים עקובה מדם בין הממשלה בשליטת הרוב הסינהלזי לארגוני המורדים של המיעוט הטמילי. לפי הערכות שונות, לפחות מאה אלף בני אדם נהרגו בה. לאורך השנים הללו ביצעו שני הצדדים פשעים נגד האנושות והפרות חמורות של זכויות אדם. אף על פי כן, לפי דיווחים שונים, ישראל שיווקה את תוצרתה הביטחונית לשני הצדדים לאורך תקופות שונות.

טמילים במחנה פליטים בצפון סרי לנקה, דצמבר 2009
REUTERS
להמשך הפוסט

ירי בצלם פלסטיני מדגים את מנגנון מסמוס חקירות החיילים במצ"ח

מוחמד יאסין נורה פעמיים לפני ארבע שנים וחצי על אף שלא היה מעורב בהפרת סדר שהתרחשה בביטוניא. תחקיר עצמאי גילה מסמכים וסרטון ומגלה כי במשך שנתיים תושאלו רק שני קצינים בפרשה והיא נסגרה

באפריל 2014 נורה הצלם מוחמד בסמאן יאסין בפניו ובבטנו ונפצע באורח קשה כשסיקר הפגנה בביתוניא. זאת, למרות שלא נכח סמוך לאירועים אלימים והיה מזוהה בבירור כצלם. כשליה הבולטים של חקירת מצ"ח, שממצאיה מובאים כאן, שופכים אור על מנגנון שמאפשר לכוחות הביטחון הישראלים לירות בחפים מפשע בגדה המערבית ולזכות בחסינות.

למרות שבסדרת הכתבות הזאת נסקרו עד עתה רק מקרים שהסתיימו במוות ולא בפציעות חמורות, כשלי חקירת הירי ביאסין זועקים. בין היתר נמצא כי מצ"ח לא הצליחה ליצור התאמה פורנזית בין הקליע שפגע ביאסין לאחד מכל הנשק של הנוכחים בזירה. יתרה מכך, חיילי יחידת "דובדבן" שהוצבו בשטח כלל לא נחקרו מכיוון שביחידתם טענו כי אין בידיהם את השיבוץ הקרבי לאותו היום, תיעוד כלי טיס לא מאויש שנכח בזירה "נעלם", אף אחד מהחיילים שנכחו בשטח לא תוחקר ומצ"ח הסתפקה בהצהרת המג"ד כי הוא לא יודע שנעשה שימוש בירי חי ומכאן שירי כזה לא בוצע.

צילום מסך מתקרית הירי בביטוניא
צילום מסך
להמשך הפוסט

ישראל מחמשת ניאו-נאצים באוקראינה

עשרות פעילי זכויות אדם הגישו עתירה לבג"ץ בדרישה להפסקת ייצוא הנשק לאוקראינה, לנוכח ראיות רבות לכך כי נשק ישראלי נמצא בידיהם של ניאו-נאציים שמהווים חלק מכוחות הביטחון במדינה וסירוב משרד הביטחון לפעול להפסקת ייצוא זה

קבוצה המונה מעל 40 פעילי זכויות אדם הגישה בשבוע שעבר עתירה דחופה לבג"ץ בדרישה להפסקת ייצוא הנשק לאוקראינה. זאת מאחר שלטענתם משמש הנשק כוחות התומכים באידיאולוגיה ניאו-נאצית באופן מוצהר. על אף ראיות רבות לכך שמילציית הימין הקיצוני "אזוב", שחבריה הם חלק מהכוחות המזוינים האוקראיניים ונתמכים בידי משרד הפנים במדינה, עושה שימוש בנשק זה. פניה מוקדמת למשרד הביטחון הישראלי בנושא לא נענתה.

שיקולי משרד הביטחון הישראלי במתן רישיונות לייצוא נשק אינם חשופים לציבור, אך נדמה כי הגעת נשק ישראלי לידיהם של ניאו-נאצים מוצהרים, הוא שיקול ראוי כנגד מתן רישיונות מהסוג הזה. למרות זאת, זו לא הפעם הראשונה בה מחמש הממסד הביטחוני הישראלי כוחות שאוחזים באידיאולוגיה נאציונל סוציאליסטית. בעבר לא היססה ישראל לחמש משטרים אנטישמיים, כפי שחימשה את משטר הגנרלים האנטישמיים בארגנטינה שרצח אלפי יהודים במחנות, בעוד חייליו ניצבים במגדלי השמירה ושומרים על החטופים כשהם חמושים ברובי "עוזי".  על פי בקשת חופש מידע שהוגשה למשרד הביטחון בינואר האחרון, ישראל חימשה גם את המשטרים הצבאיים בבוליביה, למרות שידעו כי נאצים של ממש שרתו שם דוגמת פושע המלחמה הנאצי קלאוס ברבי שהיה בכיר במנגנוני הביטחון. כמו כן בפלוגות המוות הנאו-נאציות שהוא הקים בבוליביה עשו שימוש ברובי עוזי לפי מסמכים על סמכם הורשע ראש החונטה.

חבר מיליציית "אזוב עם רובה מסוג "תבור"
ערוץ היוטוב של "אזוב"
להמשך הפוסט

ממשלת ישראל תשקיע 300 מיליון שקל בדרך לקפיצה קוונטית

השבוע הכריזה ממשלת ישראל על תוכנית התחלתית להשקעה גדולה בחישוב קוונטי. מדובר בתוכנית שאפתנית אשר פירותיה צפויים אולי רק עוד עשור מהיום. ההשקעה הזו אמורה להציב את ישראל בחזית מה שהולך ומסתמן כמירוץ לחלל של המאה ה-21, או לכל הפחות לתוך האטום

השבוע פורסם ב"גלובס" כי ממשלת ישראל תשקיע כ-300 מיליון שקלים במחשב קוונטי, ומדובר בהשקעה ראשונית בלבד. ממשלת ישראל הולכת בדרכן של ארצות הברית, שם נדונות כרגע שתי הצעות בנושא בקונגרס, וסין, שהתחייבה להשקעת ענק בתחום ומהמרת על מה שנראה כאפשרות סבירה לקפיצה קוונטית בתחום החישוב בעשור הקרוב.

מאז ברא אלן טיורינג את המחשב בקיימברידג' ב-1936 ועד היום, המחשב לא השתנה באופן מהותי, כלומר בדרך בה הוא מחשב פתרון לבעיות. פרסומים רבים בשנה האחרונה, יחד עם השקעות עצומות של חברות הטכנולוגיה הגדולות ושל ממשלות ברחבי העולם, מרמזים שכל זה עומד להשתנות בקרוב.

  ראש הממשלה בנימין נתניהו (במרכז) בכנס שרי המדע הבינלאומי בירושלים במאי
עמוס בן גרשום / לע"מ
להמשך הפוסט

מבודרוס לאום-אל-חיראן דרך כביש 443: הפרקליטות קובעת שלהרוג ערבים זה בסדר

באום אל חיראן נורה אזרח והופקר לדמם למוות (בפרקליטות לא סברו שיש לחקור את האחראים); בבודרוס שני חיילים הוציאו להורג נער בירייה בעורפו (הפרקליטות נסוגה מכתב האישום); בכביש 443 קצין וחייל ריססו בירי רכב בו נסעו חפים מפשע והרגו נער ולא הואשמו. על הריגת ערבים לא נותנים את הדין

ב-21 ביוני 2016 סמוך לשעה אחת בלילה ירו קצין מחטיבת כפיר ושניים מחייליו בראשו של הנער מחמוד ראפת בדראן, בן 15 מהכפר בית עור א-תחתא והרגו אותו. הירי התרחש בקטע כביש תת קרקעי שעובר מתחת לכביש 443, בו נסעו בדראן וחבריו בחזרה לביתם מבילוי בפארק "לין לאנד" בכפר בית סירא, במכונית טרנזיט. ארבעת הנוסעים הנוספים ברכב נפצעו גם הם מהיריות. בבוקר שלמחרת דווח באתרי חדשות שונים כי "חוסל מחבל". עד מהרה התגלה שחיילי צה"ל הוציאו להורג נער חף מפשע שאיתרע מזלו לנסוע בכביש בו יידו אבנים קודם לכן.

הירי בוצע בניגוד מוחלט לפקודות הפתיחה באש מכיוון שהרכב לא סיכן את הכוח בעת ביצוע הירי. השבוע נסגר התיק מכיוון שהחיילים ביצעו טעות "כנה". עם זאת נקבע כי הקצין שפקד על ההוצאה להורג ללא ראיה מינימלית, לא יצא לקורס שהיה אמור לצאת אליו. עונש ראוי.

הנער  מחמוד ראפת בדראן על רקע זירת האירוע
להמשך הפוסט

פרסום ראשון: הפרקליטות תחזור בה מכתב האישום נגד חיילי השיריון שהרגו נער בירייה בעורפו

לפני חמש שנים שנים הנער סמיר עוואד בן ה-15 נורה ונהרג על ידי חיילים בעודו פצוע ולכוד בגדר תיל. התחקיר של הצבא התגלה כעמוס שקרים, וכי החיילים הרגו את הנער למרות שלא היווה סכנה. בניגוד למקובל, החיילים הועמדו לדין אך לאחר שההגנה טוענת לאכיפה בררנית נגדם, הפרקליטות תחזור בה מחר מכתב האישום

בינואר 2013 הרגו חיילי צה"ל את הנער סמיר עוואד בכפר בודרוס שבגדה המערבית, כשירו עליו שמונה כדורים. עוואד נרדף ונורה פעם אחר פעם, עד שאחד הכדורים שנורה על ידי חיילי גדוד 71 של חטיבה 188 פגע בעורפו.

בינואר 2016 הוגש כתב אישום פעוט נגד שניים מתוך שלושת היורים בגין "מעשה פזיזות ורשלנות", בין היתר בשל מחדלי החוקרים שכלל לא חיפשו את הקליעים, ועל כן לא הצליחו לקבוע בוודאות מי מהשניים הוא היורה הקטלני. אף אחד מהנאשמים לא נאשם בהריגתו או בפציעתו של עוואד מהכדורים שפגעו ירי בירכו ובחזהו.

סמיר עווד בן ה-16
להמשך הפוסט

עד לאן ירחיקו בפרקליטות המדינה כדי להצדיק אלימות שוטרים?

אחרי ששוטרים היכו בני משפחה בדואית דו"חות המעצר שלהם "נעלמו" ומח"ש כשלה במציאת האשמים. אז כיצד תירצו את האלימות האכזרית? הציגו ראיות שקריות - צילומים של מיידי אבנים אחרים

תביעה אזרחית המתבררת בימים אלו בבית משפט השלום בבאר שבע מעלה סימני שאלה קשים לגבי היכולת של פרקליטות המדינה למצות את הדין עם שוטרים שמכים ומתעללים במפגינים. למרות עדויות רבות להכאה אכזרית של בני משפחת אלטורי בידי שוטרים בהפגנה ב-2013, וכישלון המדינה במציאת המכים בגלל ש"חבשו קסדות", פרקליטות מחוז דרום מתנגדת למתן פיצויים לעותרים בטענה שזרקו אבנים. לשם כך נשכר בפרקליטות חוקר פרטי, שהשיג צילומים מכלי תקשורת שונים שמציגים ראיות לכאורה, אך בדיקה קצרה העלתה כי טענות פרקליטות דרום שקריות ובצילומים נראים אזרחים ערבים אחרים.

שרשרת האירועים החלה ב-30 בנובמבר 2013 בהפגנה בצומת חורה נגד תוכנית פראוור שהלכה ונרקמה אז. בפסקאות הבאות ניתן לקרוא את עדותו של טאלב אלטורי; העדות מחרידה ומתארת אלימות בלתי נתפסת, שגוררת שאלות בקשר ליחס המשטרה למפגינים ולזכות הביטוי בישראל בכלל, ויחסה לאזרחים בדואים בפרט.

בני משפחת אלטורי במעצר, 2013
אורן זיו / אקטיבסטילס
להמשך הפוסט

לידיעת הצלפים בעזה: הפרקליטות טוענת שחיילים שהרגו נער בירייה בעורפו ביצעו פקודה בלתי חוקית

שני חיילי שיריון שהרגו נער פצוע כשברח מהם ועומדים לדין טוענים כי מילאו פקודות כשהרגו אותו. פרקליטות המדינה טוענת מנגד כי גם אם ביצעו את פקודות מפקדיהם, אלו אינן תחליף לשיקול דעת. ירי בגבם של נערים הוא לא רק פחדני, לא מוסרי, אלא גם בלתי חוקי בעליל

בינואר 2013 הרגו חיילי צה"ל את הנער סמיר עוואד בן ה-15 בכפר בודרוס שבגדה המערבית, באמצעות שמונה יריות מאחור. עוואד נרדף ונורה פעם אחר פעם, עד שאחד הקליעים שירו חיילי גדוד 71 של חטיבה 188 פגע בעורפו והרג אותו. בינואר 2016 הוגש כתב אישום פעוט נגד שניים מהיורים, בגין "מעשי פזיזות ורשלנות".

בדיון הקודם בבית המשפט השלום ברמלה, טענו חיילי השיריון לאכיפה בררנית נגדם מכיוון שחיילי צה"ל שהורגים פלסטינים לא נשפטים, והם מילאו פקודה. להוכחת טענתם הביאו באי כוחם של החיילים רשימה של יותר ממאה מקרים בהם חיילי צה"ל הרגו פלסטינים והחקירה נסגרה ללא העמדה לדין. הם דרשו להעיד את הפרקליט הצבאי הראשי ולקבל לידיהם את חוות הדעת שלו בנוגע ליותר ממאה תיקי ההרג שסגר.

חיילי צה"ל ומפגינים פלסטינים משני עברי הגדר בשבוע שעבר
JACK GUEZ / AFP
להמשך הפוסט

המדינה דורשת להטיל חיסיון על עתירות ייצוא נשק בכדי למנוע "דיון ציבורי מעוות"

צוות חוקרים בינלאומי שחקר היעלמות 43 סטודנטים במקסיקו גילה שתוכנת מעקב ישראלית שנרכשה על ידי הממשלה הוחדרה לסמארטפון של ראש הצוות ועקבה אחריהם. למרות שהמעשה מהווה הפרת הרישיון על ידי ממשלת מקסיקו, משרד הביטחון הישראלי סירב להתייחס לבקשת ההשעיה, וכעת דורשת להטיל איפול מלא על עתירות מהסוג זה.

פרקליטות המדינה הגישה ביום ראשון בבוקר בקשה לבית המשפט העליון להטלת חיסיון על הדיון בדרישה לביטול רישיון ייצוא נשק הסייבר לממשלת מקסיקו. זאת בטענה כי קיום דיון פומבי יביא לפגיעה ביחסי החוץ של מדינת ישראל. הטענה עלתה כבר  כמו במקרים קודמים לדוגמת אספקת הנשק לטיהור האתני בבורמה ומערכות מעקב המשמשות להפרת זכויות אדם בדרום סודן.

בדיון עתירה בעצמה, שהגישה ח"כ תמר זנדברג באמתעות עורך הדיון איתי מק, הרחיבה המדינה את דרישתה וטענה כי כל הדיונים צריכים להתקיים בדלתיים סגורות, גם בחלק בהם העותרים טוענים, כאשר מדובר בדרך כלל בדברים שפורסמו כבר ברבים. 

הפגנת מחאה לציון 30 חודשים להיעלמותם של 43 הסטודנטים להוראה במקסיקו סיטי
אדוארדו ורדוגו / אי-פי
להמשך הפוסט

חיילי שיריון שירו למוות בנער פצוע דורשים זיכוי מכיוון שחיילי צה"ל לא נשפטים במקרים דומים

לפני חמש שנים שנים הנער סמיר עוואד בן ה-15 נורה ונהרג על ידי חיילים בעודו פצוע ולכוד בגדר תיל. התחקיר שניהל הצבא התגלה כעמוס שקרים, והתברר כי החיילים הרגו את הנער למרות שלא היווה סכנה. בניגוד למקובל, החיילים הועמדו לדין וכעת ההגנה טוענת לאכיפה בררנית נגדם כיוון שחיילי צה"ל לא עומדים לדין במקרים מסוג זה. נראה כי הפרקליטות נוטה לבטל את כתב האישום

בינואר 2013 הרגו חיילי צה"ל את הנער סמיר עוואד בכפר בודרוס שבגדה המערבית, באמצעות שמונה יריות מאחור. עוואד נרדף ונורה פעם אחר פעם, עד שפגיעה של חיילי גדוד 71 של חטיבה 188 בעורפו הרגה אותו. בינואר 2016 הוגש כתב אישום פעוט נגד שניים מהיורים, בגין "מעשה פזיזות ורשלנות", זאת עקב מחדלי חקירה אשר לא הצליחה לקבוע בוודאות מי מהשניים הוא היורה הקטלני. מה שהוביל לעובדה כי אף אחד מהנאשמים לא נאשם במעשה ההרג עצמו, או בפציעתו לפני כן בירי בירכו ובחזהו.

לאחר שהצעת פשרה של פרקליטות המדינה, שלושה חודשי עבודות שירות, נדחתה על הריגת נער, ביום שלישי, התקיים דיון נוסף בתיק בו עלה להעיד הקצין שפיקד על הכוח, וזה שירה לפחות שלוש מהיריות בתקרית. זאת לאחר שעורך דינו, עו"ד שלמה רכבי, טען לאכיפה בררנית, היות וחיילי צה"ל אשר הורגים פלסטינים אינם מואשמים בכך.

פינויו של סמיר עווד לבית החולים ב-15.1.2013
עבד א-נאסר מוראר / בצלם
להמשך הפוסט

פשרה באופק: מבקשי המקלט לא יגורשו בכפוף לפיצוי חברות כוח אדם

מבצע איסוף וגירוש מבקשי המקלט שהחל בימים אלו מעורר רגשות קשים, אבל נראה שעתה נמצאה פשרה. לפי חישובי החשב הכללי באוצר הסכום שיעלה לגרש פליט דומה בדיוק לזה שאמורות, לקבל חברות כוח אדם שיביאו זר במקומו, וכעת מציעים שם לתת את הסכום לחברות ללא צורך בגירוש

*פרסום ראשון. פשרה מסתמנת בעניין מבצע גירוש מבקשי המקלט ששלבו הראשון החל השבוע. לפי המידע שהגיע לידנו הפשרה תכלול את השארת מבקשי המקלט בישראל, בתמורה לפיצוי שיקבלו חברות כוח אדם מתחום מהגרי העבודה, שיחושב על פי ההפסדים של אלה פר מבקש מקלט שלא גורש, במקומו יכלו לקבל אישור לייבא עובד אחר.

אתמול אישרה הממשלה לקבלני עובדים זרים להביא עוד 6,000 מהגרי עבודה, בנוסף ל-16 אלף שאושרו זה מכבר. בנוסף מתכוונת הממשלה לאשר ייבוא של עוד כמה אלפי עובדים זרים מהפיליפינים לענף המלונאות. במקביל, במסגרת מבצע גירוש השוהים הבלתי חוקיים היה אמור לקבל כל אחד מהם סכום של 3,500 דולר. רואנדה הייתה אמורה לקבל על כל אחד 5,000 דולר לראש. כרטיס טיסה לרואנדה היה מוסיף עוד 500 דולר. בנוסף היה צריך לקחת בחשבון בונוס שמן שמחכה לפקחי הגירה שיצטיינו בציד מבקשי מקלט. ביחד מדובר בסכום של כ-10,000 דולר לאדם.

מסך הגירוש שקיבלו מבקשי מקלט
מגד גוזני
להמשך הפוסט

מת בטרם עת? האלגוריתם שיקבע מה הסיכוי שתמותו בקרוב

מערכת בינה מלאכותית חדשה שנמצאת בפיילוט בימים במצליחה לקבוע בסבירות גבוהה את הסיכוי שנבדקים שמגיעים לבתי חולים ימותו בחודשים שלאחר האשפוז. כך היא מאפשרת במקרים רבים לרופאים להציע טיפולים שישפרו את איכות חייהם של החולים, במקום טיפולים אגרסיבים שיגרמו להם להעביר את ימיהם האחרונים בסבל בבית החולים

אתרי אינטרנט שמתיימרים לחזות מתי תמותו הפכו לשם נרדף ל"קליק בייט", כלומר, אתרים אשר גורמים למשתמשים להיכנס אליהם בשל סקרנות אך אין תוכן ממשי מאחורי הכותרת. מערכת חדשה שפותחה באוניברסיטת סטנפורד שנוסתה בחודשים האחרונים בשני בתי חולים, מצליחה לעשות דבר לא שונה בהרבה, אבל מבוסס הרבה יותר. לפי תוצאות ראשוניות המערכת מצליחה לקבוע בסבירות גבוהה מאוד אם מטופל בבית החולים ימות בתקופה של בין שלושה חודשים לשנה מרגע הבדיקה.

מסקרים שונים עולה כי רוב מוחלט מקרב המשתתפים מעידים שהיו מעדיפים למות בבתיהם כאשר תגיע השעה, ולא בבתי חולים, כמו גם בעוד הם מקבלים טיפולים, לעתים אגרסיביים, למחלות שסיכויי ההחלמה מהן זניחים עד לא קיימים. עם זאת, הדבר מתרחש רק בקרב מיעוט קטן מקרב הנוטים למות משלל סיבות, אולי המרכזית ביניהן היא שהרופאים, כמו רוב בני האדם, הם סטטיסטיקאים גרועים שאינם יכולים לכמת בצורה אפילו מקורבת את הזמן שנותר לחולים לחיות גם בהינתן הטיפול הטוב ביותר.

מטופל בבית חולים
רבקה בלקוול / אי-פי
להמשך הפוסט

מתנחלת שקראה להרוג חיילים לא תיאסר, אבל הפלסטינית נשלחה למעצר עד תום ההליכים

אלירז פיין הורשעה בהסתה נגד חיילי צה"ל. היא לא תשב יום במאסר. נרימאן תמימי מואשמת בדבר דומה ומעצרה הוארך תום ההליכים. גם מעצרה של בתה הוארך עד תום ההליכים, בזמן שמתנחלת שעשתה דבר דומה כלל לא מואשמת. שני מקרים קטנים באפרטהייד שנמשך 50 שנים

ברביעי האחרון הוחלט בבית המשפט הצבאי עופר לשלוח את עהד תמימי ואת אמה נרימאן תמימי למעצר עד תום ההליכים נגדן. לטענת השופט, הניסיון של צה"ל לנהוג ב"סלחנות" כלפיהן לא הוכיח את עצמו ולכן צריך לכלוא אותן. לא ברור לאיזו סלחנות מתייחס השופט, שהרי כוחות צה"ל הרגו בשנים האחרונות שני קרובי משפחה שלהן, פצעו את רוב תושבי כפרן, ומעט לפני המעצר ירו בראשו של קרוב משפחה נוסף .

מבין שתי בנות תמימי, את מירב תשומת הלב מושך מעצרה של הנערה בת ה-16 באופן טבעי. אכן מדובר בעניין מתמיה. מתנחלת בעלת רקורד עשיר של אלימות גזענית שהכתה חיילים לא ישבה יום במעצר, בטח שלא מעצר תום ההליכים. לגבי שלושת חיילי כפיר שהוציאו להורג נער פלסטיני חף מפשע, נודע כי לא יישבו יום במאסר. יהושע אליצור, מתנחל שירה למוות בפלסטיני ב-2004 ממטר, ברח מהארץ והוסגר אתמול, הצליח לברוח מכיוון שלא נעצר עד תום ההליכים נגדו, גם כאשר לא הגיע לדיוני משפטו. אז מדוע מתנחלים רוצחים, מכים, וחיילים שהוציאו להורג נער לא, ונערה בת 16 מקימת מסוכנת גדולה במיוחד? למערכת המשפט הישראלית הפתרונות.

אלירז פיין, נרימן תמימי
מגד גוזני, אחמד ג'בראלי / אי-אף-פי
להמשך הפוסט

בתיאטרון האבסורד של צה"ל הסוף תמיד ידוע מראש

ב-2016 ירו חיילים מחטיבת כפיר בנער מחמוד ראפת בדראן ובחבריו כאשר נסעו בחזרה לביתם מבילוי על כביש 443. תוצאות החקירה אינן מפתיעות, אך תמיד מעניין לגלות כיצד חיילינו אף פעם לא אשמים - פעם אחר פעם הם רק "שוגים"

ב-21 ביוני 2016 סמוך לשעה אחת בלילה ירו קצין מחטיבת כפיר ושניים מחייליו בראשו של הנער מחמוד ראפת בדראן, בן 15 מהכפר בית עור א-תחתא והרגו אותו. הירי התרחש בקטע כביש תת קרקעי שעובר מתחת לכביש 443, שבו נסעו בדראן וחבריו בחזרה לביתם מבילוי בפארק "לין לאנד" בכפר בית סירא, במכונית טרנזיט. ארבעת הנוסעים הנוספים ברכב נפצעו גם הם מהיריות. בבוקר שלמחרת דווח באתרי חדשות שונים כי "חוסל מחבל". אך עד מהרה התגלה שחיילי צה"ל הוציאו להורג נער חף מפשע שאיתרע מזלו לנסוע בכביש בו יידו אבנים קודם לכן.

בשבוע שעבר פורסם כי הקצין שפקד על הירי ומבצעי הפקודה לא יעמדו לדין מאחר ופשוט "שגו". אם בעת פרסום שירו של נתן אלתרמן "לעניין של מה בכך" הפרקליטות הצבאית עוד טרחה לצנזר אותו, הרי שהיום כבר אין צורך - העניין באמת הפך לדבר של מה בכך.

מחמוד בדראן (מימין) וחבריו בעת הבילוי בפארק מים, זמן קצר לפני הריגתו
בצלם
להמשך הפוסט

מתנחלים יידו אבנים לעבר גבר פלסטיני ובנו והציתו את רכבם - וחיילי צה"ל עמדו מנגד

מתנחלים פצעו פלסטיני לאחר שתקפו אותו ואת בנו באבנים. חיילים צפו בנעשה ולא הגיבו. עכשיו תובע הפלסטיני את מדינת ישראל בשל התרשלותה בהגנה עליו

פלסטיני משכם תובע את מדינת ישראל בשל רשלנות כוחות הביטחון בהגנה עליו. לפי התביעה, עשרות מתנחלים ניסו להרוג אותו ואת בנו ביידוי אבנים כאשר רכבם היה תקוע במחסום. לאחר מכן, ניסו לחתוך את צינור הדלק, ובהמשך הצליחו לגנוב את המכונית ולהציתה. לכל אורך ההתרחשות חיילים צפו בנעשה ולא התערבו. הם לא פעלו גם לאחר ששוטר בכיר שעבר במקום דרש מהם למנוע פגיעה נוספת בפלסטיני שמירר בבכי.

לפי כתב התביעה, שהוגש על ידי עורך דין איתי מק, בערב ה-1 באוקטובר 2015 בסביבות השעה 21:30, הגיעו עאיד עאמר ובנו בן ה-11, חסין, למחסום חווארה בדרכם לביתם בשכם. המחסום היה סגור באותה עת לפלסטינים (ייתכן כי הדבר נבע מרצח בני הזוג הנקין באותו הערב, ג'"ב) וכך נוצר פקק של מכוניות הממתינות לעבור את המחסום. לאחר כחצי שעה בה המתינו לפתיחת המחסום, הגיעו לכיכר כמה עשרות מתנחלים. כאשר המנתחלים הבחינו במכוניות הפלסטינים - הם החלו ליידות לעברן אבנים.

חיילים בצומת חווארה ב-2015
עופר וקנין
להמשך הפוסט

מה מפחיד את צה"ל כל כך בעאהד תמימי?

בית המשפט הצבאי בעופר האריך את מעצרה של הנערה עאהד תמימי בשל מסוכנותה לאזור בו היא מתגוררת. אבל מה מסוכן כל כך שבנערה שתועדה מכה חייל? הם חייל חמוש באמת מפחד מנערה צעירה? הסיכון שבה הוא שהיא מסרבת לשחק לפי כללי הכיבוש

"הנשק החזק ביותר בידיו של המדכא היא תודעתו של המדוכא"
סטיבן ביקו, לוחם נגד משטר האפרטהייד בדרום אפריקה

כוחות צה"ל פלשו לכפר נבי סאלח, נכנסו לביתה של הנערה עאהד תמימי, ועצרו אותה באשמורת שלישית. צה"ל התחייב שלא לעצור קטינים בלילה, לאחר שנחשפה שרשרת ארוכה של הפרת זכויות קטינים בגדה המערבית, מעצר קטינים בלילות היה מרכיב מרכזי בהן. אביה של תמימי קיבל זימון לחקירה והתייצב, אימה נעצרה גם היא כאשר התייצבה בתחנה. כוחות צה"ל נכנסים דרך קבע לכפר, ולא נתקלים בהתנגדות מיוחדת. מאין נבע הצורך הבועט לעצור את הנערה תמימי דווקא באמצע הלילה?

עאהד תמימי ואימה נרימן ב-2012
עבאס מומאני / אי-אף-פי
להמשך הפוסט

מה המחיר שמשלמת ישראל תמורת התמיכה של גואטמלה והונדורס

הונדורס הייתה בין המדינות הבודדות שתמכו בהחלטה הפרו-ישראלית של הנשיא בטראמפ. לנוכח הסכמי הנשק מאז שנות ה-70 ועד היום עם המשטר הרצחני בהונדורס, זה לא צריך להפתיע. האם המחיר של התמיכה הזו שווה את המחיר המוסרי? הציבור הישראלי מעולם לא נדרש להכריע

בהצבעה בארגון האומות המאוחדות בשבוע שעבר נרשמה תמיכה דלה עד מביכה בהצהרת ארצות הברית על ההכרה בירושלים כבירת ישראל. מתוך שבע התומכות, שתי מדינות משתייכות לאמריקה הלטינית, גואטמלה והונדורס. מדובר ביבול דל מאוד לעומת מאמצי ראש הממשלה נתניהו בדרום ובמרכז אמריקה, אך בכל זאת כדאי להתעכב על הסיבה לתמיכה זאת. בעיקר ראוי לשים לב למחיר שישראל משלמת תמורתה - חימוש של משטר מושחת המפר בקביעות זכויות אדם.

גואטמלה הודיעה היום (שני 25.12) כי תעביר את השגרירות שלה לירושלים, מהלך צפוי, וסביר להניח כי הונדורס תלך בעקבותיה. על זו האחרונה שווה להתעכב. הונדורס נחשבת למדינה המסוכנת בעולם לפעילים סביבתיים בשל גל רציחות של מתנגדים לפעילות ממשלת הימין והתאגידים. ב-2009 הושלמה הפיכה צבאית במדינה, בניצוחם של תאגידים גדולים והימין הפוליטי. מאז, שולטת בהונדורס אחת מהממשלות המושחתות בעולם, המנהלת קשרים עם ארגוני הסחר בסמים הגדולים במדינה.

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדז ב-2015
קובי גדעון / לע"מ
להמשך הפוסט

פרסום ראשון: מצ"ח תחקור חיילים שתועדו מכים נערים פלסטינים אזוקים בחברון

לאחר שקבוצת חיילים גדולה השתתפה בהכאת פלסטינים אזוקים בחברון בתחילת החודש, הוחלט בצה"ל לפתוח בחקירת מצ"ח נגד מבצעי התקיפה. זאת לאחר שהסתיים התחקיר המבצעי בעניין, וכן לאחר שתיעוד התקיפה הופץ ברשתות החברתיות

ביום שישי ה-8.12 תקפו חיילי צה"ל באגרופים ובעיטות לפחות שני פלסטינים אזוקים ברחוב ואדי אל-תופאח בחברון. המקרה תועד על ידי פעילים שצילמו את ההתרחשות וכעת, לאחר שתיעוד התקיפה הופץ ברשתות החברתיות השונות, הוחלט לפתוח בחקירת מצ"ח נגד החיילים המכים.

אירוע ההכאה הראשון תועד על ידי פעילי "בצלם", ולאחריו אירוע נוסף שתועד על ידי פעילי ISM שצילמו מכמה זוויות שונות את התקיפה. בסרטון ניתן לראות את שתי קבוצות חיילים המכים בזה אחר זה את הנערים, לאחר שאזקו אותם, כאשר עיניהם מכוסות. ניתן לשער כי בשלב זה לא נשקפה סכנה לחייהם של החיילים וכי האזוקים לא התנגדו באופן פיזי למעצרם.

חיילים מכים פלסטיני בחברון בתחילת החודש
ערוץ היוטיוב ISM Palestine
להמשך הפוסט

מאז 2015: עלייה של 650% בהגשת כתבי אישום נגד ערבים על הסתה

ב-2017 הוגש רק כתב אישום אחד נגד מתנחלת יהודיה, שלצד פוסטים המשבחים את שריפת הנער מוחמד אבו ח'דיר, חטאה בכך שקראה לפגוע בחיילי צה"ל. זאת לעומת 17 כתבי אישום השנה בעניין דומה נגד ערבים

המגיש אברי גלעד הסית בשידור חי לפגיעה בחפים מפשע ולא נחקר. לעומתו, המשוררת דארין טאטור קראה לעמה להתקומם בפוסט בתפוצה מצומצמת ונמצאת כבר שנתיים במעצר בית ממתינה להכרעה במשפטה. נתוני משטרת ישראל שנחשפים כאן מראים כי לא מדובר במקרה, ההבדל בין המקרים נובע מהלאומים השונים אליהם משתייכים טאטור וגלעד. 

נתוני משטרת ישראל שהתקבלו במסגרת בקשת חופש מידע מראים כי מאז 2015 המשטרה נוטה להגיש כתבי אישום נגד אזרחים ממוצא ערבי באשמת הסתה לאלימות בשיעור שגדול כמעט פי 50 מחלקם באוכלוסיה, ומבצעת מעצרי אזרחים ערבים בעבירות אלו בשיעור גדול פי 30 מחלקם באוכלוסיה.

שרת המשפטים איילת שקד. שינוי חד בנתונים
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

בג"ץ למדינה: שקלו מחדש התנגדותכם לגירוש מואשם בפשעים נגד האנושות

במענה לעתירה שהגישו פעילי זכויות אדם בבקשה לשלול את אזרחותו של תאודורו גאוטו, אשר מואשם בפשעים נגד האנושות, קבע בית בג"ץ כי על המדינה לשקול מחדש את עמדתה נגד הסגרתו ושלילת אזרחותו, וכי על השר הפנים להחליט בעניין. זאת למרות מידע סודי שהגישה המדינה במעמד צד אחד נגד ההסגרה

שופטי בית המשפט העליון קבעו ביום ראשון כי על המדינה לשקול את החלטתה שלא לשלול את אזרחותו של תאודורו אניבל גאוטו. גאוטו מואשם בפשעים נגד האנושות שביצע לכאורה בתקופת הדיקטטורה בארגנטינה בשנות ה-70 במחנה הריכוז לה קאצ'ה. מדובר באבן דרך חשובה במאבק להסגרת, שמנהלים פעילי זכויות אדם מאז נחשף לפני שנתיים כי הוא נמלט מארגנטינה לישראל, וחי בחיפה תחת השם יוסף כרמל.

המאבק המשפטי מתנהל מול מדינת ישראל המסרבת לפעול בנידון, וזאת למרות צו אינטרפול נגד גאוטו ולמרות ששיקר במסמכי ההגירה שלו. במסגרת העתירה, שהוגשה על ידי עורך דין איתי מק, דרש מהמדינה העותר העיתונאי שלמה סלוצקי, שקרוב משפחתו נחטף למחנה לה קאצ'ה ונרצח שם, להסגיר את גאוטו בשל מעורבותו בעינויים וחטיפת פעילי שמאל בארגנטינה. לחלופין, דרש כי לכל הפחות תישלל אזרחותו שניתנה לו במסגרת חוק השבות בשל יהדותה של אשתו.

תאודורו אניבל גאוטו / יוסף כרמל מתוך כתבתו של גיא פלג מ-2016
מאקו
להמשך הפוסט

לראשונה בארגנטינה הורשעו טייסים ב"טיסות המוות" מהן הושלכו פעילי שמאל

במשפט החשוב ביותר שנערך נגד קציני החונטה הצבאית שרצחה 30 אלף בני אדם, הורשעו 45 מהם בפשעים נגד האנושות, מעשי רצח ועינויים. בישראל עדיין מסרבים להסגיר מבוקש בגין הפשעים האלה שמתגורר בחיפה. דיון בעניינו יתקיים בשבוע הבא

במשך ארבע שעות הקריא לפני ארבעה ימים (30.11) שופט בית משפט מספר 5 בבואנוס איירס את גזר דינם של 45 קצינים לשעבר בצבא ארגנטינה, בשל חלקם בפשעים נגד האנושות. הפשעים בוצעו במחנה הריכוז שהוקם בבית הספר הגבוה של הצי בבואנוס איירס, ה-ESMA, שם נרצחו כ-5,000 בני אדם בשנים 1976-1983. בין המורשעים שבעה טייסים שהשתתפו בכ-200 "טיסות המוות", בהן הושלכו ממטוסים מי שנחשדו כפעילי שמאל, ולעתים גם אמהותיהם, הישר אל ה"ריו לה פלטה", נהר הזורם בבואנוס איירס. בין המורשעים גם מפקד המחנה, אלפרדו אסטיז, שזכה לכינוי "מלאך המוות" וחורחה "טיגרה" אקוסטה.

29 מן המורשעים נשלחו למאסר עולם, והשאר לתקופות מאסר שנעות בין שמונה ל-25 שנים. זהו החשוב והארוך במשפטי קציני וחיילי השלטון הצבאי בארגנטינה, אשר בשש שנות שלטונו נרצחו כ-30 אלף בני אדם שנחשדו בפעילות שמאל. לאורך המשפט נשמעו מעל 800 עדויות שנגעו ל-789 מנרצחי ה-ESMA. לאורך הקראת גזר הדין, נמנעו כל המורשעים, למעט אסטיז, מלהביט בבני משפחות הנרצחים שהגיבו בקריאות עידוד לכל אישום בו הורשעו.

Former Argentine navy officers Jorge Acosta (L) and Alfredo Astiz and other members of Argentina's Naval Mechanics School, known as the ESMA, where the military regime held and tortured thousands of leftists from 1976 to 1983, attend the sentence hearing of the five-year trial for their role during the 1976-1983 dictatorship in Buenos Aires, November 29, 2017. REUTERS/Marcos Brindicci
מרקו ברינדיצ'י / רויטרס
להמשך הפוסט

"הקצב מבוסניה" נשלח למאסר עולם. מה לגבי עוזריו הישראלים?

שופטי בית הדין בהאג גזרו על מפקד הכוחות הסרביים מלאדיץ' מאסר עולם. למרות עדויות מתועדות כי משרד הביטחון הישראלי סיפק לו נשק, בית המשפט העליון מסרב לחשוף את שמותיהם של הישראלים שפעלו בשם יחסי החוץ של המדינה

בין הדין בהאג הרשיע אתמול את מפקד הכוחות הסרביים ראטקו מלאדיץ', המכונה "הקצב מבוסניה", ברצח עם וגזר עליו מאסר עולם. מלאדיץ' הורשע בגין פשעיו במלחמת בוסניה בין 1992-1995.

הוא אחראי לרצח אלפי בני אדם, ובין היתר פיקד על טבח סרברניצה ב-1995, שהיה החמור באירופה מאז מלחמת העולם השנייה, ובו נטבחו 8,000 בני אדם שנקברו בקברי אחים. השופט אלפונס אורי קבע כי "הפשעים שביצע מלאדיץ' הם מהמתועבים ביותר שידעה האנושות", והרשיע אותו בעשרה סעיפים שונים של פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. 

ראטקו מלאדיץ'
פיטר דיונג / אי-אף-פי
להמשך הפוסט

תיק שוברים שתיקה צריך לסמן את סוף דרכו של שי ניצן בפרקליטות

רצף הטעויות של פרקליטות המדינה בניסיונה להכפיש את דובר "שוברים שתיקה" צריך להדאיג את כולנו. כל הסימנים מראים שמדובר לא רק בכישלון מקצועי, אלא גם בניסיון מכוון למעול באמון הציבור

ביום חמישי האחרון יצאו בפרקליטות המדינה בהודעה חריגה, וטענו שתיק החקירה נגד דובר ארגון שוברים שתיקה, דין יששכרוף, ייסגר וכי "החשוד בחר מטעמיו, להעצים סיטואציה של שימוש בכוח שהיה כדין". אתמול פירסם הארגון סרטון בו נראה הפלסטיני שיששכרוף הודה שהיכה. מכיוון שלא מדובר בפלסטיני שהפרקליטות חקרה - החקירה היתה אמורה להיפתח מחדש באותו רגע, ובפרקליטות היו צריכים לדרוש לקבל את החומר המצולם. זה לא קרה.

כל ההתרחשות משונה, מעין סיפור קפקאי בהיפוך: קצין מודה שהיכה פלסטיני. הפרקליטות מחליטה לא להאשים אותו (בטענה שאינו אשם). הקצין מציג עד שיעיד על המעשה. הפרקליטות מסרבת להאשים אותו בטענה שהעד נחקר כבר וטען שלא היו דברים מעולם. בתגובה, הקצין מסביר שברפקליטות חקרו את האדם הלא נכון, דבר שהיה נחסך היו מציגים בפניו תמונה של הנחקר. הפרקליטות עומדת בסירובה. הקצין חוקר בעצמו ומוצא את האדם שהיכה. ועדיין, בפרקליטות לא נוקפים אצבע.

שי ניצן
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

הרוגים ידועים מראש: נער בן 16 נהרג מפיצוץ נפל תחמושת בבקעת הירדן

הנער נהרג מהתפוצצות נפל תחמושת בבקעת הירדן, שעה שרעה צאן סמוך לבית משפחתו בח'ירבת איבזיק שבבקעת הירדן. האימונים הצבאיים הנערכים סמוך לביתם של תושבי המקום בכדי לפנותם כבר גבו את חייהם של שלושה בני-אדם

בשבת ה-22 ביולי 2017 יצאו שלושה בני משפחת נוואג'עה מקהילת חי'רבת איבזיק שבצפון בקעת הירדן לרעות את צאנם באזור חקלאי המרוחק כשני קילומטר מביתם. כששהו באזור התפוצץ נפל תחמושת צה"ל ומהפיצוץ נהרג עודיי נוואג'עה, בן ה-16. מאז 2012 הגביר צה"ל את האימונים באזור, וזאת בכוונה לפנות את התושבים ממוצא לא יהודי משטחי הבקעה. שלושה אנשים כבר נהרגו במקרים דומים.

תושבי ח'ירבת איבזיק סובלים מאימונים חוזרים ונשנים של הצבא באזור מגוריהם, בשלוש השנים האחרונות פונו התושבים מבתיהם 29 פעמים לפרקי זמן שנעו בין כמה שעות ליומיים. פעמים רבות פינויים אלו נערכו באופן פתאומי בתקופת החורף, כך שהתושבים נשארו ללא מחסה בקור הבקעה. 

הנער עודיי נוואג'עה מחי'רבת איבזיק
דניאל בר און, באדיבות המשפחה
להמשך הפוסט

המחיר הלא מדובר של ההתנחלויות

בימין התגאו בכך ששגריר בורמה השתתף בטקס לציון "50 שנות התיישבות ביהודה ושומרון", זאת בזמן שבמדינתו מתבצע טיהור אתני של המיעוט המוסלמי. מדוע לא התביישו לציין זאת? אולי כי השגריר רק מילא את חלקו בעסקה שנמשכת מאז שנות ה-70: ממשלות ישראל מחמשות משטרי רצח תמורת תמיכתם במפעל ההתנחלויות

לא רבים הגיעו לטקס היובל לכיבוש בשבוע שעבר, אך מהבודדים שהגיעו בלט בהופעתו שגריר בורמה בישראל, שארצו מבצעת בימים אלה טיהור אתני, כך לפי דיווחי האו"ם, ובמקביל ישראל מחמשת את המשטר במדינתו. בהשתתפותו בטקס השגריר מילא את חלקו בעסקה המוכרת "נשק תמורת תמיכה בכיבוש". מחיר נוסף אותו משלמת ישראל על רצונה לשמר את המשטר הצבאי בגדה המערבית וכוונת ממשל הימין להנציחו.

באתר NRG דווח כי "שגרירים מאפריקה יגיעו לטקס בגוש עציון", וההשתתפות הוצגה כהישג של ממשלת נתניהו לאחר ביקורו באפריקה. בנוסף נכתב, "בפרסום ראשון", שבין ששת השגרירים שישתתפו בטקס נמנה גם שגרירה של בורמה, מדינה שלא נמצאת ביבשת האפריקאית, אבל גם נפאל שהוזכרה ברשימת המדינות המיוצגות בטקס. באמצעות הפרסום ביקשו למעשה להסביר את הטקס ככזה שאיננו שנוי במחלוקת, ולנגח את עמדת שופטי בית המשפט העליון.

נתניהו (במרכז) ומשתתפים נוספים בטקס בשבוע שעבר.
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

ישראל שיתפה פעולה עם המשטר בארגנטינה שרצח אלפי יהודים

סוד גלוי הוא כי מדינת ישראל חימשה את החונטה הצבאית ששלטה בארנגטינה בין השנים 1976-1983. מסמכי משרד החוץ מאששים עובדות אלה וחושפים את מידת שיתוף הפעולה עם המשטר שרצח עשרות אלפי איש, בהם אלפי יהודים

השבוע התקבל ראש הממשלה בחמימות אצל נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקרי. בממשלות של שתי המדינות יש תקווה כי הפגישה תהווה אבן דרך בהתחממות הקשרים ביניהן, קשרים שהלכו ודעכו מאז שיתוף הפעולה הפורה בזמן הדיקטטורה צבאית ששלטה בארגנטינה בשנים 1976-1983. במכתב פתוח לשני ראשי הממשלות, דורשים שורה של פעילי זכויות אדם לחשוף מסמכים המתארים את הקשרים הצבאיים בין ישראל לארגנטינה באותן השנים.

בפגישה נתן מקרי לנתניהו מסמכים המתעדים את שיתוף הפעולה של משטר חואן דומינגו פרון במתן מקלט לנאצים. מדוע נתניהו לא מחזיר טובה וחושף את המסמכים החושפים את הקשרים הישראלים עם משטר החונטה הצבאית ששלט בארגנטינה? לפי מסמכים שהגיעו לבלוג "האמת צועדת הלאה", למשרד הביטחון יש סיבה טובה לעמוד בסירובו לחשוף את המסמכים גם 40 שנים לאחר המאורעות אותם הם מתעדים.

dfdf
ממשלת ארגנטינה
להמשך הפוסט

הסדרה של נדב אייל: צריך לדבר גם על מי שחימש את הרוצחים

בימים אלו משודרת ב"חדשות 10" סדרת הכתבות המצוינת של נדב אייל "ארץ אוכלת יושביה", העוסקת בגורלן של המדינות שהשתייכו בעבר ליוגוסלביה. הסדרה יכולה ללמד אותנו מה עלול לקרות פה בעתיד, אבל חימוש המשטר הרצחני יכול ללמד אותנו על המקום בו אנו חיים בו היום

בימים אלו משודרת ב"חדשות 10" סדרת כתבות מצוינת של העיתונאי נדב אייל, "ארץ אוכלת יושביה", העוסקת בגורלן של המדינות שהשתייכו בעבר ליוגוסלביה. בסדרה מנסה אייל להזהיר אותנו מפני גורל דומה לזה של המדינה שהמתחים הלאומיים בתוכה התפוצצו לרצח העם היחיד שהתרחש באירופה מאז מלחמת העולם השנייה.

האנלוגיה הזאת בין ישראל ליוגוסלביה מעניינת מאוד, והתובנות שמביא אייל נדירות בפורמט טלוויזיוני מסוג זה. גם בחירות הראיונות שהוא מקיים מרתקת, מנכדתו של המנהיג הדיקטטורי לשעבר של יוגוסלביה יוסיפ ברוז טיטו, ראיון עם פושע מלחמה סרבי, ועד אזרח פשוט שמספר בגילוי לב על היום הבהיר שבו שכניו הביטו בו הולך למותו, ולא נקפו אצבע.

גברים בוסנים מוסלמים מהעיר סרברניצה
אי-פי
להמשך הפוסט

מצטער, יהודה אטלס, מוסריות צה"ל היא רק עוד מעשיית ילדים

יהודה אטלס טוען שלמרות שהוא שמאלני, והעובדה כי הוא ישר מחייבת אותו להתייצב מאחורי שרת התרבות ולהצהיר כי הסרט פוקסטרוט מוציא את דיבת צה"ל. הוא טועה, פשוט כי הוא לא מודע למה שלא מספרים לו

"כשמאלני 'שרוף' בעצמי, אך גם כאדם ישר, עליי לומר שבנושא זה אני מוצא את עצמי במחנה אחד עם מירי רגב ...לדעתי הסרט הזה (פוקסטרוט, ג.ב.)...אכן מוציא את דיבת צה"ל רעה. בסופו של הסרט מתוארת תקרית במחסום נידח של צה"ל. תקרית חמורה וקטלנית, שסופה הסתרה והעלָמה של מה שקרה — לא רק מהציבור אלא גם מהדרגים הגבוהים בצבא — בין השאר בהוראתו המפורשת של ה'קודקוד' עצמו. לא זכור לי בכל תולדות המדינה שפורסם או נערך משפט סביב תקרית מסוג זה. אם אמנם זה קרה ומישהו יודע על זה, מדוע לא הגיעו הדברים לדיון ציבורי או לבית המשפט? ".

כך כתב לפני ימים אחדים הסופר יהודה אטלס, וטען כי בצה"ל לא מטייחים הרג של חפים מפשע, בטח שלא ה'קודקודים'. הטיעון נסמך על כך שהוא לא שמע על מקרים מהסוג הזה. כשלעצמה זו טענה בעייתית בפני עצמה, הרי זה בדיוק מה שטיוח אמור לעשות, שאנחנו לא נשמע על כך, זה לא אומר שזה לא קרה, זה רק אומר שהטיוח הצליח.

שמוליק מעוז, יוצר הסרט "פוקסטרוט" והסופר יהודה אטלס
אוריאל סיני, דניאל צ'צ'יק
להמשך הפוסט

משרד הביטחון הישראלי ממשיך לחמש את החונטה הצבאית בבורמה

בימים האחרונים מתרבים הדיווחים על רצח בני מיעוט הרוהינגה בבורמה, עשרות אלפי בני אדם נמלטו לבנגלדש מחשש לחייהם ועקב שריפת כפריהם. מנגד, משרד הביטחון מסרב להפסיק את אספקת הנשק למשטר, וטוען כי לבית המשפט אין כלל סמכות לדון בכך

אלימות המשטר בבורמה נגד מיעוט בני הרוהינגה במדינה עולה מדרגה. מנתוני האו"ם עולה כי בימים האחרונים נמלטו ממחוז ראחין לעבר בנגדלש הסמוכה כ-60 אלף מבני הרוהינגה בעקבות ריבוי מעשי אלימות ושריפת כפרים, שאוששו על ידי צילומי לווין. אמיתותם של אירועים אלה לא גרמה לשינוי בעמדת משרד הביטחון הישראלי, שמתמיד בסירובו להפסקת חימוש כוחות המשטר שמבצעים פעולות אלה.

ביום חמישי האחרון נימשו מנהר הנאף שזורם בין בורמה לבנגדלש 26 גופות פליטים, בהן 12 גופות ילדים. הפליטים שהגיעו לבנגלדש, לרבים מהם פצעי ירי, מדווחים על מקרי אונס, ירי והכאה עד מוות של בני המיעוט חסר הזכויות במדינה. המבצע הצבאי של כוחות המשטר מתרחש מאז אוקטובר ותפס תאוצה בעקבות הרג 12 חיילים בורמזים בידי מורדים מוסלמים בסוף השבוע הקודם.

חיילים חמושים מצבא מיאנמר מסיירים באזור כפרי
סו זיה טון / רויטרס
להמשך הפוסט

השופט סולברג, איפה "הגינוי מקיר לקיר" על רצח עאישה אראבי?

השופט העליון פסק לפני יותר משלוש שנים השוני בין הטרור היהודי לערבי הוא ביחס הסביבה אליו. רצח הפלסטינית ומעצר חמשת הקטינים היהודים במעשה מציג באור אבסורדי את פסיקתו

בנובמבר 2015 הצדיק השופט העליון נעם סולברג את הענישה הסלקטיבית בהריסת בתי מחבלים רק כאשר אינם יהודים, כשכתב באחת מפסיקותיו: "במגזר היהודי אין צורך באותה הרתעה סביבתית שהיא תכליתה של הריסת הבתים. הציבור היהודי, ככלל, מוּרתע ועומד ואינו מוּסת. אמנם יש מעשים של תקיפה מצד יהודים כלפי ערבים... אך השוני עולה על הדמיון בכמה וכמה היבטים, ובעיקר לצורך ענייננו - ביחס הסביבה: גינוי תקיף והחלטי מקיר לקיר במגזר היהודי, מה שאין כן בצד שכנגד".

פסיקתו של סולברג צוטטה גם כשנדחה הרס בית המחבל היהודי (המתגורר בגדה המערבית) ששרף למוות את הנער מוחמד אבו-חדיר. החלוקה שביצע סולברג נובעת בעיקר מגזענותו. הרי אין היגיון בהתייחסות לכל בני האדם שאמהותיהם מוגדרות כיהודיות כמקשה אחת, בדיוק כפי שאין היגיון להתייחס לכל הפלסטינים כמקשה אחת. מאפיין בולט בהרבה הוא, למשל, היותם של כמעט כל המחבלים גברים מאמינים. למה לא להפעיל קריטריון זה לצורך הרתעה?

הפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד מעצר החשודים בטרור היהודי
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

דרעי לבג"ץ: לא אשלול אזרחותו של חשוד בפשעים נגד האנושות בארגנטינה

שר הפנים הודה בתשובתו לעתירה הדורשת את הסגרתו של תאודורו אניבל גאוטו, כי האחרון אכן מסר פרטים כוזבים בעת עלייתו ארצה אך הדגיש כי אין בחשדות נגדו כדי לגרום לשלילת אזרחות

שר הפנים אריה דרעי הודיע באחרונה לבג"ץ כי לא ישלול את אזרחותו הישראלית של תאודורו אניבל גאוטו, המואשם בארגנטינה במעורבות בפשעים נגד האנושות בתקופת "המלחמה המלוכלכת". גאוטו היגר לישראל ב-2003 בחסות הצהרות כוזבות והתאזרח. בדצמבר 2017 הורו שופטי העליון לשר הפנים להחליט אם לשלול את אזרחותו ולאפשר הליך הסגרה לנוכח ההאשמות התלויות ועומדות נגדו בארגנטינה ולנוכח העובדה שנכנס לישראל באופן בלתי חוקי.

ב-2015 נחשף כי גאוטו חי בחיפה מזה שנים תחת השם "יוסף כרמל". מאז, מנהלת ארגנטינה מאבק משפטי נגד ישראל, המסרבת לפעול בנדון, וזאת חרף צו מעצר בינלאומי שהוציא האינטרפול. גאוטו טוען מצדו כי מעורבותו בפשעים שבוצעו במחנה הריכוז לה קאצ'ה מינורית וטכנית. 

תאודורו אניבל גאוטו / יוסף כרמל מתוך כתבתו של גיא פלג מ-2016
מאקו
להמשך הפוסט

היועמ"ש: התיק נגד מח"ט בנימין לשעבר שהרג פלסטיני בניגוד לנהלים - לא ייפתח

אביחי מנדלבליט דחה את הערר שהגישה "האגודה לזכויות האזרח" על אף שהוא מודה כי גרסתו של אל"מ ישראל שומר לאירוע לא נכונה, שהוא לא היה במצב של סכנת חיים וירה בניגוד לפקודות

ב-3 ביולי 2015 נסע מח"ט בנימין, אל"מ ישראל שומר, לכיוון מחסום קלנדיה. מוחמד אל-כסבה, פלסטיני בן 17, זרק לעבר רכבו אבן גדולה וברח מהמקום. שומר יצא מהרכב, ירה שני כדורים בגבו של הנער הנמלט, והותיר אותו פצוע ומדמם על הכביש מבלי להושיט לו עזרה. אל-כסבה מת מפצעיו. תיק המשטרה הצבאית החוקרת נסגר ללא הגשת כתב אישום ושומר קודם לתפקיד בכיר בפיקוד דרום.

אתמול (שני) דחה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ערר שהגישה "האגודה לזכויות האזרח" נגד סגירת התיק, לאחר שזה נבחן במשך שנה ותשעה חודשים. למרות שמנדלבליט עמד על כך כי שומר לא אמר אמת בחקירתו, לא היה במצב של סכנת חיים וירה בניגוד לפקודות, הרי שנראה כי מבחינתו עיכוב זניח בקבלת דרגת תא"ל ויציאה לשנת לימודים על חשבון הציבור - הם עונש מספיק, כזה שאף משדר מסר לטענתו. החלטת מנדלבליט מקוממת אם כי לא מפתיעה, לאור העובדה שחיילי צה"ל כמעט שלא עומדים לדין על הרג פלסטינים. יוצא דופן הוא המקרה של אלאור אזריה, אז התיעוד המצולם לא השאיר מקום לשיקול דעת. 

ישראל שומר
ראובן קסטרו / וואל
להמשך הפוסט

צה"ל החמיר תנאי כליאתו של סרבן מצפון מכיוון שסירב לפזר הפגנה למענו

הלל גרמי זומן למשרדו של רכז המודיעין וזה איים עליו כי אם לא יתקשר אל המפגינים - יועבר לפלוגה שבה תנאי הכליאה קשים יותר. צה"ל: גרמי הועבר כדי לשמור על ביטחונו

מקרה שהתרחש לפני כשבועיים במתקן הכליאה 396 (כלא 6) מעלה את האפשרות כי בצה"ל נוהגים לאיים ולהעניש סרבני מצפון, על לא עוול בכפם, בניסיון למנוע הפגנות והתגודדויות למענם מחוץ למתקני הכליאה.

ב-27 באוקטובר התקיימה הפגנה מחוץ לכלא 6 בדרישה לשחרור סרבני מצפון הכלואים בו. כבר בתחילת ההפגנה, שלא חרגה באופיה מהפגנות קודמות, נקרא אחד מסרבני המצפון, הלל גרמי, למשרדו של רכז המודיעין המתקן וספג איום: פעל להפסקת ההפגנה או שתועבר לפלוגה אחרת בה תנאי המאסר קשים יותר.

הפגנה למען סרבני מצפון מחוץ לכלא 6
להמשך הפוסט

המשרד לנושאים אסטרטגיים במוקד התחקיר המצונזר של "אל-ג'זירה"

הפרק הראשון של התחקיר הוקרן באופן מחתרתי בבית לחם ביום שישי האחרון ובו הוחדר מתחזה אל הלובי הפרו-ישראלי בוושינגטון. הוא נוגע לפעילות סיכול ואיסוף מידע שמבוצעות נגד פעילי ארגונים פרו-פלסטיניים ו-BDS בסיוע ישראל

בסוף השבוע התקיימה בבית לחם הקרנה מיוחדת על קירות חומת ההפרדה. רק מספר מצומצם של משתתפים הגיעו אל סמוך ל-"Walled Off Hotel" כדי לצפות בפרק הראשון של תחקיר רשת "אל-ג'זירה" על הלובי הפרו-ישראלי בוושינגטון. התחקיר, הכולל ארבעה פרקים בני 50 דקות כל אחד, מתעד את עבודתו של מתחזה שהוחדר אל ארגוני הלובי בסוף 2016. הוא לא שודר בסופו של דבר בהוראת שלטונות קטאר ככל הנראה בלחץ השדולה הפרו-ישראלית.  

לידי "הארץ" הגיעו כל פרקי התחקיר. הראשון שבהם עוסק כולו ב"פעולות חשאיות" המבוצעות על ידי ארגוני הלובי בשיתוף עם המשרד לנושאים אסטרטגיים. מדובר בין היתר בפעילות נגד ארגונים פרו-פלסטינים בארה"ב, איסוף מידע על פעילות ארגונים אלה בקמפוסים, כנסיות, ארגוני עובדים ואמצעים לסיכולה. בתחקיר מספרת מנכ"לית המשרד, סימה ואקנין-גיל, על מערך איסוף המידע ומודה שהמשרד לנושאים אסטרטגיים הוא למעשה מנגנון תיאום בין ארגוני הימין היהודי בארה"ב. עוד היא מספרת על שיתוף הפעולה עם ארגון בשם FDD, אשר הוביל קמפיין נרחב בארה"ב נגד הסכם הגרעין עם איראן. 

גרפיטי בבית לחם הקורא להחרים מוצרי התנחלויות
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

העברת שגרירות גואטמלה לירושלים ספוגה בהרבה מאוד נשק מן העבר

מסמכים חדשים שרואים אור כעת מגלים כיצד ניסתה ישראל עוד בשנות השמונים למנף את העסקות הביטחוניות שלה עם משטר הגנרלים במדינה המרכז אמריקאית כדי לזכות בהישגים פוליטיים. הדבר נעשה תוך ידיעה שהנשק משמש להרג המונים

עד לאחרונה, רב היה הנסתר על הגלוי מצדה של ישראל בכל הקשור לשיתוף הפעולה שלה עם גואטמלה בימי "המלחמה המלוכלכת" בראשית שנות השמונים. חרף דיווחים נרחבים על מעורבות ישראלית בפשעים שביצע משטר הגנרלים במדינה המרכז-אמריקאית, עד היום קשה היה לגבותם במסמכים רשמיים כלשהם. והנה, כעת, מאשרים מסמכים רשמיים של ממשלת ישראל שהגיעו לידינו, שישראל אכן חימשה את צבא גואטמלה בידיעה מלאה כי הנשק משמש להרג שיטתי של אזרחים. בנוסף, חושפים המסמכים גם שמות של חברות ואנשים שעסקו בסחר בנשק עם גואטמלה באותם שנים.

המסמכים מספקים הצצה מרתקת למערך השיקולים שהנחה את ממשלות ישראל בשיתוף פעולה עם משטרי הגנרלים במרכז ודרום אמריקה בכלל וגואטמלה בפרט. בתמורה לנשק, אימונים ומידע שנמסר לגואטמלה, הפעיל עליה משרד החוץ לחץ שיגרום להכרתה במשטר הצבאי בגדה המערבית, להעברת שגרירותה לירושלים ולתמיכתה (או לכל הפחות הימנעותה) בהצבעות באו"ם בעניין ישראל. הפעלת מנופי הלחץ על גואטמלה נעוצה בעובדה שמשטרי הגנרלים היו מצורעים וסבלו מאמברגו נשק. האם תהליך דומה התרחש שוב רק באחרונה, כשגואטמלה הלכה בעקבות שכנתה הונדורס והעבירה את השגרירות שלה לירושלים?

נשים ילידיות בגואטמלה בטקס קבוצה מחדש ל-172 קורבנות לא מזוהים שהתגלו השנה
Rodrigo Abd/אי־פי
להמשך הפוסט

ביהמ"ש: ישראל סחרה בנשק עם סרי לנקה בעת מלחמת האזרחים, המידע יישאר חסוי

עתירה שהוגשה במסגרת חוק חופש המידע לחשוף את מסמכי משרד הביטחון והחוץ בנוגע לשיתוף הפעולה בין המדינות בשנים 2002-2011 - נדחתה. עם זאת, נימוקי השופט מאשרים כי ישראל אכן חימשה את הממשלה בקולומבו

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה השבוע עתירה לחשוף את מסמכי משרדי הביטחון והחוץ בנוגע לשיתוף הפעולה הצבאי בין ישראל לסרי לנקה בשנים 2002-2011, בעת שבמדינה התחוללה מלחמת אזרחים עקובה מדם. השופט שאול שוחט קבע בפסק דין תקדימי כי הפרת הסכם הסודיות שנחתם עם סרי לנקה (על אף שזו הפרה אותו) יגרום לפגיעה בביטחון המדינה ופגיעה זו גוברת על זכות הציבור לדעת.

לאורך שלושת העשורים האחרונים של המאה הקודמת ועד 2009 התחוללה בסרי לנקה מלחמת אזרחים עקובה מדם בין הממשלה בשליטת הרוב הסינהלזי לארגוני המורדים של המיעוט הטמילי. לפי הערכות שונות, לפחות מאה אלף בני אדם נהרגו בה. לאורך השנים הללו ביצעו שני הצדדים פשעים נגד האנושות והפרות חמורות של זכויות אדם. אף על פי כן, לפי דיווחים שונים, ישראל שיווקה את תוצרתה הביטחונית לשני הצדדים לאורך תקופות שונות.

טמילים במחנה פליטים בצפון סרי לנקה, דצמבר 2009
REUTERS
להמשך הפוסט

ירי בצלם פלסטיני מדגים את מנגנון מסמוס חקירות החיילים במצ"ח

מוחמד יאסין נורה פעמיים לפני ארבע שנים וחצי על אף שלא היה מעורב בהפרת סדר שהתרחשה בביטוניא. תחקיר עצמאי גילה מסמכים וסרטון ומגלה כי במשך שנתיים תושאלו רק שני קצינים בפרשה והיא נסגרה

באפריל 2014 נורה הצלם מוחמד בסמאן יאסין בפניו ובבטנו ונפצע באורח קשה כשסיקר הפגנה בביתוניא. זאת, למרות שלא נכח סמוך לאירועים אלימים והיה מזוהה בבירור כצלם. כשליה הבולטים של חקירת מצ"ח, שממצאיה מובאים כאן, שופכים אור על מנגנון שמאפשר לכוחות הביטחון הישראלים לירות בחפים מפשע בגדה המערבית ולזכות בחסינות.

למרות שבסדרת הכתבות הזאת נסקרו עד עתה רק מקרים שהסתיימו במוות ולא בפציעות חמורות, כשלי חקירת הירי ביאסין זועקים. בין היתר נמצא כי מצ"ח לא הצליחה ליצור התאמה פורנזית בין הקליע שפגע ביאסין לאחד מכל הנשק של הנוכחים בזירה. יתרה מכך, חיילי יחידת "דובדבן" שהוצבו בשטח כלל לא נחקרו מכיוון שביחידתם טענו כי אין בידיהם את השיבוץ הקרבי לאותו היום, תיעוד כלי טיס לא מאויש שנכח בזירה "נעלם", אף אחד מהחיילים שנכחו בשטח לא תוחקר ומצ"ח הסתפקה בהצהרת המג"ד כי הוא לא יודע שנעשה שימוש בירי חי ומכאן שירי כזה לא בוצע.

צילום מסך מתקרית הירי בביטוניא
צילום מסך
להמשך הפוסט

ישראל מחמשת ניאו-נאצים באוקראינה

עשרות פעילי זכויות אדם הגישו עתירה לבג"ץ בדרישה להפסקת ייצוא הנשק לאוקראינה, לנוכח ראיות רבות לכך כי נשק ישראלי נמצא בידיהם של ניאו-נאציים שמהווים חלק מכוחות הביטחון במדינה וסירוב משרד הביטחון לפעול להפסקת ייצוא זה

קבוצה המונה מעל 40 פעילי זכויות אדם הגישה בשבוע שעבר עתירה דחופה לבג"ץ בדרישה להפסקת ייצוא הנשק לאוקראינה. זאת מאחר שלטענתם משמש הנשק כוחות התומכים באידיאולוגיה ניאו-נאצית באופן מוצהר. על אף ראיות רבות לכך שמילציית הימין הקיצוני "אזוב", שחבריה הם חלק מהכוחות המזוינים האוקראיניים ונתמכים בידי משרד הפנים במדינה, עושה שימוש בנשק זה. פניה מוקדמת למשרד הביטחון הישראלי בנושא לא נענתה.

שיקולי משרד הביטחון הישראלי במתן רישיונות לייצוא נשק אינם חשופים לציבור, אך נדמה כי הגעת נשק ישראלי לידיהם של ניאו-נאצים מוצהרים, הוא שיקול ראוי כנגד מתן רישיונות מהסוג הזה. למרות זאת, זו לא הפעם הראשונה בה מחמש הממסד הביטחוני הישראלי כוחות שאוחזים באידיאולוגיה נאציונל סוציאליסטית. בעבר לא היססה ישראל לחמש משטרים אנטישמיים, כפי שחימשה את משטר הגנרלים האנטישמיים בארגנטינה שרצח אלפי יהודים במחנות, בעוד חייליו ניצבים במגדלי השמירה ושומרים על החטופים כשהם חמושים ברובי "עוזי".  על פי בקשת חופש מידע שהוגשה למשרד הביטחון בינואר האחרון, ישראל חימשה גם את המשטרים הצבאיים בבוליביה, למרות שידעו כי נאצים של ממש שרתו שם דוגמת פושע המלחמה הנאצי קלאוס ברבי שהיה בכיר במנגנוני הביטחון. כמו כן בפלוגות המוות הנאו-נאציות שהוא הקים בבוליביה עשו שימוש ברובי עוזי לפי מסמכים על סמכם הורשע ראש החונטה.

חבר מיליציית "אזוב עם רובה מסוג "תבור"
ערוץ היוטוב של "אזוב"
להמשך הפוסט

ממשלת ישראל תשקיע 300 מיליון שקל בדרך לקפיצה קוונטית

השבוע הכריזה ממשלת ישראל על תוכנית התחלתית להשקעה גדולה בחישוב קוונטי. מדובר בתוכנית שאפתנית אשר פירותיה צפויים אולי רק עוד עשור מהיום. ההשקעה הזו אמורה להציב את ישראל בחזית מה שהולך ומסתמן כמירוץ לחלל של המאה ה-21, או לכל הפחות לתוך האטום

השבוע פורסם ב"גלובס" כי ממשלת ישראל תשקיע כ-300 מיליון שקלים במחשב קוונטי, ומדובר בהשקעה ראשונית בלבד. ממשלת ישראל הולכת בדרכן של ארצות הברית, שם נדונות כרגע שתי הצעות בנושא בקונגרס, וסין, שהתחייבה להשקעת ענק בתחום ומהמרת על מה שנראה כאפשרות סבירה לקפיצה קוונטית בתחום החישוב בעשור הקרוב.

מאז ברא אלן טיורינג את המחשב בקיימברידג' ב-1936 ועד היום, המחשב לא השתנה באופן מהותי, כלומר בדרך בה הוא מחשב פתרון לבעיות. פרסומים רבים בשנה האחרונה, יחד עם השקעות עצומות של חברות הטכנולוגיה הגדולות ושל ממשלות ברחבי העולם, מרמזים שכל זה עומד להשתנות בקרוב.

  ראש הממשלה בנימין נתניהו (במרכז) בכנס שרי המדע הבינלאומי בירושלים במאי
עמוס בן גרשום / לע"מ
להמשך הפוסט

מבודרוס לאום-אל-חיראן דרך כביש 443: הפרקליטות קובעת שלהרוג ערבים זה בסדר

באום אל חיראן נורה אזרח והופקר לדמם למוות (בפרקליטות לא סברו שיש לחקור את האחראים); בבודרוס שני חיילים הוציאו להורג נער בירייה בעורפו (הפרקליטות נסוגה מכתב האישום); בכביש 443 קצין וחייל ריססו בירי רכב בו נסעו חפים מפשע והרגו נער ולא הואשמו. על הריגת ערבים לא נותנים את הדין

ב-21 ביוני 2016 סמוך לשעה אחת בלילה ירו קצין מחטיבת כפיר ושניים מחייליו בראשו של הנער מחמוד ראפת בדראן, בן 15 מהכפר בית עור א-תחתא והרגו אותו. הירי התרחש בקטע כביש תת קרקעי שעובר מתחת לכביש 443, בו נסעו בדראן וחבריו בחזרה לביתם מבילוי בפארק "לין לאנד" בכפר בית סירא, במכונית טרנזיט. ארבעת הנוסעים הנוספים ברכב נפצעו גם הם מהיריות. בבוקר שלמחרת דווח באתרי חדשות שונים כי "חוסל מחבל". עד מהרה התגלה שחיילי צה"ל הוציאו להורג נער חף מפשע שאיתרע מזלו לנסוע בכביש בו יידו אבנים קודם לכן.

הירי בוצע בניגוד מוחלט לפקודות הפתיחה באש מכיוון שהרכב לא סיכן את הכוח בעת ביצוע הירי. השבוע נסגר התיק מכיוון שהחיילים ביצעו טעות "כנה". עם זאת נקבע כי הקצין שפקד על ההוצאה להורג ללא ראיה מינימלית, לא יצא לקורס שהיה אמור לצאת אליו. עונש ראוי.

הנער  מחמוד ראפת בדראן על רקע זירת האירוע
להמשך הפוסט

פרסום ראשון: הפרקליטות תחזור בה מכתב האישום נגד חיילי השיריון שהרגו נער בירייה בעורפו

לפני חמש שנים שנים הנער סמיר עוואד בן ה-15 נורה ונהרג על ידי חיילים בעודו פצוע ולכוד בגדר תיל. התחקיר של הצבא התגלה כעמוס שקרים, וכי החיילים הרגו את הנער למרות שלא היווה סכנה. בניגוד למקובל, החיילים הועמדו לדין אך לאחר שההגנה טוענת לאכיפה בררנית נגדם, הפרקליטות תחזור בה מחר מכתב האישום

בינואר 2013 הרגו חיילי צה"ל את הנער סמיר עוואד בכפר בודרוס שבגדה המערבית, כשירו עליו שמונה כדורים. עוואד נרדף ונורה פעם אחר פעם, עד שאחד הכדורים שנורה על ידי חיילי גדוד 71 של חטיבה 188 פגע בעורפו.

בינואר 2016 הוגש כתב אישום פעוט נגד שניים מתוך שלושת היורים בגין "מעשה פזיזות ורשלנות", בין היתר בשל מחדלי החוקרים שכלל לא חיפשו את הקליעים, ועל כן לא הצליחו לקבוע בוודאות מי מהשניים הוא היורה הקטלני. אף אחד מהנאשמים לא נאשם בהריגתו או בפציעתו של עוואד מהכדורים שפגעו ירי בירכו ובחזהו.

סמיר עווד בן ה-16
להמשך הפוסט

עד לאן ירחיקו בפרקליטות המדינה כדי להצדיק אלימות שוטרים?

אחרי ששוטרים היכו בני משפחה בדואית דו"חות המעצר שלהם "נעלמו" ומח"ש כשלה במציאת האשמים. אז כיצד תירצו את האלימות האכזרית? הציגו ראיות שקריות - צילומים של מיידי אבנים אחרים

תביעה אזרחית המתבררת בימים אלו בבית משפט השלום בבאר שבע מעלה סימני שאלה קשים לגבי היכולת של פרקליטות המדינה למצות את הדין עם שוטרים שמכים ומתעללים במפגינים. למרות עדויות רבות להכאה אכזרית של בני משפחת אלטורי בידי שוטרים בהפגנה ב-2013, וכישלון המדינה במציאת המכים בגלל ש"חבשו קסדות", פרקליטות מחוז דרום מתנגדת למתן פיצויים לעותרים בטענה שזרקו אבנים. לשם כך נשכר בפרקליטות חוקר פרטי, שהשיג צילומים מכלי תקשורת שונים שמציגים ראיות לכאורה, אך בדיקה קצרה העלתה כי טענות פרקליטות דרום שקריות ובצילומים נראים אזרחים ערבים אחרים.

שרשרת האירועים החלה ב-30 בנובמבר 2013 בהפגנה בצומת חורה נגד תוכנית פראוור שהלכה ונרקמה אז. בפסקאות הבאות ניתן לקרוא את עדותו של טאלב אלטורי; העדות מחרידה ומתארת אלימות בלתי נתפסת, שגוררת שאלות בקשר ליחס המשטרה למפגינים ולזכות הביטוי בישראל בכלל, ויחסה לאזרחים בדואים בפרט.

בני משפחת אלטורי במעצר, 2013
אורן זיו / אקטיבסטילס
להמשך הפוסט

לידיעת הצלפים בעזה: הפרקליטות טוענת שחיילים שהרגו נער בירייה בעורפו ביצעו פקודה בלתי חוקית

שני חיילי שיריון שהרגו נער פצוע כשברח מהם ועומדים לדין טוענים כי מילאו פקודות כשהרגו אותו. פרקליטות המדינה טוענת מנגד כי גם אם ביצעו את פקודות מפקדיהם, אלו אינן תחליף לשיקול דעת. ירי בגבם של נערים הוא לא רק פחדני, לא מוסרי, אלא גם בלתי חוקי בעליל

בינואר 2013 הרגו חיילי צה"ל את הנער סמיר עוואד בן ה-15 בכפר בודרוס שבגדה המערבית, באמצעות שמונה יריות מאחור. עוואד נרדף ונורה פעם אחר פעם, עד שאחד הקליעים שירו חיילי גדוד 71 של חטיבה 188 פגע בעורפו והרג אותו. בינואר 2016 הוגש כתב אישום פעוט נגד שניים מהיורים, בגין "מעשי פזיזות ורשלנות".

בדיון הקודם בבית המשפט השלום ברמלה, טענו חיילי השיריון לאכיפה בררנית נגדם מכיוון שחיילי צה"ל שהורגים פלסטינים לא נשפטים, והם מילאו פקודה. להוכחת טענתם הביאו באי כוחם של החיילים רשימה של יותר ממאה מקרים בהם חיילי צה"ל הרגו פלסטינים והחקירה נסגרה ללא העמדה לדין. הם דרשו להעיד את הפרקליט הצבאי הראשי ולקבל לידיהם את חוות הדעת שלו בנוגע ליותר ממאה תיקי ההרג שסגר.

חיילי צה"ל ומפגינים פלסטינים משני עברי הגדר בשבוע שעבר
JACK GUEZ / AFP
להמשך הפוסט

המדינה דורשת להטיל חיסיון על עתירות ייצוא נשק בכדי למנוע "דיון ציבורי מעוות"

צוות חוקרים בינלאומי שחקר היעלמות 43 סטודנטים במקסיקו גילה שתוכנת מעקב ישראלית שנרכשה על ידי הממשלה הוחדרה לסמארטפון של ראש הצוות ועקבה אחריהם. למרות שהמעשה מהווה הפרת הרישיון על ידי ממשלת מקסיקו, משרד הביטחון הישראלי סירב להתייחס לבקשת ההשעיה, וכעת דורשת להטיל איפול מלא על עתירות מהסוג זה.

פרקליטות המדינה הגישה ביום ראשון בבוקר בקשה לבית המשפט העליון להטלת חיסיון על הדיון בדרישה לביטול רישיון ייצוא נשק הסייבר לממשלת מקסיקו. זאת בטענה כי קיום דיון פומבי יביא לפגיעה ביחסי החוץ של מדינת ישראל. הטענה עלתה כבר  כמו במקרים קודמים לדוגמת אספקת הנשק לטיהור האתני בבורמה ומערכות מעקב המשמשות להפרת זכויות אדם בדרום סודן.

בדיון עתירה בעצמה, שהגישה ח"כ תמר זנדברג באמתעות עורך הדיון איתי מק, הרחיבה המדינה את דרישתה וטענה כי כל הדיונים צריכים להתקיים בדלתיים סגורות, גם בחלק בהם העותרים טוענים, כאשר מדובר בדרך כלל בדברים שפורסמו כבר ברבים. 

הפגנת מחאה לציון 30 חודשים להיעלמותם של 43 הסטודנטים להוראה במקסיקו סיטי
אדוארדו ורדוגו / אי-פי
להמשך הפוסט

חיילי שיריון שירו למוות בנער פצוע דורשים זיכוי מכיוון שחיילי צה"ל לא נשפטים במקרים דומים

לפני חמש שנים שנים הנער סמיר עוואד בן ה-15 נורה ונהרג על ידי חיילים בעודו פצוע ולכוד בגדר תיל. התחקיר שניהל הצבא התגלה כעמוס שקרים, והתברר כי החיילים הרגו את הנער למרות שלא היווה סכנה. בניגוד למקובל, החיילים הועמדו לדין וכעת ההגנה טוענת לאכיפה בררנית נגדם כיוון שחיילי צה"ל לא עומדים לדין במקרים מסוג זה. נראה כי הפרקליטות נוטה לבטל את כתב האישום

בינואר 2013 הרגו חיילי צה"ל את הנער סמיר עוואד בכפר בודרוס שבגדה המערבית, באמצעות שמונה יריות מאחור. עוואד נרדף ונורה פעם אחר פעם, עד שפגיעה של חיילי גדוד 71 של חטיבה 188 בעורפו הרגה אותו. בינואר 2016 הוגש כתב אישום פעוט נגד שניים מהיורים, בגין "מעשה פזיזות ורשלנות", זאת עקב מחדלי חקירה אשר לא הצליחה לקבוע בוודאות מי מהשניים הוא היורה הקטלני. מה שהוביל לעובדה כי אף אחד מהנאשמים לא נאשם במעשה ההרג עצמו, או בפציעתו לפני כן בירי בירכו ובחזהו.

לאחר שהצעת פשרה של פרקליטות המדינה, שלושה חודשי עבודות שירות, נדחתה על הריגת נער, ביום שלישי, התקיים דיון נוסף בתיק בו עלה להעיד הקצין שפיקד על הכוח, וזה שירה לפחות שלוש מהיריות בתקרית. זאת לאחר שעורך דינו, עו"ד שלמה רכבי, טען לאכיפה בררנית, היות וחיילי צה"ל אשר הורגים פלסטינים אינם מואשמים בכך.

פינויו של סמיר עווד לבית החולים ב-15.1.2013
עבד א-נאסר מוראר / בצלם
להמשך הפוסט

פשרה באופק: מבקשי המקלט לא יגורשו בכפוף לפיצוי חברות כוח אדם

מבצע איסוף וגירוש מבקשי המקלט שהחל בימים אלו מעורר רגשות קשים, אבל נראה שעתה נמצאה פשרה. לפי חישובי החשב הכללי באוצר הסכום שיעלה לגרש פליט דומה בדיוק לזה שאמורות, לקבל חברות כוח אדם שיביאו זר במקומו, וכעת מציעים שם לתת את הסכום לחברות ללא צורך בגירוש

*פרסום ראשון. פשרה מסתמנת בעניין מבצע גירוש מבקשי המקלט ששלבו הראשון החל השבוע. לפי המידע שהגיע לידנו הפשרה תכלול את השארת מבקשי המקלט בישראל, בתמורה לפיצוי שיקבלו חברות כוח אדם מתחום מהגרי העבודה, שיחושב על פי ההפסדים של אלה פר מבקש מקלט שלא גורש, במקומו יכלו לקבל אישור לייבא עובד אחר.

אתמול אישרה הממשלה לקבלני עובדים זרים להביא עוד 6,000 מהגרי עבודה, בנוסף ל-16 אלף שאושרו זה מכבר. בנוסף מתכוונת הממשלה לאשר ייבוא של עוד כמה אלפי עובדים זרים מהפיליפינים לענף המלונאות. במקביל, במסגרת מבצע גירוש השוהים הבלתי חוקיים היה אמור לקבל כל אחד מהם סכום של 3,500 דולר. רואנדה הייתה אמורה לקבל על כל אחד 5,000 דולר לראש. כרטיס טיסה לרואנדה היה מוסיף עוד 500 דולר. בנוסף היה צריך לקחת בחשבון בונוס שמן שמחכה לפקחי הגירה שיצטיינו בציד מבקשי מקלט. ביחד מדובר בסכום של כ-10,000 דולר לאדם.

מסך הגירוש שקיבלו מבקשי מקלט
מגד גוזני
להמשך הפוסט

מת בטרם עת? האלגוריתם שיקבע מה הסיכוי שתמותו בקרוב

מערכת בינה מלאכותית חדשה שנמצאת בפיילוט בימים במצליחה לקבוע בסבירות גבוהה את הסיכוי שנבדקים שמגיעים לבתי חולים ימותו בחודשים שלאחר האשפוז. כך היא מאפשרת במקרים רבים לרופאים להציע טיפולים שישפרו את איכות חייהם של החולים, במקום טיפולים אגרסיבים שיגרמו להם להעביר את ימיהם האחרונים בסבל בבית החולים

אתרי אינטרנט שמתיימרים לחזות מתי תמותו הפכו לשם נרדף ל"קליק בייט", כלומר, אתרים אשר גורמים למשתמשים להיכנס אליהם בשל סקרנות אך אין תוכן ממשי מאחורי הכותרת. מערכת חדשה שפותחה באוניברסיטת סטנפורד שנוסתה בחודשים האחרונים בשני בתי חולים, מצליחה לעשות דבר לא שונה בהרבה, אבל מבוסס הרבה יותר. לפי תוצאות ראשוניות המערכת מצליחה לקבוע בסבירות גבוהה מאוד אם מטופל בבית החולים ימות בתקופה של בין שלושה חודשים לשנה מרגע הבדיקה.

מסקרים שונים עולה כי רוב מוחלט מקרב המשתתפים מעידים שהיו מעדיפים למות בבתיהם כאשר תגיע השעה, ולא בבתי חולים, כמו גם בעוד הם מקבלים טיפולים, לעתים אגרסיביים, למחלות שסיכויי ההחלמה מהן זניחים עד לא קיימים. עם זאת, הדבר מתרחש רק בקרב מיעוט קטן מקרב הנוטים למות משלל סיבות, אולי המרכזית ביניהן היא שהרופאים, כמו רוב בני האדם, הם סטטיסטיקאים גרועים שאינם יכולים לכמת בצורה אפילו מקורבת את הזמן שנותר לחולים לחיות גם בהינתן הטיפול הטוב ביותר.

מטופל בבית חולים
רבקה בלקוול / אי-פי
להמשך הפוסט

מתנחלת שקראה להרוג חיילים לא תיאסר, אבל הפלסטינית נשלחה למעצר עד תום ההליכים

אלירז פיין הורשעה בהסתה נגד חיילי צה"ל. היא לא תשב יום במאסר. נרימאן תמימי מואשמת בדבר דומה ומעצרה הוארך תום ההליכים. גם מעצרה של בתה הוארך עד תום ההליכים, בזמן שמתנחלת שעשתה דבר דומה כלל לא מואשמת. שני מקרים קטנים באפרטהייד שנמשך 50 שנים

ברביעי האחרון הוחלט בבית המשפט הצבאי עופר לשלוח את עהד תמימי ואת אמה נרימאן תמימי למעצר עד תום ההליכים נגדן. לטענת השופט, הניסיון של צה"ל לנהוג ב"סלחנות" כלפיהן לא הוכיח את עצמו ולכן צריך לכלוא אותן. לא ברור לאיזו סלחנות מתייחס השופט, שהרי כוחות צה"ל הרגו בשנים האחרונות שני קרובי משפחה שלהן, פצעו את רוב תושבי כפרן, ומעט לפני המעצר ירו בראשו של קרוב משפחה נוסף .

מבין שתי בנות תמימי, את מירב תשומת הלב מושך מעצרה של הנערה בת ה-16 באופן טבעי. אכן מדובר בעניין מתמיה. מתנחלת בעלת רקורד עשיר של אלימות גזענית שהכתה חיילים לא ישבה יום במעצר, בטח שלא מעצר תום ההליכים. לגבי שלושת חיילי כפיר שהוציאו להורג נער פלסטיני חף מפשע, נודע כי לא יישבו יום במאסר. יהושע אליצור, מתנחל שירה למוות בפלסטיני ב-2004 ממטר, ברח מהארץ והוסגר אתמול, הצליח לברוח מכיוון שלא נעצר עד תום ההליכים נגדו, גם כאשר לא הגיע לדיוני משפטו. אז מדוע מתנחלים רוצחים, מכים, וחיילים שהוציאו להורג נער לא, ונערה בת 16 מקימת מסוכנת גדולה במיוחד? למערכת המשפט הישראלית הפתרונות.

אלירז פיין, נרימן תמימי
מגד גוזני, אחמד ג'בראלי / אי-אף-פי
להמשך הפוסט

בתיאטרון האבסורד של צה"ל הסוף תמיד ידוע מראש

ב-2016 ירו חיילים מחטיבת כפיר בנער מחמוד ראפת בדראן ובחבריו כאשר נסעו בחזרה לביתם מבילוי על כביש 443. תוצאות החקירה אינן מפתיעות, אך תמיד מעניין לגלות כיצד חיילינו אף פעם לא אשמים - פעם אחר פעם הם רק "שוגים"

ב-21 ביוני 2016 סמוך לשעה אחת בלילה ירו קצין מחטיבת כפיר ושניים מחייליו בראשו של הנער מחמוד ראפת בדראן, בן 15 מהכפר בית עור א-תחתא והרגו אותו. הירי התרחש בקטע כביש תת קרקעי שעובר מתחת לכביש 443, שבו נסעו בדראן וחבריו בחזרה לביתם מבילוי בפארק "לין לאנד" בכפר בית סירא, במכונית טרנזיט. ארבעת הנוסעים הנוספים ברכב נפצעו גם הם מהיריות. בבוקר שלמחרת דווח באתרי חדשות שונים כי "חוסל מחבל". אך עד מהרה התגלה שחיילי צה"ל הוציאו להורג נער חף מפשע שאיתרע מזלו לנסוע בכביש בו יידו אבנים קודם לכן.

בשבוע שעבר פורסם כי הקצין שפקד על הירי ומבצעי הפקודה לא יעמדו לדין מאחר ופשוט "שגו". אם בעת פרסום שירו של נתן אלתרמן "לעניין של מה בכך" הפרקליטות הצבאית עוד טרחה לצנזר אותו, הרי שהיום כבר אין צורך - העניין באמת הפך לדבר של מה בכך.

מחמוד בדראן (מימין) וחבריו בעת הבילוי בפארק מים, זמן קצר לפני הריגתו
בצלם
להמשך הפוסט

מתנחלים יידו אבנים לעבר גבר פלסטיני ובנו והציתו את רכבם - וחיילי צה"ל עמדו מנגד

מתנחלים פצעו פלסטיני לאחר שתקפו אותו ואת בנו באבנים. חיילים צפו בנעשה ולא הגיבו. עכשיו תובע הפלסטיני את מדינת ישראל בשל התרשלותה בהגנה עליו

פלסטיני משכם תובע את מדינת ישראל בשל רשלנות כוחות הביטחון בהגנה עליו. לפי התביעה, עשרות מתנחלים ניסו להרוג אותו ואת בנו ביידוי אבנים כאשר רכבם היה תקוע במחסום. לאחר מכן, ניסו לחתוך את צינור הדלק, ובהמשך הצליחו לגנוב את המכונית ולהציתה. לכל אורך ההתרחשות חיילים צפו בנעשה ולא התערבו. הם לא פעלו גם לאחר ששוטר בכיר שעבר במקום דרש מהם למנוע פגיעה נוספת בפלסטיני שמירר בבכי.

לפי כתב התביעה, שהוגש על ידי עורך דין איתי מק, בערב ה-1 באוקטובר 2015 בסביבות השעה 21:30, הגיעו עאיד עאמר ובנו בן ה-11, חסין, למחסום חווארה בדרכם לביתם בשכם. המחסום היה סגור באותה עת לפלסטינים (ייתכן כי הדבר נבע מרצח בני הזוג הנקין באותו הערב, ג'"ב) וכך נוצר פקק של מכוניות הממתינות לעבור את המחסום. לאחר כחצי שעה בה המתינו לפתיחת המחסום, הגיעו לכיכר כמה עשרות מתנחלים. כאשר המנתחלים הבחינו במכוניות הפלסטינים - הם החלו ליידות לעברן אבנים.

חיילים בצומת חווארה ב-2015
עופר וקנין
להמשך הפוסט

מה מפחיד את צה"ל כל כך בעאהד תמימי?

בית המשפט הצבאי בעופר האריך את מעצרה של הנערה עאהד תמימי בשל מסוכנותה לאזור בו היא מתגוררת. אבל מה מסוכן כל כך שבנערה שתועדה מכה חייל? הם חייל חמוש באמת מפחד מנערה צעירה? הסיכון שבה הוא שהיא מסרבת לשחק לפי כללי הכיבוש

"הנשק החזק ביותר בידיו של המדכא היא תודעתו של המדוכא"
סטיבן ביקו, לוחם נגד משטר האפרטהייד בדרום אפריקה

כוחות צה"ל פלשו לכפר נבי סאלח, נכנסו לביתה של הנערה עאהד תמימי, ועצרו אותה באשמורת שלישית. צה"ל התחייב שלא לעצור קטינים בלילה, לאחר שנחשפה שרשרת ארוכה של הפרת זכויות קטינים בגדה המערבית, מעצר קטינים בלילות היה מרכיב מרכזי בהן. אביה של תמימי קיבל זימון לחקירה והתייצב, אימה נעצרה גם היא כאשר התייצבה בתחנה. כוחות צה"ל נכנסים דרך קבע לכפר, ולא נתקלים בהתנגדות מיוחדת. מאין נבע הצורך הבועט לעצור את הנערה תמימי דווקא באמצע הלילה?

עאהד תמימי ואימה נרימן ב-2012
עבאס מומאני / אי-אף-פי
להמשך הפוסט

מה המחיר שמשלמת ישראל תמורת התמיכה של גואטמלה והונדורס

הונדורס הייתה בין המדינות הבודדות שתמכו בהחלטה הפרו-ישראלית של הנשיא בטראמפ. לנוכח הסכמי הנשק מאז שנות ה-70 ועד היום עם המשטר הרצחני בהונדורס, זה לא צריך להפתיע. האם המחיר של התמיכה הזו שווה את המחיר המוסרי? הציבור הישראלי מעולם לא נדרש להכריע

בהצבעה בארגון האומות המאוחדות בשבוע שעבר נרשמה תמיכה דלה עד מביכה בהצהרת ארצות הברית על ההכרה בירושלים כבירת ישראל. מתוך שבע התומכות, שתי מדינות משתייכות לאמריקה הלטינית, גואטמלה והונדורס. מדובר ביבול דל מאוד לעומת מאמצי ראש הממשלה נתניהו בדרום ובמרכז אמריקה, אך בכל זאת כדאי להתעכב על הסיבה לתמיכה זאת. בעיקר ראוי לשים לב למחיר שישראל משלמת תמורתה - חימוש של משטר מושחת המפר בקביעות זכויות אדם.

גואטמלה הודיעה היום (שני 25.12) כי תעביר את השגרירות שלה לירושלים, מהלך צפוי, וסביר להניח כי הונדורס תלך בעקבותיה. על זו האחרונה שווה להתעכב. הונדורס נחשבת למדינה המסוכנת בעולם לפעילים סביבתיים בשל גל רציחות של מתנגדים לפעילות ממשלת הימין והתאגידים. ב-2009 הושלמה הפיכה צבאית במדינה, בניצוחם של תאגידים גדולים והימין הפוליטי. מאז, שולטת בהונדורס אחת מהממשלות המושחתות בעולם, המנהלת קשרים עם ארגוני הסחר בסמים הגדולים במדינה.

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדז ב-2015
קובי גדעון / לע"מ
להמשך הפוסט

פרסום ראשון: מצ"ח תחקור חיילים שתועדו מכים נערים פלסטינים אזוקים בחברון

לאחר שקבוצת חיילים גדולה השתתפה בהכאת פלסטינים אזוקים בחברון בתחילת החודש, הוחלט בצה"ל לפתוח בחקירת מצ"ח נגד מבצעי התקיפה. זאת לאחר שהסתיים התחקיר המבצעי בעניין, וכן לאחר שתיעוד התקיפה הופץ ברשתות החברתיות

ביום שישי ה-8.12 תקפו חיילי צה"ל באגרופים ובעיטות לפחות שני פלסטינים אזוקים ברחוב ואדי אל-תופאח בחברון. המקרה תועד על ידי פעילים שצילמו את ההתרחשות וכעת, לאחר שתיעוד התקיפה הופץ ברשתות החברתיות השונות, הוחלט לפתוח בחקירת מצ"ח נגד החיילים המכים.

אירוע ההכאה הראשון תועד על ידי פעילי "בצלם", ולאחריו אירוע נוסף שתועד על ידי פעילי ISM שצילמו מכמה זוויות שונות את התקיפה. בסרטון ניתן לראות את שתי קבוצות חיילים המכים בזה אחר זה את הנערים, לאחר שאזקו אותם, כאשר עיניהם מכוסות. ניתן לשער כי בשלב זה לא נשקפה סכנה לחייהם של החיילים וכי האזוקים לא התנגדו באופן פיזי למעצרם.

חיילים מכים פלסטיני בחברון בתחילת החודש
ערוץ היוטיוב ISM Palestine
להמשך הפוסט

מאז 2015: עלייה של 650% בהגשת כתבי אישום נגד ערבים על הסתה

ב-2017 הוגש רק כתב אישום אחד נגד מתנחלת יהודיה, שלצד פוסטים המשבחים את שריפת הנער מוחמד אבו ח'דיר, חטאה בכך שקראה לפגוע בחיילי צה"ל. זאת לעומת 17 כתבי אישום השנה בעניין דומה נגד ערבים

המגיש אברי גלעד הסית בשידור חי לפגיעה בחפים מפשע ולא נחקר. לעומתו, המשוררת דארין טאטור קראה לעמה להתקומם בפוסט בתפוצה מצומצמת ונמצאת כבר שנתיים במעצר בית ממתינה להכרעה במשפטה. נתוני משטרת ישראל שנחשפים כאן מראים כי לא מדובר במקרה, ההבדל בין המקרים נובע מהלאומים השונים אליהם משתייכים טאטור וגלעד. 

נתוני משטרת ישראל שהתקבלו במסגרת בקשת חופש מידע מראים כי מאז 2015 המשטרה נוטה להגיש כתבי אישום נגד אזרחים ממוצא ערבי באשמת הסתה לאלימות בשיעור שגדול כמעט פי 50 מחלקם באוכלוסיה, ומבצעת מעצרי אזרחים ערבים בעבירות אלו בשיעור גדול פי 30 מחלקם באוכלוסיה.

שרת המשפטים איילת שקד. שינוי חד בנתונים
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

בג"ץ למדינה: שקלו מחדש התנגדותכם לגירוש מואשם בפשעים נגד האנושות

במענה לעתירה שהגישו פעילי זכויות אדם בבקשה לשלול את אזרחותו של תאודורו גאוטו, אשר מואשם בפשעים נגד האנושות, קבע בית בג"ץ כי על המדינה לשקול מחדש את עמדתה נגד הסגרתו ושלילת אזרחותו, וכי על השר הפנים להחליט בעניין. זאת למרות מידע סודי שהגישה המדינה במעמד צד אחד נגד ההסגרה

שופטי בית המשפט העליון קבעו ביום ראשון כי על המדינה לשקול את החלטתה שלא לשלול את אזרחותו של תאודורו אניבל גאוטו. גאוטו מואשם בפשעים נגד האנושות שביצע לכאורה בתקופת הדיקטטורה בארגנטינה בשנות ה-70 במחנה הריכוז לה קאצ'ה. מדובר באבן דרך חשובה במאבק להסגרת, שמנהלים פעילי זכויות אדם מאז נחשף לפני שנתיים כי הוא נמלט מארגנטינה לישראל, וחי בחיפה תחת השם יוסף כרמל.

המאבק המשפטי מתנהל מול מדינת ישראל המסרבת לפעול בנידון, וזאת למרות צו אינטרפול נגד גאוטו ולמרות ששיקר במסמכי ההגירה שלו. במסגרת העתירה, שהוגשה על ידי עורך דין איתי מק, דרש מהמדינה העותר העיתונאי שלמה סלוצקי, שקרוב משפחתו נחטף למחנה לה קאצ'ה ונרצח שם, להסגיר את גאוטו בשל מעורבותו בעינויים וחטיפת פעילי שמאל בארגנטינה. לחלופין, דרש כי לכל הפחות תישלל אזרחותו שניתנה לו במסגרת חוק השבות בשל יהדותה של אשתו.

תאודורו אניבל גאוטו / יוסף כרמל מתוך כתבתו של גיא פלג מ-2016
מאקו
להמשך הפוסט

לראשונה בארגנטינה הורשעו טייסים ב"טיסות המוות" מהן הושלכו פעילי שמאל

במשפט החשוב ביותר שנערך נגד קציני החונטה הצבאית שרצחה 30 אלף בני אדם, הורשעו 45 מהם בפשעים נגד האנושות, מעשי רצח ועינויים. בישראל עדיין מסרבים להסגיר מבוקש בגין הפשעים האלה שמתגורר בחיפה. דיון בעניינו יתקיים בשבוע הבא

במשך ארבע שעות הקריא לפני ארבעה ימים (30.11) שופט בית משפט מספר 5 בבואנוס איירס את גזר דינם של 45 קצינים לשעבר בצבא ארגנטינה, בשל חלקם בפשעים נגד האנושות. הפשעים בוצעו במחנה הריכוז שהוקם בבית הספר הגבוה של הצי בבואנוס איירס, ה-ESMA, שם נרצחו כ-5,000 בני אדם בשנים 1976-1983. בין המורשעים שבעה טייסים שהשתתפו בכ-200 "טיסות המוות", בהן הושלכו ממטוסים מי שנחשדו כפעילי שמאל, ולעתים גם אמהותיהם, הישר אל ה"ריו לה פלטה", נהר הזורם בבואנוס איירס. בין המורשעים גם מפקד המחנה, אלפרדו אסטיז, שזכה לכינוי "מלאך המוות" וחורחה "טיגרה" אקוסטה.

29 מן המורשעים נשלחו למאסר עולם, והשאר לתקופות מאסר שנעות בין שמונה ל-25 שנים. זהו החשוב והארוך במשפטי קציני וחיילי השלטון הצבאי בארגנטינה, אשר בשש שנות שלטונו נרצחו כ-30 אלף בני אדם שנחשדו בפעילות שמאל. לאורך המשפט נשמעו מעל 800 עדויות שנגעו ל-789 מנרצחי ה-ESMA. לאורך הקראת גזר הדין, נמנעו כל המורשעים, למעט אסטיז, מלהביט בבני משפחות הנרצחים שהגיבו בקריאות עידוד לכל אישום בו הורשעו.

Former Argentine navy officers Jorge Acosta (L) and Alfredo Astiz and other members of Argentina's Naval Mechanics School, known as the ESMA, where the military regime held and tortured thousands of leftists from 1976 to 1983, attend the sentence hearing of the five-year trial for their role during the 1976-1983 dictatorship in Buenos Aires, November 29, 2017. REUTERS/Marcos Brindicci
מרקו ברינדיצ'י / רויטרס
להמשך הפוסט

"הקצב מבוסניה" נשלח למאסר עולם. מה לגבי עוזריו הישראלים?

שופטי בית הדין בהאג גזרו על מפקד הכוחות הסרביים מלאדיץ' מאסר עולם. למרות עדויות מתועדות כי משרד הביטחון הישראלי סיפק לו נשק, בית המשפט העליון מסרב לחשוף את שמותיהם של הישראלים שפעלו בשם יחסי החוץ של המדינה

בין הדין בהאג הרשיע אתמול את מפקד הכוחות הסרביים ראטקו מלאדיץ', המכונה "הקצב מבוסניה", ברצח עם וגזר עליו מאסר עולם. מלאדיץ' הורשע בגין פשעיו במלחמת בוסניה בין 1992-1995.

הוא אחראי לרצח אלפי בני אדם, ובין היתר פיקד על טבח סרברניצה ב-1995, שהיה החמור באירופה מאז מלחמת העולם השנייה, ובו נטבחו 8,000 בני אדם שנקברו בקברי אחים. השופט אלפונס אורי קבע כי "הפשעים שביצע מלאדיץ' הם מהמתועבים ביותר שידעה האנושות", והרשיע אותו בעשרה סעיפים שונים של פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. 

ראטקו מלאדיץ'
פיטר דיונג / אי-אף-פי
להמשך הפוסט

תיק שוברים שתיקה צריך לסמן את סוף דרכו של שי ניצן בפרקליטות

רצף הטעויות של פרקליטות המדינה בניסיונה להכפיש את דובר "שוברים שתיקה" צריך להדאיג את כולנו. כל הסימנים מראים שמדובר לא רק בכישלון מקצועי, אלא גם בניסיון מכוון למעול באמון הציבור

ביום חמישי האחרון יצאו בפרקליטות המדינה בהודעה חריגה, וטענו שתיק החקירה נגד דובר ארגון שוברים שתיקה, דין יששכרוף, ייסגר וכי "החשוד בחר מטעמיו, להעצים סיטואציה של שימוש בכוח שהיה כדין". אתמול פירסם הארגון סרטון בו נראה הפלסטיני שיששכרוף הודה שהיכה. מכיוון שלא מדובר בפלסטיני שהפרקליטות חקרה - החקירה היתה אמורה להיפתח מחדש באותו רגע, ובפרקליטות היו צריכים לדרוש לקבל את החומר המצולם. זה לא קרה.

כל ההתרחשות משונה, מעין סיפור קפקאי בהיפוך: קצין מודה שהיכה פלסטיני. הפרקליטות מחליטה לא להאשים אותו (בטענה שאינו אשם). הקצין מציג עד שיעיד על המעשה. הפרקליטות מסרבת להאשים אותו בטענה שהעד נחקר כבר וטען שלא היו דברים מעולם. בתגובה, הקצין מסביר שברפקליטות חקרו את האדם הלא נכון, דבר שהיה נחסך היו מציגים בפניו תמונה של הנחקר. הפרקליטות עומדת בסירובה. הקצין חוקר בעצמו ומוצא את האדם שהיכה. ועדיין, בפרקליטות לא נוקפים אצבע.

שי ניצן
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

הרוגים ידועים מראש: נער בן 16 נהרג מפיצוץ נפל תחמושת בבקעת הירדן

הנער נהרג מהתפוצצות נפל תחמושת בבקעת הירדן, שעה שרעה צאן סמוך לבית משפחתו בח'ירבת איבזיק שבבקעת הירדן. האימונים הצבאיים הנערכים סמוך לביתם של תושבי המקום בכדי לפנותם כבר גבו את חייהם של שלושה בני-אדם

בשבת ה-22 ביולי 2017 יצאו שלושה בני משפחת נוואג'עה מקהילת חי'רבת איבזיק שבצפון בקעת הירדן לרעות את צאנם באזור חקלאי המרוחק כשני קילומטר מביתם. כששהו באזור התפוצץ נפל תחמושת צה"ל ומהפיצוץ נהרג עודיי נוואג'עה, בן ה-16. מאז 2012 הגביר צה"ל את האימונים באזור, וזאת בכוונה לפנות את התושבים ממוצא לא יהודי משטחי הבקעה. שלושה אנשים כבר נהרגו במקרים דומים.

תושבי ח'ירבת איבזיק סובלים מאימונים חוזרים ונשנים של הצבא באזור מגוריהם, בשלוש השנים האחרונות פונו התושבים מבתיהם 29 פעמים לפרקי זמן שנעו בין כמה שעות ליומיים. פעמים רבות פינויים אלו נערכו באופן פתאומי בתקופת החורף, כך שהתושבים נשארו ללא מחסה בקור הבקעה. 

הנער עודיי נוואג'עה מחי'רבת איבזיק
דניאל בר און, באדיבות המשפחה
להמשך הפוסט