עדויות ראייה להריגת הצעיר ביפו על ידי המשטרה: נורה כאשר נמלט משוטר אף שלא היווה סכנה

בסוף החודש שעבר נורה למוות מהדי סעדי על ידי שוטר ביפו. המשטרה מיהרה לפרסם כי היה "מוכר למשטרה" וכי באיזור התרחש אירוע ירי, וכך קשרה את סעדי לאירוע. עדויות ראייה שנחשפות כאן מעלות ספק לגבי גרסה זאת ומדגימות כי נורה למוות אף שלא סיכן את חיי השוטרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ב-29.7 נהרג מהדי סעדי, בן 20, מירי שוטר ביפו. על פי גרסאות שפורסמו, סעדי היה מעורב בירי בקצבייה ברחוב יפת בעיר, ונורה למוות במרדף לאחר קרב יריות עם המשטרה במהלכו חשו השוטרים בסכנת חיים. עדויות ראייה שהגיעו לידי "האמת צועדת הלאה" מטילות ספק בגרסה זאת, ומעלות את הסברה שסעדי נורה למוות אף שלא סיכן את חיי השוטרים.

חקירת המקרה נמצאת תחת צו איסור פרסום, אף שהסיבה לכך לא ברורה, מאחר שהחשודה העיקרית באירוע היא המשטרה. עם זאת, המשטרה פירסמה שני פרטים העשויים לבנות נראטיב: הראשון הוא שסעדי "מוכר למשטרה", והשני כי בוצע ירי לעבר הקצביה לפני האירוע.

ב"נענע 10" דווח כך: "קרב יריות ביפו - שוטרים הגיעו לזירה בעקבות אירוע ירי על רקע פלילי ברחוב יפת בעיר. החשודים ניסו להימלט מכוחות המשטרה, תוך שהם פותחים עליהם באש. בקרב היריות, אחד החשודים נפצע קשה ומותו הוכרז בבית החולים, השני נפצע בינוני". באתר "וואלה" הרחיבו: "בזירת האירוע נמצאו כלי נשק שבהם ככל הנראה השתמשו שני הצעירים. במשטרה אומרים כי האירוע החל ונמשך כאירוע פלילי בצורה מובהקת, וכי השניים מוכרים מהתחום הפלילי. על פי החשד השניים הגיעו לקצבייה ברחוב יפת כשהם רוכבים על קטנוע וביצעו ירי לעברה בעת שהייתה סגורה. שוטרים שהיו בסמוך הבחינו במתרחש, יצרו מגע עם היורים וניסו ולעצור אותם".

עדויות הראייה שהגיעו לידי "האמת צועדת הלאה" מעלות תהיות קשות הנוגדות את הפרסומים האלה. ראשית, פער הזמנים. הירי לעבר הקצבייה התרחש בשעה 4:00 לפנות בוקר, לפי עדויות תושבים שגרים סמוך למקום. שוטרים הגיעו לזירה רק ב-4:30, אז החל האירוע שהסתיים במותו של סעדי. אין דבר שקושר את סעדי וחבריו לירי בקצבייה, וההשערה כי אלה ירו בקצבייה, ואז המתינו כמחצית השעה להגעת השוטרים בכדי להיתפס, אינה סבירה.

כבר ב-6:00 בבוקר, כשעה לאחר האירוע, דאגה המשטרה לאסוף את מצלמות האבטחה מהאזור, וזאת על אף ששוטרים הם אלה החשודים בירי. הצלבת עדויות הראייה מעלות כי קרב יריות כלל לא התרחש. ו', עדת ראייה המתגוררת בסמוך למקום ההתרחשות סביב מפגש הרחובות שבטי ישראל ויפת, סיפרה ל"האמת צועדת הלאה": "שמעתי רעשים חזקים אז יצאתי לבדוק מה קרה. ראיתי נער רץ ומצטרף לחברו על קטנוע. שוטר מאחוריהם ירה פעמיים באוויר, אז  שמעתי עוד חמש יריות, אולי יותר. הנערים לא היו חמושים ולא ירו".

גרסת השוטר היורה עצמו שוללת את קיומו של קרב היריות. יום לאחר האירוע פורסם שהשוטר סיפר למפקדו כי כוון לעברו נשק, אך למחרת אמר כך ל"נענע 10": "קיבלנו דיווח על אירוע ירי ברחוב יפת והכוחות שהגיעו למקום סגרו את הזירה והחלו בסריקות. לפתע הגיחו שלושה קטנועים כבדים מאחת הסמטאות והאיצו לכיוון השוטרים. אחד החשודים עקף אותי וירד למסלול הנגדי. הוא איבד שליטה על הקטנוע ונפל. החל מרדף רגלי לכיוון סמטה צדדית. החשוד שקודם לכן נמלט ניסה שוב לעלות על הקטנוע ממנו נפל, אך כשראה אותי הוא נמלט חזרה לעבר חבריו שהמתינו לו. שוטר אחר שלף טייזר וירה. החשוד נפל וניסיתי לאזוק אותו, אך הוא קם, העיף אותי וחבט בי עם הקסדה למרכז המצח - ונמלט. בשלב זה, בלית ברירה, שלפתי אקדח, קראתי לעבר החשודים לעצור, ולבסוף יריתי מספר יריות לכיוון הגלגל האחורי של הקטנוע עליו עלה החשוד. לא הבחנתי בפגיעות - והשלושה נמלטו משם במהירות. רק כעשר דקות לאחר מכן דווח בקשר על פצועי ירי".

זו היא עדות מרשיעה של השוטר, למעט הטענה כי "בלית ברירה" שלף אקדח. כך למעשה, עדות זאת מתיישבת לחלוטין עם עדויות הראייה שבידינו, ומאשרת את הגרסה המעודכנת של השוטר, למעט הטחת הקסדה במצח. לפי עדות אחרת, לאחר המאבק והעפת הטייזר מידו של השוטר סעדי עלה לקטנוע יחד עם חברו, ועוד לפני שהספיק לעלות החלו היריות שהסתיימו במותו. נהג הקטנוע נפצע גם הוא מירי בגבו, כשהקליע עבר דרך הריאה, בסמוך ללב. רק לאחר נסיעה של כמעט קילומטר הבחין הנהג כי סעדי במצב קשה, והזמין אמבולנס. הקטנוע השני שנמלט מהשוטרים נורה גם הוא.

בימים שלאחר ההרג הרוחות ביפו סערו בשל ההרג ובשל לנוכח הפרסומים כי הירי היה מוצדקביום חמישי שלאחר הירי התרחש אירוע נוסף שנמצא בבדיקת מח"ש. בעת שנעמה, אחותו של מהדי סעדי, הלכה בסמוך למקום האירוע ונתקלה בקבוצת שוטרי יס"מ, נתגלע וויכוח ביניהם. האחות לבשה באותה עת חולצה עליה תמונתו של אחיה ההרוג, ותאריך ההרג. לפי התלונה, אחד השוטרים העיר כי "זאת קשורה אליו, לזה שחיסלנו". נעמה השיבה, "למה חיסלתם אותו, כי היה גבר, נכון?". לשמע אמירה זו, הגיב השוטר י': "רוצה לראות מה זה גבר – רוצה שאוריד את המדים ואראה לך מה זה גבר? רוצה לנסות?" ושם את היד על המכנסיים. השוטרים התחילו לצחוק יחד ואחד העיר "את בעצמך נראית זונה".

בנקודה זאת הצטרף אחמד, אחיה, לאירוע ואמר לאחד השוטרים "מה אתה מדבר ככה לאחותי?", אז קילל את השוטר ולקח את אחותו בחזרה לרכב בו המתינה האם. אחד השוטרים הוציא טייזר וניסה להשתמש בו נגד שניהם אך זה לא פעל, אחד אחר תקף את האחות ופגע בידה.

האם והאחות עזבו את המקום, ואילו אחמד נשאר במקום והלך להסתפר. לאחר כרבע שעה יצא מהחנות ושוטרים רבים הקיפו אותו במעגל והחלו לתקוף אותו, ללא התגרות מצידו. שניים תפסו אותו, ואחרים הלמו בו בחוזקה בפניו פעם אחר פעם כפי שאפשר להתרשם מהתיעוד.  לאחר מכן האח פונה לבית החולים. המשטרה טענה כי אחמד "הוביל קבוצה של תושבים לתקיפת שוטרים" ועצרה אותו. לאחר פרסום התיעוד סעדי שוחרר באותו ערב, דבר שיכול להעיד על חולשת טענות המשטרה.

בדיקות מח"ש מתקיימות כעת לגבי בשני המקרים. השבוע פורסם כי מח"ש המליצה כלל לא לחקור את הרג יעקב אבו אל קיאען באום אל חיראן. זאת אף כי באותו אירוע שוטרים ירו למוות באזרח חף מפשע, ומעדויות עלה כי אבו אל קיאען הופקר לדמם למוות ונמנע ממנו טיפול.

במקרה הרג אחר שהתרחש ברהט בינואר 2015, העומד כעת לפתחו של פרקליט המדינה, מח"ש החליטה לא להגיש כתב אישום. זאת למרות שהשוטר שירה ברהט אז  בסמי על ג'אהר נתפס משקר בבדיקת פוליגרף, וכן הוכח כי הקליע הקטלני נורה מאקדחו. מאז שנת 2000 שוטרי משטרת ישראל הרגו למעלה מ-60 אזרחים ערבים.   

ממשטרת ישראל נמסר: "תיק החקירה נשוא הפנייה מתנהל במשטרה בימים אלו תחת צו איסור פרסום ומטבע הדברים לא נוכל לפרט או להתייחס אודותיו".

עו"ד נועה לוי מ"הוועד נגד עינויים" אשר מייצג את המשפחה, מסרה: "מקרה הריגתו של הצעיר ביפו בידי שוטר הוא דוגמה ברורה לסכנה הנובעת מעלייה בלתי מרוסנת באלימות המשטרתית, ומפיקוח קל מדי על משטרת ישראל. כשהאווירה בקרב הרשויות מגבה את מי שיורה בערבים, וכשמח"ש מתעכבת בחקירותיה ונוהגת בזהירות כה רבה בכבודם של השוטרים החשודים, נוצרת לשוטר היורה תחושה של חסינות דה פקטו המגנה עליו גם במקרה של ירי בגבו של אזרח. אנו מצטרפים לדרישת המשפחה לצדק".

ג'ון בראון

ג'ון בראון | האמת צועדת הלאה

נולדתי תחת המשטר הצבאי בבואנוס איירס, והיום אני כותב על המשטר הצבאי הישראלי. הראשון היה גרוע יותר, השני ארוך הרבה יותר. דור רביעי למהגרים. לפחות. 

"עיתונות זה כל מה שמישהו לא רוצה שתפרסם, כל השאר זה יחסי ציבור", אמר ג'ורג' אוורול ואני משתדל לזכור.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ