סטודנטית הורדה מאוטובוס לאחר ש"נחשדה" על ידי נוסעת אחרת

סטודנטית ממוצא ערבי שמתגוררת בבאר שבע הורדה בשבוע שעבר מאוטובוס במהלך נסיעה, זאת לאחר שנוסעת התלוננה על כך שהסטודנטית חשודה בעיניה. שוטרים חמושים ברובים שהגיעו למקום עצרו את האוטובוס, תשאלו אותה מול הנוסעים ופרקו את מזוודתה

ג'ון בראון
ג'ון בראון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אוטובוס "אגד" בתחנה המרכזית בבאר שבע
אוטובוס "אגד" בתחנה המרכזית בבאר שבע. חובת המשטרה לפעול לבירור החשד והסרתו (למצולמים אין כל קשר לכתבה)קרדיט: אילן אסייג
ג'ון בראון
ג'ון בראון

סטודנטית ממוצא ערבי שמתגוררת בבאר שבע הורדה בשבוע שעבר מאוטובוס במהלך נסיעה, לאחר שזוהתה כחשודה על ידי נוסעת אחרת. שוטרים חמושים ברובים עצרו את האוטובוס בנסיעתו, ופתחו לעיני כל את מזוודתה שהייתה בתא המטען לאחר שציוו עליה שלא לזוז. לאחר מכן תושאלה הסטודנטית.

האירוע התרחש ביום רביעי שעבר, בקו האוטובוס של חברת "אגד" שמספרו 870, הנוסע מעפולה לבאר שבע. מרוות אגבהריה, סטודנטית שנה רביעית לכימיה באוניברסיטת בן גוריון, עלתה על הקו סמוך לאום אל פאחם שם מתגוררים הוריה. כשהתקרב האוטובוס לקריית גת, הבחינה אגבהריה בנוסעת שניגשה לנהג והתלוננה כי היא נראית לה חשודה. לאחר מכן הנוסעת ביצעה שיחת טלפון, ועד מהרה, כך מספרת אגבהריה, נהג האוטובוס קיבל שיחת טלפון מהמשטרה ונדרש לעצור. לצורך כך הוכרח להיכנס לקריית גת, למרות שמדובר באוטובוס ישיר.

זמן קצר לאחר מכן הגיעו שוטרים חמושים ברובים לאוטובוס. כל נוסעי האוטובוס התבקשו לרדת, למעט הנהג ואגבהריה. אגבהריה מספרת כי השוטרים צעקו עליה שלא תזוז ולא תרים ידיים ואז עלו ופקדו על הנהג לרדת מהאוטובוס. הנהג סירב וביקש כי ינהגו בה בעדינות. בתגובה השוטרים משכו אותו מהאוטובוס ופנו לתחקר את אגבהריה, שהחלה לבכות. ככל שנמשך התחקור, השוטרים עלו וירדו מהאוטובוס ופנו לנוסעת המתלוננת שתסביר מה החשד.

לאחר שלא הצליחו למצוא דבר, אגבריה הורדה מהאוטובוס ונתבקשה להוציא את המזוודה עם בגדיה ששמה בתא המטען שעתיים קודם לכן. לעיני כל, חיטטו השוטרים עברו בבגדיה וחיפשו דבר מה העשוי לעורר חשד. בין בגדיה נמצא שעון עם צג, שעל פי טענות המשטרה אגבהריה קראה בו במהלך הנסיעה פסוקים מהקוראן. למעשה, אף שאין פשע גם ב"חשד" הראשון, אגבהריה קראה מאמר ללימודיה בטלפון הנייד שלה בעת הנסיעה. לאחר התייעצות השוטרים עם מפקדיהם הוחלט לשחרר אותה, והאוטובוס המשיך לבאר שבע.

השעון של אגבריה
השעון של אגבריה. המתלוננת חשדה שמופיעים בו פסוקי קוראן

לכל אורך התחקור והחיפושים אף נוסע מהאוטובוס לא נחלץ לעזרתה ולא אמר דבר. בשיחה אגבהריה מספרת כי נפגעה עמוקות מהחוויה המשפילה: "הם אפילו לא התנצלו, שום דבר, החיפוש היה משפיל כל כך, הרגשתי שהם לא מתייחסים אליי כמו לבן אדם", אמרה לבלוג "האמת צועדקת הלאה". "זאת רק גזענות, אולי הנוסעת חשדה בי בגלל שיש לי כיסוי ראש. אני מאום אל פאחם, בעיר גרים 60 אלף בני אדם שרוצים לחיות בשלום, יהודים וערבים ביחד ואני לא עשיתי שום דבר".

במשטרה טוענים כי רק ביצעו את תפקידם, וכי נקראו למקום על ידי קצין הביטחון של חברת "אגד". בחברה מכחישים את הטענה: "לא מניה ולא מקצתה. המקרה הנדון לא מוכר ולא טופל על ידי קציני הביטחון של אגד. האירוע כלל לא מוכר למערך הבטחון של החברה". גם אגבהריה סבורה כי הנוסעת היא זו שאחראית להזמנת המשטרה, כך נאמר לה על ידי הנהג שסירב לעשות זאת בעצמו.

נראה שקו 870 מעפולה לבאר שבע מועד לפורענות מהסוג הזה, לפני שנתיים התרחש שם מקרה דומה, אז הנהג המשיך בנסיעה והשאיר את הנוסעת בצד הדרך תוך כדי התחקור. אגבהריה מספרת גם כי הנהג במקרה שלה אף אמר לה כי מדובר בתלונות נפוצות נגד נוסעות ערביות, אך אף פעם לא נתקל ביחס כמו הפעם הזו.

חרדים עולים על אוטובוס "אגד" בירושלים
חרדים עולים על אוטובוס "אגד" בירושלים. האם היו מורידים אשה מאוטובוס רק כי קראה תהלים?צילום: אמיל סלמן

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה מקב״ט אגד, אודות אישה חשודה באוטובוס של החברה, הגיעו למקום השוטרים ופעלו לבדיקת החשד כמקובל. בתום בדיקה קצרה ותחקור הנוסעת, שוחרר האוטובוס והמשיך בנסיעתו. ככל שמתקבל במשטרה דיווח על אודות אדם חשוד, הרי שמחובת המשטרה לפעול לבירור החשד והסרתו, למען ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל כולם. מטבע הדברים בדיקה שכזו איננה נעימה לאף אדם שדווח למשטרה כחשוד, אולם המרחק מכאן ועד לטענות והתיאורים שהועלו רחוק מרחק שנות אור.משטרת ישראל תמשיך לפעול לביטחונם של כלל אזרחי מדינת ישראל בכל מקום ובכל זמן".

תגובת פורום תג מאיר הנלחם בגזענות בישראל: "האם מישהו מהשוטרים שחקר את מרוות אגבהריה וגילה שהיא אכן סטודנטית לכימיה ובלשנות אנגלית באוניברסיטת באר שבע ולא מחבלת- האם מישהו טרח להתנצל?  האם התנצלות וכוס מים נמצאים בתדריכים של משטרת ישראל?  מי מאיתנו עבר חוויה דומה?"

ג'ון בראון

ג'ון בראון

נולדתי תחת המשטר הצבאי בבואנוס איירס, והיום אני כותב על המשטר הצבאי הישראלי. הראשון היה גרוע יותר, השני ארוך הרבה יותר. דור רביעי למהגרים. לפחות. 

"עיתונות זה כל מה שמישהו לא רוצה שתפרסם, כל השאר זה יחסי ציבור", אמר ג'ורג' אוורול ואני משתדל לזכור.  

תגובות