ג'ון בראון
ג'ון בראון
צילום מסך מתקרית הירי בביטוניא
הפרת הסדר בביטוניא ב-2014קרדיט: צילום מסך
ג'ון בראון
ג'ון בראון

באפריל 2014 נורה הצלם מוחמד בסמאן יאסין בפניו ובבטנו ונפצע באורח קשה כשסיקר הפגנה בביתוניא. זאת, למרות שלא נכח סמוך לאירועים אלימים והיה מזוהה בבירור כצלם. כשליה הבולטים של חקירת מצ"ח, שממצאיה מובאים כאן, שופכים אור על מנגנון שמאפשר לכוחות הביטחון הישראלים לירות בחפים מפשע בגדה המערבית ולזכות בחסינות.

למרות שבסדרת הכתבות הזאת נסקרו עד עתה רק מקרים שהסתיימו במוות ולא בפציעות חמורות, כשלי חקירת הירי ביאסין זועקים. בין היתר נמצא כי מצ"ח לא הצליחה ליצור התאמה פורנזית בין הקליע שפגע ביאסין לאחד מכל הנשק של הנוכחים בזירה. יתרה מכך, חיילי יחידת "דובדבן" שהוצבו בשטח כלל לא נחקרו מכיוון שביחידתם טענו כי אין בידיהם את השיבוץ הקרבי לאותו היום, תיעוד כלי טיס לא מאויש שנכח בזירה "נעלם", אף אחד מהחיילים שנכחו בשטח לא תוחקר ומצ"ח הסתפקה בהצהרת המג"ד כי הוא לא יודע שנעשה שימוש בירי חי ומכאן שירי כזה לא בוצע.

הירי במוחמד בסמאן יאסין בביתוניא ב-2014

אלא שתיעוד אשר הגיע לידי מצלם שהיה בזירה מגלה כי ירי כזה בוצע גם בוצע. יתרה מכך, מדובר בירי כפול ושלפחות אחד הקליעים נורה מרובה M16. מסמכים נוספים שמצא התחקיר מגלים כי שוטר מג"ב בן דרי, שחודש אחר כך הרג את הנער נאדים נאוורה, לטענתו בטעות, שובץ לפעילות בזירה בשעת הירי. למרות הדימיון הרב בין המקרה של יאסין לזה של נאוורה והטענה הזהה כאילו בוצע ירי כדורי גומי למרות שלמעשה היה מדובר בירי חי, רשויות החקירה לא טרחו אפילו לתשאל את השוטר. בן דרי הורשע בהריגה ברשלנות במקרה השני ועונשו הוכפל בחודש שעבר.

מהלך האירועים

מוחמד יאסין הגיע בבוקר 4 באפריל 2014 לסיקור הפגנה שסמוך לכלא עופר במחאה על אי מילוי הפעימה הרביעית מצד ישראל במסגרת הסכם שחרור אסירים. סמוך לשעה 13:30, כאשר עמד במרחק גדול מהפרות הסדר, הוא נורה פעמיים. הכדור הראשון שרט את עינו ואפו והכדור השני חדר לבטנו. כתוצאה מכך נפגע קשות באחת הכליות ובכבד.

sdsds
תיעוד לכך שהאירוע תועד על יד כלי טיס לא מאוייש. התיעוד נעלם

בזירה נכחו שלושה סוגי כוחות: גדוד תותחנים 402, כוח דובדבן שסופח לכוח הראשון והיה אחראי לירי קליעים מסוג רוגר, וכוח מג"ב שהיה מצויד באמצעים לפיזור הפגנות. חקירת מצ"ח נפתחה רק כחצי שנה לאחר הירי לאחר שתיעוד התקרית הראה בבירור כי יאסין לא שהה בסמוך למעשי אלימות ולא היה מעורב בהם. שנתיים לאחר מכן, לאחר שתושאלו שני מפקדים שהיו בשטח, החקירה נסגרה בטענה כי לא ניתן לאתר מי ירה.

לאורך השנתיים הללו נעשו מספר ניסיונות לברר עם מפקדי דובדבן מי החיילים ששהו בשטח באותו היום. לאחר מספר תשובות מתחמקות, כתב קצין האג"ם של היחידה מסמך סתם את הגולל על החקירה. אלא שעל פי אופי הפגיעות ומיקומי הכוחות כפי שפורטו על ידי המפקדים, קיים חשד סביר כי לפחות אחד הקליעים נורה על ידי כוח דובדבן.

sdsd
לא מוכנים לבדוק את הקליע

גם אם השיבוץ הקרבי ל-4 באפריל לא קיים אצל השליש, הרי שתשאול כוחות דובדבן היה בסבירות גבוהה מביא למציאת החיילים. בדיקת שמו של המדווח ביומן המבצעים מאותו היום, שחסר בחקירה, היה גם הוא מביא לכך. אך כמו במקרים קודמים שהסתיימו בהרג חפים מפשע כתוצאה מירי בניגוד לפקודות, גם כאן נראה כי לא ניכר מאמץ רב למציאת היורים.

במצ"ח הסתפקו בתשובה זאת, כפי שקרה גם בעבר, ולא חקרו ולו חייל אחד מדובדבן. גם לא נעשה ניסיון עצמאי של מצ"ח למצוא את המסמכים המובאים כאן, לתשאל את מפקדי הפלגות מי מהם הופקד על האירוע, או לבדוק לפי דיווחים אחרים באותו יום היכן הועמדו הכוחות האחרים.  גם משטרת ישראל, שהופקדה על חקירת שוטרי מג"ב, לא תשאלה ובוודאי שלא חקרה אף אחד מהם. האירוע תועד כאמור על ידי כלי טיס לא מאוייש וכן על ידי צלם מטעם דובר צה"ל. שני התיעודים הללו, אשר היו יכולים לשפוך אור על זהות היורים או הכוח, לא הגיעו לידי מצ"ח. למרות ניסיונות לקבלם, במצ"ח הסתפקו בתשובות חטמ"ר בנימין כי לא ידוע להם היכן ניתן למצוא תיעוד זה.

שני תשאולים בשנתיים

מצ"ח איננה נוהגת לאסוף ראיות מזירות שבהן נפגעו בפלסטינים בשטחי בגדה המערבית. רק לאחרונה בוטל כתב אישום נגד שני חיילי שיריון, שירו למוות בנער, בעורפו, מכיוון שלא נאספו קליעים מהזירה ולא ניתן היה לקבוע מי משניהם ירה. אך במקרה של יאסין, רסיסי אחד הקליעים הוצא בבית החולים מגופו והועבר על ידי עורך דינו, עו"ד איתי מק, לרשויות החקירה. בחינת רסיסים אלו יכולה היתה לקבוע מאיזה נשק נורו, וכן את סוג הקליע. לכאורה, מדובר בראייה שאמורה להצביע בקלות יחסית על היורה. עם זאת, במצ"ח כשלו במציאת מעבדה פורנזית לבדיקת הקליע. הם פנו למשטרת ישראל וזו סירבה לבצע את הבדיקה עבורם.

fdf
שטר מג"ב בן דרי נוכח בזירה

קביעת סוג הקליע היא סוגיה קריטית בדרך למציאת היורים, מכיוון שהכוחות השונים היו מצוידים בסוגי נשק שונים. בדיקת סאונד שנעשתה לבקשתנו על ידי קבוצת forensic architecture, ובידי החוקר לורנס אבו חמדן, מראה כי לפחות אחת היריות היתה של כדור חי במהירות לוע גבוה, ולא ירי רוגר. בנוסף, בנוהל ירי רובה רוגר, צלם צבאי אמור לתעד את "רגע ההפללה" בכדי להצדיק את הירי, אך תיעוד שכזה לא הגיע לידי מצ"ח בנוגע לאף אחד משבעת הקליעים שנמצאו בזירה.

לאורך שנתיים כל שעשתה מצ"ח הוא לתשאל שני קצינים. לא נעשה ולו ניסיון לבדוק את העובדות שהם הציגו ושאינן מתיישבות כלל עם המציאות. לא נבדק מדוע תיעוד האירוע נעלם, מדוע לא מצליחים לאתר את הכוח ובאין איתור כזה - מדוע לא תושאלו לכל הפחות מפקדי דובדבן. כל אחד מהכשלים הללו מתמיה בהקשר של חקירה פלילית חמורה מהסוג הזה. צירופם מעלה את התהיה אם מדובר במנגנון נטול ציוד (מעבדה פורנזית) או כוח אדם (חוקרים ראויים).

הערעור שהגישו עורכי דינו של יאסין עומד כעת לפתחו של הפרקליט הצבאי הראשי. בהינתן המסקנה הברורה מהכתוב לעיל וחוסר הסבירות הקיצוני של סגירת החקירה ללא מציאת היורים, כלל לא ברור איך פתיחה מחדש של החקירה יכולה להביא לסיפא שונה.

תגובות:

דובר צה"ל: "ב-4 באפריל 2014 התקיימה הפרת סדר אלימה סמוך לבית הסוהר עופר שבה נכחו כוחות ביטחון רבים, בהם כוחות צה"ל, מג"ב ומשטרה. בעקבות תלונה על פציעתו של מוחמד יאסין מירי במהלך הפרת הסדר, נפתחה חקירה בה נאסף מידע על הכוחות שפעלו באירוע. עם זאת, על אף מאמצי החקירה, לא אותרה זהות הכוח שביצע את הירי ממנו נפגע הפלסטיני. בנסיבות אלה, תיק החקירה נסגר. ההשגה שהוגשה לפרקליט הצבאי הראשי תיענה במישרין לפונה".

ארגון "בצלם": "ההימנעות מלחקור את פציעתו של מוחמד יאסין ממחישה עד כמה התנהלות מצ״ח מחפירה ולא מקצועית. בכל הנוגע לאלימות חסרת הצדקה כלפי פלסטינים, מצ"ח משמשת מנגנון טיוח המגן על מי שנקטו באלימות ולא על קורבנותיהם".

ג'ון בראון

ג'ון בראון | |האמת צועדת הלאה

נולדתי תחת המשטר הצבאי בבואנוס איירס, והיום אני כותב על המשטר הצבאי הישראלי. הראשון היה גרוע יותר, השני ארוך הרבה יותר. דור רביעי למהגרים. לפחות. 

"עיתונות זה כל מה שמישהו לא רוצה שתפרסם, כל השאר זה יחסי ציבור", אמר ג'ורג' אוורול ואני משתדל לזכור.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ