השופט סולברג, איפה "הגינוי מקיר לקיר" על רצח עאישה אראבי?

השופט העליון פסק לפני יותר משלוש שנים השוני בין הטרור היהודי לערבי הוא ביחס הסביבה אליו. רצח הפלסטינית ומעצר חמשת הקטינים היהודים במעשה מציג באור אבסורדי את פסיקתו

ג'ון בראון
ג'ון בראון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד מעצר החשודים בטרור היהודי
הפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד מעצר החשודים בטרור היהודיצילום: אמיל סלמן

בנובמבר 2015 הצדיק השופט העליון נעם סולברג את הענישה הסלקטיבית בהריסת בתי מחבלים רק כאשר אינם יהודים, כשכתב באחת מפסיקותיו: "במגזר היהודי אין צורך באותה הרתעה סביבתית שהיא תכליתה של הריסת הבתים. הציבור היהודי, ככלל, מוּרתע ועומד ואינו מוּסת. אמנם יש מעשים של תקיפה מצד יהודים כלפי ערבים... אך השוני עולה על הדמיון בכמה וכמה היבטים, ובעיקר לצורך ענייננו - ביחס הסביבה: גינוי תקיף והחלטי מקיר לקיר במגזר היהודי, מה שאין כן בצד שכנגד".

פסיקתו של סולברג צוטטה גם כשנדחה הרס בית המחבל היהודי (המתגורר בגדה המערבית) ששרף למוות את הנער מוחמד אבו-חדיר. החלוקה שביצע סולברג נובעת בעיקר מגזענותו. הרי אין היגיון בהתייחסות לכל בני האדם שאמהותיהם מוגדרות כיהודיות כמקשה אחת, בדיוק כפי שאין היגיון להתייחס לכל הפלסטינים כמקשה אחת. מאפיין בולט בהרבה הוא, למשל, היותם של כמעט כל המחבלים גברים מאמינים. למה לא להפעיל קריטריון זה לצורך הרתעה?

א-ראבי
א-ראבי

אבל כשמעמידים את הטיעון של סולברג מול העובדות, למשל מעשה הטרור היהודי התורן בו נרצחה עאישה אראבי - הוא מתרסק לחלוטין. לא שמעתי גינוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו למעשה הטרור הזה. האיש שנוהג לעקוב אחרי רשימת הנוכחים בכנסים פנים מפלגתיים ולהעיר על מאפיה הלא כשרים של גילת בנט - שותק, אם כי ייתכן כי מזכירו הצבאי לא "תקתק" את הגינוי בפייסבוק. נמתין. גם לא שמעתי את שר החינוך מגיב לאירוע וקורא את ראשי הישיבה "פרי הארץ" לבירור, כפי שעשה עם מנהלים שהזמינו את אנשי "שוברים שתיקה" לספר על חוויותיהם באכיפת המשטר הצבאי בגדה המערבית. כנראה שהוא עסוק במפלגתו החדשה.

ואולי זהו בכלל תורה של איילת שקד. שרת המשפטים, שבעבר קראה להוציא להורג אמהות של מחבלים כי אחרת "הן יגדלו נחשים נוספים" והסבירה שאין דבר צודק מזה, מנהלת כעת שיחות עם אמהות חמשת החשודים היהודים ומבטיחה לפנות בשמן בפעם השלישית לפרקליט המדינה בעניין הבנים. שב"כ אגב האזין לשיחות החשודים עם הוריהם ולכן לא ברור מדוע שקד משוחחת עם מי שצריך להיחקר בחשד לשיתוף פעולה עם רצח.

ח"כ נאווה בוקר (ליכוד) גם היא לא גינתה, כלומר כן, אבל לא את הפיגוע היהודי אלא את שב"כ. זהו דווקא גינוי שנשמע די הרבה. אולי לזה הכוונה ב"מקיר לקיר". ואפילו כשנמצא אצל אחד העצורים דגל עליו צויר צלב קרס, לא שמענו את א' הדגלים, שרת התרבות מירי רגב, מזועזעת. גינוי יודונאציזם לא שווה הרבה בפריימריז. לא שמעתי גם גינוי גם מרבני החשודים. למעשה בדיוק להפך. שמעתי את הרב דרוקמן, ההוא מהמרפסת בכיכר ציון, קורא לשחרר את "הנערים הקטנים". גם לא שמעתי גינוי בהפגנת המתנחלים ביום שבת מול בית ראש הממשלה, אליה נהרו באוטובוסים (שמומנו בכסף ציבורי ניתן להניח).

הלווית אראבי בעיירה בידיא שבה התגוררה, באוקטובר האחרון
הלווית אראבי בעיירה בידיא שבה התגוררה, באוקטובר האחרוןצילום: ללא קרדיט

ליטרת הנקמה

זה לא נשמע כמו ציבור מורתע לעניות דעתי. רכז הביטחון של היישוב רחלים, ההתנחלות בה ממוקמת ישיבת "פרי הארץ", נחקר בחשד שמחק את סרטוני האבטחה מליל הרצח, בזמן שידע שהם עשויים לשמש ראיה מכריעה בפרשת רצח. גם הוא לא נשמע כאדם מורתע. רבני הישיבה נפלו בתרגיל של שב"כ אשר עדכן אותם כי לא יבצעו מעצרים בשבת שלאחר הרצח, וימתינו למוצ"ש. אז הרבנים מיהרו להזמין מתנחלים המצויים בחקירות בכדי לתדרך לכאורה את החשודים לשתוק. אלה נסעו בשבת מיצהר לרחלים ברכב. בפיקוח נפש הצדיקו את הנסיעה.

אותם רבנים גם הזמינו את הרב גינזבורג, זה מהספר "ברוך הגבר" ו"תורת המלך", בינואר ללמד שיעור בישיבה. בשיעור הוא קרא לבצע פעולות תגמול בפלסטינים. החשודים האזינו וביצעו. הרב לא הורתע מן הסתם כי הוא מסתובב חופשי למרות שהוא מסית כבר שנים.

יש אנשים שיש להם עיניים ואינם רואים, ויש כאלה שיש להם אזניים ושומעים דברים שאינם קיימים. אז אלא אם כן השופט סולברג והח"מ אינם מסכימים על הפירוש של "מקיר לקיר", מעשה הטרור הנוכחי מציג באור אבסורדי את פסיקתו של השופט העליון. 

ישיבת פרי הארץ בהתנחלות רחלים, היום
ישיבת פרי הארץ בהתנחלות רחלים, היוםצילום: מוטי מילרוד

ברור כי גם עתה יימצא תירוץ לאי הריסת בתיהם של מחבלים יהודים. הרס הבתים כאקט - לא נועד להרתיע את הפלסטינים, אלא לספק ליטרת נקמה למתנחלים בכדי שיימנעו ממעשי רצח אשר עשויים לערער את יציבות הכיבוש. זו מבוססת בעיקרה על כך שאת האלימות כלפי חפים מפשע מבצע צה"ל הממסדי ולא מחתרות מתנחלים למיניהם. לפחות הגיע הזמן להפסיק לשקר ולקרוא לשרץ בשמו: בתיהם של מחבלים יהודים לא נהרסים ושל פלסטינים כן נהרסים, כי למתנחלים יש כוח פוליטי רב; כי בית המשפט העליון מכשיר את הכיבוש ואת פעולותיו; וכי אנחנו חיים במציאות של אפרטהייד. כל השאר הוא מס שפתיים.

ג'ון בראון

ג'ון בראון | האמת צועדת הלאה

נולדתי תחת המשטר הצבאי בבואנוס איירס, והיום אני כותב על המשטר הצבאי הישראלי. הראשון היה גרוע יותר, השני ארוך הרבה יותר. דור רביעי למהגרים. לפחות. 

"עיתונות זה כל מה שמישהו לא רוצה שתפרסם, כל השאר זה יחסי ציבור", אמר ג'ורג' אוורול ואני משתדל לזכור.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ