עוד חוליה בשרשרת: חקירת הריגתו של פלסטיני בידי חיילי "נצח יהודה" נסגרה בלא כלום

לפני יותר משלוש שנים נהרג איאד חאמד, בן 37 הסובל ממוגבלות שכלית, מירי ליד פילבוקס של צה"ל סמוך לכפר סילוואד. הצבא מסרב להעביר לארגון "יש דין", המייצג את המשפחה, את הראיות בתיק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפילבוקס אליו רץ הפלסטיני לטענת החיילים
זירת האירוע סמוך לסילוואדצילום: ABBAS MOMANI/אי־אף־פי

ב-26 באוגוסט 2016 ירו למוות חיילים מגדוד "נצח יהודה" באיאד חאמד, בן 37, בכפר סילוואד שבאזור רמאללה. בתחילה פורסמו בתקשורת ידיעות כאילו חאמד ירה לעבר החיילים ששהו במגדל התצפית (פילבוקס) ואז נורה. לכן הוא גם כונה מיד "מחבל שחוסל". אלא שעד מהרה התברר כי חאמד לא ירה, וגם לא השליך בקבוק תבערה (כפי שנטען לאחר מכן), וכך נותרנו עם פלסטיני, אב לשלושה הסובל ממוגבלות שכלית, שנורה בגבו מבלי שהיווה סכנה. ומה עם החיילים? הם לא יועמדו לדין, כפי שהוחלט באחרונה בתום חקירת מצ"ח.

למעט פרשת ההתעללות בנצח יהודה, שהסתיימה החודש בעונשי מאסר לשלושה חיילים, מתנהלים בימים אלה עוד ארבע חקירות מצ"ח על מעשי הרג של חפים מפשע שביצעו חיילי הגדוד בחודשים האחרונים. סביר שתיקים אלה יסתיימו בלא כלום וזאת בעקבות זיכויים של חיילי שיריון שהרגו נער בירייה בעורפו, וזיכויו של קצין בחטיבת כפיר שהרג אף הוא נער. בשני התיקים הללו לא היתה מחלוקת על כך שהחיילים ירו בניגוד לפקודות, מבלי שנשקפה להם כל סכנה.

מבקשת חופש מידע שהוגשה סביב אחת הפרשות עולה כי מתוך 114 חקירות מצ"ח במקרי הרג פלסטינים שלא היו חמושים, הגישה המדינה כתבי אישום רק בשלושה: בפרשות אלאור אזריה ובן דרי ובמקרה נוסף שבו נורה למוות פלסטיני שהסתנן לישראל דרך פרצה בגדר. בשני המקרים הראשונים מעשה ההרג תועד ופורסם. במקרה השלישי, מפקדו של החייל העיד נגדו והסביר שאסר עליו לירות.

ילדיו של איאד חאמד בביתוצילום: אלכס ליבק

ובחזרה למקרה המוות של איאד חאמד. לפי תחקיר "בצלם", בשעת בוקר הוא עשה את דרכו מסילוואד לכפר השכן יברוד. עד ראייה סיפר כי כשחאמד הגיע סמוך לפילבוקס, הוא ניסה לפתוח פתח בגדר תיל סמוכה כדי להמשיך. משכשל, החל לחזור לכיוון ביתו וכשהתקרב למרחק 10-15 מטר מהפילבוקס נורו מספר יריות באוויר מצד החיילים. חאמד החל לרוץ וכשהגיע כמעט לכניסה לכפר יצא חייל מבין השיחים וירה בגבו. הוא נהרג מהירי. נהג האמבולנס שפינה את גופתו לנתיחה ברמאללה סיפר לבצלם כי על הגופה "לא נמצא דבר אשר היה עלול לסכן את החיילים".

התיק נסגר לאחר חקירה קצרה יחסית שארכה שנה. הסיבה לסגירה היא שהחייל היורה חשש לחייו מכיוון שבאותו שטח לא היו אמורים להימצא פלסטינים. לטענת צה״ל, הירי בגב נבע מכך שחאמד שינה את כיוון ריצתו. את העדויות בתיק לא ניתן לבחון שצה"ל עדיין מסרב להעביר אותן לארגון "יש דין", המייצג את המשפחה בתיק, וזאת לכאורה בניגוד לחוק. עיון בראיות כעת אולי יחשוף טיוח, אך כבר לא ישנה דבר. חיילי צה"ל שהורגים חפים מפשע ממשיכים לחמוק מעונש והחקירות בעניינם הן לא יותר ממצג שווא שנועד למנוע את העמדתם לדין.

מדובר צה"ל נמסר: "מממצאי החקירה עלה כי כוח צה"ל זיהה אדם שרץ במהירות לכיוון עמדת צה"ל, בה היה חייל באותה העת, תוך שהוא חוצה את גדר התיל שהקיפה את העמדה. התנהגות זו עוררה חשד של החיילים. יצויין כי אזרחים אינם נכנסים למרחב העמדה. בתגובה בוצע נוהל מעצר חשוד שכלל קריאות בעברית ובערבית וירי אזהרה באוויר. החשוד לא נענה לקריאות ולירי, המשיך בריצתו במהירות וכשכמעט הגיע לשער העמדה, שינה לפתע את כיוון ריצתו. לנוכח תחושת הסכנה, ירה הכוח לעבר פלג גופו התחתון של החשוד. בדיעבד הסתבר כי הוא סבל מפיגור שכלי".

איאד חאמדצילום: ללא קרדיט

מארגון "בצלם" נמסר: "המלים בהן משתמש דובר צה"ל נועדו להסתיר את שהיה ידוע מלכתחילה: איש לא יידרש לתת את הדין על הריגתו של איאד חאמד. לא כי הירי בו היה חוקי, אלא כי הוא היה פלסטיני. מערכת הטיוח המתקראת הפרקליטות הצבאית פעלה שוב בהצלחה וסללה את הדרך למוות הבא". 

ובעניין נוסף, השבוע ערערה האגודה לזכויות האזרח ערעור על סגירת התיק נגד אל״מ ישראל שומר (שבקיץ ימונה למח״ט נח״ל) שירה למוות בגבו של מוחמד אל-כסבה, שיקר ושינה גרסאות כאשר נחשפו צילומים שסתרו את טענותיו. למרות שהעדויות הברורות לפיהן הוא לא ביצע נוהל מעצר חשוד וירה בנער מבלי שנשקפה סכנה לחייו, התיק נסגר על ידי הפצ״ר. גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סבר כי אין להעמיד את שומר לדין.

ג'ון בראון

ג'ון בראון | האמת צועדת הלאה

נולדתי תחת המשטר הצבאי בבואנוס איירס, והיום אני כותב על המשטר הצבאי הישראלי. הראשון היה גרוע יותר, השני ארוך הרבה יותר. דור רביעי למהגרים. לפחות. 

"עיתונות זה כל מה שמישהו לא רוצה שתפרסם, כל השאר זה יחסי ציבור", אמר ג'ורג' אוורול ואני משתדל לזכור.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ