איימן עודה, ישראלי לתפארת

יו"ר הרשימה המשותפת לא בא אל הציונים כמי שמתחנן לנדבה או לחסד. הוא מתייצב בפניהם כשווה מול שווים ומציע אלטרנטיבה: שיתוף, שוויון ושלום

קובי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איימן עודה בבית הנשיא, בשבוע שעבר
איימן עודה בבית הנשיא, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

עד עכשיו, במשך 70 השנים הראשונות לקיום מדינת ישראל, עמדו בפני אזרחיה הפלסטינים ומנהיגיהם ארבע דרכים בלבד להתמודד מול השלטון, או ליתר דיוק - השליט הציוני: האחת - לשתף איתו פעולה מתוך כניעה והתרפסות (בתקופת הממשל הצבאי גם לא היתה אפשרות אחרת). השנייה - להתנגד לדיכוי ולאפליה בפועל ובכוח, מהפגנות ועד פיגועים (אלא שכל פעולה כזו הסתיימה בהריגת או כליאת המתקוממים). השלישית - להרכין ראש, לשתף לכאורה פעולה (אבל לא לשיר את ההמנון, לא לחבוש כיפה ולא להצביע בבחירות) ולחכות שהציונות, כמו הצלבנות, תחלוף מן הארץ. והרביעית - לשתף פעולה אד-הוק עם השלטון להשגת צרכים ספציפיים, כמו למשל השקעה בחינוך תמורת תמיכה בממשלת רבין ב-1992 (אלא שגם אסטרטגיה זו הסתיימה במוות. ר' אהוד ברק).

עכשיו סוף-סוף קם למיעוט הפלסטיני הגדול בישראל (חמישית מכלל האזרחים) מנהיג ראוי, איימן עודה, שמייצג ומייצר אסטרטגיה חדשה לגמרי, נועזת, מפתיעה והפוכה מכל קודמותיה - הוא גורם ליהודים ובמידה רבה אף מאלץ את השלטון (או את החפץ בשלטון) הציוני לשתף פעולה עם אזרחי ישראל הערבים.

יו"ר הרשימה המשותפת לא בא כעת אל הציונים כמי שמתחנן לנדבה או לחסד ומבקש "בחייאת רבאק, אדון שלטון נכבד נחמד, תעשה טובה, תפסיק להרוס לנו בתים, ואז נצביע בעדך למה שתגיד". לא עוד. עודה מתייצב מול החפצים בשלטון כשווה מול שווים, עומד מולם זקוף לגמרי, מביט בעיניהם ואומר: "אם אתם תשתפו איתנו פעולה, אם תשתפו את אזרחי ישראל הפלסטינים בכל דבר - בשלטון, בחלוקת המשאבים, בצדק החברתי, בהשקעה בחינוך, בתוכניות מתאר - אז נתמוך בכם, נצביע איתכם, נהיה שותפים שלכם לבניית המדינה, לפיתוחה ולשגשוגה".

מה שעושה עכשיו עודה, מה שהוא מציע, מה שהוא שם על השולחן שלנו, זו מהפכה. הוא לא מציע יותר עסקות שנוחות לציונים הגזענים, בנוסח "יו"ר ועדת הכספים תמורת סלילת כבישים בערים שמתחילות בגימ"ל", אלא מציע שיתוף פעולה מלא, שיתופם של ערבי ישראל בחיי המדינה במלוא מובן המלה. והעסקה הזאת שמציע לנו עודה היא לא רק טובה מאוד לאזרחי ישראל הפלסטינים, היא גם טובה מאוד לאזרחי ישראל היהודים ולמדינת ישראל בכלל.

זו האלטרנטיבה שמניח עודה לפתחנו - שיתוף, שוויון ושלום. וזאת, במקום הדרך שבה אנחנו הולכים כבר 70 שנה של אלימות, מלחמה, גזענות, אפליה, דיכוי, חרבון וחורבן. אם יקבלו הציונים את ידו המושטת לשיתוף של עודה, נזכה אולי לחיים, לשלום ולשגשוג. אבל אם נדחה, שוב, כרגיל, כמו תמיד, את היד המושטת הזאת, ובמקום ללחוץ אותה בחום נשאיר אותה תלויה באוויר, או גרוע מכך - נכה בה בסרגל הצדק הדמיוני המוחלט שלנו, אזי נמשיך בדרך האווילית והבטוחה עד מוות אל התהום והאבדון.

איימן עודה, גבירותי ורבותי, הוא ישראלי לתפארת. ישראלי העושה לילות כימים למען מדינת ישראל טובה יותר לכל אזרחיה, מדינה עם אופק ועתיד מבטיח. אז לא שצריך להזמין אותו, חלילה, להדליק משואה ביום העצמאות. אבל ביום מן הימים עוד נבין, אם תצלח דרכו, שהוא בהחלט יהיה ראוי אז לפרס ישראל, החדשה, הטובה, השלמה.

קובי ניב

קובי ניב | פרצוף חמוץ

קובי ניב הוא סופר, תסריטאי, מרצה לקולנוע, פובליציסט וגמלאי עם פנסיה לא משהו. היה שותף לכתיבת "ניקוי ראש" ו"זהו זה" בטלוויזיה. כתב עם המאייר דודו גבע ז"ל את טרילוגיית הקומיקס "ספר מגוחך", "בנו של מגוחך" ו"מגוחך בעורף האויב" ואת סדרת "סיפורי יוסף לילדים".

פרסם גם ספרי ילדים רבים נוספים (בהם "קוקוריקולום ויטה", "אבא סבבה", ו"האישה הכי כועסת בעולם"), ספרי הדרכה ועיון בתחום הקולנוע ("תסריטאות", "החיים יפים, אבל לא ליהודים", ו"בזרוע נטויה ובעין עצומה" ועוד) ואת הרומנים "החיים קשים, הא?" ו"בסוף כולם נמותו", שנבחר לרשימת המועמדים הסופיים לפרס ספיר ב-2019. הרומן החדש שלו "אהבה קטלנית 977" רואה אור בימים אלה, יוני 2020.

מפרסם מזה כעשור טור דעה שבועי שהפך גם לבלוג בעיתון ''הארץ". חוץ מזה, תעשו גוגל, ויקיפדיה וכאלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ