קובי ניב
קובי ניב
בני גנץ בעצרת לציון רצח רבין בתל אביב, אתמול
בני גנץ בעצרת לציון רצח רבין בתל אביב. דיבר שוב ושוב על שלוםצילום: עופר וקנין
קובי ניב
קובי ניב

"כן לשלום, לא לאלימות" - תחת הסיסמה המשחזרת וכאילו משמרת את סיסמת העצרת מלפני 24 שנה שבסיומה נרצח יצחק רבין, התקיימה שלשום (שבת), בכיכר הנקראת מאז בשמו, עצרת לזכר ראש הממשלה בכיכובו של גנרל חדש, עוד לא מנהיג וגם לא ראש ממשלה, בני גנץ.

אבל מה הסיסמה הנבובה הזאת אומרת? מה היא מוכרת? לאיזה שלום מארגני ומתכנסי העצרת אומרים כן? לשלום בין טורקיה לכורדים? בין לפיד לחרדים? בין סוריה לרוסיה? בין ליברמן לביבי? הרי כבר עשרות שנים אין כאן אפילו קצה שערת זנב של תהליך שלום עם שום אויב או שכן, ואף אחד ממנהיגינו או מהמתיימרים להיות מנהיגינו אינו מציע תוכנית שלום כלשהי, בטח שלא גנץ ומפלגתו. אז מה אתם מבלבלים את המוח על "כן לשלום"? לפחות אז, בימי רבין, הממשלה ניהלה תהליך שלום, תהליך שאמנם כשל, אבל אתם? עכשיו? מה? מה אתם מוכנים לעשות כדי להגיע לשלום עם הפלסטינים מלבד להרוג בהם?

ומה זה ה"לא לאלימות" הזה? זו הרי סיסמה שקרית, גם אז בימי רבין ופרס וגם עכשיו בימי נתניהו וגנץ. "לא לאלימות" היתה, הינה ולעולם תהיה סיסמה שקרית. מי שאומר שהוא נגד אלימות, מי שמפגין תחת הסיסמה "לא לאלימות", מי שמדביק של שמשת מכוניתו סטיקר "די לאלימות" - הוא שקרן שקודם כל עושה שקר בנפשו שלו.

גנץ נואם בעצרת לציון 24 שנה לרצח רבין

במה עסקו רבין ז"ל וגנץ יבל"א רוב חייהם הבוגרים? בניהול ובהפעלת אלימות. במה עוסק הצבא שהם פיקדו בו ועליו כל שנותיהם? זו הזרוע האלימה המגינה על המדינה מפני אויביה. אז מה, הרמטכ"לים שלנו הם נגד אלימות? ואתם מה? לא שרתתם בצבא? אתם לא בעד קיומו של צה"ל חזק? נכון, אין ברירה, צריך צבא. אבל לא רק הצבא מפעיל אלימות. גם המשטרה. צריך גם משטרה. אז בגלל שהיא אלימה - מפזרת הפגנות, הורסת בתים, כולאת אנשים - אתם בעד לפרק אותה?

ואם נניח היה מתנפל מישהו על בן או בת זוגכם עם גרזן להרוג, לא הייתם מרוצצים את ראשו בלבנה או באלה כדי להציל את חייהם? אבל גם זו הרי אלימות. ונניח שמישהו היה יורה ביגאל עמיר שנייה לפני שירה ברבין, אז הייתם מתנגדים לאלימות הזאת? אלימות כשלעצמה היא לא דבר טוב או רע. היא כלי בשירות האדם והחברה. לפעמים היא כלי טוב וראוי ולעתים כלי איום ונורא. על זה צריך להיות הדיון. איך ומתי ובאיזה דרך צריך ולמי מותר להפעיל אלימות, ולא לקשקש בשכל על התנגדות, גורפת יעני, לאלימות.

מי שמתנגד לאלימות באופן גורף לכאורה - תומך בפועל באלימות, שכן הוא אינו מקים לעצמו מנגנוני הגנה נגד האלימות הרעה, של הקמים לכלותו, ומביא בכך לזה שבסופה של עצרת שכותרתה "לא לאלימות", מישהו, שכן מאמין באלימות, רוצח את ראש הממשלה. ועד שלא תבינו את זה, מקדשי האלימות למיניהם ימשיכו ויהרגו בכם וימיתו בכם כל תקווה, לשלום, לחיים ובכלל.

קובי ניב

קובי ניב | |פרצוף חמוץ

קובי ניב הוא סופר, תסריטאי, מרצה לקולנוע, פובליציסט ופנסיונר עם פנסיה לא משהו. היה שותף לכתיבת "ניקוי ראש" ו"זהו זה" בטלוויזיה. כתב עם המאייר דודו גבע את טרילוגיית "ספר מגוחך", "בנו של מגוחך" ו"מגוחך בעורף האויב". פרסם ספרי ילדים לרוב ("קוקוריקולום ויטה" ו"אבא סבבה" למשל), ספרי עיון בתחום הקולנוע ("החיים יפים, אבל לא ליהודים" ו"בזרוע נטויה ובעין עצומה") ואת הרומנים "החיים קשים, הא?" ו"בסוף כולם נמותו". מפרסם כבר שנים רבות טור דעה שבועי שהפך גם לבלוג בעיתון ''הארץ". חוץ מזה, תעשו גוגל, ויקיפדיה וכאלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ