טרגדיית המלך המודח: נתניהו בנעלי טופז

זהו מחזה טראגי על שני מלכים, שני נערצים, שסברו שהם בני אלים בפער של עשר שנים. הראשון יצא למלחמת חורמה שהביאה לאובדנו. השני נמצא כעת באותה מלחמה ומאיים באובדן הממלכה

קובי ניב
קובי ניב
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דודו טופז בפתיחת משפטו ב-2009
דודו טופז בפתיחת משפטו ב-2009קרדיט: דודו בכר
קובי ניב
קובי ניב

מלך היה בישראל, מלך הרייטינג, הראשון בבידור, דודו טופז שמו, וימלוך על הארץ עשר שנים תמימות. אלא שאז קרה לטופז הנורא מכול, מה שקורה כמעט לכל מלך, תשאלו אפילו את ניקולאה צ'אושסקו. מלכותו נשללה ממנו באחת ויהי כאחד האדם.

צריך להזכיר ולהבין, בעשור כמו-מלכותו טופז באמת היה מלך, מלך בכל מובן, כאילו נמשח למלכות ביד האלוהים ובאהבת ההמונים, שהעריצו אותו, סגדו לו, ופנו אליו, משל היה באמת בן אלים, להושיעם מכל פגע וצרה.

הצרה באה כשטופז התחיל להאמין שהוא באמת בן אלים, מלך כל-יכול. לכן, משהודח לפתע, הוא לא היה מוכן לעכל ולקבל שתמה מלכות שניתנה לו לכאורה משמיים לפיקדון עולם, ועליו לפרוש לביתו וליהנות באושר מהעושר שצבר. ומאחר שטופז האמין כי אכן נמשח למלכות, הוא יצא למלחמת חורמה באבי ניר ושירה מרגלית, בני התמותה שהדיחו אותו, את בן האלוהים, כדי לרסק אותם, תרתי משמע, ולהשיב לעצמו את מלכותו שנגזלה ממנו שלא על פי הצדק האלוהי וטופז נביאו.

אלא שטופז לא היה באמת בן אלים אלא רק בן אדם, סתם, כמו כולם. ועל כן אמונתו היוקדת שהוא מלך של ממש שהודח בידי בני עוולה, הוליכה אותו להיות גיבור טראגי אומלל שגזר את דינו שלו לאובדן והתרסקות ומוות בהתאבדות.

במהלך 2009, ממש במקביל לשקיעתו של מלך הרייטינג טופז שדן עצמו למיתה, קם בישראל מלך חדש (כנראה שאנחנו לא יכולים בלי מלכים). בנימין נתניהו כבש בסערה את ראשות הממשלה, ומכהן בתפקידו זה, גם הוא, כבר עשר שנים תמימות. וגם נתניהו, בדיוק כקודמו טופז, נתפש בידי ההמונים כמלך מלכי המלכים, והם מעריצים אותו וסוגדים לו, ובטוחים שהוא יציל את עם ישראל מכל צרה ופגע ויוליך אותנו לגן עדן. אלא שגם הפעם הצרה היא שנתניהו, כמו קודמו טופז, התחיל להאמין שהוא עצמו בן אלים כל-יכול שנמשח למנהיג העם היהודי לדורותיו במעמד הר סיני.

והנה לפתע, אחרי עשר שנים, מוצא עצמו המלך נתניהו, כמו המלך טופז לפניו, עומד בפני הדחה מכס מלכותו. וגם הוא, כטופז, לא מוכן לקבל את הדחתו ולפרוש בשקט לביתו, לעשן סיגרים ולשתות שמפניה באושר ועושר. תחת זאת הוא בוחר, בדיוק כמו קודמו כמו טופז, לרסק את הצורה לשי ניצן ואביחי מנדלבליט, בני התמותה שהעזו לקום ולהדיחו מכס מלכותו האלוהית.

וכך, גם נתניהו, כגיבור הטראגי טופז שקדם לו, מוליך עכשיו את עצמו במלוא כוחו ועוזו אל אובדנו והתרסקותו. אלא שהפעם הוא ירסק כנראה לא רק את עצמו, אלא גם את משפחתו, וגם את מפלגתו, ואם לא יקום מי שיעצור בעדו - וכרגע אין נראה בקצה האופק מישהו שיכול לעשות זאת - גם את ממלכתו.

ועכשיו נותרה שאלת הסוף - האם העם הצופה במחזה הטראגי הזה ועלול גם להיות קורבנו, יקום בכל זאת ביום הבחירות ויאמר לאיש "יאללה ביבי, לך הביתה, שלום ותודה", או יבחר דווקא בסוף הכי מר שאפשר. בקרוב נדע את התשובה.

קובי ניב

קובי ניב | |פרצוף חמוץ

קובי ניב הוא סופר, תסריטאי, מרצה לקולנוע, פובליציסט ופנסיונר עם פנסיה לא משהו. היה שותף לכתיבת "ניקוי ראש" ו"זהו זה" בטלוויזיה. כתב עם המאייר דודו גבע את טרילוגיית "ספר מגוחך", "בנו של מגוחך" ו"מגוחך בעורף האויב". פרסם ספרי ילדים לרוב ("קוקוריקולום ויטה" ו"אבא סבבה" למשל), ספרי עיון בתחום הקולנוע ("החיים יפים, אבל לא ליהודים" ו"בזרוע נטויה ובעין עצומה") ואת הרומנים "החיים קשים, הא?" ו"בסוף כולם נמותו". מפרסם כבר שנים רבות טור דעה שבועי שהפך גם לבלוג בעיתון ''הארץ". חוץ מזה, תעשו גוגל, ויקיפדיה וכאלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ