אוניברסיטה לניצול, אפליה וצביעות

בכירי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב התייצבו נגד דבריו של שר החינוך על קהילת הלהט"ב, אך שני דברים קטנים, זעירים שבזעירים, מעמידים את "עמדתה הנחרצת" באור מגוחך ועגום

קובי ניב
קובי ניב
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אוניברסיטת בן גוריון
אוניברסיטת בן גוריוןצילום: אלי הרשקוביץ
קובי ניב
קובי ניב

חלקים נרחבים בציבור, לפחות כך זה הוצג בתקשורת, יצאו חוצץ נגד דברים פוגעניים שאמר שר החינוך, הרב רפי פרץ, בראיון ל"ידיעות אחרונות", נגד אי-הטבעיות כביכול של ההומוסקסואלית לעומת הטבעיות לכאורה של שמירת מצוות התורה. אפילו הסנאט של אוניברסיטת בן-גוריון, שלא משמיע בדרך כלל את קולו בענייני השעה, לא יכול היה הפעם לעמוד בפרץ ולהבליג.

והסנאט הזה הוא לא סתם. בראשו עומדים נשיא, רקטור, סגן נשיא, דיקאני כל הפקולטות ובתי הספר ובנוסף להם גם 71 (כמניין חברי הסנהדרין) חברי סגל בכיר. והנה דבר הסנאט הזה בתגובה לדברי השר פרץ כפי שפרסם הרקטור, פרופסור חיים היימס-עזרא:

"היום סנאט אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הצביעה (הטעות במקור) בעד אימוץ ההחלטה הבאה: שר החינוך, הרב רפי פרץ, המשתמש מתוקף תפקידו כיושב ראש המועצה להשכלה גבוהה בישראל העניק בסוף השבוע ראיון למוסף 'ידיעות אחרונות' ממנו עלתה, ולא בפעם הראשונה, תפיסת עולם שמקומה לא יכירנה בעולם האקדמי. דבריו החמורים של השר על הקהילה הלהט"בית בישראל והגדרתו את חבריה כמי שחייהם אינם 'טבעיים', והתנגדותו לנוכחותם של מהגרים שאינם 'יהודים' במדינת ישראל, כל אלו אינם עולים בקנה אחד עם ערכי השוויון העומדים בבסיס החיים האקדמים. ברוח חוקת האוניברסיטה, סנאט אוניברסיטת בן-גוריון מבקש להתנער מדברים חמורים אלו ולהבהיר כי כולנו כאיש אחד נעמוד על משמר כבוד האדם והחרות את מול אלו המבקשים לפגוע בו (שוב, הטעות במקור), ולכונן כאן משטר של חוסר סובלנות והעדר חרות".

הפוסט של רקטור אוניברסיטת בן-גוריון

לכאורה דברים אמיצים ונכוחים - "תפיסת עולם שמקומה לא יכירנה", "דברים חמורים", "ערכי השוויון", "נעמוד על משמר כבוד האדם והחרות". וואו! אלא ששני דברים קטנים, זעירים שבזעירים, מעמידים את הכאילו עמדה נחרצת הזאת של העילית האקדמית של אחת האוניברסיטאות החשובות בישראל באור מגוחך ועגום.

שהרי, ראשית לכל, אותה אוניברסיטה שראשיה יוצאים חוצץ נגד הפגיעה לכאורה בזכויות האדם של הקהילה הלהט"בית בישראל ומעלים על נס את "ערכי השוויון", מעסיקה במשך שנים רבות, כפי שפורסם אך באחרונה, את עובדי ובעיקר עובדות הניקיון שלה בהעסקת פוגענית כעובדות קבלן בתנאים ובשכר מחפירים. אז מה אתם אומרים, אדונים פרופסורים נכבדים, שזכויות האדם של הומואים נעלות יותר מזכויות אדם של מנקות עולות חדשות מרוסיה או מאתיופיה? אלו הם "ערכי השוויון" שלכם?

דבר שני, הרב פרץ דיבר בראיון לא רק נגד הומואים ולסביות וילדי פליטים ומהגרים. הוא גם אמר ש"אחרי סיפוח השטחים, הפלסטינים יוכלו להצביע רק בבחירות המקומיות". אז על זה אין לכם מה להגיד? זה ששר החינוך מציע בגלוי להקים כאן משטר אפרטהייד גזעני לא פוגע לכם בערכי השוויון וכבוד האדם והחרות וכל זה? למה? כי אתם מסכימים לזה? כי משטר אפרטהייד בישראל הוא בעיניכם, כמו בעיני השר הרב פרץ, דבר "טבעי"?

זה מה שיש לכם להגיד, זה דברכם, עילית האקדמיה הישראלית באוניברסיטת בן-גוריון - שיש גזענות ואפליה חמורים ונוראים, כמו נגד להט"בים וילדי פליטים, ויש גזענות ואפליה חמודים ומוצדקים, כמו נגד נשים עובדות ניקיון או נגד ערבים? איכס.

קובי ניב

קובי ניב | |פרצוף חמוץ

קובי ניב הוא סופר, תסריטאי, מרצה לקולנוע, פובליציסט ופנסיונר עם פנסיה לא משהו. היה שותף לכתיבת "ניקוי ראש" ו"זהו זה" בטלוויזיה. כתב עם המאייר דודו גבע את טרילוגיית "ספר מגוחך", "בנו של מגוחך" ו"מגוחך בעורף האויב". פרסם ספרי ילדים לרוב ("קוקוריקולום ויטה" ו"אבא סבבה" למשל), ספרי עיון בתחום הקולנוע ("החיים יפים, אבל לא ליהודים" ו"בזרוע נטויה ובעין עצומה") ואת הרומנים "החיים קשים, הא?" ו"בסוף כולם נמותו". מפרסם כבר שנים רבות טור דעה שבועי שהפך גם לבלוג בעיתון ''הארץ". חוץ מזה, תעשו גוגל, ויקיפדיה וכאלו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ