שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
ואלטר מרקדו במסיבת עיתונאים בפוארטו ריקו ב-2012
ואלטר מרקדו במסיבת עיתונאים בפוארטו ריקו ב-2012קרדיט: Dennis M. Rivera Pichardo/אי־
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

התקשורת באמריקה הלטינית מספידה בימים אלה את האסטרולוג ואלטר מרקדו באופן שמזכיר ראש מדינה. המונים ברחבי היבשת מספרים ברשת על צערם העמוק בעקבות לכתו, ועל הערצתם רבת השנים לדמותו הדו-מינית ול"מידע" שסיפק להם בכל יום ובכל שבוע על העומד להתרחש בחייהם.

מרקדו הוא אייקון לטיני יוצא דופן מאז תחילת שנות השמונים. מיליונים נהגו לצפות בתוכניות התחזית האסטרולוגית שלו, וכוכבי טלנובלות, פוליטיקאים ושחקני כדורגל נהגו להתייעץ איתו לפני החלטות חשובות בחייהם. להופעותיו על המסך תמיד נלוו גוון דרמטי ותלבושות מפוארות בסגנון מלכי (ומלכות) אירופה בימי הביניים. יצא להן שם עד שהשנה הן הוצגו בתערוכה מיוחדת במיאמי.

מרקדו הפגין דו-מיניות מושלמת, עד כי לפעמים התנהלו ויכוחים הזויים בשאלה הביולוגית אם מדובר בגבר או אשה. הוא הפך סמל ללהט"בים הלטיניים, וזאת למרות שכל חייו סירב לדבר על מיניותו או על גילו. "אני חסר גיל", נהג לומר. ובכל זאת, לפי אחת הגרסאות, מרקדו נולד סביב 1932 על סיפון אוניה שעשתה את דרכה מספרד לפוארטו ריקו, בן לאם מקטלוניה ואב מהאי הקאריבי. לפי אותה גרסה, ילדותו עברה עליו בפוארטו ריקו ושם גם החלה הקריירה שלו כשחקן ורקדן. במקביל, מרקדו העיד על עצמו כי למד פסיכולוגיה ורוקחות.

מרקדו. תלבושותיו מוצגות בתערוכה במיאמי
מרקדו. תלבושותיו מוצגות בתערוכה במיאמיצילום: צילום מסך

אחרי שנים בעסקי הבמה, ואחרי כמה תפקידים בטלנובלות, ביצע מרקדו באופן פתאומי שינוי חד בקריירה שלו. כשעמד להשתתף בתוכנית אירוח יומית בטלוויזיה, ואחרי שנודע כי אורח אחר לא יוכל לבוא, ביקש ממנו המנחה למלא חור של 15 דקות שנוצר בתוכנית ולקרוא את התחזית האסטרולוגית מאחד העיתונים, כאשר הוא לבוש במעיל עליון מבד סאטן נוצץ שנמצא באולפן. ההצלחה היתה כה גדולה שהפינה הפכה לעניין קבוע ובהמשך לשעה יומית שמרקדו הוא כוכבה היחיד, מלבד כוכבי השמיים שדיברו אליו ישירות.

בסוף שנות השבעים החלו ערוצי הטלוויזיה באמריקה הלטינית לרכוש לשידור את תוכניותיו של מרקדו באופן קבוע, והוא הפך לדמות מוכרת כמעט בכל בית. הצפייה בו היתה עניין משפחתי. כולם היו מתקבצים מול המסך הקטן ושותים בצימאון את התחזיות האופטימיות שלו. עם התחזקותה של הקהילה הלטינית בארה"ב, הפך מרקדו לבן בית גם במרכזי המהגרים במיאמי, ניו יורק וערים נוספות. כל ילד ידע לדקלם את משפט הסיום של תוכניותיו, אותו נהג להשמיע בקול בומבסטי ועם יד על הלב: "Pero sobre todo, mucho, mucho, mucho amor" ("אך מעל לכל, הרבה, הרבה, הרבה, אהבה").

מרקדו בפעולה. "mucho, mucho, mucho amor"

מעריצי מרקדו זוכרים לו את התחזית על כך שביל קלינטון ייבחר לנשיא ארה"ב; את הבטחתו שמדונה תגלם את אווה פרון הרבה לפני שהזמרת הוחתמה על החוזה; ולא שוכחים לו כשהודיע שהילרי קלינטון תהיה האשה הראשונה בבית הלבן (הפרשנות המקלה בעניין: היא אכן קיבלה יותר קולות מדונלד טראמפ). בהודעת אבל שפרסם המוזיאון להיסטוריה של מיאמי, המציג כאמור את אוסף תלבושותיו הססגוני, נאמר כי למרקדו היו כ-120 מיליון צופים בממוצע מדי יום לאורך 30 השנים האחרונות.

מעולם לא נודע על מערכת יחסית רומנטית שבה היה מעורב מרקדו, ואם פורסם על כך דבר מה - הוא הכחיש נמרצות. ב-2003 הוא הצהיר בראיון כי יש לו "זוגיות רוחנית" עם הזמרת והשחקנית הברזילאית מארייט דטוטו, שהתארחה באופן קבוע בתוכניותיו. אלכס פומרו, מפיק מלוס אנג'לס שעומד מאחורי סרט על חיי האסטרולוג, סבור כי "שמירת העמימות בנוגע לנטיותיו המיניות, איפשרה לו להיכנס לבתי המשפחות הקתוליות השמרניות".

למרות נסיעותיו הרבות לאמריקה הלטינית ולארה"ב, ביתו הקבוע של מרקדו היה ונשאר בפוארטו ריקו. בשנים האחרונות סבל מבעיות לב ואחרי התקף חמור הוטס לטיפול במרכז הרפואי היוקרתי "קליבלנד קליניק" שבארה"ב. "הייתי בצד של המוות וחזרתי אל החיים", ניסח זאת. בשבת האחרונה הוא מת בבית החולים בסן חואן, פוארטו-ריקו. על פי דוברת בית החולים הוא היה בן 87.

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |כתוב בלטינית

קולומבוס לא גילה את אמריקה ובוודאי לא את זו שהפכה לטינית. היא תמיד היתה שם, על צבעיה העזים ועמיה הילידים. אחר כך נוספו אליהם הכובשים, המתיישבים, הסוחרים והטיילים.

ביתי נטוע על מדרון הר בעמק המרכזי של קוסטה ריקה, ובו ניצב גם שולחן הכתיבה שמשמש אותי כמעט ארבעה עשורים כעיתונאי. זאת נקודת תצפית טובה אל יבשת ססגונית ומיוחדת, שטרם סיימה להתלבט תרבותית ופוליטית, ומספקת סיפורים מרתקים ויוצאי דופן. אני כאן, בין השאר, על מנת לצוד אותם.

לארכיון הפוסטים שלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ