הקאפיטן שירד מספינת הסמים של אקוודור ב-15 דקירות

הקצין תלמו קסטרו דונוסו, המוכר בכינוי "אל קאפי" בגלל דרגתו, שימש בעודו במדים כנציב של קרטל סינלואה באקוודור. עדויות חשפו את קשריו ובשבוע שעבר הוא נרצח בבית הסוהר

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
"אל קאפי" בעת מעצרו ב-2013
"אל קאפי" בעת מעצרו ב-2013קרדיט: צילום מסך
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

זאת היתה שעת בוקר מוקדמת ביום שלישי שעבר. שעת מסדר האסירים. התמונה שנגלתה לעיני הסוהרים בביתן מספר 9 בכלא המחוזי של גוואיאקיל, אקוודור, היתה קשה והתאימה לסדרות על קרטלי הסמים שהפכו כל-כך פופולריות בשנים האחרונות. אך כאן זה לא נטפליקס, אלא החיים עצמם. על בטנו, עירום, כשידיו ורגליו קשורות, שכב על רצפת התא "אל קאפי", איש קרטל הסמים סינלואה.

"אל קאפי" הוא כינויו של קאפיטן תלמו קסטרו דונוסו, איש מודיעין בחיל האוויר לשעבר שבעודו במדים שימש כנציב של הקרטל המקסיקאי באקוודור. האיש של חואקין "אל צ'אפו" גוסמן, הברון של הקרטל. דונוסו נדקר 15 פעמים בכל חלקי גופו. המסר היה ברור, הכתובת היתה כבר על הקיר זמן מה. הוא הרי היה אחראי על נתיב הקוקאין העושה את דרכו מקולומביה דרומה לאקוודור ומשם פונה צפונה למקסיקו ולארה"ב. את המעקף הזה בנה הקרטל כדי שדרכי האספקה שלו יחמקו מ"חומת האש" הקולומביאנית-אמריקאית.

אל קאפי, בן 46 במותו, היה פעיל עד 2013 והיה כאמור האיש של אל צ'אפו באקוודור. בהודעת משרד הפנים בקיטו נאמר כי הקצין לשעבר היה מבריח הסמים המבוקש ביותר במדינה וכשנודע לו, ב-2009, שנפתחה נגדו חקירה - עזב את הצבא וירד למחתרת. מעלליו עלו לכותרות בשנה שעברה, במהלך משפטו של אל צ'אפו בארה"ב, אליה הוסגר ממקסיקו בינואר 2017 ובה נידון ביולי השנה למאסר עולם ועוד 30 שנות מאסר.

אחד מעדי המפתח, חורחה מילטון סיפואנט, סיפר על הפעילות הבינלאומית של סינלואה ואמר כי אנשי מפתח בצבא אקוודור קיבלו שוחד בעבור הברחת טונות של סמים בגבול באמצעות משאיות צבאיות שאיש כמובן לא עצר. אל קאפי, כך על פי העדויות, גבה על כך כמובן עמלה. "זה היה כדאי. החומר הועבר למחסנים באקוודור ושם הוא הוכן למשלוח דרך הים או האוויר. ביחס לפיקוח החמור שמוטל על קולומביה, קל היה אז להוציא משלוחים מאקוודור", סיפר סיפואנט.

אל צ'אפו לאחר שנמלט בפעם הראשונה במקסיקו, ב-2014
אל צ'אפו לאחר שנמלט בפעם הראשונה במקסיקו, ב-2014צילום: Eduardo Verdugo/אי־פי

אל קאפי נעצר על חם בידי כוח של היחידה למלחמה בסמים בתוך מטוס קל שהיה עמוס ב-300 קילו קוקאין ומטען נוסף של רימוני יד. במשפטו התברר בין השאר כיצד הפכה אקוודור, מדינה קטנה יחסית שאינה נחשבת ליצרנית משמעותית של סמים באמריקה הלטינית, לצומת חשוב של אחסון והפצה עבור הקרטל המקסיקאי. תחקירים שראו אור בעיתונות של אקוודור דיברו על שינוע שנתי של 500 טון קוקאין.

אל קאפי הורשע ונשלח ל-13 שנות מאסר על הברחות הסמים ועוד חמש שנות מאסר על הלבנת הון. כל זמן ישיבתו בכלא, וביתר שאת אחרי שנחשפו העדויות במשפט אל צ'אפו, הוא נחשב לפצצה מתקתקת ולמי שחי על זמן שאול, שכן אצר מידע על הקשרים בין מבריחי סמים לאנשי צבא, משטרה ופוליטיקאים.

זמן קצר אחרי שנרצח אל קאפי, נעצר חשוד במעשה, מרטין גרגוריו גומס, שאף מיהר להודות. בכל הקשור לשאלה מי שכר את שירותיו - פיו סכור. חוסה סראנו, שכיהן כשר הפנים של אקוודור בעת מעצרו של אל קאפי, התייחס השבוע בדף הטוויטר שלו לרצח וכתב: "מצוי בתוכנו ארגון פשע אשר לא רק מבקש להפגין את הדומיננטיות שלו בהברחת סמים, הוא רוצה גם להכניס אותנו לפאניקה ולהביא אותנו למצב שלא ננסה לפעול נגדו".

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |כתוב בלטינית

קולומבוס לא גילה את אמריקה ובוודאי לא את זו שהפכה לטינית. היא תמיד היתה שם, על צבעיה העזים ועמיה הילידים. אחר כך נוספו אליהם הכובשים, המתיישבים, הסוחרים והטיילים.

ביתי נטוע על מדרון הר בעמק המרכזי של קוסטה ריקה, ובו ניצב גם שולחן הכתיבה שמשמש אותי כמעט ארבעה עשורים כעיתונאי. זאת נקודת תצפית טובה אל יבשת ססגונית ומיוחדת, שטרם סיימה להתלבט תרבותית ופוליטית, ומספקת סיפורים מרתקים ויוצאי דופן. אני כאן, בין השאר, על מנת לצוד אותם.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ