"כשיבוא המשיח היהודים יגלו שיש להם בעיה, הוא אשה"

ביקור בקהילה של קריסטו ליזבט בקוסטה ריקה מספק הצצה לתעשיית אמונה שפועלת כמעט בכל מדינות אמריקה הלטינית ובשיאה (אם אתם מאמינים) כללה מאה אלף איש שהלכו אחרי... גבר

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קריסטו ליזבט באחד משידורי הווידאו שלה
קריסטו ליזבט באחד משידורי הווידאו שלהקרדיט: צילום מסך
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

כמעט בכל מדינות אמריקה הלטינית (וגם בכמה קהילות לטיניות בארה"ב) פועלות קבוצות המאמינות בלב שלם כי המושיע - הוא ישו הצלוב - נמצא בינינו, והוא בכלל אשה. אין לסיפור הזה קשר לפמיניזם, פשוט ביליתי שעה מחיי בחברתם של כמה עשרות מאמינים כאלה החיים בסן חוסה, בירת קוסטה ריקה. האלוהים שלהם היא ליזבט.

בהתכנסות השבועית שלהם, בכל יום ראשון במלון "אמבסדור" שבפסאו קולון, רחובה הראשי של העיר, הם גומאים בשקיקה דברי אלוהים חיים מפיה של אשה בת 45, ילידת קובה, המתגלה לפניהם בווידאו ממקום מושבה הנוכחי, טקסס. ML הם ראשי התיבות שלה והיא הדבר האמיתי שיעניק להם חיי נצח.

קבוצות המאמינות באנשים שהם ישו (הוא ולא אחר) מופיעות ונעלמות ואין בהן דבר חדש. אך קבוצות שעובדות ישו שהוא אשה - זה כבר מהפך. "צריך רק לדעת לקרוא נכון", אומר לי אלחנדרו, נהג מונית מהפרבר טיבס, "יש רמזים שנשארו לאחר דורות של ניסיונות מחיקה מצד גברים מצ'ואיסטים וצמאי כוח. בספר הבשורה על פני מתי, למשל, ישו מדומה לתרנגולת האוספת את האנשים תחת כנפיה. תרנגולת, נו...".

על קהילת מאמינה של ליזבט (ספרדית)

תחקיר קצר במקורות גלויים מעלה כי ליזבט, או בשמה המלא ליזבט גרסיה, לא הגיעה לעיסוקה הנוכחי במקרה. היא אלמנתו של המטיף הדתי חוסה לואיס דה חסוס (מלכי-צדק) מירנדה, יליד פוארטו ריקו, שהנהיג בעצמו כת שלפי העיתונות בפלורידה מנתה בשיאה (סוף העשור הקודם) 300 קהילות מארגנטינה ועד אוסטרליה, וסך הכל כמאה אלף מאמינים, ערוץ טלוויזיה, תחנת רדיו ועוד. מאמיניו של מירנדה ציינו את חג המולד ב-22 בדצמבר והאמינו כי מנהיגם, פאפי (אבא), הוא התגלמות ישו והשטן גם יחד. כך הוא אמר להם.

היו שתי סיבות שהביאו את הקץ על הכת של מירנדה: הראשונה היא נבואתו/הבטחתו כי ב-30 ביוני 2012 תיחרב קריית הוותיקאן ברומא והשליטה הדתית בעולם הנוצרי תעבור אליו. השנייה היא שהאיש הלך לעולמו זמן קצר אחר כך כתוצאה מסיבוכים של שחמת הכבד, מחלה הנגרמת בין השאר מצריכה מופרזת של אלכוהול גשמי. רבבות מאמיניו המאוכזבים התפזרו  - מי לאמונות אחרות ומי לחוסר אמונה - אך חלק המשיך ללכת אחרי אלמנתו ויורשת עסקיו המסועפים.

"חוסה לואיס היה איש רע. הוא ידע שליזבט היא הדבר האמיתי אך ניסה להסתיר זאת. כל כוחו בא ממנה אבל לא היו בו תכונות טובות. הוא היה מגיע לפעמים לפגישות עם מאמינים כשהוא שיכור לגמרי. היא מלמדת אותנו לא לשתות, להתגבר על התאווה ולא לבגוד, לעשות סדר בחיינו", מספר אלחנדרו. לדבריו, ליזבט נמצאת בשטח כבר כמעט שמונה שנים. בתחילה היא קראה לעצמה "המלאכית מיכאל", כעבור זמן קצר החליפה ל"קריסטו ליזבט" ומאז ישו הוא אשה ויש לו סניפים כמעט בכל מדינות אמריקה הלטינית, וגם בארה"ב ובספרד.

לדברי אנשי הקהילה, באחת מהרצאותיה גילתה ליזבט למאמיניה את הסיבה האמיתית לכך שהיהודים לא קיבלו על עצמם בזמנו את האמונה בישו: הם בזו לו כי הוא היה אשה. "בעתיד תהיה להם בעיה. כשיבוא המשיח הם יגלו כי גם הוא אשה", סיפרה להם. 

חברי הכת הזו הם בסך הכל אנשים נחמדים. רובם גברים ונשים בגיל העמידה, לבושים בפשטות, חייכנים, שמחים לראות פנים חדשות. הם רק מבקשים לא לצלם. למה? זה פוגע בטוהר הרגע. התגלות הווידאו מסתיימת וכך גם המפגש עם ישו, אשה מצודדת לבושת חליפת עסקים. על המסך מרצד מספר חשבון בנק שאליו ניתן לתרום באמצעות כרטיס אשראי. אל דאגה, אפשר גם דרך PayPal.

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |כתוב בלטינית

קולומבוס לא גילה את אמריקה ובוודאי לא את זו שהפכה לטינית. היא תמיד היתה שם, על צבעיה העזים ועמיה הילידים. אחר כך נוספו אליהם הכובשים, המתיישבים, הסוחרים והטיילים.

ביתי נטוע על מדרון הר בעמק המרכזי של קוסטה ריקה, ובו ניצב גם שולחן הכתיבה שמשמש אותי כמעט ארבעה עשורים כעיתונאי. זאת נקודת תצפית טובה אל יבשת ססגונית ומיוחדת, שטרם סיימה להתלבט תרבותית ופוליטית, ומספקת סיפורים מרתקים ויוצאי דופן. אני כאן, בין השאר, על מנת לצוד אותם.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ