ילדי שכונת הפשע, הדקו חגורות: אנו נוחתים באוטופיה

מטוס שיצא משימוש הוסב לספריה עם 25 עמדות מחשב ומדפים עמוסים עבור ילדי איצטאפאלפה, רובע שבו מתרחשים 20% ממעשי הרצח במקסיקו סיטי. כעת מחפשים ארבעה מטוסים נוספים

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
המטוס-ספריה שהוצב באיצטאפאלפה. חנה ב"בית העלמין" למטוסים של נמל התעופה
המטוס-ספריה שהוצב באיצטאפאלפה. חנה ב"בית העלמין" למטוסים של נמל התעופה קרדיט: צילום מסך
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

איצטאפאלפה הוא פרבר במזרח מקסיקו סיטי והוא המאוכלס ביותר (יותר מ-1.8 מיליון איש) מבין 16 הרובעים שמרכיבים המחוז הפדרלי של בירת מקסיקו. החיים באיצטאפאלפה מורכבים וקשים. תושביו סובלים ממחסור במי שתיה, אך מקבלים מנות גדושות של פשע. סחר בסמים ושוק ענק של מסחר בחלקי רכב גנובים משגשגים ברובע. איצטאפאלפה גם מדורג במקום הראשון במחוז במעשי אונס והאלימות במשפחה. 20% מסך מעשי הרצח במקסיקו סיטי מתרחשים בו.

עם נתונים כאלה ברור מדוע הפרויקט עליו יסופר בפוסט הזה זכה לשם "הטיסה לאוטופיה" (Volando a la Utopia). במוקד הסיפור עומד מטוס בואינג מדגם 737-200 ש"נחת" בשכונת אלווארו-אוברגון של הרובע, לאחר שהותקנה בו ספריה מודרנית לילדים הכוללת 25 עמדות מחשב, מסכים לקריאת ספרים אלקטרוניים ומדפים עמוסים במאות ספרים מודפסים. הכל על מנת לספק לילדים ולהורים משב רוח של תקוה ומסגרת חינוכית סבירה, במקום שבו רבים אינם מחוברים לאינטרנט.

המטוס יוצר ב-1986 ושימש בשנים הראשונות חברת תעופה בניו זילנד. לאחר מכן, הוא טס עבור חברה מקסיקאית בשם Mexicana de Aviación שאינה קיימת עוד. לאחר שיצא משימוש, הוא חנה ב"בית עלמין" למטוסים סמוך לנמל התעופה הבינלאומי של מקסיקו סיטי. היו אלה טכנאי מטוסים לשעבר שקיבלו על עצמם את פרויקט הפיכת המטוס לספריה בהתנדבות. הם פירקו את המושבים, התקינו מערכת חשמל מתאימה ואת עמדות המחשב, ואת תא הטייס הפכו לסימולטור טיסה.

היכנסו אל הספריה המעופפת

"יש למטוס הזה מזל גדול", אמר הטכנאי מרקוס חררדו לופס בראיון בערוץ המקומי, "במקום שיפרקו אותו לחלקים הוא חלק מיוזמה נהדרת, פרויקט שמבקש לעודד ילדים לקרוא, לרכוש ידע ולהתרחק מהרחובות". לופס גם קיבל על עצמו תפקיד בניהול השוטף של הפרויקט - הוא אחד האחראים על סימולטור הטיסה. נקבע כי ילדים שיתמידו ויגיעו לספריה עשר פעמים - יזכו בזמן "הטסה" כפרס. על מנת להשלים את "חווית הטיסה" עבור הילדים, אנשי צוות הספריה לובשים מדים של טייסות וטייסים.

המטוס-ספריה נצבע מבחוץ, עוטר במוטיבים פרחוניים ססגוניים, ונחנך לאחרונה. המנהלת, דיאנה איטצל, שהתגוררה באיצטאפאלפה כשהיתה סטודנטית וכעת שבה לרובע כדי לעזור לתושביו - מדברת על הצלחה גדולה. לדבריה, המטוס נגרר והוצב במגרש ריק ומוזנח ששימש בעבר נקודת מפגש עבור סוחרי סמים ולקוחותיהם. ראשת מועצת הרובע, קלרה ברוגדה, שותפה מלאה להתלהבות ואמרה כי כבר עכשיו היא מבקשת עוד ארבעה מטוסי-ספריה לשכונות נוספות באיצטאפאלפה. "הדקו את החגורות ילדים, צפויות לכם טיסות נוחות ובטוחות אל עולמות קסומים", אמרה בטקס חנוכת המטוס.

לפני כשנה הודיע נשיא מקסיקו, אנדרס מנואל לופס אוברדור, כי ברצונו למכור את המטוס הנשיאותי המפואר שהותקן עבור קודמו בתפקיד - בואינג מדגם 787 (Dreamliner) - אולם לא נמצא לו קונה. לפני מספר שבועות הועלתה במקסיקו הצעה להעניק את המטוס כפרס הראשון בהגרלת הלוטו הלאומית. "אנחנו מוכנים לקבל אותו", אומרים בחיוך אנשי הטיסה אל אוטופיה.

צוות הספריה הצטרף לגל הבדיחות השוטף את מקסיקו באחרונה - סביב החלטתו של הנשיא (איש השמאל) אנדרס מנואל לופס אוברדור, שהכריז לפני שנה על רצונו למכור את המטוס הנשיאותי המפואר שהותקן במיוחד עבור קודמו בתפקיד - בואינג 787 Dreamliner - אך לא נמצא לו קונה. עד כדי כך, שבשבועות האחרונים הועלתה הצעה לתת את המטוס כפרס ראשון בהגרלת הלוטו לאומית. "אנחנו מוכנים לקבל אותו…", אמרו בחיוך אנשי "הטיסה לאוטופיה".

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |כתוב בלטינית

קולומבוס לא גילה את אמריקה ובוודאי לא את זו שהפכה לטינית. היא תמיד היתה שם, על צבעיה העזים ועמיה הילידים. אחר כך נוספו אליהם הכובשים, המתיישבים, הסוחרים והטיילים.

ביתי נטוע על מדרון הר בעמק המרכזי של קוסטה ריקה, ובו ניצב גם שולחן הכתיבה שמשמש אותי כמעט ארבעה עשורים כעיתונאי. זאת נקודת תצפית טובה אל יבשת ססגונית ומיוחדת, שטרם סיימה להתלבט תרבותית ופוליטית, ומספקת סיפורים מרתקים ויוצאי דופן. אני כאן, בין השאר, על מנת לצוד אותם.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ