עשר נשים נרצחות במקסיקו מדי יום, והנשיא בוחר לא להתרגש

שני מעשי זוועה בהם נרצחו בת 26 ובת 7 מטלטלים את המדינה מוכת האלימות, אך אנדרס מנואל לופס אוברדור מעדיף לדבר על "תחלואי הניאו-ליברליזם" ולהציג עמדה מעורפלת כלפי פמיניזם ונשים

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנת פעילות סמוך לביתה של הילדה פטימה, השבוע
הפגנת פעילות סמוך לביתה של הילדה פטימה, השבועקרדיט: REUTERS / Edgard Garrido
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

כשמדובר במקסיקו, מדינה שבה כל שיאי הפשע והאכזריות נשברו מזמן, צריך מנות גדושות של כאב וזעזוע כדי שתתעורר מחאה והציבור שבע הסבל ייצא לרחובות. זה בדיוק מה שקורה בימים אלה בעקבות מציאת גופתה של ילדה בת 7 בשק אשפה באחד הפרברים הדרומיים של הבירה מקסיקו סיטי, וגל של הפגנות ומחאה ברשתות החברתיות הגיע עד ללשכתו של הנשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור.

הסיפור הזה מתחיל בשבוע שעבר, עם מציאת גופתה של אינגריד אסקמייה בת ה-26. היא נרצחה בידי בן זוגה וצילומים של גופתה המבותרת דלפו (ככל הנראה נמכרו בידי פראמדיקים) לאחד העיתונים. הציבור, ובמיוחד נשים ופעילות בארגוני הנשים, לא הספיקו להתאושש, ובתחילת השבוע נמצאה גופתה של הילדה פטימה ססיליה אלדריגט אחרי שישה ימי היעדרות. היא נראתה לאחרונה נלקחת מבית ספרה בידי אלמוני, דקות לפני שאמה הגיעה לאסוף אותה. המשטרה פתחה בחיפושים, לא מצאה דבר, ולבסוף אותרה הגופה כשעליה סימני התעללות קשים. פרס של שני מיליון פסו מקסיקאי הובטח לכל מי שיעביר מידע שיוביל ללכידת האלמוני.

הרשתות החברתיות הוצפו במחאה נגד השלטון הפדרלי, מושלי מדינות המחוז ונגד הנשיא אוברדור באופן ספציפי. אוברדור, העומד בראש מפלגת השמאל MORENA וראש העיר מקסיקו סיטי לשעבר, מרבה להאשים בנאומיו את קודמיו מהימין בתחלואי המצב במדינה, אך מוצא עצמו כעת בלב הביקורת. "את פטימה לא רצח הניאו-ליברליזם", כתבו רבים ברשתות במחאה על הסברי אוברדור ותוך שהם מתייחסים לססטיסטיקה נוראית שמדברת בעד עצמה: במקסיקו נרצחות מדי יום עשר נשים בידי בני זוגן או בידי גברים אחרים וזאת מתוך 90 בני אדם שנרצחים מדי יום ברחבי המדינה. ב-2018 לבדה, כך על פי ארגון בשם "הרשת להגנת זכויות ילדים" (REDIM)  נרצחו 3,752 נשים מקסיקאיות, מהן 1,463 קטינות.

פטימה ססיליה אלדריגט
פטימה ססיליה אלדריגט צילום: צילום מסך

ויש אספקט נוסף לאלימות כלפי נשים במקסיקו: היא כבר אינה נחלת השכבות החלשות והעניות בחברה אלא חוצת מעמדות. ב-25 בנובמבר עלתה למרכז הדיון הציבורי במדינה פרשת רציחתה של אבריל פרס סאגאון, רעייתו של חואן קרלוס גרסיה, מנהל "אמזון מקסיקו" לשעבר. סאגאון נהגה באומץ רב וחשפה פומבית את האלימות מצד בעלה ואת העובדה שניסה להרוג אותה בעבר. מאוחר יותר, בהיותה במכונית עם ילדיה, בדרכה למסירת עדות ותלונה רשמית במשטרה, ירה בה אלמוני בראשה. מאז, לא ננקטו שום צעדים והיורה לא נתפס.

נשיא מקסיקו במסיבת העיתונאים, השבוע. מאשים את הניאו-ליברליזם
נשיא מקסיקו במסיבת העיתונאים, השבוע. מאשים את הניאו-ליברליזםצילום: CARLOS JASSO / רויטרס

אתמול (שני) נדרש אוברדור למחאה במהלך מסיבת העיתונאים היומית שלו, אך במקום להרגיע את האווירה ולהבטיח צעדים קונקרטיים, סיפק תשובות מעורפלות שרק הגבירו את הזעם. "יש מחשבה שמרנית לפיה 'פמיניזם כן, שינוי לא'. כאילו הפמיניזם חשוב יותר משינויים חברתיים אחרים. לא, הוא חלק מאותו דבר. הדבר דומה למי שמתבונן בעץ ולא רואה את היער. אנחנו חיים רגע חשוב ביותר בחיים הציבוריים שלנו. מתי לפני כן נלחמו כך בשחיתות?"

מי שנשמעה נחרצת וברורה הרבה יותר היא קלאודיה שיינבאום, ראשת ממשלת המחוז הפדרלי של מקסיקו סיטי. היא פנתה למפגינות ולארגוני הנשים באמצעות דף הטוויטר שלה וצייצה: "זה מקומם, זה סוטה, זה כאב גדול כל-כך לחשוב שמישהו היה מסוגל לעשות דבר כזה לילדה. הפשע הזה אסור שיעבור ללא עונש". שיינבאום יודעת על מה היא מדברת. המציאות הסטטיסטית במקסיקו מלמדת כי 80% ממבצעי הפשעים במדינה אינם באים על עונשם.

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |כתוב בלטינית

קולומבוס לא גילה את אמריקה ובוודאי לא את זו שהפכה לטינית. היא תמיד היתה שם, על צבעיה העזים ועמיה הילידים. אחר כך נוספו אליהם הכובשים, המתיישבים, הסוחרים והטיילים.

ביתי נטוע על מדרון הר בעמק המרכזי של קוסטה ריקה, ובו ניצב גם שולחן הכתיבה שמשמש אותי כמעט ארבעה עשורים כעיתונאי. זאת נקודת תצפית טובה אל יבשת ססגונית ומיוחדת, שטרם סיימה להתלבט תרבותית ופוליטית, ומספקת סיפורים מרתקים ויוצאי דופן. אני כאן, בין השאר, על מנת לצוד אותם.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ