ספינה טרופה ששמה "ונצואלה", אך על הסיפון החגיגה בעיצומה

אחת המדינות העשירות בעולם נמצאת בכאוס כלכלי וחברתי והזעם שולט ברחובות. אולי זו הסיבה שחתונת הצמרת של השלטון התקיימה במתחם מבוצר ובלי סמארטפונים. את הפאר אפשר רק לדמיין

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דניאלה קאביו ועומאר אסדו
דניאלה קאביו ועומאר אסדוקרדיט: דף האינסטרגרם של דניאלה קאביו
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

כבר שנים שהעולם עוקב אחרי הספינה הטרופה ששמה ונצואלה. מדינה עם פוטנציאל עושר אדיר ומרבצי נפט וגז מהגדולים בעולם ששרויה בכאוס כלכלי וחברתי, סובלת ממחסור קשה, מערכת בריאות הרוסה ומיליונים מאזרחיה חיים כפליטים במדינות שכנות. על רקע תמונת המצב הקשה הזו, מעניין להתבונן באירוע יוצא דופן, שעצם התרחשותו נשמר בחשאיות במשך חודשים ארוכים: חתונת בתו של דיוסדאדו קאביו, מספר 2 בשלטון בקראקס ויד ימינו של הנשיא ניקולס מאדורו.

הזוג המאושר הם הדוגמנית והזמרת דניאלה קאביו וארוסה מזה כחמש שנים, כוכב הפופ הלטיני עומאר אסדו. השניים נפגשו ב-2014 בזכות העיסוק המשותף במוזיקה, כשאסדו כתב לקאביו שיר שביצעה בפסטיבל. חתונת השניים התקיימה ב-27 בדצמבר, אך הדבר פורסם רק בימים האחרונים, אחרי שהתקשורת הוונצואלנית החלה לבדוק שמועות וצילומים שדלפו ובהם נראים השניים עונדים טבעות נישואים. שמועות ודיווחים בעניין כבר נפוצו בעבר בעיתונות הלטינית, והוכחשו או נותרו ללא אישור רשמי.

והנה, בסוף השבוע שעבר, בתוך ים הברכות ליום הולדתו ה-36 של אסדו בדף האינסטגרם שלו, שמה קאביו קץ לספקולציות ולרחש בחש. "אני חוגגת את חייך ומודה לאל שהחליט לאחד אותם עם שלי. יום הולדת שמח אהובי, אתה הכל. אני אוהבת אותך בעלי", כתבה ופרסמה צילומים מטקס. אסדו לא התעכב יותר מדי וענה לבחירת לבו: "כבר 36... תודה לאל שנתן לי עוד שנה בחיים ובעיקר על כך שהוא מאפשר לי לחגוג לצידך כבעל ואשה. זה יהיה לנצח כך".

חתן בסמוקינג, כלה עם פנינים

הרקע של אחד הצילומים צלצל מוכר לרבים במדינה: זוהי החצר הפנימית של אקדמיית הכוחות המזוינים של ונצואלה במבצר טיאונה. וכך, החלו הפרטים להיאסף ועד מהרה הורכב פאזל של אירוע מפואר, שופע וגדוש באבטחה צבאית אליו הגיעו כל בכירי המשטר. קאביו צעדה אל הטקס לבושה שמלת פנינים בגזרת נסיכה ואילו החתן נחנט בסמוקינג אפור. 

דיוסדאדו קאביו הוא נשיא "האסיפה הלאומית המכוננת", גוף הממונה של נבחרי הנשיא מאדורו ומטרתו לנטרל את כוחה של "האסיפה הלאומית הנבחרת" בראשה עומד האופוזיציונר חואן גואידו. קאביו מפעיל עבור מאדורו את כוחות הביטחון, המשטרה, הצבא וגם את המיליציות העממיות החמושות, שהן הכוח העיקרי בדיכוי ההפגנות שמשתוללות במדינה בשנים האחרונות.

דניאלה קאביו ועומאר אסדו בשיר שהפגיש אותם

מבין בכירי המשטר, בהם גם כמובן הנשיא מאדורו ורעייתו, בלטה במיוחד החברה הטובה רוזינס צ'אבס, בתו הצעירה של המנהיג הנערץ הוגו צ'אבס, שמת מסרטן ב-2013. כל משתתפי האירוע והעובדים בו נדרשו להשאיר את הסמארטפונים שלהם בכניסה כחלק מחשאיות הכינוס ואי הרצון לחשוף לציבור את השפע הקולינרי והיוקרה הכללית ששררה בו.

ובכל זאת, בין המשתתפים היו גם כאלה שיצאו בפנים חמוצות. גנרלים לשעבר בצבא ונצואלה התרעמו על כך שבחצר הפנימית של האקדמיה, חצר כבוד היסטורית הנחשבת בעיני לובשי המדים כמקדש לערכי הכבוד הלאומי והאומץ הפטריוטי, בה מושבעים כל קציני הצבא, התקיימה חתונה אזרחית...

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |כתוב בלטינית

קולומבוס לא גילה את אמריקה ובוודאי לא את זו שהפכה לטינית. היא תמיד היתה שם, על צבעיה העזים ועמיה הילידים. אחר כך נוספו אליהם הכובשים, המתיישבים, הסוחרים והטיילים.

ביתי נטוע על מדרון הר בעמק המרכזי של קוסטה ריקה, ובו ניצב גם שולחן הכתיבה שמשמש אותי כמעט ארבעה עשורים כעיתונאי. זאת נקודת תצפית טובה אל יבשת ססגונית ומיוחדת, שטרם סיימה להתלבט תרבותית ופוליטית, ומספקת סיפורים מרתקים ויוצאי דופן. אני כאן, בין השאר, על מנת לצוד אותם.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ