נשיא ונצואלה מציג: "חליטה טבעית" לחיסון נגד הקורונה

ניקולס מאדורו זועם על החלטת טוויטר להסיר מהרשת ציוצים שבהם דיווח על "חיסון לנגיף" ושיבח את "המדען" שעומד מאחוריו. "הכנתי עם אשתי תשעה בקבוקים ואנחנו שותים בקביעות"

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נשיא ונצואלה מאדורו בנאום לאומה על החשש מקורונה
נשיא ונצואלה מאדורו בנאום לאומה על החשש מקורונהקרדיט: Marcelo Garcia / Venezuelan Presidency / AFP
שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט

"טוויטר מחקו לי פרסום שבו המלצתי לאוכלוסייה לשתות חליטה טבעית המעניקה לגוף חיסון נגד נגיף הקורונה" - על המשפט הזה לא חתום בעל עסק, נטורופת או רוקח מחונן, אלא לא אחר מנשיא ונצואלה ניקולס מאדורו.

השבוע, באחת מהופעותיו הבלתי נגמרות בטלוויזיה הממלכתית, בשידור חי מאולפנו שבארמון בקראקס, התמרמר נשיא ונצואלה כי הרשת החברתית טועה ועל הדרך מונעת מהציבור בארצו להכיר את "המוצר החדש" ממעבדותיו של המדען סיריו קינטרו, אליו אתייחס מיד. "אני סומך על הרופא הזה", פסק מאדורו הכועס, "הכנתי יחד עם סיליה (רעיית הנשיא - ש.פ) תשעה בקבוקים ואנחנו שותים מהם באופן קבוע. מי שרוצה מוזמן להכין לעצמו את החליטה הזאת, ומי שלא - שיכבד לפחות את דעתי בנושא!"

סיריו קינטרו
סיריו קינטרוצילום: צילום מסך

קינטרו, שהוצג על הנשיא כדוקטור לרפואה, מצהיר על עצמו בפרסומים שונים כי יש לו "תואר בפילוסופיה של המדע מאוניברסיטה איטלקית". ההיכרות של הציבור בוונצואלה עמו מתחילה בתקופה שבה טיפל בנשיא הוגו צ'אבס, כשגסס מסרטן. לימים סיפר קינטרו כי צ'אבס, שמת ב-2013 מהמחלה, החליט בשלב מסוים "להפסיק את הטיפול הטבעי שלי ולצאת לקובה כדי לתת לרופאים שם לטפל בו. כולנו יודעים מה קרה".

על כל פנים, לפני כשבועיים הזמין מאדורו את קינטרו לארמון הנשיאות על מנת שישתתף בהתייעצויות בנוגע להתפשטות הקורונה. מאדורו כנראה התלהב מאוד ממה ששמע, משום שכעבור זמן לא רב הוא פרסם באתר השלטון בוונצואלה את ההודעה הבאה לגבי מהות הנגיף (ואני עושה כמיטב יכולתי בתרגום הטקסט ההזוי הזה - ש.פ): "זהו טפיל תוך-תאי שמקורו בזן של זחלי HIV שהתמזג עם זחלי תולעים טפילות הפוגעות בכבד. אליהם הוספו מקטעי DNA אנושי מתאים עובריים שהופקו במעבדה ממי שפיר".

בדף הטוויטר שלו הוסיף מאדורו כי מסקנתו החד-משמעית של קינטרו היא שהנגיף הוא "נשק טרור ביולוגי". בטוויטר מחקו את הציוץ מכיוון שעל פי כללי הרשת אין לפרסם מידע שקרי. אך אבוי, יחד עם המידע הנ"ל נמחק גם מתכון החליטה הטבעית שעליה שם נשיא ונצואלה את מבטחו. על דאגה, הפרטים פורסמו גם במקומות אחרים: יש לערבב לתוך ליטר מים לואיזה לימונית (עשב לימון), ג'ינג'ר, סמבוק, פלפל שחור, קליפות ומיץ לימונים ודבש. שותים חצי כפית כל שעתיים, בין שש בבוקר לשמונה בערב, במשך שלושה ימים, וזהו, העניין סודר.

מתכון החליטה לכל המעוניין (ספרדית)
מתכון החליטה לכל המעוניין (ספרדית)

בניסיון להציל את כבודה של ונצואלה, מיהרו חברי "האגודה למחקרים מדעיים" במדינה (Asoinivic) לפרסם הודעה שבה הם מתנערים לחלוטין מהמלצותיו וטענותיו של קינטרו. הודעתם זכתה להתעלמות מוחלטת מצד כלי התקשורת של השלטון.

מאדורו פנה באחרונה לקרן המטבע הבינלאומית בבקשה לסיוע בסך חמישה מיליארד דולר לטובת היערכות ארצו לנגיף. מדובר בצעד מעניין שכן אותו מאדורו הצהיר בעבר כי הקרן המטבע כי "אויב גדול" וכי "מי שיפנה אליה הוא בוגד ולעם עומדת הזכות לצאת לרחובות נגדו". בקרן המטבע סירבו לבקשה והסבירו כי "מבחינה בינלאומית לא ברור מי המנהיג הלגיטימי של ונצואלה, דבר שאינו מאפשר לסייע לה". מנהיג האופוזיציה, חואן גואידו, המוכר על ידי כ-50 מדינות לפחות כנשיאה הזמני הלגיטימי של ונצואלה, טוען בימים האחרונים כי פרסומי שלטון מאדורו כאילו בוונצואלה יש עשרות בודדות של חולים, הם שקר.

שלמה פפירבלט

שלמה פפירבלט | |כתוב בלטינית

קולומבוס לא גילה את אמריקה ובוודאי לא את זו שהפכה לטינית. היא תמיד היתה שם, על צבעיה העזים ועמיה הילידים. אחר כך נוספו אליהם הכובשים, המתיישבים, הסוחרים והטיילים.

ביתי נטוע על מדרון הר בעמק המרכזי של קוסטה ריקה, ובו ניצב גם שולחן הכתיבה שמשמש אותי כמעט ארבעה עשורים כעיתונאי. זאת נקודת תצפית טובה אל יבשת ססגונית ומיוחדת, שטרם סיימה להתלבט תרבותית ופוליטית, ומספקת סיפורים מרתקים ויוצאי דופן. אני כאן, בין השאר, על מנת לצוד אותם.

לארכיון הפוסטים שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ