רבע גמר היורו הגיע! רק במטאל

נכון שהפרשנים מעצבנים ולא יודעים מהחיים שלהם? נכון שהמשחקים לפעמים לא משהו? נכון שכדורגל זה משעמם מאוד? אז הנה טורניר מטאל קטן להנעים את השעות הקשות

רון בן טובים
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רון בן טובים

אני אוהב כדורסל, אני לא ממש אוהב כדורגל. זהו, חשבתי שאולי כדאי להתחיל עם העניין הזה מהתחלה, כי חשוב לשמור על ציפיות ראויות. אבל בגלל שאתם כולכם כנראה אוהבים את הדבר הזה, הוא הופך להיות חשוב בעיניי גם. למה? כי להיות אינדיבידואל זה מטומטם, וכי אם מאות שנים של גלות יהודית באירופה לימדה אותי (אישית) משהו חשוב זה שממש כדאי לדעת מה קורה סביבך, כי: א) ככה תוכל להתערות קצת ולהתבולל וכי ב) ככה תדע אם מישהו בדרך לרצוח אותך. אה! ואם כבר אנחנו מדברים על רצח ואירופה, אין זמן טוב מזה לדבר על טורניר היורו, שהוא משהו כמו שחזור של מלחמת 30 השנים, מלחמת 100 השנים, ושתי מלחמות העולם, רק עם כדור כזה מטומטם. אני חושב שזה לגמרי לטובה, והעם היהודי (כל עוד לא תופס אותו איזה חוליגן אנגלי שיכור) ממש ממש בעד.

Satan Soccer
צילום: Zazzle.com

אז לכבוד העובדה שאני מכבד את המנהגים המוזרים שלכם, החלטתי לפחות לעזור גם לכם להבין קצת תרבות גבוהה מה היא (על לא דבר) על ידי עריכת טורניר יורו משלי, רק עם מטאל. עכשיו, כמה הבהרות לפני שנתחיל: א) אני מתחיל ברבע גמר, גם לכבוד רבע הגמר שמתקרב, אבל בעיקר כי אין לי כוח ב) אני הולך לבחור בלהקה אחת שתייצג כל מדינה, והלהקה הזו היא הלהקה שאני בחרתי, אז חופשי תשרפו עם הדעות שלכם. הדעות שלכם לא מעניינות אותי. אוקיי. למשחק!!!! (בסוף גם תהיה תחזית לזוכה בטורניר הגדול, שמעתם את זה פה קודם!)

הזדמנות אחרונה לעשות לייק למאשין מיוזיק בפייסבוק לפני הפעם הבאה!

גרמניה איטליה

משחק ראשון מעניין מאוד, בעיקר כי מדובר בשתי מסורות מטאל משונות מאוד, כל אחת בצורתה היא. נתחיל בגרמניה. גרמניה, שזכורה לכולנו לטובה מהמאה העשרים העליזה, הייתה, בדומה לגרמניה בכל דבר אחר, מעצמה אדירה, בעיקר בשלבי ההבי מטאל/ת׳ראש מטאל של סוף שנות השבעים - תחילת התשעים. אני אישית אף פעם לא הייתי בקטע הגרמני הזה (סורי, אוהבי קריאייטור), אז לא אבחר את הלהקה שלי משם. במקום זאת, אבחר נציגה מהמסורת היותר בעייתית של המדינה הבעייתית הזו, שהיא המטאל הקיצוני של שנות האלפיים והלאה. הרבה דברים טובים יצאו מגרמניה, מכוניות, נגיד, או משהו כזה, אבל להקות קיצוניות לא ממש. אבל כשהם פוגעים, יימח שמם, הם פוגעים טוב. ולכן נציגת גרמניה בשלב זה תהיה Ruins of Beverast, שהיא בעצם פרוייקט היחיד של אחד אלכסנדר פון מיילנלד. הייתי יכול ללכת על, נגיד Nyktalgia שעשו אחלה בלאק מטאל, או גם על Fyrnask הדומיים, שהוציאו את אחד מאלבומי השנה שלי, אבל גבוה מעל כולם עומד לו הקיסר אלכסנדר, עם להקה שבאמת שיש כמוה רק אחת. שילוב אפל ונורא של בלאק, דום, ופשוט רוח אפית מוטרפת שיוצרת נופים מטאליים מרהיבים. כמעט סולחים להם על השיט שלהם. טוב, לא באמת.

איטליה, לעומת, זאת היא מדינה מעט פחות מטאלית מיריבתה המרכז אירופית, וזו מהסיבה הפשוטה שמטאל הוא טיפה יותר קטע של מדינות/אזורים קרים, ולא ממש להיט ים-תיכוני. אבל, למרות זאת, ואולי בזכות זאת, איטליה מוציאה זרם דק וכמעט אחיד של הרכבים מעניינים ומוזרים בקרב ים של מלו-דרמה מעייפת (כאילו הבנו, יש לכם מלא רגשות, סבבה). נישאים בגאון מעל ההמון, אבל, לפחות בכמה שנים האחרונות, הם Ufomammut. השלישיה הצפון-איטלקית הזו, שדווקא באה ממקום קריר ונעים, עושה סלאדג׳ מטונף ומגעיל, מפוצץ ריפי-על ונהמות שטן. עם אלמנטים פה ושם של פוסט-מטאל סטייל Pelican, הם כנראה מהסלאדגי׳סטים היותר חכמים בסביבה, ומוציאים אלבומים טובים די בעקביות. הערת אגב, זו אולי לא להקה איטלקית, אבל יש לייבל איטלקי מצויין בשם I, Voidhanger שמוציא שיט טוב כל הזמן, אז מומלץ.

תוצאה: גרמניה 3 - איטליה 1

וויילס בלגיה

טוב, במידה מסויימת קרב הדושבגים של אירופה, שמצד אחד יש מטאל-קור ולוסט פרופטס, ומצד שני מלאן פדופילים, פיגועים ושוקולד. קשה להחליט מה יותר גרוע. אז בואו לרגע נתעלם מהמורשת הנוראית של שני המדינות הללו, ונתמקד במעט שיש שהוא חיובי. בבלגיה יש לנו את Aborted, שהיא אחלה אם אתם בקטע של דת׳ טכני, אבל אני לא הולך לבחור אותם בחיים, מטעמי נאמנות אישיים אשר ייטמנו במערכת לעולמי עד. אז נגיד שנלך על Enthroned, שהם סוג של ה Cradle of Filth הבלגים, רק אולי קצת פחות טובים. בצד הוולשי, שוב, אם ממש רוצים להתעלם מלהקות כמו BFMV, ואני ממש הולך לעשות את זה, אז נשארנו עם נציגות של כבוד בצורת Budgie. מכל הלהקות בעולם שהמציאו את הת׳ראש מטאל ״כאילו כאילו״, או שהיו מטאל לפני שהיה דבר כזה, אני חושב ש Budgie היו אחת מהאמיתיות. פשוט גרסת סבנטיז קיטשית למגהדת׳, או משהו כזה.

תוצאה: ווילס 0.5 - בלגיה (2-)

פולין-פורטוגל

טוב, אחרי המקלחת הקצרה שעשיתי אחרי המשחק האחרון, סוף סוף משחק ראוי. בצד הפורטוגלי, אמנם, המצב קצת דליל, כי, שוב, חמים ונעים שם, אז מה בכלל צריך מטאל? אבל, כמו במקרה האיטלקי, המעט שיש הוא כל מה שצריך. במקרה הזה יש לנו את Moonspell, ענקי מטאל חוצי-דורות ושורפי הרים, שעזרו להביא את בשורת הפולק-מטאל, מטאל/אוריינטליסטי לעולם עם הדמו המפעים שלהם Anno Satanae ב-1993. הם בלאק, הם גותיים, הם סאדו-מאזו, הם מה שבא להם. עברו איזו תקופת דארק אייטיז/גותי מוזרה בסוף שנות התשעים, אבל אפילו את זה הם עשו לא רע. ובעיקר, יש מצב חזק שנראה אותם אצלנו, אבל מי יודע אולי אלו רק משאלות לב. יצירת המופת שלהם, ללא ספק היא אלבום הבכורה הרציני שלהם; Wolfheart, שבית בלעדיו הוא כמו בית בלי, לא יודע, בלי האלבום הזה.

אבל, מה לעשות שפורטוגל ומונספל הגדולים נפלו פה בהגרלה קשה עד בלתי אפשרית. תגיד מה שתגידו על פולין, ועל הסיבה שהשדות שלהם כ״כ פוריים ומדושנים, אבל מניאקים שהם, הם לא יודעים להוציא מטאל רע, עוד מימי Vader העליזים. אבל, מבחינתי, מה שקורה שם בעשר שנים האחרונות הוא הגרסה המטאלית של פלישת הויקינגים בימי ביניים, או חציית ים סוף, או לא יודע מה. פשוט נחשול של להקות מדהימות, אם זו Mgla המרטיטה, Odraza המפעימה, Outre המוטרפת, Batushka המרגשת או, כמובן כמובן Behemoth שהיא כל הדברים האלה, ועוד תוספת מבורכת של מקצוענות. לבחור להקה אחת מהקבוצה הזו זה לא קל בכלל בכלל, אבל אני עדיין אלך עם הלב, והלב הולך עם האלבום הכי טוב של שנה שעברה, הלוא הוא Exercises in Futility הנשגב של Mgla.

תוצאה: פולין 6 פורטוגל 2

צרפת איסלנד

הופה. עוד קרב טיטאנים, אם כי גם הפעם לא לגמרי שקול. איסלנד, וזה ידוע לא מעט שנים, היא אי קטן מאוד, עם מעט מאוד אנשים, אבל שכולם בו משוגעים ואיכשהוא גם אוהבים את ביורק. סצנת פאנק והזיות ענפה עד מאות ומרתקת עד מאוד באייטיז, וסצנת מטאל מתעוררת, בעיקר בזמן האחרון. נבחרי הסצנה, אני מניח, יהיו Solstafir שבכמה שנים האחרונות די כובשים את היקום, יחד עם אחיהם הנורווגים Kvelertak, עם מטאל קיצוני עם נגיעות כמעט פופיות מודרניות. אחלה להקה, די חיבבתי אותם על ההתחלה, אבל לא משוגעים מספיק לטעמי. אבל מה, יודעים מי כן משוגע ממש ממש מספיק? אולי טיפה יותר מדי? Wormlust, זה מי. צמד חמד מרייקאוויק שפשוט לקח את מה שבני אדם חושבים שהוא מטאל סבבה ונורמלי, הכניס אותו למרתף מרופד בנייר פצפצים, שרף את המגברים שלו, שבר את הקירות, והקליט את עצמו עושה את זה, עם קצת תיפוף ברקע. האלבום האחרון שלהם, The Feral Wisdom מ-2013, הוא חתיכת מופרעות יפהפיה, ואחת העטיפות המופלאות של הזמן האחרון. לא לשמוע בזמן שמפעילים מכונות גדולות.

לעומת זאת, הו הו הו, בצד הצרפתי יש לנו מסורת טיטאנית של טירוף, שהופכת את הבחורים הנחמדים מאיסלנד לגמדי גינה בחנות מזכרות ליד איזה אגם געשי. יש לכם את Peste Noire המופרעים והחולים עד מוות, את Alcest המרחפים מעל העננים, את Plebeian Grandstand המוגבלים שכלית, או את Year of no Light הגאוניים. אבל הרחק הרחק מעל כולם, מעל העניים וגם מתחת לשאול, עומדת לה בגאון אולי להקת המטאל הכי טובה, חשובה, משמעותית, וחדשנית של הדור האחרון, הלוא היא Deathspell Omega. בלאק/דת׳ מטאל קוסמי, שכמו נולד עם יצירת כדור הארץ מלוחות געשיים ונוזליים, ובאותו הזמן היא העתיד שלו. הם הם התרופה, בעצמם ובמוזיקה שהם עושים, לאינסוף להקות גנריות חסרות נשמה, מופקות עד אבק, שתופי הבס שלהם, אם לצטט את מר פנריז הגדול, נשמעים כמו נקישות של מכונת כתיבה. ברק אלוהי היישר מהתחת של זאוס ישר על הראש שלכם. איטס נוט איבן קלוס.

תוצאה: צרפת 100 איסלנד 4

סיכום

ובכן, זהו כאמור רק שלב רבע הגמר, ובהיותי אדם נעים והולך בתלם זרמתי עם הנבחרות המסריחות שאשכרה משחקות בשלב המקביל בטורניר ״האמיתי״. עובדה מצערת זו גרמה לנטישת נבחרות קטנות, אך עם נשמה, כמו Altar of Plagues האיריים, או Drukh האוקראיניים, נבחרות עם מסורת ענקית שמסריחות אותה תמיד ברגע האחרון, כמו Napalm Death היענו אנגליים, נבחרות שהייתי רוצה שישתתפו רק בגלל בן אדם אחד שהם הוציאו (הונגריה ואטילה ממייהם) ונבחרות קטנות שתמיד תמיד יוצאות עם היד על העליונה, כמו שווייץ המדהימה, שעם שניים וחצי אנשים הוציאה חלק מלהקות המטאל הטובות אי פעם - Hellhammer, Celtic Frost, Samael, Bolzer.

אבל, ככה זה העולם, טיפשי וחסר תרבות. אם כן, בהינתן הנתונים הללו, הגמר, ללא ספק יהיה בין צרפת לפולין, כשלדעתי, זה ייגמר בפנדלים ועם נצחון פולני. דת׳ספל ענקיים, אבל הם לא יכולים לשחק לבד כל הזמן. סורי.

משחק הגמר: פולין 17 צרפת 16

רון בן טובים | |מאשין מיוזיק

רון בן-טובים, יליד 1981, מרצה לספרות אנגלית, בעל נטייה לפתח אובססיות בהקשרים מוזיקליים, וגם באחרים. כותב את הבלוג מאשין מיוזיק מאז 2010. אנסה כאן לדבר וללהג כמה שרק יהיה אפשר על היפ הופ, הארדקור, ומטאל על סוגיו השונים.

תגובות