אלבומי המטאל של העשור: אקורד הסיום של להקה גדולה מהחיים

באלבומה האחרון התקרבה ISIS (לא אלה עם החרבות) יותר מאי פעם למלודיה ונגישות. אבל, כפי שמספר בפעם הראשונה הסולן ארון טרנר, Wavering Radiant היה למעשה רגע של ניתוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שם האמן: ISIS

שם האלבום: Wavering Radiant

שנה: 2009

הוצאה: Ipecac Recordings

שיר אהוב: "Stone to Wake a Serpent"

עטיפת האלבום "Wavering Radiant"

העובדות היבשות: האלבום החמישי של ענקית הפוסט-מטאל ISIS ולכל הדעות המלודי והנגיש ביותר שלה. ההפקה הנוצצת, השירה הנקייה ושלל אלמנטים חדשניים הביאו אותה למקום מוזיקלי חדש אבל היה זה גם אלבומה האחרון. שנה אחרי צאתו הודיעה הלהקה בפתאומיות על פירוקה לאחר יותר מ-13 שנה והשאירה חלל בגודל של פיל.

העובדות הלא יבשות: מעט מלהקות המטאל שפעלו בעשור הראשון של האלף הנוכחי השפיעו כפי שהשפיעה ISIS. היא שילבה סלאדג׳, פוסט-רוק, דום ומטאל פרוגרסיבי לכדי חבילה כמעט חסרת תקדים של מלודיה וחספוס. שאפנות ויומרה שולבו באינטימיות רגשית כמעט גדולה מהחיים והפכו את ISIS לחלק מהותי מפס הקול הכבד ולשחקנית מרכזית בקטלוג של חברת התקליטים של מייק פאטון Ipecac.

מאז התפרקות הלהקה, סולנה ארון טרנר לא נח על זרי הדפנה: הוא המשיך להיות פעיל בלהקת נעוריו Old Man Gloom, הקים את Sumac יחד עם בריאן קוק (Russian Circles, Botch) והשתתף בשלל פרויקטים ושיתופי פעולה. המרכזי שבהם הוא הפרויקט עם שותפתו ליצירה ולחיים פיית׳ קולוצ׳יה, Mamiffer. בדומה לחבריו, סירב טרנר לדון באריכות בסיבות שהובילו לפירוק ISIS עד לראיון שערכתי עמו כעת.

זוהי שיחה כנה ופתוחה על מה מוביל קבוצת חברים להקים להקה, מה גורם לפירוקה ואיזה תפקיד משחקת בכך התקשורת בין אישית. כרגיל, זוהי גרסה מקוצרת של הראיון ואת הגרסה המלאה שלו ניתן לקרוא בבלוג החיצוני שלי. חומרים נוספים אפשר למצוא בדף הפייסבוק.

למה בעצם אתה מוכן לדבר על הפירוק של ISIS דווקא עכשיו?

"הסוף של ISIS היה מאוד קשה עבורי, אפילו השנתיים האחרונות של הלהקה. היו לי כל כך הרבה רגשות סותרים לגבי מה שעשינו יצירתית ולגבי האופן שבו הסתדרנו כבני אדם, פשוט הרגשתי שזה משהו שאני רוצה להשאיר מאחורי. בעוד שאני מבין את הרצון של אנשים לדבר על זה, ניסיתי לדחוף את השיחות איתי לעבר מה שקורה עכשיו. עבורי זה מה שרלוונטי. הייתי מעדיף את זה מאשר לדבר על מה שעשיתי בעבר, במיוחד בהינתן העובדה שהעבר הזה מאבד רלוונטיות עבורי עם כל שנה שחולפת. יש ב-ISIS הרבה שארוג בצורה עמוקה לתוך מסלול חיי ואני גם שמח שהמוזיקה הזו המשיכה לקבל חיים משלה גם אחרי הלהקה".

"כשהתפרקנו היתה שיחה קבוצתית לגבי איך נציג את זה. היה קשה להסכים מפני שכל אחד מאיתנו הרגיש אחרת לגבי למה ואיך זה קרה. החלטנו על דרך מאוד דיפלומטית של תשובות כלליות ואז דבקתי בכך. לא הרגשתי בנוח להיכנס לפרטים. כעת זה קצת יותר קל לדבר בפתיחות על הלהקה".

הרבה ממה שאמרת בעבר וסבב סביב "אי הסכמות יצירתיות". מצד שני תיארת את Wavering Radiant כרגע מאוד דמוקרטי, כאלבום קולקטיבי, כניסיון קבוצתי להדק את הצליל, ומצד שלישי - כל אחד מכם הלך לכיוון שונה לגמרי אחרי הפירוק.

"כל מי שבאמת שם לב יכול לפצח מה היו חילוקי הדעות היצירתיים מעצם ההאזנה למה שכולם עשו אחרי זה. במידה מסוימת חילוקי הדעות הללו הם מה שהפך את ISIS לכל כך אפקטיבית בתקופות מסוימות. העובדה שלכל אחד מאיתנו היו רעיונות שונים היא די מעניינת".

"מה שאמרנו בהצהרה שלנו ש'אמרנו את כל מה שהיה לנו לומר כקולקטיב', היה די נכון. אם היינו מנסים לכתוב עוד אלבום - לא היינו צריכים לבחור להתפרק, זה פשוט היה מתפוצץ מעצמו. המרכיב של חילוקי דעות אמנותיים היה אמיתי מאוד. כשהתחלנו היתה לנו מטרה משותפת יחסית מאוחדת והאישיות היצירתית שלנו היתה עדיין בתהליכי עיצוב ושינוי. היה יותר קל לשים את חילוקי הדעות שלנו בצד ופשוט לצלול לתוך המאמץ הקבוצתי הזה. אבל ככל שהתבגרנו והטעמים שלנו נעשו ספציפיים ושונים יותר - זה נעשה קשה יותר למצוא מכנה משותף ולמצוא דרך לגרום להכל לעבוד".

"לגבי Wavering Radiant, אני לא מרגיש טוב לגביו כהצהרה האמנותית האחרונה של הלהקה. הוא בוודאי לא מהאלבומים האהובים עליי שהקלטנו. אני לא יכול לנתק אותו מהקושי שחוויתי בזמן שעשינו אותו. אני שמח שהוא קיים עבור אנשים שנהנים ממנו. אם להיות בוטה, אישית הייתי מעדיף ש-Panopticon יהיה האלבום האחרון שלנו".

ISIS. כל אחד הלך לכיוון אחר לחלוטין

יש משהו מעניין בלהקות שיש בהן כוחות יצירתיים מנוגדים. יש אלבום שבו כולם מנסים להבין מה קורה, מה התפקיד שלהם ואז יש את האלבום שבו הכל מתמזג ועולים על נוסחה. במידה מסוימת אני יכול לראות איך Wavering Radiant הוא דמות טראגית ברצף הזה. הוא משקף רגע שבו להקה היא לא להקה יותר, פשוט אוסף אנשים. מבין למה אני מתכוון?

"כן, כן. זה מה שהיה במובן מסוים. אני חושב שהיתה תחושה גדולה יותר של לכידות באלבומים הראשונים וכשהגענו ל-Wavering Radiant זה כבר היה אנשים שמבצעים את התפקיד שלהם. זה פחות או יותר ההגדרה ההפוכה לאיך שאני רוצה לנגן מוזיקה. ידענו מה אנחנו עושים, ידענו שאנחנו טובים כלהקה, לא כבודדים, ופשוט עשינו את זה. זה היה כמו להדק תבנית שיצרנו ולא לדחוף את עצמנו למשהו אחר לגמרי".

אתה מרגיש שזהו תהליך בלתי נמנע?

"לא. אני חושב שעבור להקות כמו ISIS זה קשה במיוחד. הקמנו אותה בגיל צעיר שבו עוד לא פיתחנו דרכים בוגרות או מפותחות לתקשר וכתוצאה מכך התקבעה דרך מסוימת לעשות דברים. מהניסיון שלי, הנכונות שלך לתקשר באופן פתוח עולה ככל שאתה מובחן יותר כאדם. האופן שבו התנהלו אחד מול השני התקבע פחות או יותר בשתיים-שלוש הראשונות שלנו וזה לא השתנה הרבה אחר כך. זו היתה מהמורה רצינית עבורנו. הרגשות האמיתיים של כולנו היו לרוב מוסווים".

האם יש בזה סוג של תמרור אזהרה לאיך לא לעשות דברים? 

"בהחלט כן. הדבר הגדול ביותר עבורי הוא לא להתפשר שוב. אני לא שואף להיות דיקטטור של להקה ששולט בכל פן בעשייה, אבל באותה נשימה אני לא רוצה לעבור שוב את התהליך זה של הקלטת אלבום שאני לא, אתה יודע, 95% תומך במוזיקה שנעשית. בשנים האחרונות של ISIS פשוט סתמתי את הפה כדי לשמור על שלום בית, התפשרתי על דברים שלא בהכרח הרגשתי טוב לגביהם, פשוט כדי שנוכל לעבור הלאה ובגלל שהייתי מבועת מעימותים. אני עדיין לא טוב עם עימותים, זו תבנית שאני מנסה לשבור כי היא לא מובילה אותי לאף מקום חיובי".

"בעקבות שיחות שניהלתי עם פיית׳, גם בזמן אמת וגם לאחר מעשה, הבנתי שהופעתי עם ISIS אבל לא הייתי מוזיקאי. זו הבחנה חשובה מאוד עבורי. אני לא רוצה לצאת לשם ולעשות את כל זה כמו עבודה. אני רוצה שזה יהיה משהו שאני מושקע בו לחלוטין. הגעתי עם הלהקה לנקודה שבה לא יכולתי להמשיך יותר, שלא הייתי שמח עם מה שעשינו ושבעצם המשכתי לעשות רק כדי לא להכעיס אחרים. זה לא תגמול ראוי וזה לא שווה לשמר להקה אם בסופו של דבר אתה תשנא את החברים שלך".

רון בן טובים | מאשין מיוזיק

רון בן-טובים, יליד 1981, מרצה לספרות אנגלית, בעל נטייה לפתח אובססיות בהקשרים מוזיקליים, וגם באחרים. כותב את הבלוג מאשין מיוזיק מאז 2010. אנסה כאן לדבר וללהג כמה שרק יהיה אפשר על היפ הופ, הארדקור, ומטאל על סוגיו השונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ