בידוד, כי אנחנו לא לבד בעולם

הבן נמצא בחדר, אנחנו מחטאים קבוע והתקשורת איתו נעשית בוואטסאפ או דרך דלת סגורה. הוא מרגיש מצוין ולפעמים כל זה מרגיש מטופש, אבל בסוף הכל קם ונופל על ערבות הדדית

עמותת מדעת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת בידוד לחולים בקורונה בבית החולים רמב"ם, אתמול
מחלקת בידוד לחולים בקורונה בבית החולים רמב"ם, אתמולצילום: רמי שלוש

אדוה לוטן

השבוע הצטרפה גם המשפחה שלי לקבוצה הגדלה והולכת של בתים שאחד מבניה או אחת מבנותיה צריכים לשהות בבידוד. במקרה שלנו, איתרע מזלו של בן ה-16 והוא היה באותו סופרמקרט שבו ביקרה תיירת, שאחר כך אובחנה כחולת קורונה. אמנם מאז החשיפה האפשרית כבר חלף זמן, אבל את ארבעת הימים שנותרו הוא יבלה בבידוד לפי ההנחיות.

וכך, ממצב שבו הכל נורמלי עברנו אל הלא נורמלי. הבן נמצא בחדר, נעשה חיטוי קבוע של משטחים שבהם נגע כשיצא לשירותים והתקשורת איתו נעשית באמצעות וואטסאפ או דרך דלת סגורה. הוא מרגיש מצוין רק מתוסכל מהצורך להיות בבידוד ולהפסיד את חגיגות פורים.

אנחנו מקפידים למלא אחר ההוראות, אבל מה אומר ומה אספר - זה מרגיש מטופש. חלק אחד במוח שלי מסביר לי את ההיגיון מאחורי הבידוד הביתי ומניעת המשך הפצת המחלה, חלק אחר טוען "אבל עד לפני יום לא עשינו כלום והילד בריא", חלק שלישי מחדד את ההשלכות האפשריות: למשל, מה יקרה אם אני אצטרך להיכנס לבידוד, מה זה יעשה לפרנסה שלי, מה יקרה לכלכלה ולחברה שלנו אם משרד הבריאות ימשיך במדיניות הזו.

ואז שוחחתי עם גיסתי והיא סיפרה לי על חברה טובה, שלה בן חולה סרטן המצוי בסבב טיפולים כימותרפיים, ועל החרדות המטורפות שאיתן הם מתמודדים. השיחה הזו עזרה לי מאוד להעמיד את הכל במקום ולהחזיר את הדברים לפרופורציות הנכונות. הרעיון מאחורי הבידוד הביתי מאוד פשוט: מהמעט שידוע לנו היום, קורונה הוא נגיף מדבק מאוד ואנשים עלולים להדביק בו גם לפני שיש להם סימפטומים. לכן, צמצום המגע ככל הניתן יאפשר את מניעת התפשטות המחלה. הפרסומים של משרד הבריאות ממחישים עד כמה קל להיחשף ולהידבק והדיווחים מאירופה ממחישים כמה קל לאבד שליטה על המצב ברמה לאומית.

אין לי ספק שההחלטות של משרד הבריאות מושפעות מכל מיני שיקולים ולא כולם ידועים לי. עם זאת, ברור לי כי חלק מההחלטות מושפעות מההזנחה הפושעת, ארוכת השנים, של מערכת הבריאות. מההבנה שמערכת הבריאות במצבה הנוכחי, המורעב ונטול הרזרבות, לא יכולה לעמוד בגל תחלואה קיצוני. שעומס גבוה מדי על בתי החולים יביא לא רק לתמותה מקורונה אלא לתמותה של חולים אחרים כי לא יהיה מי שיוכל לטפל בהם. אפשר רק לקוות שהמשבר הנוכחי יפיל למישהו איזה אסימון.

כך או כך, לכולנו, כחברה, יש מחויבות הדדית להגן אחד על השני. את הבידוד של הבן שלי אנחנו מקיימים כדי להגן עלינו, אבל לא פחות מכך, כדי להגן על החברה שבחוץ. אנחנו מסייעים לצמצם את הפצת המחלה כדי שמישהו אחר לא ידביק אנשים שעלולים לא לשרוד אותה. הערבות ההדדית הזו היא אחד הדברים שהופכים את החברה שלנו לטובה יותר, ואנחנו גאים לתת את חלקנו הקטן.

אדוה לוטן היא מנכ"לית מדעת 

לוגו מדעת

עמותת מדעת | מדעת

כל מה שקשור לבריאות שלנו, איך לשמור עליה ואיך להתגונן מפני מידע שמסכן אותנו, מפי אנשי מקצוע ומומחים לבריאות הציבור.

מדעת היא עמותה ללא מטרות רווח הפועלת לקידום בריאות הציבור בתחומי הטיפול הרפואי והרפואה המונעת.

לאתר של עמותת מדעת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ