כדי לנצח את הקורונה עלינו לאמץ תפישה של "חולה כרוני"

השמירה על הנחיות הריחוק החברתי דומה לטיפול תרופתי שניתן לחולים. הבעיה היא שכשיש אינדיקציות לשיפור, בדומה לבדיקות מעבדה שחוזרות תקינות, מגיע הרגע שבו אנו טועים ומתפתים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגיף הקורונה כפי שהוא נראה במיקרוסקופ אלקטרונים
נגיף הקורונה כפי שהוא נראה במיקרוסקופ אלקטרוניםקרדיט: צילום מסך

אלון קס

יעקב הוא חולה קרוהן, מחלת מעי דלקתית שפוגעת קשה מאוד באיכות חייו. אחרי תקופה ארוכה ומתסכלת במיוחד, יעקב הצליח למצוא בעזרת הרופאה שלו את הטיפול התרופתי שמאזן אותו. כמה חודשים אחר כך, אחרי שלא היתה אף "התלקחות", יעקב החליט להפסיק את הטיפול התרופתי משום שהרגיש טוב יותר.

לשרה יש סוכרת קלה והרופאה שלה ממליצה לה על שינוי אורח חיים. אחרי כמה חודשים של הקפדה על תזונה ופעילות גופנית, בדיקות המעבדה חוזרות תקינות. שרה מחליטה להפסיק להקפיד על אורח חייה, משום שחשבה: "אולי בעצם אין לי סוכרת".

חוקרת קורונה במעבדה בסיאטל, שלשוםצילום: AFP

כל רופא שמטפל במצבים כרוניים נתקל בדוגמאות כאלה למכביר. התוצאה בכולן היא כמעט תמיד זהה: החמרה במצב הבריאותי שמובילה להרבה סבל מיותר שיכול היה להימנע. אין לי ביקורת ליעקב ושרה, הנטייה שבעטיה הפסיקו את הטיפול היא אנושית מאוד. אף אחד לא אוהב לחשוב על עצמו במונחים של "חולה כרוני" ולהתמיד במשטר של תרופות. לשנות את אורח החיים לתמיד - זו משימה קשה מאוד. לפעמים, כמו בסוכרת, את התוצאות של הטיפול רואים רק בעתיד הרחוק, אבל את הקושי של השינוי חווים עכשיו. כל-כך מפתה לחשוב שאולי פשוט נפלה טעות.

***

מגפת הקורונה שמשתוללת כעת ברחבי העולם דומה למחלה כרונית. צעדי הריחוק הפיזי שהתבקשנו לקיים הם הטיפול היחיד שיש לנו כרגע, והוא טיפול קשה וממושך. התוצאות שאנחנו רואים כרגע בישראל הן יחסית טובות, וזה מאוד מפתה לחשוב שאולי טעינו, שאולי הקורונה לא כל-כך נוראית, שאולי יש בנו משהו מיוחד שיגרום לזה להתפשט פה אחרת. 

אבל כמו במחלה כרונית, מצבנו הטוב הוא בזכות הצעדים שנעשו. אם נפסיק אותם - המצב יחזור לקדמותו. איך אנחנו יודעים זאת? המחלה מדבקת טיפתית ואולי גם עוברת דרך משטחים; זמן הדגירה הוא יחסית ארוך ואפשר להיות מדבקים בו; והתסמינים של המחלה הם לא מאוד ספציפיים וקשים לזיהוי. אלו התכונות של הנגיף שמלכתחילה גרמו לו להתפשט ולהפוך למגפה עולמית מסוכנת: כולן גם יחד גורמות לכך שחולה ידביק בממוצע שלושה אנשים אחרים. השלושה האלה מדביקים תשעה וכך הלאה להתפשטות המעריכית שכולנו כבר למדנו להכיר.

אירוע פתיחת בית חולים לחולי קורונה בברמינגהאם, בריטניה. זה הטיפול היחיד שיש לנו כרגעצילום: Jacob King/אי־פי

התחלואה הקשה אבל האיטית שהמחלה גורמת לה, מובילה לזה שבכל רגע נתון המחלה מייצרת שיעור מאושפזים ומונשמים גבוה ומעמיסה על מערכת הבריאות. השילוב בין העומס והתחלואה הקשה מוביל לסבל רב ולשיעור פטירה לא מבוטל. "הטיפול" שאנחנו עוברים כרגע הוא מאוד קשה. וגם לו יש מחירים קשים. מתסכל ככל שזה נשמע, אנחנו עדיין בשלב הראשוני של בלימת המחלה ופיתוח כלים טובים דיים כדי שנוכל להשתחרר בהדרגה. להערכתי, השלב הזה יצטרך להימשך עוד כמה שבועות, בתקווה שלא רבים. כן, כמו בכל אירוע בסדר הגודל הזה, יש עיכובים ומתרחשות טעויות ותקלות.

לכשיסתיים שלב הבלימה, יתחיל השלב השני ובמרכזו תהליך חזרה לשגרה שיימשך על פני חודשים. עדיין נצטרך לשמור על ריחוק חברתי, רבים עדיין לא יחזרו לעבוד במשרד, עבודת מערכת החינוך תהיה משובשת, ואירועי תרבות ומסעדות ישארו סגורים. יהיו לפעמים גם צעדים של חזרה אחורה. פתאום שכונה או יישוב יסגרו לגמרי. ייתכן שגם בחגים הבאים ניאלץ להישאר בבית ולא לחגוג עם המשפחה המורחבת. ההתאמות ייעשו תוך כדי תנועה ואיש לא יודע בדיוק כיצד זה יראה.

עד מתי? עד שנדע לעשות משהו שישנה את הפרמטרים שמלכתחילה הפכו את הנגיף למגפה עולמית מסוכנת. למשל, אם נמצא טיפול שידע להקטין משמעותית את עוצמת התחלואה שהנגיף גורם. או אם נמצא חיסון שימנע מאנשים להידבק. או אם תהיה הפתעה והנגיף יעבור מוטציה ויהפוך לפחות אלים (לא הייתי בונה על זה). הנבואה ניתנה לשוטים, אבל נראה לי שהוגן להגיד שזה ייקח זמן. גם אם יהיו הצלחות כבירות ומהירות, כדאי שלפחות לבינתיים כולנו נאמץ כלפי עצמנו גישה של "מטופלים כרוניים". לכן, תשמרו על ההנחיות ואל תתפתו לנטייה האנושית להפסיק את הטיפול.

אלון קס הוא סטודנט לרפואה וחבר בעמותת מדעת

לוגו מדעת

עמותת מדעת | מדעת

כל מה שקשור לבריאות שלנו, איך לשמור עליה ואיך להתגונן מפני מידע שמסכן אותנו, מפי אנשי מקצוע ומומחים לבריאות הציבור.

מדעת היא עמותה ללא מטרות רווח הפועלת לקידום בריאות הציבור בתחומי הטיפול הרפואי והרפואה המונעת.

לאתר של עמותת מדעת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ