אורי משגב
אורי משגב

בסוף השבוע התפרסם במוסף הבית של יאיר לפיד ראיון תיקון נזקים ושיפור תדמיתי. עד כה, בעקבות פרסומים בבלוג זה ועדויות אישיות של שני מעשני קנאביס אמיצים שנחשפו בפייסבוק, לפיד דווקא הסתבך שוב בחוסר אמינות חריף. כעת, וגם לאור חומרים נוספים שיתפרסמו כאן בעתיד הקרוב, מתברר שלפיד ממשיך להסתבך גם בתחומים אחרים שנדונו בראיון.

הנושא הפעם הוא תקנות הנגישות לנכים. מדינת ישראל היא מקום שבו הנושא הזה בוער במיוחד, עקב ריבוי פצועי המלחמות, שמתווסף לשיעור הנכים מלידה, ממחלות ומתאונות. לקראת סוף הראיון שערך עמו רענן שקד ב"ידיעות אחרונות", הצהיר לפיד שהפוליטיקה ממלאת אותו וחייו ככותב הסתיימו.

שי פירון ויאיר לפידצילום: ניר כפרי

שקד שאל: "אין בקרים שאתה אומר: בסוף, זה חיים של תגרנות, שתדלנות, דיבורים. זה לא כמו לכתוב משהו שמזיז למישהו".

לפיד השיב: "מה אני אכתוב, בחיי, שיזיז יותר מזה שחתמתי בשולי הדף שבו אישרתי את תקנות הנגישות לנכים בכל מדינת ישראל?".

תשובה יפה. מרגשת. לפידית מאוד. אלא שעמיתי אור קשתי ואנוכי גילינו בימים האחרונים שהמציאות שונה בתכלית. למרבה הצער והמבוכה מתברר שלפיד, ולא בפעם הראשונה חוטא גם בפופוליזם, גם בלקיחת קרדיט על עבודה מאומצת של אחרים, וגם בחוסר אמינות.

תקנות הנגישות לנכים במדינת ישראל נגזרות מחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (תיקון מס' 2) שהתקבל בכנסת במארס 2005. במסגרת החוק נקבע כי התקנות לחוק זה יאושרו על ידי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות עד 1 בנובמבר 2006.

ח"כ גילאון במליאת הכנסתצילום: שירן גרנות

בעקבות סחבת וביורוקרטיה שארכו שנים נדרש בג"ץ להתערב בעניין, וקבע כי התקנות יוגשו על ידי משרדי הממשלה הרלוונטיים במהלך 2012, ויאושרו עד לסוף שנה זו.

לתקנות יש משמעויות פיזיות וכלכליות גורפות, ולכן הליך ההכנה והאשרור שלהן ארוך ומפותל. המסלול כולל גיבוש תקנות בהתאם לחוק על ידי משרדי הממשלה; חתימה של שר האוצר והשר הממונה; בדיקה ואישור של תת הוועדה הפרלמנטרית לנושא; חתימה סופית של שר המשפטים והשר הממונה במשרד הרלוונטי.

את קידום התקנות אפשר לתאר כמפעל חיים פרלמנטרי של חבר הכנסת אילן גילאון ממרצ, שסובל מנכות בעצמו. תת הוועדה הפרלמנטרית לנושא הנגישות, בראשותו של גילאון, התכנסה בכנסת הקודמת 89 פעמים. תוצר העבודה המאומצת שלו ושל קודמיו היו עשרות קובצי תקנות, שעוסקות בנושאים כמו נגישות השירות, הנגשת מוסדות ציבור, הנגשת בתי עסק, הנגשת בניינים חדשים, ועוד. חלק מהקבצים אושרו ועברו ליישום בשטח. אחרים עמדו בפני אישור.

אלא שחלמאות ביורוקרטית וחוסר מזל גרמו לבלימת התהליך. מאחר שהבחירות הוקדמו, ושרי הממשלה התחלפו, נדרש קיום חוזר של הליך האשרור לקובצי התקנות שלא אושרו.

11 קובצי התקנות שעמדו לפני אישור הוחזרו לפיכך למשרד האוצר לשם חתימה מחדש של שר האוצר החדש. יש להדגיש: מדובר בחתימה פרוצדוראלית, מכיוון שפקידי האוצר כבר עברו על התקנות ואישרו אותן. אלא שהאישור התעכב חודשים ארוכים.

בעקבות העיכוב פנה גילאון ללפיד אישית, עדכן אותו כי התקנות תקועות במשרדו וביקש שיחתום עליהן. לפיד השיב לו שלא היה מודע לעניין.

כשהתקנות נשארו תקועות, פנה גילאון בשנית ללפיד. הפעם השיב לו לפיד שהוא יחתום על התקנות, אבל יעשה זאת "בשביל קארין אלהרר ולא בשבילו". קארין אלהרר היא חברת כנסת מטעם "יש עתיד", המרותקת לכסא גלגלים.

מאז אותה שיחה חתם לפיד רק על שניים מתוך 11 הקבצים הממתינים לחתימתו: תקנות נגישות לשירותי בריאות ותקנות הנוגעות להכשרה מקצועית. אלו קובצי התקנות שעליהם התפייט בראיון שקיים עם רענן שקד.

תשעה קבצים אחרים נותרו תקועים. שבעה מהם כבר אושרו על ידי השר הממונה במשרד הרלוונטי, וממתינים לחתימתו של לפיד.

בין הקבצים הללו: תקנות הנוגעות למשרד התחבורה (נגישות באוטובוסים בין עירוניים; מוניות; רכבת קלה), שהועברו למשרד האוצר בחודש מאי. תקנות הנוגעות למשרד הפנים (דרכים, מוסדות חינוך), שהועברו למשרד האוצר בחודש מאי. תקנות הנוגעות למשרד הביטחון והמשרד להגנת העורף (שעת חירום ומקלטים), שהועברו למשרד האוצר בחודש יולי. תקנות הנוגעות למשרד החינוך (הנגשה להורים ותלמידים), שהועברו למשרד האוצר בחודש יולי.

יש גם שני קבצים שטרם הועברו למשרד האוצר. הם מעוכבים במשרד החינוך (נגישות למוסדות תורניים ונגישות למל"ג).

ספירת מלאי: 11 קבצים ממתינים לאישור וליישום.

 2 מתוכם נחתמו על ידי שר האוצר לפיד, וזכו מפיו לתיאור "מה אני אכתוב, בחיי, שיזיז יותר מזה שחתמתי בשולי הדף שבו אישרתי את תקנות הנגישות לנכים בכל מדינת ישראל?".

7 מתוכם מעוכבים במשרד האוצר וממתינים לחתימה מחודשת של שר האוצר (אחרי שכבר אושרו על ידי משרד האוצר בכנסת הקודמת).

2 מתוכם מעוכבים במשרד החינוך, המוחזק גם הוא בידי "יש עתיד".

לפיכך עולה השאלה: אם שר האוצר לפיד מתגאה כל כך בחתימתו על 2 קובצי תקנות הנגישות לנכים, האם לא כדאי שיצרף את חתימתו לעוד 7 קובצי תקנות הממתינים לחתימתו, ובמקביל יזרוק מילה גם לחברו הטוב שר החינוך שי פירון, כדי שיחתום על ה-2 האחרונים?

משגב מבינתי

על פי חשיפת "דה מרקר", משתלם מאוד להיות בת הזוג של עופר עיני. רוית דום נכנסה לתפקידה כמנכ"לית רשת החינוך עמל, שבבעלות ההתסדרות, בינואר 2011. רק אחרי שמונתה נזכר עיני לחשוף את קשריו האינטימיים איתה. כעת מתברר שב-2010 היה שכרו השנתי ברוטו של מנכ"ל הרשת 560 אלף שקלים. בשנתה הראשונה של דום בתפקיד כבר קפץ השכר ל-803 אלף שקלים. מדובר על רשת שמצויה בגירעון תקציבי, ומקצצת בהתמדה הן בשי לחג שמקבלים מוריה והן בהפרשות לפיצויים שמגיעות להם. איך ייתכן שהמינוי השערורייתי הזה עבר בשלום, כמו גם ההשתנה מהמקפצה שתוארה כאן? האם באמת הכל אפשרי במדינת ישראל ערב ראש השנה תשע"ד?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ