עיריית תל אביב: לא בטוח שזה בכיס של חולדאי

הרדמת בחירות היא משחק באש. לאור אחוזי ההצבעה הנמוכים להדהים, אין יותר משמעות לתחזיות מוקדמות ולשיעורי תמיכה בסיסיים. אינני אומר שצפוי מהפך. אני רק אומר שאי אפשר לדעת כלום בוודאות

אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי משגב

הרדמת בחירות משתלמת למועמד מוביל עד גבול מסוים. החל מרף כלשהו של שפל באחוזי ההצבעה, הכל כבר אפשרי. זה משחק באש. רון חולדאי היה אמור לנצח בהליכה, או לכל היותר ריצה קלה, את הבחירות לראשות עיריית תל אביב. הסקרים ניבאו לו בעקביות פער מבטיח. התחושה הכללית ברחוב התל אביבי הייתה שהחיים בעיר טובים, או לפחות סבירים. אצל מרבית הבוחרים, חולדאי לא נתפס כדמון. טיפוס קצת מעצבן לפעמים, אבל לא מישהו שדחוף להחליף. המתמודד העיקרי מולו, ניצן הורוביץ, ניהל קמפיין חלש ומנומנם. מתמודד שלישי, אהרון מדואל, התעקש לפצל את קולות האופוזיציה.

הבעיה של חולדאי הייתה שהוא ויתר לא רק על ריצה קלה או על הליכה. הוא לא ממש יצא מהבית. בבחירות הקודמות, נראה היה שהוא נעלב מעצם ההחלטה של דב חנין להתמודד מולו. הפעם הוא בחר להתעלם מעצם ההתמודדות. הוא התייחס לעניין כאל מטרד הכרחי. לא זכורה ממנו הצהרת בחירות אחת. אפילו תמונתו לא התנוססה ברחבי העיר. במקום זה נתלה פה ושם איור שלו, רוכב על אופניים.

ראש העיר ת"א רון חולדאי בקלפי, הבוקרצילום: דניאל בר און

נכון לשעות הערב, אחוזי ההצבעה בתל אביב מאיימים לשבור שיא שלילי. כאשר כל כך מעט מתושבי העיר טורחים להצביע, ייתכנו תוצאות אחרות מהצפוי. אין יותר משמעות להתפלגות הקולות כפי שנסקרה או נחזתה. אין גם משמעות לרמת התמיכה האמיתית בחולדאי או בהורוביץ. זה עניין של מתמטיקה פשוטה. כאשר אנשים לא יוצאים מהבית להצביע, לכל מי שכן הלך יש משקל עודף. אינני אומר שצפוי מהפך מדהים בתל אביב הלילה. אינני אומר שזה יסתיים בהפרש קטן מהצפוי. אני רק אומר שאי אפשר לדעת יותר דבר בביטחון. הכל אפשרי. מדובר במעט מאוד מצביעים ביחס לעיר כל כך גדולה וחשובה. זה הכל עניין של Turn out, בלשון האלקטוראלית האמריקאית. השאלה היא מי הצליח להביא את תומכיו לקלפי בכמות הדרושה. מאינדיקציות לא מדעיות בשטח, לא בטוח שזה חולדאי. אחוזי ההצבעה בצפון ובדרום, מעוזי התמיכה המובהקים שלו בסיבובים קודמים, היו נמוכים מאוד עד עתה. במרכז העיר, שאף פעם לא היה בכיס של חולדאי, הסתמנה תמיכה ערה בהורוביץ.

על פי מידע שהגיע לידי, גם במטה חולדאי מבינים את התסבוכת. לקראת ערב פצחו שם במסע המרצות טלפוניות. ייתכן שגם שם מבינים שבבחירות כה משונות ומורדמות, שבהן מועמד אחד ניהל קמפיין חלש ומועמד שני לא ממש ניהל קמפיין, צריך לקחת כל תחזית בעירבון מוגבל.

הורוביץצילום: מוטי מילרוד

משגב מבינתי

באם יפסיד הלילה רואה החשבון מגבעתיים משה ליאון את הקרב על ראשות עיריית ירושלים, האם נזכה שוב לראות את אריה דרעי ממרר בבכי כמנהגו לאחרונה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ