בלוג פתוח: הצבא הבזבזני בעולם?

אנא מכם, ילדים, עזרו לבני ולבוגי למצוא את הכסף החסר בתמונה. פוסט בשיתוף גולשים עם עדויות אישיות על הבזבוז וסדר העדיפויות בצה"ל שלנו

אורי משגב
אורי משגב
אורי משגב
אורי משגב

מה שלומכם? שלומי מצוין. כאזרח ישראלי, אני מרגיש עשיר ברבע מיליארד שקלים. לא הולך ברגל. הנה טקסט שפרסמתי כאן אתמול בצהריים, במסגרת הפינה "משגב מבינתי":

תקיפה באיראן בטווח הקרוב ירדה מהפרק. עיראק התפרקה ואינה מהווה איום צבאי. סוריה שקועה במלחמת אזרחים. מצרים נקרעת בסכסוך פנימי. עם ירדן יש שלום (חתם עליו ההוא, נו, איך קוראים לו, זה מהשמאל הסהרורי). חמאס במצוקה קשה. בצה"ל אפילו טוענים שאין סימנים לאינתיפאדה שלישית. אז בכל זאת, על מה מבוססת דרישת הצבא ומשרד הביטחון לתוספת תקציבית של 3 מיליארד שקלים? (הם לא באמת מבקשים 4.5, זה רק בשביל שראש הממשלה יכריע על היעד הסופי, אתם יודעים איך זה במשחקים מכורים).

הרמטכ"ל, בני גנץ, ושר הביטחון, משה יעלון צילום: אליהו הרשקוביץ

ובכן, טעיתי בגדול. המשחק לא היה מכור לגמרי. בסוף, כמה שעות אחרי מה שכתבתי, נתניהו נתן להם רק 2.75 מיליארד. חודשים ספורים אחרי שתקציב המדינה אושר. זה מעמיד את תקציב הביטחון השנתי על שיא של כל הזמנים, קצת יותר מ-60 מיליארד שקלים. מזל טוב. כולם כמובן מילאו את תפקידם נאמנה. שר האוצר לפיד הודיע שהוא מתנגד ומייד אחרי ההחלטה הכריז שהוא "מכבד את החלטת ראש הממשלה". במשרד הביטחון ובמטכ"ל שידרו אווירת נכאים, כאילו מדובר ברע במיעוטו. בעיתון היומי שמשמש כשופר של מערכת הביטחון נכתב כי מדובר ב"המתקה של הגלולה המרה" (אני מזכיר, מדובר בשיא תקציבי של כל הזמנים).

תראו, בבלוג הזה, וכמובן בהרבה מקומות אחרים, נכתב הרבה על תקציב הביטחון (הנה קישור לפוסט מצוין ומעמיק של אורי כץ שניתח את הבזבוז דרך חוקי פרקינסון). בעבר ירדנו כאן לפרטים בנושאי הצטיידות, שכר ופנסיות. ניסינו לתהות איך יכול להיות שכלכלת המדינה הזו, כמין ספרטה מודרנית, משועבדת במידה רבה למולך הביטחוני בלי שום קשר להתפתחויות האזוריות. אז ניסינו. זה הרי לא ממש משנה. הכלבים נובחים והשיירה מתגלגלת, על חמקניה וצוללותיה הגרעיניות ונגדיה וגמלאיה. אז בסוף השבוע הזה אני רוצה לעשות משהו אחר. להשאיר את הבמה לקוראים. אני מבקש שבתגובות לפוסט הזה תתנו אתם דוגמאות לבזבוז וסדר עדיפויות לקוי שנתקלתם בהם באופן אישי בשירות סדיר, קבע ומילואים. רבים מהישראלים הרי היו בצבא. אז אנא מכם, שתפו והשתתפו. ספרו לנו על בזבוז ושימוש לקוי במשאבים, משכורות, תקנים, שעות אימון ועבודה. אולי אם תצטבר כאן מסה של עדויות אישיות מהשטח, החברים בני גנץ ובוגי יעלון יבינו שבפעם הבאה שהמערכת שבפיקודם תצהיר שפשוט אין אפשרות "לעמוד באתגרים" ו"למלא את המשימות" - יהיה צורך לתת דין וחשבון לאזרחי ישראל. לפחות להם. מממשלות ישראל כבר אין לנו ציפיות בנושא.

הרמטכ"ל בני גנץצילום: אליהו הרשקוביץ

הפוסט הזה פתוח לקריאה ולתגובות. אתם מוזמנים גם להפיץ אותו בתפוצה רחבה ככל הניתן. חשוב שנבין אם יש כאן תופעה שראויה להתייחסות. אני אתחיל בכוונה עם דוגמה קטנה-קטנה שהעלה לרשת חברי טל שגיא, איש דסק החוץ של חדשות 2 ושותפי הנאמן לאקדמיית הביטלס:

במילואים האחרונים סיפר לי נהג רכב השטח שהוריד אותי במטווח כי התבקש להשאיר את האוטו מונע כל הערב כי "לא בטוח שיצליח להניע את הרכב מחדש", באימון אחר התבקש הרס"פ לשפוך ליטרים של דלק לחול, פשוטו כמשמעו, כי "אסור להזדכות על ג'ריקנים מלאים".

כעת אני רוצה להוסיף דוגמה שלי: "עדים במדים". המשלחות של קצינים וחיילים למחנות ההשמדה בפולין, כולל הביקור השנתי של הרמטכ"ל במצעד החיים בואכה אושוויץ-בירקנאו. אני לא מבין מה הם עושים שם, איך זה משרת את ביטחון המדינה, ולמה צריך לבזבז את הכסף הזה.

עכשיו תורכם.

עדויות לבזבוז? רעיונות לקיצוץ? הגיבו כאן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ