בשם השפיות: אפשר להפיל את נתניהו

לנוכח טירופו של המלך ביבי, ומלחמת הדת שהאחים המוסלמים והאחים היהודים כופים עלינו, צריך ללכת מהר לבחירות חדשות ולהציל את מדינת ישראל וארץ ישראל מהאבדון. הנה המתכון

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי משגב
אורי משגב

מי שרוצה להמשיך לחיות כאן בין מסגדים שמוצתים ובתי כנסת שמושלכים אליהם בקבוקי תבערה, שיהיה בריא. רק שייקח בחשבון שחייו עלולים להתקצר, ואיכותם תהיה מוטלת בספק. מי שזה נראה לו סביר להמשיך כרגיל כשיהודים בתל אביב ובירושלים נרצחים בסכינים או בדריסה, ופלסטינים נורים למוות מטווח קצר או רחוק על ידי כוחות הביטחון, שיהיה לו בהצלחה. כך גם מי שלא מוטרד מקרע עם הבית הלבן, חרם מדיני וכלכלי הולך ומתהדק באירופה, מעצמה אזורית כמו טורקיה שמפזרת הצהרות על מלחמת חורמה להגנת אל-קודס, או מראש ממשלה ששולח חלק מאזרחיו למדינה הפלסטינית (שהוא וחבריו מסרבים כמובן לאפשר את הקמתה) ומשווה חלק אחר למתאבדים מראש צוק (מי שמדבר!). ברכותיי גם למי שמצליח להישאר שווה נפש מול העובדה הבסיסית שלפיה רוב מוחלט מתושבי ישראל לא מצליח באמת להתקיים כאן כלכלית אלא חי מהיד לפה או מהיום למחר, בעודו נסמך על תמיכות וקצבאות והלוואות ומינוסים ומשכנתאות מפלצתיות. קנאתי נתונה גם למי שבריחת מוחות וכוחות לשלל ארצות המערב לא מדירה שינה מעיניו. אבל אלו שרוצים לתת עוד צ'אנס אחד לחיים נורמאליים במקום הזה, צריכים להפיל את נתניהו. אם יש רוב שפוי, הביאוהו לכאן.

אנחנו חוזים בשבועות האחרונים בטירופו של המלך ביבי. נתניהו השתגע. לא במובן הקליני. במובן הפוליטי, מדיני, אזרחי, מנהיגותי. צריך לקחת ממנו את ההגה. באופן דמוקרטי לחלוטין. בניגוד לתחושה כאילו הוא כאן לתמיד, יש מתכון בדוק לעשות את זה. היה כזה גם אחרי הבחירות האחרונות, אגב. אבל טוב שזה לא קרה. זה היה מוקדם מדי. עכשיו, אחרי שפרצופו האמיתי נחשף, זה יהיה הרבה יותר קל וטבעי. אבל רק לשם התזכורת: מאז הבחירות האחרונות נתניהו מושל כאן מעמדת מיעוט מובהקת. הוא עמד בראש רשימה מאוחדת של הליכוד-ישראל ביתנו, שזכתה ב-31 מנדטים. רבע מהעם. הרשימה הזו פוצלה מאז, ואחרי בחירת ריבלין לנשיא והתפטרות גדעון סער נתניהו מושל בישראל ממרומי סיעת הליכוד ששווה 18 ח"כים.

נתניהו בכינוס מרכז הליכודצילום: תומר אפלבאום

לכן לשאלה הקבועה בסקרי דעת הקהל - "מי לדעתך המתאים ביותר לכהן כראש ממשלה?" - אין שום חשיבות אלקטוראלית. אותי אישית היא מעצבנת. גם לשאלה "מה מידת שביעות רצונך מנתניהו?" אין שום משמעות. אלו שאלות מצב-רוח, הן רלוונטיות למפה הפוליטית בערך כמו לשאול "מה הצבע האהוב עליך?" או "מה מידת שביעות רצונך מעוגת השוקולד האחרונה שהוגשה לך?". בישראל נהוגה שיטת בחירות פרלמנטארית, לא נשיאותית. ראש ממשלה הוא מי שמצליח לגבש רוב בכנסת. מרבית הציבור, וגם הפרשנים והעיתונאים, טרם הסתגלו למציאות האלקטוראלית החדשה בישראל. אין כאן יותר מפלגות גדולות. בבחירות הבאות אנחנו צפויים לקבל בין 7 ל-10 מפלגות בינוניות, שמספר המנדטים שלהן ינוע בין 10 ל-20, פלוס-מינוס. על בסיס המפה הזו אפשר להפיל את נתניהו ולנסות להציל את מדינת ישראל וארץ ישראל מאבדון.

בסוף זה עניין מספרי. אני מסתכל על סקר בחירות שנעשה לפני שבועיים עבור ערוץ 10. הוא נערך באינטרנט, על ידי חברת "פרוייקט המדגם" בהנהלתו של ד"ר אריאל איילון, בפיקוח פרופ' קמיל פוקס מאוניברסיטת תל אביב. הסקר כלל מדגם של 465 נשאלים ושוקלל לפי מגזרים, מין, גיל, וההצבעה לכנסת בבחירות האחרונות. התוצאות חופפות למדי סקרים קודמים מהעת האחרונה, שהתפרסמו בכלי תקשורת אחרים. לצורך הניתוח שלו אני מניח כמה הנחות יסוד שהסוקרים לא יכלו להניח, בתשובה לשאלות שכרגע נותרות פתוחות. על פי ההנחות שלי, בל"ד לא תתמודד עצמאית אלא תאחד שורות עם מפלגה ערבית אחת או יותר; ואילו קדימה והתנועה ייטמעו באופן כלשהו במערך כוחות על בסיס מפלגת העבודה או יש עתיד. מעבר לזה, התמונה די פשוטה. העיקרון היחיד שצריך להפעיל נקרא באנגלית "Pick your battles" - בחר את הקרבות שלך. כדי להפיל את נתניהו ומשנתו צריך להתאחד סביב עיקרון אחד - להפיל את נתניהו ומשנתו. הוא לא ראוי אידיאולוגית ולא ראוי פרסונאלית. כל השאר פחות דחוף, ויכול לחכות.

שר החוץ ליברמןצילום: אמיל סלמן

בסקר של ערוץ 10 הליכוד שווה 22 מנדטים והבית היהודי 17. אין כיום שום הבדל בין המפלגות הללו, למרות שהן לא ירוצו ביחד. זו ברית האחים היהודים, וזה כוחה הנוכחי. משהו כמו 39 מנדטים. למי שרוצה להציל את ישראל, אסור לחבור אליה. חיוני להשאיר אותה באופוזיציה.

ישראל ביתנו של ליברמן שווה בסקר האחרון 9 מנדטים. קשה לפצח אידיאולוגית את ליברמן. אינני יודע אם יש לו אידיאולוגיה. לא התרשמתי שהוא מחויב בחתונה קתולית לברית האחים היהודים. ודאי לא אם יבין שהמשמעות היא ישיבה באופוזיציה. בכל מקרה, אפילו איתו, מדובר בגוש ימין של 48 מנדטים. זה הכל.

שימו לב לחיבור המפלגות הבינוניות הבאות על פי הסקר האחרון: העבודה 12, יש עתיד 12, התנועה 4, קדימה 0. סך הכל 28 מנדטים, אבל במידה ואכן תהיה היטמעות (נניח של לבני בעבודה ושל מופז ביש עתיד), להערכתי הן שוות מעט יותר. כך או כך, כרגע 28. יחד עם מרץ (9), מדובר ב-37. וזה עוד בלי מצביעי ארץ חדשה, שאני מקווה שתמצא דרך להשתלב כחטיבה בעבודה או במרצ. כחלון כרגע עומד על 11. סך הכל 48. כמו גוש הימין כשסופרים בתוכו את ליברמן. הרבה יותר מברית האחים היהודים נטולת ליברמן.

צילום: אוליבייה פיטוסי

ש"ס אחרי הסתלקות המרן והנגיסה של כחלון, יורדת ל-8. יהדות התורה על 7. סך הכל 15. גוש המרכז-שמאל חייב לחבור לחרדים אחרי הבחירות הבאות. הם לא היריב הפוליטי הראשון במעלה, וצריך ללמוד לחיות איתם. אפשר להגיע איתם לפשרות ולהבנות. החזון המשיחי של ארץ ישראל השלמה לא זורם בדמם. האחים היהודים מסוכנים יותר ומזיקים יותר להמשך הפרויקט הציוני. חיבור כזה של גוש המרכז-שמאל עם החרדים שווה 63 מנדטים. אין שום צורך ליצור אותו לפני הבחירות, גם לא להניח לו תשתית. להפך. צריך להתחיל לדבר עליו באופן מעשי רק ביום שאחרי. הדבר היחיד שנדרש הוא הפסקת ההשתלחות בציבור החרדי, וכמובן הימנעות מפסילת נציגיו וטיפוס על עצים גבוהים מדי.

מה שאנחנו מכנים בהכללה גזענית "המפלגות הערביות" היה שוות בבחירות האחרונות 11 מנדטים, וזה עם אחוז הצבעה נמוך מאוד. בסקר האחרון כוחן יורד ל-9, מאחר ובל"ד לא עוברת את אחוז החסימה החדש. כל האינדיקציות בשטח מבהירות שבל"ד לא תתמודד לבד, וכאמור תתמזג עם רע"מ-תע"ל או חד"ש. אחרי מיזוג כזה, סביר להניח שהגוש יחזור לגודלו הנוכחי, משהו סביב 11 מנדטים. זה אומר שגוש המרכז-שמאל-חרדים-ערבים מהווה גוש חוסם של 74 מנדטים, ונתניהו נפל. הוא לא יכול להקים ממשלה.

נכון, קשה לראות מי כן יוכל להקים ממשלה במקומו. אבל אם ליברמן יחבור לגוש המרכז-שמאל-חרדים (ללא ערבים), יש כאן קואליציה של 72 מנדטים. ואם ליברמן לא יחבור, יש כאן ממשלה צרה, אבל ממורכזת, של 63 מנדטים. מימינה האחים היהודים, משמאלה המפלגות הערביות. מי שימצא את עצמו בראש המפלגה הגדולה ביותר בגוש הזה יוכל להיות ראש הממשלה. עם קצת מזל יהיו לו מעט יותר מ- 72 או 63 מנדטים למשול איתם (רבע מהנשאלים בסקר האחרון "לא יודעים למי יצביעו", ויש גם ענייני הסכמי עודפים והפתעות של הרגע האחרון). ובכל מקרה תהיה לו לגיטימציה של "הרוב השפוי", ואופוזיציה מקוטבת (ימין וערבים) ששני חלקיה לעולם לא ישתפו פעולה. מי יהיה האיש הזה? אולי הרצוג. אולי כחלון. אולי לפיד. כרגע זה לא משנה. העיקר שלא נתניהו.

משה כחלון בוועידת הפיננסים, במארס האחרוןצילום: דניאל בר און

יש כמובן תסריט הגיוני אחר, ומנוגד בתכלית. על בסיס המספרים הנוכחיים, אם כחלון וליברמן חוברים לאחים היהודים ולחרדים, נתניהו יוכל להקים ממשלת ימין רחבה של 74 ח"כים. בלי כחלון זה 63, וכאמור אולי אף פחות. זו לא ממשלה שתוכל לתפקד, לא בארץ ולא מול העולם. הכל תלוי בכחלון. השאלה אם הוא משתייך לרוב השפוי, או מעוניין להמשיך לקיים את טירופו של המלך ביבי.

משגב מבינתי

חן-חן ליועץ המשפטי שהזדרז להורות על בדיקת ההאשמות שהטיח א"א (אהוד אולמרט) באהוד בא"ב (אהוד ברק). ועדיין, ברצוני לשוב ולשאול את כבודו: כיצד מתקדמת חקירת החשד לגניבת ריהוט גן לכאורה בידי ראש הממשלה ורעייתו? מדובר במקרה די פשוט, שיש לו אסמכתאות מוצקות ועדי ראייה רבים. על פי החשד נרכש מתקציב המדינה ריהוט גן חדש לארמון הקיסרי בקיסריה, והריהוט הישן הועבר למעונו הפרטי של הקיסר. מר ויינשטיין, העם מחכה למוצא פיך. מה קורה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ