חוק "ישראל היום": התוצאות האמיתיות

במשכן הכנסת בהחלט ניטש השבוע קרב סוער וצמוד, אבל לא זה שסיפרו לכם עליו. בית המחוקקים שלנו הוא פארסה

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי משגב
אורי משגב

כנסת ישראל, ודעת הקהל בעקבותיה, סערו השבוע בנוגע לחקיקה שנועדה להצר את צעדיו של "ישראל היום". תוצאות ההצבעה בקריאה ראשונה נתפסו כמפלה קשה לראש הממשלה נתניהו, והן מסוקרות ומנותחות מאז בהרחבה. את התנגדותי לחוק אציג ואנמק ביום ראשון הקרוב במדור הדעות של "הארץ".

אבל כעת אני רוצה לנתח בקצרה את תוצאות ההצבעה מכיוון אחר, שלא ראיתי לו התייחסות בשום מקום. זה מתקשר לתחביב חדש שפיתחתי לי: מעין תמהיל של השתאות וייאוש מול עבודת הכנסת. לאחרונה כתבתי כאן על שובם של הח"כים מחופשת קיץ+חגים רצופה ואימתנית, ותהיתי למה לעזאזל הם נזקקים לפגרה ארוכה כל כך. היום אני רוצה להסב את תשומת לבכם מה קורה כשהם כבר חוזרים לעבוד.

ובכן, סיפרו לנו שחוק "ישראל היום" הוא חוק בעל חשיבות ומשמעות בשלל היבטים. יש לו נגיעה לדמוקרטיה, עיתונות, כלכלה, פוליטיקה. ואכן, אותי תוצאות ההצבעה הדהימו. לא מכיוון שהחוק עבר בקריאה ראשונה, אלא מהאופן שבו הוא עבר.

תוצאות ההצבעה. הבגידה הגדולה והאכזבה המרה, באה לנתניהו גם מחבריו לסיעהצילום: אמיל סלמן

הנה תוצאות ההצבעה: 43 תמכו בחוק. 23 התנגדו. 9 נמנעו. 9 נכחו באולם ולא הצביעו. בואו ננתח אותן.

רק 66 ח"כים טרחו לתמוך או להתנגד בחוק עקרוני ומסעיר.

עוד 18 הואילו להגיע למליאה, אבל לא ראו לנכון לתמוך או להתנגד.

צילום: אמיל סלמן

 9 מהם נמנעו. הימנעות היא עמדה שמעולם לא הבנתי, ודאי לא ברמה של נבחרי ציבור. הרבה החלטות הן קשות, הרבה סוגיות הן מורכבות. בסוף צריך להחליט איזו חלופה יותר טובה, או פחות רעה. אם אתה לא מסוגל לקבל החלטה ומעדיף להימנע, אל תשב בכנסת ישראל.

9 אחרים בחרו לא להשתתף בהצבעה. חלקם, כמו השרים יאיר לפיד וסילבן שלום, מתוקף "ניגוד עניינים" עקב זיקתם התעסוקתית או המשפחתית ל"ידיעות אחרונות". בעיני זה קשקוש. לנתניהו, שהצביע נגד החוק ועשה הכל כדי להכשילו, אין ניגוד עניינים? והאם לפיד נזהר מאותו ניגוד עניינים כמו מאש גם בהתנהלותו התקשורתית, או שהוא נהנה ממנו על בסיס יומיומי מעל דפי "ידיעות אחרונות"?

36 ח"כים אפילו לא הגיעו לאולם. 36. יותר מרבע. הם רק חזרו מחופשה בת 83 ימים, עובדים שלושה ימים בשבוע, אבל ההצבעה הזו לא הייתה מספיק חשובה להם.

כך שהתוצאות האמיתיות הן כאלו: 84 ח"כים טרחו להגיע להצבעה, 36 לא טרחו. 66 ח"כים טרחו לגבש עמדה ולהצביע ביחס להצעת החוק, 54 לא ראו לנכון להצביע עליה. בקירוב, מתוך כל 11 חברי כנסת, 6 טרחו להצביע ו-5 לא טרחו להצביע. בהחלט קרב צמוד.

זה מדהים עד כמה התרגלנו למציאות שבה על נבחרי הציבור שלנו לא חלה חובת נוכחות. חובת השתתפות. חובת גיבוש עמדה. חובת הצבעה.

מצד שני, בצמוד לסיקור ולניתוח של תוצאות ההצבעה - הובהר לעם ישראל שכעת החקיקה ממילא תיקבר במכוון באמצעות הגשת ערר ושאר טכניקות חניקה והשהייה, שגם להן משום מה התרגלנו במציאות הפרלמנטארית המעוות שבה אנחנו חיים.

ולסיכום: רק כמחצית מהח"כים טרחו באמת להצביע השבוע על חוק חשוב, והצבעתם ממילא לא תקבל ביטוי בספר החוקים.

ונסיים בהודעה משמחת: במשכורת ינואר הקרובה צפוי שכרם של הח"כים להתעדכן בכ-2%. הם צפויים לקבל תוספת של 712  שקל בחודש, ושכרם החדש צפוי לעמוד על כ-39,601 שקל. שבת שלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ