ממוסקבה באהבה: מכתב פתוח לשרה נתניהו מאת עובדת לשעבר בשגרירות ישראל מכה גלים ברשת

סכר השתיקה סביב מעלליה של רעיית ראש הממשלה נפרץ, ואיתו זורמים סיפורי העבר. אהובה רוזן, מי שליוותה את בני הזוג במהלך ביקור רשמי ברוסיה בקדנציה הראשונה של נתניהו, טוענת: נצטוויתי להכין מראש סיגרים וקוויאר, הייתי עדה לתקרית דיפלומטית בגלל ששרה איחרה לתספורת וסירבה לצאת לארוחת ערב עם ראש הממשלה צ'רנומירדין ללא פן, ונאלצתי לשחד עובדים במלון כדי שיכינו לזוג סטייקים באמצע הלילה

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי משגב
אורי משגב

אינני בטוח שהדיון במעלליה של הגברת שרה נתניהו אינו מחמיץ את העיקר בשעה שהוא מתנהל רק במגרש הפוליטי-פלילי-תעמולתי. ייתכן שאתייחס לכך כאן בקרוב. בינתיים, הסיפורים ממשיכים להיערם. כמו במקרים רבים, קשר שתיקה נפרץ לעתים כמו סכר: אחריו בא השיטפון. בימים האחרונים, במקביל לפרשת הבקבוקים, מכה גלים ברשתות החברתיות חשיפה של אדם מהיישוב. אהובה רוזן, שכיהנה בשליחות דיפלומטית במוסקבה במהלך הקדנציה הראשונה של נתניהו כראש ממשלה, בחרה להעלות בחשבון הפייסבוק שלה מכתב פתוח לשרה נתניהו. המכתב הופץ נכון לרגע זה בכאלף שיתופים, ובמקביל קנה תפוצה רחבה בגרסת הדואר האלקטרוני שלו (הוא מופץ במייל-שרשרת).

רוזן עוסקת כיום בתחום משאבי האנוש. בסטאטוסים שהעלתה בשבועות האחרונים הביעה חשש כבד מהמשך כהונתו של נתניהו, והצהירה שבכוונתה להצביע למפלגתו של יאיר לפיד. לפני שפרסמה את המכתב, הסבירה לקוראיה בסטאטוס נפרד שאחרי שנים של הפצרות מצד מכרים וחברים, היא החליטה לתרום את "חמש האגורות" שלה לשלל הסיפורים אודות בני הזוג. לדבריה, המיקוד סביב הסיפורים הנחשפים צריך להיות בראש הממשלה נתניהו - ובאופן שבו הוא מאפשר לאורך השנים את ההתנהלות הפסולה בסביבתו. כמה מהתגובות לסיפורים שגוללה היו של עמיתיה לשגרירות באותה תקופה; ניכר שהם מכירים אותם מקרוב. מכתבה מובא כאן כמעט במלואו, מלה במלה. ראיתי לנכון רק להסיר התבטאות פוגענית אחת, ולבצע עריכה לשונית.

והנה המכתב:

במוזיאון הארמיטז' בסן פטרבורג, ב-1997צילום: משה מילנר // לע"מ

"שלום לך הגברת נתניהו. את ודאי לא זוכרת אותי אבל אני לא אשכח אותך לעולם וזאת בגלל שלושה ימים מסויטים שעברתי איתך לפני שנים בעת ביקורך עם בעלך במוסקבה.
אני שהיתי אז במוסקבה במסגרת שליחות בשגרירות ישראל ברוסיה.
לקראת ביקורכם התקבלה בשגרירות בקשה מפורטת של כל מה שצריך להכין: בין השאר ביקשו סיגרים של דווידוף, קוויאר ושוקולד בלגי.
מכיוון שזו היתה התקופה שלאחר רצח רבין, לא אישרו לכם לשהות בבית ההארחה הרשמי אלא בבית מלון גדול במרכז העיר (וזאת מטעמי אבטחה). מכיוון שכולנו הכרנו ושמענו על גחמותיך ואובססיית הניקיון שלך - מינו אותי להכין לכם את הסוויטה שלכם.
הסתובבתי ברחבי מוסקבה לחפש לכם סיגרים, שוקולד, מגבות וניר טואלט שלא היו אז בשפע בחנויות. עיצבתי לכם את הסוויטה ואף הכנתי לכם פינה של מזכרות צנועות מרוסיה ואף מתנות לילדים שלכם (שהיו קטנים).
כשהגעתם ואת ראית את המתנות שהכנתי לילדיך שאלת במזכירות מי הכין זאת, ואמרו לך שזו אני, ביקשת להודות לי באופן אישי. אז נודע לך שאני דוברת רוסית וביקשת שמאותו רגע אלווה אותך בעת ביקורך. עד כאן הכל זרם על מי מנוחות, אבל מאותו רגע הפכו חיי לגיהינום במשך שלושת ימי שהותכם במוסקבה.
אספר כאן על התנהלותכם ביום הראשון, בו הייתם מוזמנים לארוחת ערב עם ראש ממשלת רוסיה דאז, (ויקטור) צ׳רנומירדין.
מכיוון שהארוחה נקבעה לשעה שבע בערב - הזמנת לחדרך 2 ספריות שיטפלו בשערך, בעודי מתרגמת. הן הוזמנו לשעה שש. אבל את החלטת לצאת לטיול רגלי מסביב למלון בשעה חמש וכמובן שלא היית מוכנה בשעה שש. לקראת השעה שבע וחצי קרא לי אחד המאבטחים הרוסיים וצעק עלי: 'מי אתם חושבים שאתם? ראש הממשלה שלנו כבר ממתין חצי שעה והם עדיין לא יצאו?'. חזרתי לחדר ואמרתי זאת למשה ליאון, שהיה ראש לשכתו של בעלך, והוא אמר לביבי: 'עומדת להיות תקרית דיפלומטית'. ואז ביבי פנה אליך ואמר: 'שרה׳לה, חייבים לזוז, ואת התפרצת ואמרת: 'אני לא אצא עם שיער רטוב'. למטה, בכביש היוצא מבית המלון, אחד הכבישים הראשיים במוסקבה,, כביש בן 8 מסלולים עצרו את התנועה כי אתם צריכים לצאת - אבל את עושה פן. ומוסקבה בפקק ענק בגלל פן.
אבל כאן לא נגמר הסיוט הוא רק התחיל. 
חזרתם למלון קרוב לחצות ואת קראת לי. אמרת לי שאתם רעבים וביקשת לארגן לכם סטייקים וסלט. גברת נתניהו, מדובר על רוסיה של אמצע שנות התשעים של המאה הקודמת - היכן אפשר להשיג זאת בשעה כזאת? אז נאלצתי לשחד (כן, מכספי המדינה) מספר עובדים במלון והם הכינו לכם.
אחרי שסיימתם קראת לי שוב ואמרת שאתם מבקשים עוד.  ושוב שוחד. ושוב אוכל... גברת נתניהו, אף פעם לא עבדתי אצלך - כל מה שעשיתי עבורך היה בהתנדבות כפויה. נכון - לא העזת לצעוק עלי אבל הראית שלא איכפת לך מאיש. ששעון הוא בגדר המלצה בלבד עבורך. ושבעלך הוא שפוט שלך (יש לי השערה למה אבל לא אפרסם אותה מחמת תביעה על לשון הרע).
אני כותבת מכתב זה למען יקראו אותו ויפנימו כל אלה שעדיין מאמינים שאתם ראויים. ושוב - מעולם לא עבדתי אצלך וודאי שאי אפשר להעליל עלי שאני כותבת זאת כנקמה. פשוט רציתי שיקראו כולם מי את באמת.
בברכה,
אהובה רוזן".

מעניין להזכיר שאותה נסיעה ב-1997 כבר זכתה לפני כמה שנים לאזכור היסטורי. רונן ברגמן ציטט ב"7 ימים" אנקדוטה שחשף בספרו יעקב קדמי, שליווה למוסקבה את בני הזוג נתניהו. על פי קדמי, נתניהו ביקש ממנו לדאוג לכך שצ'רנומירדין יזכיר בנאומו את הגברת נתניהו. "חרקתי שיניים וניגשתי אל צ'רנומירדין", כתב קדמי, "'יש לי בקשה מוזרה וחריגה ואני מתבייש לבקש, אבל תבין אותי. בנימין נתניהו מאוד מבקש שתזכיר בבקשה את גב' נתניהו'. צ'רנומירדין הביט בי כלא מאמין למשמע אוזניו... 'הרי זה בניגוד לפרוטוקול'... איזה מין גבר הוא? איזה סמרטוט? איך הוא מרשה לה?'... 'אני באמת מבקש'. צ'רנומירדין נאנח ואמר, 'טוב, אני אעשה את זה'... במהלך נאומו הביט בי צ'רנומירדין מחויך והזכיר גם את שרה נתניהו. כך נמנעה תקרית דיפלומטית בין שתי המדינות שמקורה בחולשה אישית של אדם המכהן כראש ממשלת ישראל".

כעת, באדיבות מכתבה הפתוח של רוזן, מסתבר שבאותו ערב נמנעו עוד כמה תקריות דיפלומטיות שבהן היו מעורבים פן, קוויאר, שוחד וסטייקים באישון ליל.

נתניהו ורעייתו עם ראש הממשלה ויקטור צ׳רנומירדין (משמאל)צילום: משה מילנר // לע"מ

מתנועת הליכוד נמסר: ״מדובר בשקרים מרושעים, עלילת דם שלא היתה ולא נבראה, אשר מתפרסמת לפני הבחירות מפיה של אישה המזוהה עם ׳יש עתיד׳ מסיבות ברורות. הציבור צריך לשאול את עצמו מדוע נזכרה הגברת רוזן לפרסם את צרור הכזבים שלה 18 שנים אחרי, ערב בחירות, ומי עומד ונותן במה לגל ההכפשות חסר הרסן הזה שנועד לפגוע בראש הממשלה ובליכוד ולהשחיר את דמותה ואישיותה של רעייתו״.

משגב מבינתי

האם בני בגין, שכשל בפריימריז הקודמים בליכוד ונדחק החוצה מהרשימה, לא מתבייש קצת לקבל שריון של הרגע האחרון מידי נתניהו?

הייקו פוליטי

מגל הסתער/ שרון גל הציע לתקוף/ עשבים שוטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ