שמעון פרס מכהן כיו"ר הבינלאומי של מוזיאון "ידידי ציון" בירושלים, שהקים האוונגליסט מייק אוונס

ועד מתיישבי השומרון תבע מהיועמ"ש להקים ועדה לבדיקת פעילות הנשיא לשעבר. כנראה שכחו שם שנתניהו והימין נהנים זה שנים מתמיכת האוונגליסטים. לשכת פרס: הוא אינו מקבל שכר, המוזיאון מקדם ערכים אוניברסאליים של שותפות ושלום ואינו קשור לאוונגליסטים

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי משגב
אורי משגב

פעילויותיו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ממשיכות לעורר תשומת לב ולמשוך אש. אחרי חשיפתה של שרון שפורר ב"דה מרקר" ולפיה פרס גויס לשרת כפרזנטור של בנק הפועלים, מונח כעת לפתחו המוקש הבא. מתברר שלאחרונה התמנה פרס כיו"ר הבינלאומי של מוזיאון "ידידי ישראל" בירושלים (באנגלית נקרא המקום "Friends of Zion"). מדובר במוזיאון מפואר שנבנה בשנים האחרונות במרכז העיר (מעל "כיכר החתולות"), ומעלה על נס את תרומתם לאורך ההיסטוריה של נוצרים מפורסמים לחיזוקו של העם היהודי ולכינון מדינת ישראל. לפני חודשיים, במהלך ביקור שערך באמריקה, טס פרס למרכז הנשיאותי של שם ג'ורג' דאבליו בוש בדאלאס. הוא העניק שם לבוש פרס הוקרה בשם המוזיאון. בהודעה לתקשורת שפרסם המוזיאון נמסר כי "עיטור הכבוד הוענק לבוש בהוקרה על תמיכתו המתמשכת והבלתי מתפשרת במדינת ישראל ובעם היהודי". בתמורה לפעילותו של פרס, צפוי המוזיאון להעביר בעתיד תרומות למרכז פרס לשלום.

מאחורי הקמת המוזיאון, שהשיק ממש בימים אלה את התצוגה המשוכללת שלו לתקופת הרצה, עומד ארגון נוצרי אמריקאי בהנהגתו של הסופר והפעיל האוונגליסט מייק אוונס. כמו מנהיגים אוונגליסטים רבים, אוונס נודע כתומך נלהב של ישראל, כחלק מחזון אחרית הימים האוונגליסטי. בתחילת העשור הקודם, כשממשל בוש ניסה לקדם את "מפת הדרכים", לקח אוונס חלק במאמצי התרמה והסברה שנועדו להפעיל לחץ על הנשיא בתוך המפלגה הרפובליקאית כדי למנוע פינוי התנחלויות. על מדיניותו של הנשיא אובמה אמר, בעת ביקור שערך בירושלים, ש"היא מסכנת את הברית עם ישראל". את מרכז "ידידי ציון" אוונס ואנשיו מתעקשים להגדיר כ"לא מפלגתי".

פרס מעניק לבוש את אות ההוקרה, לפני חודשייםצילום: ארגון "ידידי ציון"

פעילותו של פרס מטעם המוזיאון משכה, מתברר, את תשומת לבם של אנשי ועד מתיישבי השומרון. במכתב ששוגר היום ליועץ המשפטי לממשלה, עם העתקים לראש הממשלה ולשרי ממשלתו החדשה, תובעים בוועד להקים "ועדה ממשלתית מיוחדת" לבדיקת פעולותיו של פרס בעבר ובהווה. "בימים אלה נודע לנו כי נשיא המדינה לשעבר נבחר לכהן כיו"ר ארגון נוצרי בישראל בראשותו של מייק אוונס, אוונגליסט שנוי במחלוקת", נכתב שם. "מאחר ומר פרס הוא נשיאה עד לאחרונה של מדינת היהודים, מדובר בפגיעה בשמה הטוב של המדינה. אי לכך אנו סבורים כי יש להקים ועדת חקירה שתבחן את שנות פעילות של מר פרס כנשיא ואת ניגוד העניינים שבפעולותיו אז, וזאת גם בהקשר למרכז פרס שהוקם בסיועו ושכעת מר פרס ועובדי לשכתו עובדים בו. בנוסף, אנו מבינים כי הגיע העת להקים ועדה ממשלתית מיוחדת שתקבע אמות המידה וככלי עיסוק של בכירי ממשל אשר ייצגו את מדינת ישראל". חלק אחר של המכתב עוסק בתרומות שהתקבלו לכאורה במרכז פרס מטעם שגרירויות זרות עוד במהלך כהונתו של פרס כנשיא.

מייק אוונסצילום: Magnus Manske, ויקיפדיה

לפחות לגבי תפקידו של פרס כיו"ר "ידידי ישראל", יש גם מן הגיחוך והצביעות בזעם הקדוש של ועד מתיישבי השומרון. ייתכן ושכחו שם שהימין המתנחלי נהנה במשך שנים ארוכות מתמיכה ותרומות נדיבות של הזרם האוונגליסטי. לשגיא קייזר, ראש הוועד ומפעילי השטח הבולטים של נתניהו בבחירות האחרונות, נוח כנראה להתעלם לפתע מהעובדה שראש הממשלה עצמו נודע כיקיר הזרם האוונגליסטי. אולי יעניין אותו במיוחד לדעת שנתניהו אף נאם בלהט במעמד חנוכת תחנת הרוח המשוחזרת מונטיפיורי בשנת 2012, מטעם ארגון "ידידי ציון" ממש, והכריז שם": אינני מאמין שהמדינה היהודית והציונות המודרנית היו מתאפשרים בלי הציונות הנוצרית". המוזיאון אף מתהדר בנאום הזה באתר האינטרנט שלו, במסגרת הודעה חגיגית על מינויו של האלוף במיל' יוסי פלד, מקורבו של נתניהו ובעבר שר בממשלתו, כיו"ר חבר הנאמנים של המרכז.

שאלתי את קייזר אם במסגרת תביעתו ליועץ המשפטי, כוונתו לגזור גזירה שווה גם על נתניהו בפרט ועל ארגוני הימין בכלל. הוא השיב כי "פנייתנו נעשתה מתוך כוונה אמיתית לשמור על דימויה של ישראל כמדינה יהודית. אנו סבורים כי נשיא המדינה הוא לא ארגון אלא תפקיד ייצוגי בשמה של המדינה. טענתנו ברורה, מי שכיהן בתפקידים מסוימים אינו יכול להשתמש בכוחו ובשמו בגלל התפקיד שנשא. אנחנו חושבים כי כל ארגון שמקבל תרומות יכול ליהנות מהן כל עוד הן שקופות לציבור".

בלשכתו של פרס דוחים בתוקף כל ביקורת על התפקיד החדש. שאלתי את הדוברת איילת פריש מה כוללת ההתקשרות עם ידידי ציון, האם פרס מקבל תמורתה שכר והאם אין פסול בעבודתו מטעם אוונגליסטים - שבאופן מסורתי תומכים ברפובליקאים בארה"ב ובימין בישראל. בתגובה מסרה פריש כי "בתחילת שנת 2015 הוסכם על שיתוף פעולה בין מוזיאון ידידי ישראל  לפעילותו של שמעון פרס לקידום השלום.  במסגרתו יקודמו פרויקטים חינוכיים משותפים לקידום ההידברות  והדו קיום בין העמים והדתות, חינוך ללקחי העבר  ולהוקרה היסטורית לאישים שתרמו תרומה של ממש להקמתה ולחיזוקה של מדינת ישראל. במסגרת זאת מכהן פרס כיו"ר הבינלאומי של המוזיאון בלבד. ברצוננו להדגיש כי שיתוף הפעולה הינו אך ורק עם מוזיאון ידידי ישראל המקדם ערכים אוניברסליים של שותפות ושלום, ואין כל קשר לארגוני אוונגליסטים או אישים אוונגליסטים כאלה או אחרים. הפרויקט הראשון המשותף היה נאום משודר לאלפי כנסיות בעולם על לקחי השואה, חשיבות ההדברות בין העמים והמלחמה נגד גזענות. ברצוננו להדגיש כי קיים שיתוף פעולה מלא  בתכנים ובתצוגות של המוזיאון, ואין שום סתירה בין תוכן התצוגות לתפיסת עולמו של פרס הדוגל בדו קיום, בחתירה לשלום, במלחמה עיקשת נגד גזענות ובפעולות לחיזוקה של מדינת ישראל. פרס אינו מקבל שום תשלום עבור שיתוף הפעולה. סוכם כי תרומות מרחבי העולם  יועברו לפרויקטים חברתיים וחינוכיים של קידום שלום והידברות ובראשם בית ספר לדיפלומטים צעירים לשלום, הכשרות רופאים, חינוך לטכנולוגיה ולסובלנות בין יהודים מוסלמים ונוצרים, וטיפול בילדים חולים. לכן אין שום סתירה בין הפעילויות אלא הלימה למטרות משותפות".

מהמוזיאון נמסר בתגובה כי "מוזיאון ידידי ישראל אינו ארגון אוונגליסטי. המוזיאון הוקם ע"י אלפי נוצרים ממרבית הזרמים, ומייצג את תפיסת עולמם של עשרות מיליוני נוצרים מכל הזרמים, אשר מכבדים, מעריכים ומוקירים את ההיסטוריה של עם ישראל ומדינת ישראל ואת הנוצרים הרבים שסייעו לעם היהודי ולמדינת ישראל לאורך הדורות האחרונים (במוזיאון מוקדשים פרקים מיוחדים לאורד וינגייט, אוסקר שינדלר, ראול ולנברג ועוד). ארגון ידידי ישראל, שיזם והקים את המוזיאון אינו ארגון פוליטי. כל פעילותו של המוזיאון מכבדת ומכובדת, ואין בפעילותו כל נגיעה פוליטית. מר פרס מכיר מקרוב את ערכי הארגון, ביקר במוזיאון, והביע הערכה והתפעלות מתכניו. הסיפור של מוזיאון ידידי ישראל הוא סיפור מרגש על שיתוף פעולה וידידות בין דתות וזרמים שונים, ואנו שמחים שערכים אלה תואמים את תפיסת עולמו ארוכת השנים של מר פרס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ